سطح مقطع تیرآهن 28 همان‌طور که از نامش پیداست به ارتفاع 28 سانتی‌متر می‌باشد. البته در جداول اشتال این عدد با واحد میلی‌متر نیز بیان می‌شود که اندازه 280 میلی‌متر است.

لازم به یادآوری است که منظور از ارتفاع تیرآهن، اندازه طول جان تیرآهن به‌علاوه‌ی ضخامت دو بال آن است. بال تیرآهن در واقع لبه‌های تیرآهن است و ورق ضخیمی که مابین دو بال تیرآهن قرار گرفته است، جان تیرآهن نامیده می‌شود.

تیرآهن از لحاظ استاندارد به 4 نوع تقسیم‌بندی می‌شود که به طور اختصار عبارتند از  IPE، INP، CNP  و  IPB  که برای هر کدام از آنها طبق ویژگی‌هایشان کاربرد خاصی تعیین شده است.

تیرآهن معمولی  IPE

در بررسی تیرآهن 28 نیم‌نگاهی به تیرآهن معمولی می‌اندازیم. تیرآهن معمولی با استاندارد  IPE (اروپا و ایران) شناخته می‌شود، از لحاظ ظاهر شبیه حرف I انگلیسی هست. این نوع تیرآهن‌ها به طور متداول اکثراً در سایزهای 12، 14، 16، 18، 20، 22، 24، 27 و 30 سانتی‌متر و با طول شاخه 12 متری در کشور تولید می‌شوند.

به طوری که ملاحظه می‌کنید، تیرآهن 28 در میان تولیدات تیرآهن معمولی به چشم نمی‌خورد. به این علت است  که سایز پروفیل 28 جزو مقاطع پرمصرف تیرآهن معمولی نیست و به ندرت در ساخت و سازها استفاده می‌شود. البته تیرآهن معمولی بنا به اقتضای شرایط پروژه و مشخصات فنی و اجرایی سازه یا حتی در موارد سفارشی تا سایز 60  سانتی‌متر نیز می‌تواند تولید شود.

تیرآهن 28  INP

نوع دیگر تیرآهن I شکل، تیرآهن بال باریک شیب‌دار INP نام دارد. در بازار، تیرآهن 28 از نوع INP، می‌توان به محصول خارجی وارداتی کره‌ای اشاره کرد که به صورت شاخه‌ 12متری عرضه می‌شود. وزن طول یک متر این مقطع 47.9 کیلوگرم است.

تیرآهن بال باریک شیب‌دار INP از لحاظ شکل ظاهری شبیه تیرآهن IPE است. تیرآهن‌ INP از استاندارد چین و روسیه تبعیت می‌کند. تنها تفاوت تیرآهن‌های INP با تیرآهن‌های IPE می‌توان به ضخامت بال آنها اشاره کرد. به طوری که در تیرآهن INP ضخامت بال با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کمتر می‌شود در صورتی که ضخامت بال در تیرآهن IPE یکنواخت است.

تیرآهن‌هایی که تحت استاندارد INP هستند در دنیا در سایزهای 8 تا 60 سانتی‌متر تولید می‌شوند. ولی در ایران به تولیدات شرکت‌ها بستگی دارد. موارد مصرف این نوع تیرآهن نیز در ساختمان‌سازی بصورت خرپا، ستون، در پوشش سقف‌ها، نعل درگاه، پل‌های لانه زنبوری، پل‌سازی، اسکلت سازی، سد سازی، برج سازی و صنایع مشابه می‌باشد.

تیرآهن لانه زنبوری  CNP

تیرآهن‌های لانه زنبوری یا شبکه‌ای که CNP نیز نامیده می‌شوند، دارای حفره‌های توخالی به صورت شش ضلعی یا در مواردی به شکل دایره‌ای در مقطع جان خود هستند. به همین دلیل وزن پایین‌تری نسبت به تیرآهن‌های معمولی دارند.

می‌توان در صورت نیاز با استفاده از تیرآهن 28 از نوع INP، با برشکاری و جوشکاری به حالت لانه زنبوری، در ساخت و ساز طبق نقشه طراحی شده به کار برد.

اگر تیرآهن لانه زنبوری دارای وزنی برابر با تیرآهن معمولی را، با هم مقایسه کنیم، تیرآهن لانه زنبوری به نسبت، مقاومت اینرسی، مقاومت خمشی، استحکام و انعطاف بالاتری خواهد داشت.

به همین دلیل در بخش‌هایی از ساختمان که وجود حفره تیرآهن لانه زنبوری مشکلی ایجاد نکند، توصیه می‌شود از این نوع تیرآهن نیز استفاده شود.

تیرآهن بال پهن 28 IPB

مقطع فولادی تیرآهن 28 بر اساس سایزی که دارد در ردیف تیرآهن‌های بال پهن با استاندارد IPB طبقه‌بندی می‌شود. تیرآهن‌های بال پهن با استاندارد IPB پروفیل‌های عریضی با بال‌های پهن هستند که  بال و جان آنها با هم برابرند. از آن جهت که این نوع تیرآهن‌ها به شکل H انگلیسی هستند، به تیرآهن هاش نیز معروفند.

نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که طول بال این مقاطع در مقایسه با بال تیرآهن‌های معمولی با استاندارد IPE، بیشتر است و استحکام تیرآهن‌هاي IPB به حد کافی بالاست.

این نوع تیرآهن به دلیل بزرگ‌تر بودن طولِ بال، قادر به تحمل مقاومت خمشی و کششی بیشتری است و به همین علت قیمت هاش نسبت به انواع دیگر تیرآهن، قطعاً بالاتر خواهد بود.

نام‌گذاری مقاطع بال پهن یا هاش بر اساس اندازه طول بال‌ها می‌باشد که با واحد سانتی‌متر و در جداول با واحد میلی‌متر بیان می‌شود.

این نوع پروفیل‌های فولادی در کشورهای مختلف با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند ولی استاندارد اروپا جز معروف‌ترین آنها هست.

تیرآهن بال پهن در سه نوع استاندارد زیر تولید می‌شود:

  • St 52
  • St 44
  • St 37

متداول‌ترین نوع از میان این استانداردها، استاندارد St37  و استاندارد St 44  است که  در ایران St37 بسیار پرکاربرد است. از مهم‌ترین کاربرد تیرآهن هاش در سازه‌های سنگین و فولادی، ستون‌ها و خرپاها است. همچنین برای مقاوم‌سازی سازه‌ها در برابر زلزله برای مثال در پل‌هایی با مقاومت بالا از تیرآهن مستحکم و بلند مثل تیرآهن هاش استفاده می شود.

در ایران مهم‌ترین تولیدکننده تیرآهن هاش، شرکت ذوب آهن اصفهان است. تیرآهن‌های هاش وارداتی نیز در بازار موجود هستند.

این نوع تیرآهن‌ها ازکشورهای کره، ترکیه و چین وارد کشور می‌شوند و به نام تیرآهن هاش کره‌ای، تیرآهن‌ هاش ترک و تیرآهن هاش چینی در بازار عرضه می‌شوند.

باید این نکته را گوشزد کرد که قیمت انواع تیرآهن هاش به نوع، سایز و کارخانه تولیدکننده هم بستگی دارد. حتی قیمت تیرآهن‌های هاش وارداتی و تولید داخل کشور با هم فرق دارند. برای مثال  قیمت تیرآهن هاش شرکت ذوب آهن اصفهان با قیمت هاش وارداتی کره و ترک هم متفاوت است.

انواع تیرآهن هاش

تیرآهن ‌هاشِ بال پهن در سه نوع سبک، سنگین و فوق سنگین به بازار عرضه می‌شود که در ادامه به بررسی مختصر هریک از آنها می‌پردازیم.

تیرآهن هاش سبک  (HEA-IPBL)

این نوع تیرآهن با نام IPBL نیز شناخته می‌شود که علامت L نشان‌دهنده سبک‌ وزن بودن تیرآهن است. این تیرآهن از سایز 100 الی 1000 میلی‌متر، ارتفاع مقطع 96 الی 990 میلی‌متر و طول بال 100 الی 300 میلی‌متر تولید می‌شود.

تیرآهن ۲۸ هاش سبک

طبق جدول، وزن تیرآهن سایز 28 هاش سبک (HEA) به طول شاخه‌ی ۱۲ متری در حدود ۹۲۰  کیلوگرم می‌باشد.

 

سایز هاش سبک

(mm)

ارتفاع تیر

H(mm)

ضخامت بال  B

(mm)

ضخامت جان  D

(mm)

طول بال

A (mm)

وزن یک متر هر شاخه kg/m
280 270 13 8 280 76.4

 

وزن هر شاخه 12 متری تیرآهن 28 هاش سبک HEA تولید شده در ذوب آهن اصفهان، 875 کیلوگرم است.

وزن تیرآهن وارداتی هاش سبک HEA  سایز 28 ترک، نیز با ارتفاع جان 270 میلی‌متر و عرض بال 28 سانتی‌متر و شاخه‌ی 12 متری،  916.8 کیلوگرم است.

شما می‌توانید آخرین قیمت تیرآهن هاش سبک  فولاد ترک را از آهن اسپات استعلام نمایید.

تیرآهن هاش سنگین (HEB-IPB)

طبق استاندارد فولاد کشور آلمان، تولید این نوع تیرآهن‌ها از سایز 100 الی 1000 میلی‌متر، با ارتفاع مقطع 100 الی 1000 میلی‌متر و طول بال آن در سایز 100 الی 300 میلی‌متر انجام می‌شود.

تیرآهن ۲۸ هاش سنگین

طبق جدول اشتال، وزن تیرآهن سایز 28 هاش سنگین (HEB) به طول شاخه‌ی ۱۲ متری، در حدود ۱۲۴۰ کیلوگرم می‌باشد.

 

سایز هاش سنگین

(mm)

ارتفاع تیر

H(mm)

ضخامت بال  B

(mm)

ضخامت جان  D

(mm)

طول بال

A (mm)

وزن یک متر هر شاخه kg/m
280 280 18 10.5 280 103.4

 

تیرآهن ۲۸ هاش بال پهن سنگین (HEB) یکی از انواع تیرآهن‌های هاش است که به دلیل بال‌های پهنی که دارد جهت تحمل بارهای تنشی به عنوان ستون ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تیرآهن دارای طول شاخه ۱۲ متر بوده و در فروشگاه اینترنتی آهن اسپات به فروش می‌رسد.

تیرآهن هاش فوق سنگین  (HEM-IPBV)

علامت V نشان‌دهنده سنگین‌ وزن بودن این نوع تیرآهن است. این نوع تیرآهن‌ها در سایز 100 الی 1000 میلی‌متر، ارتفاع مقطع 120 الی 1008 میلی‌متر و طول بال 106 الی 302 میلی‌متر تولید و روانه بازار می‌گردند.

تیرآهن 28 کمتر در این مقیاس تولید می‌شود ولی در صورت نیاز کارخانه‌ها می‌توانند به صورت سفارشی اقدام به تولید آن نمایند که در این حالت قیمت آن را کارخانه تولید کنده تعیین خواهد کرد.

تولیدکنندگان تیرآهن 28 هاش

در بازار ایران تیرآهن هاش به سه صورت تولید می‌شود، نوع اول بر اساس استاندارد جهانی، نوع دوم براساس استاندارد اروپا و نوع سوم براساس استاندارد داخل ایران.

از آنجایی که کشور ایران سرزمینی زلزله ‌خیز است، برای استحکام بخشی به سازه‌ها، پروفیل‌های هاش از جمله تیرآهن 28 هاش، در اسکلت ساختمان نقش کلیدی را ایفا می‌کند و مقاومت بناهای بزرگ و بلند را در برابر زلزله و رانش زمین افزایش می‌دهد. به علاوه هرچه تعداد طبقات ساختمان بیشتر باشد، تعداد بیشتری از تیرآهن هاش مورد نیاز خواهد بود.

در ایران تعداد کارخانه‌های تولیدکننده تیرآهن 28 هاش، نسبت به انواع دیگر تیرآهن‌ها بسیار کم است. از آنجایی که  انواع تیرآهن هاش در سازه‌های مقاوم از جمله پل‌ها و ساختمان‌های بلند مرتبه  مورد استفاده قرار مي‌گيرند، نياز به اين نوع مقاطع به صورت روزافزون افزايش پيدا مي‌كند. به همین دلیل تولیدات داخلی جوابگوی تقاضا نبوده و بخش عمده‌ای از نیاز بازار از طریق واردات تأمین می‌شود.

مهم‌ترین کارخانه تولید کننده کشور ذوب آهن اصفهان است که علاوه بر تولید میلگرد و دیگر مقاطع فولادی، تیرآهن هاش که یکی از محصولات مهم این کارخانه است، را تولید می‌کند.

شرکت‌های تولید کننده خارجی که تیرآهن هاش از آنها وارد کشور می‌شود عبارتند از شرکت‌های کره‌ای، ترکیه‌ای، اسپانیایی و روسی که تیرآهن‌های تولیدی آنها از لحاظ کیفیت، کالاهای مرغوبی می‌باشند.

انواع آلیاژهای تیرآهن 28

ناگفته نماند که برای ساخت تیرآهن‌ها از آلیاژهای مختلفی استفاده می‌شود. هر کدام از آلیاژهای به کار رفته در تیرآهن 28 نیز نه تنها بر مقاومت و استحکام آن، بلکه در کاربرد آن تاثیر گذار است، در نهایت بر قیمت تمام شده تیرآهن هم تأثیر مستقیم دارد.

از عناصر مهمی که در تولید این محصول استفاده می‌شود می‌توان به کربن، کروم، نیکل، منگنز، گوگرد و فسفر اشاره کرد. برای سهولت تشخیص مواد آلیاژی تیرآهن، خصوصیات و مواد تشکیل دهنده تیرآهن در برگه‌ای درج می‌شود.

سه عنصر آلیاژی آهن، کربن و کروم از میان عناصر دیگر، جز مواد اصلی تیرآهن 28 محسوب می شوند. علاوه بر این ممکن است از عناصر دیگری مانند مس ، نیکل ، منگنز  و… در ترکیب آن استفاده شود که هر کدام مزایای منحصر به فردی دارند.

باید به این نکته هم اشاره کرد که مرحله  نورد تیرآهن 28 هاش، با نسبت ضخامت‌ بالای بال، بدون خم شدن جان انجام می‌شود. برای تولید این مقطع از روش نورد گرم و اسلب‌های مستطیلی استفاده می‌شود.

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت تیرآهن ۲۸

از عواملی که بر روی قیمت تیرآهن 28 هاش تأثیر می‌گذارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوع کارخانه
  • وزن تیرآهن هاش
  • هاش سبک یا هاش سنگین بودن
  • آلیاژهای مصرف شده در ساخت تیرآهن هاش
  • وارداتی یا داخلی بودن
  • نوع استانداردهای تولید کننده

به طور معمول وزن و بقیه مشخصات تیرآهن و حتی علامت کارخانه سازنده بر روی تیرآهن‌ها حک می‌شوند تا مصرف‌کنندگان با توجه به آنها انتخاب مناسبی داشته باشند و محاسبات خود را بر اساس آنها انجام دهند.

قیمت روز تیرآهن 28 هاش

برخلاف تیرآهن‌های دیگر، باید دقت کرد که تیرآهن هاش مانند تیرآهن 28، از جمله پروفیل‌هایی است که  بر اساس طول بال‌ و وزن می‌تواند در انواع مختلف سبک و سنگین و فوق سنگین تولید شود.

انواع مختلف این محصول،کاربرد و عملکرد متفاوتی هم  در اجرای پروژه به همراه دارد. به‌عنوان‌مثال تیرآهنی که طول بال‌هایش بزرگ‌تر است درواقع اندازه بال و ارتفاع برابری دارد در نتیجه در ساختمان‌سازی و پل سازی به‌منظور کاربرد در ستون‌ها استفاده می‌شود همین امر موجب می‌شود تا این مقاطع با سایز یکسان ازلحاظ قیمت با یکدیگر متفاوت باشند.

در نتیجه  کارخانه‌های تولیدکننده بر اساس سبک یا سنگین بودن تیرآهن هاش و ابعاد و اندازه طولی آن، سعی می‌کنند به ‌صورت روزانه قیمت‌گذاری را انجام ‌دهند. از طرف دیگر نوسانات بازارهای جهانی مانند  قیمت دلار، آهن‌آلات و فلزات آلیاژی بر روی قیمت نهایی محصولات فولادی تأثیر گذاشته و آنها را نیز دچار تغییر می‌کند که بر اساس این تغییرات، قیمت‌ها باید بروز رسانی شوند.

کارشناسان ما در آهن اسپات آماده‌اند تا شما را در این باره راهنمایی نمایند و در تلاشند تا قیمت  تمام مقاطع کاربردی را  به طور روزانه به‌روزرسانی کنند تا بتوانید از قیمت روز تیرآهن هاش اطلاع حاصل نمایید.