بیلت آلومینیومی به صورت ریخته‌گری نیمه‌ساخته تولید می‌شوند و یکی از انواع محصولاتی است که مواد اولیه آن آلومینیوم است. به صورت کلی بیلت‌ها و شمش‌های آلومینیومی ریخته‌گری‌های واسطه‌ای هستند که باید قبل از تولید کالای نهایی، مراحل بیشتری را طی کنند.

بیلت آلومینیوم چیست؟

بیلت یکی از پرمصرف‌ترین محصول‌های آلومینیومی در سراسر جهان نیز به شمار می‌رود. بیلت‌ها به صورت مستقیم به واسطه ریخته‌گری مستمر یا اکستروژن یا به صورت غیرمستقیم به واسطه نورد گرم شمش یا بلوم ایجاد می‌گردند. بیلت‌ها اصولا آلیاژی بسیار مناسب برای آلومینیوم هستند. کارخانه‌های ریخته‌گری موجود آلومینیوم خام را با سایر فلزات و یا مواد معدنی ترکیب می‌کند تا آلیاژها و درجه‌های مختلف آلومینیوم را تشکیل دهد. هنگامی که مواد با هم ترکیب می‌شوند، ذوب می‌شوند و تمام ناخالصی‌ها حذف می‌شوند.

با قرار دادن آلومینیوم در یک فرم تحت فشار شدید، بیلت‌ها تشکیل می‌شوند. فشار بالا تمام حباب‌های هوا و گاز را حذف می‌کند، مولکول‌ها را با هم تراز می‌کند و یک بلوک جامد از آلومینیوم را تشکیل می‌دهد که چگالی بالایی دارد، بدون هیچ‌گونه دانه یا نقص قابل مشاهده. اندازه و شکل بیلت بستگی به قسمتی دارد که قرار است از آن کنده شود. بیلت‌ها را می‌توان بیشتر برای ساخت استوک میله و سیم پردازش کرد. بنابراین، آلیاژهای آلومینیوم در بیلت‌ها برای ساخت قطعات خودرو، هوافضا و همچنین برای کاربردهای دیگر مانند بسته‌بندی، ساخت و ساز، برق و الکترونیک ریخته می‌شوند.

کاربرد بیلت آلومینیومی

عمدتاً در صنعت اکستروژن آلومینیوم استفاده می‌شود و به روش ریخته‌گری پیوسته یا DC تولید می‌شود. اکستروژن آلومینیوم روشی است که در آن بیلت‌های آلومینیومی به پروفیل‌هایی با سطح مشخص تبدیل می‌شوند. در روش اکستروژن، فلز آلومینیوم با فشار هیدرولیک وارد قالب مخصوص شده و پس از سرد شدن به محصول مورد نظر تبدیل می‌شود. کاربرد این پروفیل‌ها متفاوت است و بیشتر در صنعت ساختمان استفاده می‌شود.

شمش بیلت آلومینیوم بنا به سفارش مشتریان در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف ارائه می‌شود. تنوع سایز بیلت‌های آلومینیومی به این دلیل است که می‌تواند نیاز صنایع مختلف را با اندازه‌های مورد نیاز برطرف کند. محدوده سایز بیلت‌های آلومینیومی معمولا از 280 تا 7500 میلی‌متر است.

بیلت‌‌ها را می‌توان بیشتر برای ساخت استوک میله و سیم پردازش کرد. بنابراین، آلیاژهای آلومینیوم در بیلت‌ها برای ساخت قطعات خودرو، هوافضا و همچنین برای کاربردهای دیگر مانند بسته‌بندی، ساخت‌و‌ساز، برق و الکترونیک ریخته می‌شوند. بیلت آلومینیومی را می‌توان از آلومینیوم اولیه و همچنین ذوب مجدد یا ثانویه تولید کرد.

بیلت‌ها را می‌توان از آلومینیوم بازیافتی و همچنین از شمش تهیه کرد که شکل خالص‌تری دارند. اگر شمش‌ها ماهیت نرمی داشته باشند، آلیاژ آن به منظور ماشین‌کاری با انواع دیگر فلزات جفت می‌شود. بسیار مهم است که بیلت‌های مورد استفاده در قالب‌گیری از کیفیت برتر برخوردار باشند تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی نیز از کیفیت بالایی برخوردار است. در بالا در مورد کاربردهای بیلت آلومینیومی برای شما عزیزان صحبت کردیم، در این میان لازم است، بدانید که بیلت‌های آلومینیومی دارای طبقه‌بندی های متفاوتی است. در ادامه به معرفی انواع بیلت‌‌ها برای شما پرداخته می‌شود.

نکات مهمی که در مورد بیلت آلومینیوم باید بدانید

بیلت آلومینیومی به‌طورکلی ماده‌ای قوی‌تر از ریخته‌گری است. قطعات بیلت از یک بلوک ماده ساخته می‌شود که روی یک آسیاب CNC ماشین‌کاری می‌شود. نتیجه بخش فوق‌العاده‌ای است که می‌توان آن را طوری ساخت که با طراحی یک مهندس با دقت کامل مطابقت داشته باشد.  دیدن قطعات پس از فروش بیلت به عنوان ارتقاء قطعات OEM ریخته‌گری در کنار هم بسیار معمول است.

باز هم، مواد مورد استفاده مهم‌تر از فرآیند به کار رفته در شکل دادن آن‌ها هستند. برای جعبه‌های پرتال بیلت، از آلومینیوم بیلت باکیفیت استفاده می‌شود. معمولاً در قطعاتی با تحمل کم که به استحکام بالایی نیاز دارند مانند قطعات هواپیما یا لنزهای دوربین یافت می‌شود. اگر می‌خواهید در مورد قیمت بیلت آلومینیوم اطلاعات بیشتری کسب کنید پاراگراف پایین را مطالعه نمایید.

انواع بیلت‌های آلومینیومی

شمش بیلت آلومینیوم با توجه به نوع کاربردی که دارند، دارای انواع مختلفی هستند، این بیلت‌ها عبارتند از:

1- بلیت‌های وارداتی

به صورت کلی می‌توان گفت که بیلت‌های آلومینیومی شامل بلیت‌های دوبال، تالکو و روزال است که عمدتا از کشورهای مطرح در این زمینه خریداری می‌شود و وارد ایران می‌گردند.

2- بیلت‌های دی سی

بیلت‌های دی سی شامل بیلت‌های ساخته شده از آلومینیوم با ریخته‌گری .DC این بیلت‌ها با محصولات ایرالکو و المهدی متفاوت هستند.

3- بیلت‌های استاندارد

بیلت‌های استاندارد شامل بلیت‌های تولیدی کارخانه‌های المهدی و ایرالکو است، که کارشناسان این حوزه آن را به این نام می شناسند.

4- ذوب مجدد یا تبدیل بیلت

ذوب مجدد یا تبدیل بیلت، شامل بیلت‌های حاصل از حرارت دادن ضایعات آلومینیوم است.

قیمت شمش و بیلت آلومینیوم

در بالا در مورد جوانب مختلف این محصول با شما صحبت کردیم، اما موضوع بسیار مهم دیگری که لازم است در اینجا به آن پرداخته شود، قیمت بیلت آلومینیوم است. قیمت دقیق این محصول بستگی به نو، سایز و کاربردی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد دارد. در نتیجه ابتدا بایستی بدانید که چه نوع از بیلت مورد نیاز شماست. در مرحله بعدی متناسب با نیاز شما قیمت شمش و بیلت آلومینیوم برای شما توسط آهن اسپات مشخص خواهد شد و موجب می‌شود خرید بیلت آلومینیوم برای شما آسان‌تر شود. در آهن اسپات بدون وجود واسطه بیلت آلومینیوم را خرید و فروش کنید. آهن اسپات یک مرجع معتبر و به روز برای خرید و فروش آهن آلات است.

نتیجه‌گیری

بیلت‌ها به صورت مستقیم به واسطه ریخته‌گری مستمر یا اکستروژن یا به صورت غیرمستقیم به واسطه نورد گرم شمش یا بلوم ایجاد می‌گردند. بیلت‌ها اصولا آلیاژی بسیار مناسب برای آلومینیوم هستند. آلیاژهای آلومینیوم در بیلت‌ها برای ساخت قطعات خودرو، هوافضا و همچنین برای کاربردهای دیگر مانند بسته‌بندی، ساخت و ساز، برق و الکترونیک و …. مورد استفاده قرار می‌گیرند و قیمت دقیق این محصول بستگی به نو، سایز و کاربردی که قرار است مورد استفاده قرار بگیرد دارد. با اطلاعاتی که در مورد این محصول در اختیار شما قرار گرفته است، می‌توانید به راحتی در وب سایت آهن اسپات آهن آلات خود را اعم از بیلت آلومینیوم را با قیمتی مناسب خرید و فروش نمایید.