ناودانی ۳۸ یک نوع پروفیل پرکاربرد است که فاصله بین دو بال آن به صورت عرضی، ۳۸ سانتی متر است. طرز نمایش نیم رخ ناودانی به صورت UNP و یا UPE است. ناودانی UPE ناودانی C شکل با بال‌های موازی است و ناودانی UNP، ناودانی U شکل با بال‌های مخروطی است. ابعاد ناودانی متفاوت بوده و در اندازه‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود.

یکی از این ابعاد، ناودانی ۳۸ است. ناودانی‌ها پروفیل‌هایی با سطح مقطع U شکل و یا C شکل هستند که در صنعت و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مشخصات ناودانی ۳۸

ناودانی 38 بر اساس وزن، روش تولید، شکل ظاهری و جنس دسته بندی می‌شود. در ادامه به معرفی انواع ناودانی پرداخته شده است. این پروفیل‌ها بر اساس وزن ناودانی به دو نوع سبک و سنگین دسته بندی می‌شوند. از ناودانی سنگین در ساخت و سازهای سنگین و عظیم‌تر، همچون ساخت سازه بلند مرتبه و پل استفاده می‌شود. از ناودانی سبک نیز در ساخت و سازهای کوچکتر و مصارف عادی استفاده می‌گردد. ناودانی سبک وزنی کمتر از جدول اشتال ناودانی دارد، در صورتی که ناودانی سنگین وزنی برابر یا بیشتر از جدول اشتال ناودانی دارد.

ناودانی نوعی پروفیل مقاطع باز است که از یک جان افقی و دو بال عمودی تشکیل می‌شود. محل اتصال بال‌های ناودانی به جان آن می‌تواند بدون انحنا و یا دارای انحنا باشد. وزن پروفیل یکی از مهم ترین ویژگی‌های آن است که با حرف g نشان داده می‌شود. ارتفاع مقطع ناودانی با حرف h، عرض بال با حرف b، ضخامت بال با حرف tg، ضخامت جان با حرف ts و سطح مقطع ناودانی ۳۸ با حرف A نشان داده می‌شود.

انواع ناودانی ۳۸ بر اساس روش تولید

مطابق با روش تولید ناودانی‌های 38، آن‌ها را به انواع پرسی و فابریک دسته بندی می‌کنند. ناودانی ۳۸ پرسی با پرس کردن ورق فولادی تولید می‌گردد. برای ساخت این ناودانی از دستگاه رول فورمینگ استفاده می‌شود. مقاومت ناودانی پرسی کمتر از نوع فابریک است.

ناودانی فابریک به دو صورت نورد گرم و نورد سرد قابل تولید است. برای ساخت ناودانی فابریک به روش نورد گرم، ابتدا شمش خام را در کوره‌های مخصوص و با حرارت بالا گرما می‌دهند تا به دمای مورد نظر برسد. سپس آن را از غلتک‌هایی عبور می‌دهند تا به ضخامت مورد نظر برسد. ناودانی فابریک تولید شده طی فرآیند نورد سرد کیفیت بیشتری نسبت به نوع نورد گرم آن‌ها دارد.

انواع ناودانی 38 بر اساس خصوصیات ظاهری

انواع ناودانی بر اساس شکل ظاهری به دو نوع ساده و مشبک تقسیم بندی می‌شود. ناودانی ساده کاربرد وسیعی در ساختمان سازی و صنایع مختلف دارد. سطح این ناودانی کاملا ساده و بدون سوراخ است. از ناودانی مشبک بیشتر در ساخت قفسه‌های فلزی و نصب سنگ به صورت خشک استفاده شده و دارای شیارهایی روی سطح خود است. علاوه بر این شکل ظاهری ناودانی UNP و UPE نیز تا حدودی با یکدیگر متفاوت است.

انواع ناودانی 38 بر اساس جنس

تولید ناودانی در سه جنس گالوانیزه، آلومینیومی و استنلس استیل صورت می‌گیرد. ناودانی آلومینیومی مقاومت و استحکام بالایی در برابر رطوبت و خوردگی دارد. از این نوع ناودانی در نمای ساختمان، ساخت درب و پنجره و قالب‌های فلزی استفاده می‌شود. ناودانی آلومینیومی خود به انواع رنگی، خام و آبکاری شده دسته بندی می‌گردد. وزن ناودانی آلومینیومی از سایر انواع ناودانی سبک‌تر است.

ناودانی استنلس استیل به دو صورت ساده و مشبک تولید می‌گردد. این نوع ناودانی طول عمر بسیار بالایی داشته و معمولا در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ناودانی استیل می‌توان در محیط‌هایی که در مجاورت رطوبت و مواد اسیدی قرار دارند استفاده کرد.

ناودانی گالوانیزه دارای پوششی از جنس روی است. به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر رطوبت و زنگ زدگی دارد. از این نوع ناودانی می‌توان در ساخت و سازهای دریایی، ترمیم بناهای معماری، ماشین آلات و غیره استفاده کرد.

کاربرد ناودانی ۳۸

ناودانی به صورت تک در برابر خمش ضعیف است. بنابراین به صورت جفتی در تیرهای مرکب کاربرد دارد. مهمترین کاربرد ناودانی در اعضای کششی و فشاری همچون خرپا و بادبند است. از ناودانی می‌توان در ساخت پل، تیر، ستون، سازه‌های سبک و غیره استفاده کرد. از کاربردهای دیگر ناودانی ۳۸ می‌توان به استفاده در نمای ساختمان، ساخت قفسه، ساخت درب و پنجره، قالب‌های فلزی و ماشین آلات اشاره کرد.

خرید ناودانی ۳۸

برای خرید ناودانی ۳۸ باید تعداد شاخه‌ها یا وزن مورد نیاز از ناودانی کاملا متره و برآورد کنید. ناودانی دارای انواع مختلفی است که در طول‌های متفاوت تولید می‌شوند. تعیین نوع و طول ناودانی از دیگر موارد ضروری برای خرید ناودانی است. ناودانی ۳۸ از برندهای مختلفی تولید می‌گردد که باید با توجه به قیمت و کیفیت محصول اقدام به خرید ناودانی کرد.

استعلام قیمت ناودانی 38

همان طور که گفتیم این پروفیل در جنس‌های مختلف استنلس استیل، آلومینیوم و گالوانیزه تولید می‌شود. بر این اساس قیمت ناودانی ۳۸ متفاوت است. علاوه بر این، قیمت ناودانی ۳۸ پرسی کمتر از نوع فابریک آن است. در میان انواع ناودانی فابریک نیز، ناودانی فابریک نورد سرد قیمت بالاتری دارد.

قیمت روز ناودانی وابسته به قیمت ارز است. با افزایش قیمت دلار، قیمت ناودانی ۳۸ افزایش یافته و با کاهش قیمت دلار، قیمت ناودانی نیز کاهش می‌یابد. میزان عرضه و تقاضا بر روی قیمت ناودانی تاثیر مستقیم دارد. در صورتی که تعادل بین میزان عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد، قیمت‌ها تغییر می‌یابد. به این معنی که با افزایش تقاضا نسبت به میزان عرضه، قیمت ناودانی ۳۸ افزایش پیدا می‌کند.

قیمت ناودانی وارداتی و تولید داخل با یکدیگر متفاوت است. قیمت ناودانی ۳۸ وارداتی به طور مستقیم وابسته به نرخ ارز است. برندهای مختلف ناودانی، قیمت متفاوتی دارند. هرچه در ساخت آن از مواد با کیفیت تری استفاده شود و اعتبار برند ناودانی بیشتر باشد، قیمت ناودانی مورد نظر نیز بیشتر خواهد شد.

افرادی که در بازار آهن آلات و معاملات فولاد مشغول هستند از میزان ناپایداری این بازار با خبر هستند. همکاران ما در واحد فنی آهن اسپات برای رفاه حال خریداران و فروشندگان گرامی اقدام به استعلام قیمت روزانه از برترین و معتبرترین کارخانه‌های تولیدی فولاد کشور کرده‌اند. به این ترتیب فارغ از زمان و مکان می‌توانید تنها از طریق مراجعه به وب سایت www.ahanspot.com به فهرست بهای این مقاطع دسترسی پیدا کنید.