در فرآیند جوشکاری، از محصولی به نام سیم جوش استفاده می‌شود. با توجه به اینکه بسته به نوع محصولات، جوشکاری‌های متفاوتی روی آن‌ها انجام می‌شود، سیم جوش‌ها نیز به تناسب این موضوع باید متفاوت باشند. سیم جوش CO2 در روش جوشکاری با گاز محافظ دی اکسید کربن یا جوشکاری MAG مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از آن جایی که ممکن است گازها حین جوشکاری از حوضچه مذاب خارج شوند، نیاز است که از گاز محافظ استفاده کنیم. در این روش جوشکاری، از گازهای فعال مانند CO2 یا گاز کربنیک به صورت ساده و یا ترکیب شده با گازهای خنثی مثل آرگون و… استفاده می‌کنند تا از حوضچه مذاب محافظت کند.

جوشکاری صحیح زمانی اتفاق می‌افتد که جریان زیاد در حین استفاده از گاز کربنیک مصرف شود و این موضوع موجب تلاطم در حوضچه و در نهایت خروج گازها از سطح می‌شود.

این سیم‌ها در چهار سایز مختلف (۰.۸ – ۱.۰  – ۱.۲ – ۱.۶) تولید و در بسته‌های ۱۵ کیلویی بسته بندی شده و به فروش می‌رسند. برای اطلاع بیشتر درباره جزییات مانند قیمت سیم جوش CO2  و نحوه خرید و فروش آن می‌توانید از وبسایت آهن اسپات استعلام بگیرید.

نحوه عملکرد سیم جوش CO2

سیم دی اکسید کربن هنگام جوشکاری به کربن مونواکسید و اکسیژن تبدیل می‌شود، پس از سرد شدن محل جوش، مجددا CO2 تولید می‌شود. در این روند، اکسیژن به شکل مولکول‌هایی با حرارت بسیار زیاد ساخته می شود و سپس، با مونواکسید کربن به بخش پایینی ستون منتقل میگردد.

در این مرحله مجددا فرآیند ترکیب اتفاق می‌افتد که موجب آزاد شدن نیروی فراوانی به سمت بالای قوس ستون می‌شود. طی کردن این فرآیند باعث می‌شود که قوس دچار قطع و وصلی شود و نوعی تخلخل در آن اتفاق افتاده و گازها از آن خارج ‌شوند.

این اتفاقات باعث می شود که مولکول‌های اکسیژن حرارت دیده در درون حوضچه مذاب بیشتر شوند که این موضوع باعث می‌شود تمایل به ترک در سطح جوش تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کند. وقتی از CO2 مونواکسید کربن و اکسیژن تولید می‌شود، فلز جوش در حد بسیار کمی دچار اکسیدشدگی می‌گردد؛ اما برخی فرآیندهای همزمان، برای فولادهای کربنی ساده و فولادهای کربن- منگنزی مفید است و می تواند در جوشکاری در مواردی که آسترکاری دارند، عملکرد خوبی داشته باشد.

این در حالی است که ویژگی اکسید شدن، باعث میشود سیم جوش co2 برای جوشکاری جوشکاری آلومینیوم، مس، منگنز و نیکل و همچنین جوشکاری تیک (جوشکاری با آرگون) که خاصیت اکسیداسیون بسیار بالایی دارند، مناسب نباشد.

نحوه عملکرد سیم جوش CO2

انواع جوشکاری با سیم جوش CO2

با استفاده از سیم جوش های کربن دی اکسیدی، می توان چندین شیوه جوشکاری را انجام داد:

 • حالت جوشکاری سربالا یا (PF9) / (3f)یا vertical که با دو قطعه فلزی بالای سر جوشکار انجام می‌شود و در واقع در مقابل نیروی گرانش مقاومت می‌کند.
 • مدل جوشکاری افقی یا (PB) / (2f)یا horizontal
 • شیوه جوشکاری تخت یا (PA) / ( 1f)یا flat
 • حالت جوشکاری سرازیر یا (PG)
 • مدل جوشکاری سقفی یا (PD) / (4f)یا overhead

هریک از این حالت‌ها و روش‌های جوشکاری، کاربرد متفاوتی دارند و به تناسب موقعیت مورد نظر می‌توانند استفاده شوند.

کاربردهای سیم جوش CO2

همان‌گونه که پیشتر گفتیم، هر جایی که عمل جوشکاری انجام شود، نیاز به سیم جوش نیز خواهیم داشت. سیم جوش CO2 بیشتر برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما به دلیل خاصیت اکسید شدگی که در بخش عملکردها به آن اشاره کردیم، ممکن است در بعضی موارد برای استفاده مناسب نباشد.

این مدل سیم جوش، مقاومت و استحکام بالایی دارد و به همین علت می‌تواند برای کاربردهای صنایع سنگین مانند جوش دادن برخی قطعات کشتی، ساخت برخی قسمت‌ها در ماشین سازی و همچنین در صنعت ساختمان سازی برای اتصال قطعات فلزی کاربرد دارد.

نکات مهم حین کار  با سیم جوش CO2

جوشکاری، فرآیندی مهم در ساخت محصولات و سازه‌های فلزی است، به همین دلیل حین کار حتما باید نکاتی رعایت شود تا علاوه بر بالا رفتن کیفیت کارها، ایمنی فرد جوشکار هم حفظ شود. در هنگام جوشکاری با سیم جوش کربن دی اکسید، باید چند نکته مهم را در نظر داشت که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

سیم جوش CO2، در همه جا قابل استفاده نیست، به عنوان مثال به کار بردن این محصول در تانک هایی که حاوی کروزون هستند، بسیار خطرناک است و ممکن است موجب خسارات جانی و مالی شود. همچنین سیم جوش تحت هیچ شرایطی نباید در معرض مواد آتش زا قرار بگیرد؛ این موضوع در حجم کم موجب آتش سوزی می شود و در حجم زیاد، خطر انفجار را در پی دارد.

قطعی برق حین کار با این نوع سیم جوش، فرآیند را ناقص می‌کند و احتمال جوشکاری ناقص یا ضعیف را بالا می‌برد، بنابراین اتصال برق باید به طور منظم مورد بررسی قرار گیرد و ترجیحا برای کاهش خطر برق گرفتگی، سیم اتصال به زمین هم به صورت مداوم چک شود. فردی که در حال انجام کار است، باید به میزان جریان الکتریکی توجه کند تا مشکلات ناشی از ایجاد صدا به حداقل برسد.

نقاط قوت و ضعف سیم جوش CO2

سیم جوش دی اکسید کربن یا CO2، نقاط مثبت و منفی بسیاری دارد که با توجه به کاربردهای متنوع این محصول، آشنایی با آن‌ها خالی از فایده نیست.

1. نکات مثبت سیم جوش CO2

 • آلودگی ناشی از کار با این نوع سیم جوش به دلیل نقش حفاظتی گاز کربن دی اکسید بسیار کم است.
 • این محصول در انواع جوشکاری اتوماتیک و نیمه اتوماتیک کاربردی و مورد استفاده است.
 • سیم جوش‌های کربن دی اکسید، سرعت کار را تا حد زیادی بالا می‌برند؛ چرا که در این روش، نیازی به تعویض مداوم الکترود نداریم و حوضچه مذاب به صورت لحظه به لحظه از سیم جوش تغذیه می‌کند.
 • در جوشکاری با این مدل سیم جوش، میدان دید جوشکار بهتر است، زیرا حوضچه مذاب به دلیل عدم ایجاد سرباره، راحت‏تر دیده می‌شود.
 • جوشکاری با سیم جوش یاد شده، بسیار ارزان و به صرفه است؛ زیرا گاز کربن دی اکسید، قیمت بالایی ندارد. یکی از دلایل مهم کاربرد زیاد این محصول در جوشکاری فولادی، همین قیمت ارزان و به صرفه است.
 • کربن دی اکسید موجود در این سیم جوش، میزان نفوذ را بالا برده و مسئله نفوذ ناقص را کاملا منتفی می‌کند.
 • به دلیل محافظت بسیار عالی از حوضچه مذاب در این نوع جوشکاری، در کنار جوش، سوختگی به وجود نمی‌آید و شکل ظاهری جوش بسیار شکیل‌تر از انواع دیگر جوشکاری می‌شود.

2. نکات منفی سیم جوش CO2

یکی از منفی‌ترین نکاتی که در رابطه با سیم جوش کربن دی اکسیدی وجود دارد،‌ این است که هنگام جوشکاری، گازهای ازن و مونو اکسید کربن با گاز co2 موجود در این محصول ترکیب شده و ایجاد گاز سمی می‌کنند که آسیب جدی به سیستم تنفسی و حتی در مواردی مسمومیت منجر به مرگ را در پی دارد؛ بنابراین لازم است هنگام جوشکاری با این نوع سیم جوش، حتما در فضای باز یا مکانی با تهویه مناسب باشید.

قیمت و نحوه خرید سیم جوش CO2

به طور کلی قیمت سیم‌جوش‌های دارای گاز دی اکسید کربن، نسبت به سیم‌جوش‌های دیگر بسیار پایین‌تر است. این موضوع، استفاده از این محصول را به صرفه‌تر می‌کند و موجب افزایش کاربرد آن در انواع جوشکاری می‌شود.

اگر برای خرید این محصول نیاز به اطلاع از قیمت به روز و موثق دارید، می‌توانید به وبسایت آهن اسپات مراجعه کرده و قیمت سیم‌جوش CO2 را استعلام کنید. قیمت‌ها در این سایت کاملا بر مبنای قیمت لحظه به لحظه‌ی بازار آهن ثبت می‌شوند. آهن اسپات، به عنوان مرجعی مطمئن به فروش سیم جوش co2 و دیگر محصولات فولادی نیز می‌پردازد، بنابراین پس از اطلاع از قیمت‌ها، می‌توانید به سرعت سفارش خود را ثبت نموده و در اسرع وقت کالای مورد نظرتان را تحویل بگیرید.

نتیجه گیری

سیم جوش CO2 محصولی پرکاربرد در صنعت جوشکاری قطعات فولادی است. این محصول اتصالاتی تمیز و با مقاومت بالا ایجاد می‌کند و در صنایع مختلفی کاربرد دارد. برای اطلاع از قیمت و خرید این محصول، می‌توانید به وبسایت آهن اسپات، مرجع مطمئن خرید آهن و فولاد، مراجعه کنید.

رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.