امروزه اهمیت استفاده از مقاطع فلزی در ساخت‌وساز به‌ خصوص ساختمان‌سازی بر کسی پوشیده نیست. نبشی ظهوریان به ‌عنوان یکی از مقاطع فلزی بسیار پرکاربرد در ساخت‌وساز انواع سازه‌های ساختمانی یا فلزی یکی از گزینه‌های بسیار مهم به حساب می‌آید.

این محصول یکی از انواع نبشی‌های تولید شده در داخل کشور است که در پروژه‌های مختلف ساختمانی و عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نبشی تولید شده در گروه صنعتی ظهوریان دارای استانداردهای تولیدی به‌ روز با توسط تجهیزات و مواد اولیه با کیفیتی ساخته می‌شود این محصولات به ۲ صورت بال مساوی و نامساوی تولید می‌شوند که در مقایسه با نحوه و روند تولید آن‌ها دارای کاربردهای بسیاری هستند.

گروه صنعتی ظهوریان یکی از کارخانه‌های فولاد و پروفیل‌های ساختمانی معتبر در سطح کشور است که از سال  ۱۳۷۸ در شهر مشهد شروع به فعالیت نمود.

نبشی ظهوریان چیست؟

همان‌طور که در بالا اشاره شد نبشی دارای کاربردهای بسیاری است که به ۲ شکل بال مساوی و نامساوی به‌ صورت ۲ مقطع فلزی چسبیده به‌ هم ساخته می‌شوند. نبشی‌های ظهوریان هم درواقع می‌توان گفت که پروفیلی است که سطح مقطع آن به شکل ۲ ضلع عمود برهم با زاویه‌ی ۹۰ درجه ساخته می‌شود. بنابر نوع این نبشی‌ها به‌ صورت بال مساوی و یا نامساوی در سازه‌ها و ساختمان‌های مختلف در قسمت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عمده نبشی‌های تولیدی توسط کارخانه فولاد ظهوریان تحت عنوان از نوع بال مساوی و با استفاده از روش فولاد گرم در طول‌های مساوی شش‌متری ساخته و عرضه می‌شوند.

مجموعه تولیدی نبشی ظهوریان یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های تولیدی در سطح کشور است که نبشی های خود را با استاندارد بین‌المللی تولید می‌کند. این محصول دارای استاندارد روز طبق متدهای روز دنیا است که تحت نظر کارشناسان تولید و مورد بررسی قرار می‌گیرند. استانداردهای یاد شده مورد تأیید کشور روسیه نیز هست که در کارخانه فولاد ظهوریان جهت تولید نبشی ظهوریان رعایت می‌گردد.

فولاد st37 در کارخانه ظهوریان

نبشی ظهوریان همان‌طور که گفته شد توسط استانداردهای روز ساخته می‌شود. در ساخت این نبشی در کارخانه ظهوریان مشهد از فولاد st37 استفاده می‌گردد. فولاد st37 ازجمله در ساخت ماشین ‌آلات صنعتی و همچنین در خط تولید فناوری‌های دیگر نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به‌ همین دلیل استفاده از این فولاد با برخورداری از مقاومت بالا سبب افزایش طول عمر نبشی نیز خواهد شد. همچنین فولاد st37 دارای مقاومت حرارتی بسیار بالایی در مقابل دماهای بالا است. در نتیجه نبشی تولید شده از این نوع فولاد مقاوم و در مقابل خمش و فشار بسیار مقاوم است.

وجود کربن درون فولاد و نبشی ساخته‌شده می‌تواند خاصیت جوش پذیری آن را نیز افزایش دهد. به ‌همین دلیل مجموعه ظهوریان با ساخت نبشی‌های مختلف و درصدهای متفاوتی از کربن در محصولاتی که می‌خواهند جوش پذیری بالاتری داشته باشند اما درصد آن را افزایش خواهند داد.

کاربردهای نبشی‌های ظهوریان

همان‌طور که پیش‌تر توضیح داده شد نبشی دارای ساختاری مقطعی با زاویه ۹۰ درجه است که در قسمت‌های بسیار متفاوت سازه‌های صنعتی کاربرد دارد. از طرفی از این نوع نبشی ظهوریان می‌توان به ‌عنوان یک مصالح مهم فلزی با کاربردهای فراوان در نظر گرفت. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربردهای نبشی، استفاده به‌ عنوان افزایش مقاومت سازه و ساختمان است. چراکه می‌توان از این نبشی‌ها در کناره‌های دیوار و به‌ عنوان کمکی برای ستون‌ها به ‌عنوان تکیه‌گاه استفاده نمود. از رایج‌ترین کاربردهای نبشی ظهوریان استفاده در ساختمان‌سازی و استفاده در بخش سازندگی و عمران است.

ازجمله مهم‌ترین کاربردهای دیگر نبشی عبارت‌اند از:

  • استفاده از آن به‌عنوان سازه‌های خرپایی
  • ساخت بادبندها و اسکلت‌های فلزی در صنایع مختلف
  • اتصال ستون‌ها در پل‌سازی
  • وصل کردن ستون‌ها در سدسازی
  • استفاده جهت استحکام فنداسیون
  • استفاده به‌عنوان دکل‌های انتقال نیرو
  • ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات

نحوه ساخت نبشی ظهوریان

محسن ظهوریان به ‌عنوان یکی از ایده پردازان و همچنین کارشناسان مؤسسه ظهوریان در این کارخانه است. او موفق شد مجموعه تولیدی کارخانه را به‌جایی برساند که با استفاده از سوخت فسیلی و دقت بیشتر محصولات باکیفیت‌تری را به بازار عرضه کند. در خط تولید نبشی ظهوریان در این کارخانه در کوره‌ها و تولید خط تولید آن هیچ‌گونه فعل و انفعالاتی شیمیایی روی محصولات تولید شده اعمال نخواهد شد.

همین‌طور هیچ‌گونه ناخالصی در نبشی‌ها و تولیدات دیگر این مجموعه مشاهده نگردیده‌است. به ‌همین دلیل کیفیت حرف اول را در نبشی‌های تولیدی توسط ظهوریان خواهد زد. در کنار روش تولید خاص و خالص در ظهوریان به علت استفاده از کوره‌هایی با کنترل حرارت دقیق درنهایت نبشی‌های تولیدشده نیز دچار اکسیداسیون نخواهند شد. نبشی ظهوریان تولید شده درنهایت با بالاترین میزان استاندارد قابلیت خود را حفظ خواهند کرد

قیمت نبشی ظهوریان

نبشی ظهوریان دارای ۲ نوع نبشی بال مساوی و بال نامساوی است. تفاوت این ۲ نوع در طول بال‌های ۲ طرف آن است. در بال مساوی طول هر ۲ بال در ۲ طرف به ‌صورت عمود بر هم یکسان و در بال نامساوی یکی از دیگری بزرگ‌تر است.

وجود این تفاوت سبب می‌گردد تا در شرایطی که شما قادر به استفاده از نبشی ظهوریان بال مساوی نباشید از نبشی های بال نامساوی به راحتی استفاده نمایید. ازآنجا که قیمت نهایی نبشی براساس مشخصه‌های ظاهری و ساختاری آن تعیین می‌گردد نمی‌توان برای همه نبشی‌ها قیمت ثابتی در نظر گرفت.

برای مثال ازجمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت نبشی می‌توان به نوع آن که به ۲ دسته بال مساوی و نامساوی، پس‌از آن به جنس آلیاژ و متریال به ‌کاررفته برای ساخت آن برای مثال نوع فولاد به کار برده شده و حتی طول و ضخامت نبشی می‌تواند مرتبط باشد.

درنهایت با توجه به متریال به‌کاررفته سایز و طول نبشی قیمت آن نیز توسط کارخانه مشخص خواهد گردید.

نبشی ظهوریان در طول‌های ۶ متری و در انواع سایز ۳ الی 10 تولید و عرضه می‌گردد. شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت به‌روز انواع نبشی به‌ راحتی به آهن اسپات مراجعه نمایید تا از قیمت‌های آن‌ها مطلع شوید.

تمامی قیمت‌های ذکر شده در آهن اسپات قیمت‌هایی به‌روز و برحسب کیلوگرم محاسبه شده‌اند. این امکان وجود دارد که به ‌راحتی انواع سایزهای مختلف نبشی ظهوریان را در آهن اسپات با توجه به ضخامت طول و وزن آن مشاهده نمایید.

خرید نبشی ظهوریان

آهن اسپات مرجعی مطمئن و معتبر جهت ارائه‌ی قیمت انواع نبشی و همچنین فروش آن به شما است. شما می‌توانید علاوه‌بر اطلاع از قیمت‌های جدید و به‌روز قطعات فلزی همچون نبشی ظهوریان آن‌ها را نیز به ‌طور مستقیم از کارخانه خریداری نمایید.

لازم به ذکر است که دیگر لزومی ندارد که برای خرید نبشی ظهوریان به مغازه‌ها و کارگاه‌های فروش نبشی در سطح شهر مراجعه نمایید. چرا که به‌ راحتی می‌توانید از طریق آهن اسپات خریدی متفاوت را تجربه نمایید؛ همچنین می‌توانید به ‌صورت مستقیم نبشی مورد نیاز خود را از کارخانه و تولیدکننده به صورت مستقیم خریداری نمایید.