شمش فولاد ارفع (بیلت) در کشور توسط شرکت آهن و فولاد ارفع تولید می‌شود که يکي از بازارهاي پيشرو در عرصه اقتصاد ملي و منطقه‎‌اي صنعت فولاد است. توليد آهن اسفنجی، در این شرکت به روش احياء مستقيم و تولید شمش فولاد نیز از طریق کوره قوس الکتريکي انجام می‌گردد.

بریکت آهن اسفنجی تولیدی واحد احیاء مستقیم کارخانه به عنوان محصول میانی در واحد فولادسازی آهن و فولاد ارفع، مصرف می‌شود. این شرکت با ابعاد سازمانی خود ظرفیت تولید شمش فولاد ارفع بالایی دارد.

تولید شمش فولاد ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع با توجه به بهره گیری از واحدهای گاز زدایی و کربن زدایی تحت شرایط خلا اقدام به تولید و هم‌چنین آمادگی برای تولید بیش از ۲۰ گرید مختلف شمش فولادی نموده است. این شرکت هم‌چنین با دارا بودن کادری مجرب و متخصصان متالورژی آمادگی تولید انواع شمش‌های فولادی بر اساس استانداردهای DIN آلمان، BS انگلستان، JIS ژاپن، ASTM آمریکا و … و حتی طراحی گریدهای خاص بر اساس نیازهای ویژه مشتریان را دارد.
فولاد ارفع همچنین ظرفیت تولید انواع شمش فولادی در مقاطع ۱۳۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ میلی متر و با طول ۶ الی ۱۲ متر (بنا به درخواست مشتریان) را دارا می‌باشد.

واحد‌های تولیدی کارخانه فولاد ارفع

شرکت فولاد ارفع از دو واحد تولیدی احیا مستقیم و فولادی تشکیل شده است که در ادامه به بررسی این دو واحد و ارائه توضیحاتی در مورد هر کدام می‌پردازیم:

واحد احیا مستقیم شمش فولاد ارفع

واحد احیا مستقیم کارخانه فولاد ارفع در سال ۱۳۹۱ به بهره ‌برداری رسید. این واحد با استفاده از روش Midrex و با تولید سالیانه ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی، به منظور تهیه خوراک واحد فولاد‌سازی فعالیت می‌کند. این واحد همچنین با دریافت حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندله در سال، از جمله شرکت‌های تولید کننده گندله نیز محسوب می‌شود که با استفاده از یک کوره احیا با ظرفیت تولیدی ۱۰۴ تن در ساعت، عملیات تبدیل گندله به آهن اسفنجی را پردازش می‌کند.

واحد فولادسازی شمش فولاد ارفع

واحد فولادسازی کارخانه ارفع در سال ۱۳۹۲ و با چشم ‌انداز تولید ۸۰۰ هزار تن شمش فولادی در سال، با استفاده از تکنیک کوره قوس الکتریکی و با استفاده از یک ماشین ریخته گری دارای ۶ خط، شروع به فعالیت کرد. این واحد همچنین برای افزایش کیفیت محصولات فولادی خود، از یک واحد کوره پاتیلی و یک واحد گاززدایی مخزنی تحت خلا نیز بهره می‌گیرد.
مجموعه تولیدی شمش‌های فولاد ارفع علاوه بر دو واحد احیا مستقیم و واحد فولادسازی که از اصلی ترین قسمت‌های آن به شمار می‌روند، از بخش‌های دیگری مانند واحد تفکیک هوا، واحد پست برق، واحد تامین و انتقال سیالات و واحد آزمایشگاه‌ها و کنترل کیفیت نیز تشکیل شده ‌است.

 موقعیت واحد تولیدی شمش فولاد ارفع

شرکت آهن و فولاد ارفع، سهامی‌خاص، در سال 1383 به صورت رسمی‌ تاسیس شد. کارخانه این شرکت در کیلومتر 25 جاده اردکان به نائین قرار دارد و دفتر مرکزی آن نیز در بلوار آفریقا تهران دایر شده است.

شرکت فولادی ارفع شامل یک واحد احیای مستقیم جهت تبدیل گندله به آهن اسفنجی و دو واحد فولادسازی برای تبدیل آهن اسفنجی به شمش‌های فولاد است؛ همچنین این شرکت سه پست عظیم برق و چهار پست داخلی در اختیار دارد.

ظرفیت تولید و بهره ‌برداری شمش‌های فولاد ارفع به میزان سالانه 800 هزار تن می‌باشد. این شرکت توانایی تولید همین مقدار آهن اسفنجی را نیز دارد. در حال حاضر بالغ بر هزار و 300 نفر به طور مستقیم در شرکت آهن و فولاد ارفع مشغول به فعالیت هستند.

جایگاه شمش فولاد ارفع در صنعت

شرکت فولاد ارفع دارای دو واحد مجزای تولید آهن اسفنجی و شمش فولادی است. همان طور که گفتیم، ظرفیت اسمی‌هر یک از این واحدهای تولیدی بالغ بر ۸۰۰،۰۰۰ تن در سال است.

شرکت آهن و فولاد ارفع با توجه به بهره‌ گیری از واحدهای گازدایی و کربن ‌زدایی تحت شرایط خلا، اقدام به تولید یا ایجاد آمادگی برای تولید بیش از 20 گرید مختلف فولادی کرده است. همچنین این شرکت آمادگی تولید انواع گریدهای فولادی بر اساس استانداردهای DIN آلمان، BS انگلستان، JIS ژاپن، ASTM آمریکا و طراحی گریدهای خاص بر اساس نیازهای ویژه مشتریان را دارد.

عامل اصلی تامین انرژی مورد نیاز برای فرآیند تولید شمش فولادی ارفع، ذخایر گاز است. آهن اسفنجی در شرکت آهن و فولاد ارفع با استفاده از گاز طبیعی و به روش میدرکس تولید می‌‌شود. شرکت آهن و فولاد ارفع با ظرفیت اسمی‌تولید ۸۰۰ هزار تن موفق به تولید ۸۳۷ هزارتن آهن اسفنجی در سال ۱۳۹۹ شد. تولید انجام شده حدود ۳ درصد آهن اسفنجی تولید شده در کشور را به خود اختصاص داده است.

آهن اسفنجی تولید شده در واحد احیای مستقیم شرکت ارفع تماما در فرآیند تولید شم فولاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این خط تولید نه تنها مازادی جهت ارائه به بازار وجود ندارد بلکه برای تامین نیاز واحد تولید شمش فولاد ارفع، شرکت ناچار به خرید از سایر واحدهای تولید کننده آهن اسفنجی اقدام می‌‌کند. در صورت تکمیل فرآیند افزایش ظرفیت آهن اسفنجی و رسیدن به ظرفیت ۱ میلیون و دویست هزار تن، نیاز شرکت به تامین از سایر شرکت‌ها برطرف خواهد شد.

محصولات کارخانه فولاد ارفع

شمش فولاد ارفع، آهن اسفنجی و بریکت آهن اسفنجی از جمله مهمترین محصولات شرکت فولاد ارفع می‌‌باشد که توسط این کارخانه در حجم بالا تولید و به بازار ارائه می‌‌شود. شمش‌های فولادی کارخانه فولاد ارفع در مقاطع ۱۳۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ میلیمتر و همچنین در طول‌های ۶ تا ۱۲ متر تولید می‌‌شوند.

این کارخانه با استفاده از نیروی کار با تجربه و استفاده از تکنولوژی به روز، آمادگی تولید محصولات خود در ۲۰ گرید مختلف و بر اساس استاندارد‌های DIN آلمان، BS انگلستان، JIS ژاپن، ASTM آمریکا و همچنین طراحی گرید خاص با توجه به نیاز مشتریان را دارا می‌باشد.

قیمت شمش فولاد ارفع

با توجه به شرایط داخلی بازار در زمینه فروش محصولات و محدودیت‌های ناشی از عدم اجرای پروژه‌های عمرانی جدید، در جهت پوشش ریسک بازار، این شرکت فروش صادراتی را در دستور کار خود قرار داده است. شرکت تولیدی شمش فولاد ارفع با تشکیل سبدی از فروش شامل بازار داخلی و فروش در خارج از کشور سعی در پوشش ریسک مذکور دارد.

سخن پایانی

در وب سایت آهن اسپات قیمت شمش فولادی ارفع به صورت روزانه اعلام می‌شود. کارشناسان ما در آهن اسپات جهت تسهیل در کار شما به صورت روزانه قیمت مقاطع فولادی را از کارخانجات معتبر کشور استعلام می‌گیرند؛ پس به راحتی می‌توانید با تکیه بر فهرست بهای ارائه شده در آهن اسپات به معاملات خود بپردازید.