سيم جوش ميكا

سیم جوش میکا سیم فلزی است که برای جوشکاری و اتصال دو قطعه‌ی فلز مورد  استفاده قرار می گیرد. سیم جوش میکا از معروف‌ترین تولیدات سيم جوش در ایران است که دو نوع الکترود E 7018 و E 6013 که پر فروش‌ترین نوع این محصول است و اكنون سيم‌جوش میکا یکی از مناسب‌ترین  الکترود‌های مصرفی در بین جوشکاران است. در وبسايت آهن اسپات، درباره‌ی قیمت سيم جوش ميكا و نحوه خرید سیم جوش میکا توضیحاتی را ارائه می دهیم.

سيم جوش ميكا چيست؟

همانگونه ك گفتيم سيم جوش ميكا يكي از انواع سيم جوش‌ها است كه در جوشكاري مورد استفاده قرار مي‌گيرد. این محصول شامل مفتول و يك لايه‌ي پوششي به نام فلاکس است که مفتول سيم جوش را می‌پوشاند. وجود این ماده باعث پایداری قوس الکتریکی، به وجود آمدن گاز نگه دارنده و ایجاد سربار و همچنین افزایش زمان خنک سازی می‌شود. سيم جوش ميكا ابزاري است كه براي پر كردن فضا‌هاي خالي در امر جوشكاري مورد استفاده قرار ميگيرد. اين نوع سيم جوش‌ها معمولا از آهک، اکسید سدیم، خاک رس، آزبست و سلولز روکش مي‌شوند.

نام‌گذاري سيم جوش ميكا

اگر به سیم جوش میکا و مشخصات آن دقت کنید، اسمی شامل اعداد و حروف مختلف نیز به چشم می‌خورد. این اسم در واقع نام کاملی است که به آن سیم جوش داده شده است که حاوی اطلاعات گوناگونی از مشخصات آن محصول است. منشاء این نام گذاری در واقع از جامعه جوشکاران ایالات متحده آمریکا که به اختصار به صورت A. W. S نیز شناخته می‌شود، است.

نامگذاری الکترود میکا براساس یک سری استاندارد‌ها صورت مي‌گيرد. از این رو شرکت‌های تولید کننده تجهیزات جوشکاری باید الکترودها را بر اساس ارقام و حروفی خاص نامگذاری کنند، بر این اساس هر الکترود با حرف بزرگ E  و یک عدد چهار تا پنج رقمی نامگذاری می‌شود که در واقع به عنوان کد الکترود است. حرف  E  نشان دهنده کلمه الکترود است اگر در جوشکاری از روش قوس الکتریکی استفاده شود  تنها از این حرف برای نامگذاری استفاده می‌شود ولی چنانچه  جوشکاری از طریق گاز صورت پذیر از RG  برای نامگذاری آن استفاده می‌شود.

اعدادی که پس از  حرف E  نوشته می‌شوند مربوط به  نوع روکش الکترود، وضعیت جوشکاری الکترود و مقاومت کششی جوش هستندو دو رقم اول بعد از حرف E  به استحکام کششی فلز جوش مربوط است. مقیاس استحکام کششی فلز جوش بر اساس پوند بر اینچ مربع سنجیده می شود ( KSI).  این ارقام می تواند60، 70، 80، 90، 100، 110 و 120 باشد. هر چقدر این بیشتر و بزرگتر باشد نشان دهنده‌ی میزان مقاومت کششی بیشتر است. سومین علامت، نشان دهنده موقعیت جوشکاری است.

از سمت راست، دومین عدد که می تواند 1، 2  و یا 3 باشد ،حالت و وضعیت جوشکاری را تعیین می‌کند. اگر عدد 1 نوشته شده بود به این معنا است که می‌توانید از الکترود در همه ی موقعیت‌ها استفاده کنید. اگر عدد 2 را مشاهده كرديد، یعنی اینکه این الکترود مناسب موقعیت‌های افقی و سطحی است. اگر عدد 3 درج شده بود یعنی ازاین الکترود فقط در جوشکاری‌های سطحی  مي‌توانيد استفاده کنید.

و آخرین علامت، نشان دهنده ویژگی ظاهری گرده جوش و نوع جریان است و اولین عدد از سمت راست که می تواند بین 0 تا 6 باشد :

 • اگر عدد آخر 0باشد

  : استفاده از الکترود فقط با جریان برق مستقیم یا DC و قطب معکوس امکان پذیر است

 • اگر عدد آخر 1 باشد:

  اين نوع سيم جوش قابلیت جوشکاری با دو جریان AC و DC را دارند. جوش ایجاد شده با این نوع الکترودها صاف بوده و فقط در شکاف‌ها کمی مقعر است.

 • اگر عدد آخر 2باشد:

  قابليت جوشكاري با جریان برق AC و DC را دارند و جوش نفوذ متوسطی دارد. شکل ظاهری جوش محدب است و سختی جوش ایجاد شده در مقايسه با دو سيم جوش قبلي کمی کمتر است.

 • اگر عدد آخر 3 باشد:

  می‌توان این نوع الکترود را با جریان برق مستقیم DC و متناوب AC جوشکاری کرد. قوس الکتریکی تشکیل شده بسیار آرام بوده و جوش ایجاد شده نفوذ کمی دارد.

 • اگر عدد آخر 4باشد:

  مي‌توان این مدل الکترود را با جریان مستقیم و متناوب برق جوشکاری کرد. اين نوع سيم جوش این براي جوشکاری شکاف‌های عمیق استفاده می‌شود

 • اگر عدد آخر 5 باشد:

  فقط می‌توان با جریان برق مستقیم یا DC جوشکاری نمود. از این دسته سيم جوش‌ها برای جوشکاری شکاف‌های عمیق استفاده می‌شود و سختی گرده جوش کم است.

 • اگر عدد آخر 6 باشد:

  الکترودهای این گروه را تنها می توان با جریان برق AC جوشکاری کرد. همچنين برای جوشکاری شکاف های عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند

سايز بندي سيم جوش ميكا

سیم جوش میکا E6013  در 4 شماره یا سایز تولید می‌شود. منظور از شماره سيم جوش همان قطر الکترود است که به میلیمتر بیان می‌شود. سایزهای الکترود میکا  E6013 شامل 2.5، 3.2، 4 و 5 است. الکترود 2.5،  دارای طول30 سانتیمتر، الکترود 3.2 و 4، دارای طول 35 سانتیمتر و الکترود 5، دارای طول 45 سانتیمتر است. در بازار به الکترود شماره 3.2،  برای راحتی کار الکترود 3 گفته مي‌شود.

مزاياي سيم جوش ميكا

اين نوع سيم جوش با توجه به پوشش فلاكس و جنس مفتول بكار رفته و ضخامت كاربرد‌هاي فراواني دارد كه هركدام داراي مزيت‌هايي هستند. استفاده از اين نوع سيم جوش در جوشكاري مزيت‌هاي فراواني دارد كه به آن‌‌ها اشاره مي‌كنيم:

مزایای سیم جوش میکا در جوشکاری

 •  لایه محافظ
 • ظاهر جوش تمیز و یکنواخت
 • دود نکردن حین جوشکاری

کاربرد سیم جوش میکا

سیم جوش میکا یکی از محصولات پرکاربرد در صنایع گوناگون است. این نوع الکترود برای جوشکاری در حوزه‌های مختلفی به کار می‌رود. شما مي‌توانيد با مراجعه به وبسايت آهن اسپات انواع اطلاعات در مورد مشخصات و كاربرد سيم جوش ميكا بدست بياوريد.

 • جوشکاری در صنعت ساختمان سازی و فولادهای ساختمانی
 • جوشکاری در کشتی سازی
 • جوشکاری برای آماده سازی مخازن و ورق‌های نازک
 • جوشکاری در صنعت ماشین سازی
 • جوشکاری در ساخت سازه‌های فلزی و سوله

عوامل تعیین کننده قیمت سيم جوش ميكا

قیمت سیم جوش میکا با توجه به تنوع محصولات در بازار بسیار متنوع است. بر اساس نوع برند و کارخانه تولیدکننده، لیست قیمت تغییر می‌کند. همچنين عوامل ديگري هم در قيمت‌گذاري سيم جوش ميكا در بازار موثر است:

 • جنس سيم جوش ميكا:

  يكي از مهم‌ترين فاكتور‌ها در قيمت‌گذاري ،جنس سيم جوش ميكا ودرصد فلز بكار رفته  است. جنس سیم جوش میکا و فلزات به کار رفته در تهیه آلیاژ از عوامل مهم و تاثیر گذار در قیمت تمام شده هستند.

 • نوع سيم جوش ميكا:

  امروزه انواع و اقسام مختلفی از سیم جوش میکا تولید می‌شود که تفاوت‌های جزیی از هم دارند. هر یک از تفاوت‌های جزیی در ویژگی‌های کالا همچون ابعاد و جنس و ضخامت و.. در قیمت تمام شده محصول تاثیر بسزایی دارند.

خريد و قيمت سيم جوش ميكا

خرید سيم جوش با توجه به کاربرد مورد نظر و قیمت سيم جوش‌ها صورت می‌گیرد. برای خرید سيم جوش ميكا باید به سایز آن و کیفیت آن توجه نمود. در اکثر مواقع جوشکاران پیشنهاد خرید سیم جوش میکا را می‌دهند. سيم جوش ميكا در بسته بندی‌های پنج کیلویی به بازار عرضه می‌گردد؛ و در هر کارتن ۴ بسته پنج کیلویی موجود می‌باشد. فروش الکترود به صورت کیلویی و بسته ای صورت می‌گیرد و قیمت آن به صورت کیلویی محاسبه می‌شود؛ و همانطور که گفته شد برای محاسبه قیمت هر بسته باید وزن بسته که پنج کیلویی است ،که در قیمت هر کیلوگرم از آن ضرب كرد.

برای خرید این محصول، راه‌های زیادی وجود دارد اما استفاده از بسترهای آنلاین همچون آهن اسپات، سریع‌تر و مطمئن‌تر است. در این پلتفرم می‌توانید سيم جوش ميكا را از کارخانه‌های مختلف تولید کننده استعلام كنيد. همچنین با بررسی مداوم قیمت‌ها، امکان تحلیل بازار و خرید با بهترین قیمت برای شما فراهم خواهد شد.