ناودانی 28 پروفیلی است با مقطع فولادی که از نورد بیلت‌هایی از جنس فولاد کربنی ساخته شده و شکل سطح مقطع آن از یک جان افقی و و دو بال عمودی به شکل حرف U انگلیسی تشکیل شده که در زوایای داخلی مقطع انحنای گردی دارد. این پروفیل در گروه پروفیل‌های باز قرار می‌گیرد. از این پروفیل در مصارف صنعتی و ساختمانی بسیار استفاده می‌شود.

مشخصات ناودانی ۲۸

ناودانی نوعی پروفیل دارای مقاطع باز است که از یک جان افقی و دو بال عمودی تشکیل می‌شود. محل اتصال بال‌های ناودانی به جان آن می‌تواند بدون انحنا و یا دارای انحنا باشد. ارتفاع مقطع ناودانی با حرف h، عرض بال با حرف b، ضخامت بال با حرف tg، ضخامت جان با نماد ts و سطح مقطع ناودانی ۲۸ با حرف A نشان داده می‌شود. حرف G نیز نشان‌دهنده وزن به ازای هر واحد طول ناودانی است.

این پروفیل در جنس‌های مختلف استنلس استیل، آلومینیوم و گالوانیزه تولید می‌شود. بر این اساس قیمت ناودانی ۲۸ متفاوت خواهد بود. همچنین قیمت ناودانی ۲۸ پرسی کمتر از نوع فابریک آن است. در میان انواع ناودانی فابریک نیز، ناودانی فابریک نورد سرد قیمت بالاتری دارد. وزن ناودانی به دو نوع سبک و سنگین دسته بندی می‌شوند.

از ناودانی سنگین در ساخت و سازهای سنگین و عظیم‌تر، همچون ساخت سازه بلند مرتبه و پل استفاده می‌شود. از ناودانی سبک نیز در ساخت و سازهای کوچک‌تر و مصارف عادی استفاده می‌گردد. ناودانی سبک وزنی کمتر از جدول اشتال ناودانی دارد، در صورتی که ناودانی سنگین وزنی برابر یا بیشتر از جدول اشتال ناودانی دارد.

انواع ناودانی 28 بر اساس شکل ظاهری

انواع ناودانی بر اساس شکل ظاهری به دو نوع ساده و مشبک تقسیم بندی می‌شود. ناودانی ساده کاربرد وسیعی در ساختمان سازی و صنایع مختلف داشته و سطح آن کاملا ساده و بدون سوراخ است. از ناودانی مشبک بیشتر در ساخت قفسه‌های فلزی و نصب سنگ به صورت خشک استفاده شده و دارای شیارهایی روی سطح خود است. علاوه بر این شکل ظاهری ناودانی UNP و UPE نیز تا حدود زیادی با یکدیگر متفاوت هستند.

انواع ناودانی 28 بر اساس جنس

فروش ناودانی در سه جنس گالوانیزه، آلومینیومی و استنلس استیل صورت می‌گیرد. ناودانی استنلس استیل به دو صورت ساده و مشبک تولید می‌گردد. این نوع ناودانی طول عمر بسیار بالایی داشته و معمولا در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. از ناودانی استیل می‌توان در محیط‌هایی که در مجاورت رطوبت و مواد اسیدی قرار دارند استفاده کرد.

ناودانی گالوانیزه دارای پوششی از جنس روی است. به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر رطوبت و زنگ زدگی دارد.

ناودانی آلومینیومی مقاومت و استحکام بالایی در برابر رطوبت و خوردگی دارد. از این نوع ناودانی در نمای ساختمان، ساخت درب و پنجره و قالب‌های فلزی استفاده می‌شود. ناودانی آلومینیومی خود به انواع رنگی، خام و آب‌کاری شده دسته بندی می‌گردد. وزن ناودانی آلومینیومی از سایر انواع ناودانی سبک‌تر است.

انواع ناودانی 28 از نظر فرآیند تولید

ناودانی بر اساس روش تولید به انواع پرسی و فابریک دسته بندی می‌شود. ناودانی ۲۸ پرسی با استفاده از فرآیند پرس کردن ورق فولادی تولید می‌گردد. برای ساخت این ناودانی از دستگاه رول فورمینگ استفاده می‌شود. استحکام ناودانی پرسی کمتر از نوع فابریک است.

ناودانی فابریک به دو صورت نورد گرم و نورد سرد قابل تولید است. برای ساخت ناودانی فابریک به روش نورد گرم، ابتدا شمش خام را در کوره‌های مخصوص و با حرارت بالا گرما می دهند تا به دمای مورد نظر برسد. سپس آن را از غلتک‌هایی عبور می‌دهند تا به ضخامت مورد نظر برسد. ناودانی فابریک تولید شده طی فرآیند نورد سرد کیفیت بیشتری نسبت به نورد گرم دارد.

ناودانی‌ها علاوه بر جنسی که دارند نیز از نظر فرآیند تولید به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند:

  • ناودانی نورد شده: فرآیند تولید ناودانی به این صورت است که شمش خام حرارت دیده با گذر از غلتک‌هایی که به نورد معرف هستند، تولید می‌شود. بسته به سایز نوردها، ناودانی‌ها هم با همان سایز از خط تولید بیرون می‌آیند که به آن‌ها، ناودانـی فابریک می‌گویند.
  • ناودانی پرسی: همان طور که از اسم آن مشخص است، ناودانی 28 پرسی از پرس کردن ورق‌هایی به طول 6 متر تولید می‌شوند. این نوع ناودانی‌ها، ممکن است در اندازه‌های مختلفی به سفارش مشتری ثبت شوند. ناودانی پرسی با توجه به ورقی که از آن تهیه می‌شود، در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. از این نوع ناودانی‌ها، به دلیل موارد ظاهری و برای ساخت لبه‌هایی که نیاز به صاف بودن دارند، در ساختمان هم استفاده می‌شود.

کاربرد ناودانی28

از جمله کاربردهای ناودانی 28 باید به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساخت تجهیزات ساخت و ساز
  • جهت ترمیم بناهای معماری
  • ساخت پایه ماشین آلات
  • ساخت چارچوب
  • استفاده در تشکیلات دریایی
  • جهت ساخت اسکلت کامیون‌ها

خرید ناودانی ۲۸

برای خرید ناودانی ۲۸ باید تعداد شاخه و یا وزن مورد نیاز از ناودانی مشخص گردد. ناودانی دارای انواع مختلفی است که در طول‌های متفاوت تولید می‌شوند. تعیین نوع و طول ناودانی از دیگر موارد ضروری برای خرید ناودانی است. ناودانی ۲۸ در برندهای مختلفی تولید می‌گردد که باید با توجه به قیمت و کیفیت محصول اقدام به خرید ناودانی نمود.

قیمت ناودانی 28

همان طور که در ابتدای متن نیز گفتیم، این پروفیل در جنس‌های مختلف استنلس استیل، آلومینیوم و گالوانیزه تولید می‌شود. بر این اساس قیمت ناودانی ۲۸ متفاوت خواهد بود. همچنین قیمت ناودانی ۲۸ پرسی کمتر از نوع فابریک آن است. در میان انواع ناودانی فابریک نیز، ناودانی فابریک نورد سرد قیمت بالاتری دارد.

قیمت روز ناودانی وابسته به قیمت ارز است. با افزایش قیمت دلار و سایر ارزها، قیمت ناودانی ۲۸ افزایش یافته و با کاهش قیمت دلار، قیمت ناودانی نیز کاهش می‌یابد.

میزان عرضه و تقاضا بر روی قیمت ناودانی تاثیرگذار است. در صورتی که تعادل بین میزان عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد، قیمت‌ها تغییر می‌کنند. به این معنی که با افزایش تقاضا نسبت به میزان عرضه، قیمت ناودانی ۲۸ افزایش پیدا می‌کند.

قیمت ناودانی وارداتی و تولید داخل با یکدیگر متفاوت است. قیمت ناودانی ۲۸ وارداتی به طور مستقیم وابسته به نرخ ارز است. برندهای مختلف ناودانی، قیمت متفاوتی دارند. هرچه در ساخت آن از مواد با کیفیت‌تری استفاده شود و اعتبار برند ناودانی بیشتر باشد، قیمت ناودانی 28 نیز بیشتر خواهد شد.

اگر شما نیز در بازار فولاد و آهن فعالیت دارید برای مشاهده و رصد دقیق قیمت روز این مقاطع به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید. تلاش ما در آهن اسپات این است تا با استعلام روزانه فهرست بهای محصولات از برترین کارخانجات کشور، مبادلات را تسهیل کنیم.