سیم جوش استیل یکی از محصولات پر طرفدار صنایع آهن آلات است که با فراگیر شدن استفاده از استنلس استیل در مقاطع مختلف، کاربرد زیادی پیدا کرده است. در بعضی فرآیندهای جوشکاری استنلس استیل به ویژه جوشکاری FCAW, GMAW و SAW از سیم جوش استیل به عنوان یک ماده پر کننده استفاده می‌کنند.

سیم جوش استیل در جوشکاری فولادهای آستنیتی، فولادهای آستنیتی مقاوم به حرارت و فریتی کاربرد زیادی دارد.

انواع سیم جوش استیل

از جمله محصولات پرکاربرد سیم جوش استیل می‌توان به خانواده SOLINOX 308  و  SOLINOX 316 اشاره کرد. انواع سیم جوش‌های این دسته را همراه با توضیحاتی مختصر در رابطه با آن‌ها در ادامه مشاهده می‌کنید:

 • SOLINOX 308H

این مدل، کربن بیش‌تری نسبت به نوع SOLINOX 308 دارد. افزودن کربن علاوه بر افزایش استحکام، مقاومت در برابر خیزش به ویژه در درجه حرارت‌های بالا را تا حدود زیادی ارتقا می‌بخشد.

 • SOLINOX 308L

این سیم جوش ضد زنگ، کربن کمتری نسبت به مدل SOLINOX 308 دارد. با کاهش کربن، خطر تشکیل کاربیدها و رسوب آن‌ها در مرز دانه‌ها و در نتیجه احتمال بروز خوردگی‌های بین دانه ای و ترک‌های ناشی از آن، به حداقل می‌رسد.

 • SOLINOX 308

این مدل دارای ترکیب شیمیایی 16 درصد کروم و 10 درصد نیکل است. از این محصول در جوشکاری فولادهای 305 ، 304 ، 302 و۳۰۱ AISI استفاده می‌شود.

 • SOLINOX 316

سیم جوش استیل SOLINOX ۳۱۶  ترکیب شیمیایی 5/18 درصد کروم ، 5/12 درصد نیکل و 5/2 درصد مولیبدن دارد. این محصول در جوشکاری فولادهای ضد زنگ سری AISI 316 و فولادهای مشابه آن به کار گرفته می‌شود.

از این محصول هم چنین برای جوشکاری  فولادهایی که در درجه حرارت‌های بالا کار می‌کنند نیز استفاده خواهد شد. وجود حداقل 5/2 درصد مولیبدن در ترکیب فلز جوش حاصل، ضمن افزایش مقاومت در برابر حرارت، مقاومت به خزش آن را نیز تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

 • SOLONOX 316H

این سیم جوش نیز کربن بیشتری نسبت به SOLINOX 316 دارد. به دلیل بیشتر بودن کربن در ترکیب شیمیایی این محصول، استحکام کششی و مقاومت خزشی این محصول به ویژه در درجه حرارت‌های بالا افزایش می‌یابد.

 • SOLOINOX 316L

سیم جوش استیل SOLOINOX316L کربن کمتری نسبت به SOLINOX 316 دارد.  به همین دلیل ، خطر بروز خوردگی‌های مرزدانه ای و بین دانه ای به حداقل می‌رسد. این محصول اغلب برای جوشکاری فولادهای بلبرینگ آستنیتی مولیبدن دار کم کربن استفاده می‌شود.

هنگام استفاده از SOLINOX 316L باید به این نکته توجه داشت که این محصول نسبت به SOLINOX 316H  مقاومت کمتری در برابر حرارت از خود نشان می‌دهد.

محصولات خاص سیم جوش استیل

 • SOLINOX309

از محصولات خانواده 309 به طور کلی در جوشکاری فولادهای ضد زنگ ۳۰۹ و جوشکاری فولادهای غیر هم‌جنس ریختگی و کار شده استفاده می‌شود.

 • SOLINOX 312

این سیم جوش استیل nv جوشکاری آلیاژهای ریختگی ۳۱۲ و برای جوشکاری فلزات غیر هم جنس، به ویژه زمانی که یکی از آن‌ها فولاد ضد زنگ با نیکل بالا باشد، کاربرد دارد.

 • SOLINOX 385

از این سیم جوش‌های استیل برای جوشکاری فولادهای 904L  که در محیط‌های خورنده محتوی اسید سولفوریک یا ترکیبات کلریدی سرویس می‌دهند، کاربرد دارد.

این محصول همچنین برای اتصال دادن آلیاژهای 317L  و همچنین جوشکاری سایر فولادهای ضد زنگ به فولادهای 904L  به کار می‌رود.

 • SOLINOX 2209

این محصول نخستین بار برای جوشکاری فولادهای ضد زنگ دوفازی که دارای 22 درصد کروم هستند ساخته شد. ساختار کریستالی جوش حاصل نیز دو فازی بوده و متشکل از فازهای فریت و آستنیت می‌باشد. جوش حاصل از این محصول از استحکام کششی بالایی برخوردار است و در برابر خوردگی و ترک‌های ناشی از خوردگی تنشی مقاوم است.

 • SOLINOX 2594

این محصول با دارا بودن عناصر آلیاژی خاص مانند Cr، Mo، Ni، Cu و N برای جوشکاری فولادهای سوپردوپلکس زنگ نزن طراحی شده است.

حضور این عناصر آلیاژی مقاومت فوق العاده ای در برابر خوردگی حفره‌ای به این محصول داده است. فلز جوش حاصل از SOLINOX 2594 دارای ساختار آستنیتی- فریتی است که بسته به حرارت ایجاد شده حین فرآیند جوشکاری و نرخ سرد شدن حوضچه مذاب، درصد فاز فریت از 35 تا 65 درصد متغیر است.

سیم جوش استیل SOLINOX 420  برای جوشکاری فولادهای زنگ نزن مارتنزیتی و سیم جوش‌های SOLINOX 2209 برای جوشکاری فولادهای ضد زنگ دوپلکس و سوپر دوپلکس مناسب می‌باشند.

ویژگی‌های جوش سیم جوش استیل

جوش به دست آمده از سیم جوش استیل درکنار مقاومت بالای آن در برابر خوردگی حفره ای و همچنین خوردگی تنشی، به صورت همزمان استحکام بالایی نیز دارد.

این محصول به طور گسترده در ساخت تجهیزات نفت و گاز، پمپ‌های تحت فشار، دریچه‌ها و تجهیزات فرآیندهای شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این سیم جوش‌ها که دارای ترکیب شیمیایی مشابه فلز پایه هستند، اغلب در یکی از دو گروه سیم‌های توپر (Solid Wires) و سیم‌های توپودری (Cored Wires) قرار می‌گیرند.

نگهداری از سیم جوش استیل

با این که فیلر استیل‌ها با عناوین 308، 308L ،316 و 309L برای جوشکاری  لوله استنلس استیل مناسب هستند ما شناخت خصوصیات و محدودیت‌های هر کدام پیش از استفاده اهمیت بسزایی دارد.

سازندگان فیلر استیل دستورالعمل آن را به همراه محصول ارائه می‌کنند. به عنوان مثال باید از سیم جوش‌های استیل در یک مکان خشک و تمیز با دمای محیطی مشابه محل جوش نگهداری کرد. اختلاف دمای قابل توجه بین محل نگهداری و سلول جوش می‌تواند منجر به تراکم شود. در نتیجه به فلز پرکننده آسیب رسیده و جوش دچار نقصان خواهد شد.

ساختار سیم جوش استیل

سیم جوش‌های استیل حاوی آلیاژهایی هستند که به یکپارچگی جوش کمک می‌کنند. به عنوان مثال کروم و مولیبدن برای اطمینان از مقاومت در برابر خوردگی به آن افزوده شده اند.

مولیبدن همچنین عملکرد خوبی نسبت به دما از حود نشان می‌دهد. نیکل نیز به افزایش مقاومت جوش کمک می‌کند.

افزودن سیلیکون به حفظ سیالیت استخر جوش و تثبیت مقدار آستنیت در جوش کمک می‌کند.

قیمت سیم جوش استیل

قیمت سیم جوش به دلیل نوسان محصولات آهنی مطابق نرخ روز محاسبه و اعلام می‌شود. قیمت اعلام شده بستگی به عواملی مثل برند تولید کننده سیم جوش استیل، داخلی یا خارجی بودن آن، وزن، سایز، حالت، نوع الکترود و شماره فنی الکترود دارد.

سخن پایانی

وب سایت آهن اسپات برای راحت شدن کار خریداران اقدام به استعلام قیمت از تولید کنندگان مقاطع فولادی کشور کرده است. برای در اختیار داشتن این قیمت‌های به روز هریک از محصولات تنها کافی است به وب سایت آهن اسپات مراجعه نمایید.