ناودانی 26 نوعی پروفیل با مقطع باز است که از یک جان افقی و دو بال عمودی تشکیل شده است. محل اتصال بال‌های ناودانی به جان آن می‌تواند بدون انحنا و یا دارای انحنا باشد.

در جداول و محاسبات، ارتفاع مقطع ناودانی را با حرف h، عرض بال را با حرف b، ضخامت بال را با حرف tg، ضخامت جان با حرف ts و سطح مقطع ناودانی ۲۶ با حرف A نشان داده می‌شود. نماد G نیز نشان دهنده وزن ناودانی ۲۶ در واحد طول آن می‌باشد.

مشخصات و معرفی ناودانی 26

این پروفیل‌ شناخته شده و پرکاربرد بر اساس وزن آن به دو نوع سبک و سنگین دسته‌بندی می‌شود. از ناودانی سنگین در ساخت و سازهای سنگین و بزرگ‌تری مثل ساخت سازه‌های بلندمرتبه و پل استفاده می‌شود.

از ناودانی سبک نیز در ساخت و سازهای کوچک‌تر و مصارف عادی استفاده می گردد. ناودانی سبک وزنی کمتر از جدول اشتال ناودانی دارد، در صورتی که ناودانی سنگین وزنی برابر یا بیشتر از جدول اشتال ناودانی دارد.

ناودانی 26

ناودانی‌ها بر اساس روش تولید آن‌ها به انواع پرسی و فابریک دسته بندی می‌شوند. ناودانی ۲۶ پرسی از پرس کردن ورق فولادی تولید می‌گردد. برای ساخت این ناودانی از دستگاه رول فورمینگ استفاده می‌شود. استحکام ناودانی پرسی کمتر از نوع فابریک است.

ناودانی 26 فابریک به دو صورت نورد گرم و نورد سرد قابل تولید است. برای ساخت ناودانی فابریک به روش نورد گرم، ابتدا شمش خام را در کوره‌های مخصوص و با حرارت بالا گرما می دهند تا به دمای مورد نظر برسد. سپس آن را از غلتک‌هایی عبور می‌دهند تا به ضخامت مورد نظر برسد. ناودانی فابریک تولید شده طی فرآیند نورد سرد کیفیت بیشتری نسبت به نورد گرم دارد.

ناودانی 26 به دلیل داشتن ویژگی‌های زیر، کاربرد بسیار زیادی دارد:

 • کم بودن میزان پرتی ناودانی
 • مقاومت بسیار بالای ناودانی در دهانه‌ها و خرپاها
 • کارابودن در یک درازای طولانی
 • مقاومت ناودانی در برابر تنش‌های بزرگ
 • سرعت نصب و اتصالات متنوع ناودانی در ساختمان
 • کم بودن وزن اسکلت فلزی
 • مقاومت در برابر ضربه
 • اشغال فضای کم در عین حال مقاومت بالا

مهمترین کاربردهای ناودانی 26 در عملیات ساخت و ساز و پروژه‌های عمرانی عبارت است از:

 1. ترمیم دیوار تخریب شده یک بنا به عنوان مهاربند
 2. ساخت چهارچوب در و پنجره آهنی ساده
 3. کاربرد در ساخت قاب‌های فلزی برای تجهیزات صنعتی
 4. استفاده از ناودانی به عنوان پایه برای تجهیزات ترافیکی، گارد ریل
 5. استفاده در ساخت اسکلت‌های فلزی به کار رفته در کامیون‌ها و ماشین آلات سنگین
 6. استفاده برای ساخت ساپورت لوله در سیستم‌های پایپینگ و پایپ لاین
 7. استفاده از مقاطع ناودانی در خرپاها، بادبندها و ستون‌های به کار رفته در ساختمان‌های بلند

انواع ناودانی 26 از نظر فرایند تولید

به طور کلی این مقاطع پرکاربرد فولادی را از جمله ناودانی 26، به دو شکل عمده می‌سازند. هر یک از این موارد خصوصیات خاص خود را داشته و در نهایت یک ناودانی با مشخصات منحصر به فرد تولید می‌کند:

 • ناودانی فابریک 26:

ناودانی فابریک طی فرآیندی تحت عنوان “نورد” ساخته می‌شود. در این شیوه، شمش در دستگاه نورد قرار داده می‌شود و با دادن گرما و حرارت به آن، محصول خروجی به صورت یک رول صاف خارج می‌شود. در مرحله بعد رول‌هایی که دمای بالایی دارند، از میان غلطک‌های دستگاه نورد عبور کرده و به شکل ناودانی در می آیند.

در آخرین مرحله نیز دمای قطعات را پایین آورده و اصطلاحا آن‌ها را سرد می کنند. سرد شدن ناودانی 26 باعث می‌شود که متریال به کار رفته در آن دچار انقباض شده و به همین دلیل نمی توان قطعه ای با ابعاد دقیق به دست آورد.

 • ناودانی پرسی نمره 26:

ناودانی پرسی حاصل از انجام عملیات پرسکاری روی ورق فلزی می‌باشد. در این شیوه ورق‌ها را با طول مشخص وارد دستگاه پرس کرده و آن‌ها را به شکل ناودانی فرم می‌دهند.

ناودانی پرسی به دلیل فشار پرس در محل اتصال جان به بال دارای ضخامت کمتری است. با این حال به دلیل سرعت بالای پرسکاری و همچنین ابعاد دقیق و صاف بودن لبه‌های آن بسیار پرکاربرد می‌باشد.

نحوه تولید ناودانی 26

تولید ناودانی نمره 26 پرسی نیز مشابه نبشی پرسی،  قوطی و پروفیل، پروفیل در و پنجره و پروفیل زد به صورت شکل دهی سرد و از طریق دستگاه رول فورمینگ صورت می‌گیرد.

ابتدا ورق به پهنای مورد نیاز برش داده می‌شود و در ابتدای خط تولید قرار می گیرد، سپس مواد اولیه با عبور از میان قالب‌های پرس، شکل ناودانی به خود می‌گیرد. پس از آن شاخه‌های 26 متری برش داده شده و برای بسته بندی به سمت انبار کارخانه برای بارگیری هدایت می‌شوند.

کارخانه‌های تولید کننده ناودانی 26

از جمله مهمترین کارخانجاتی که به تولید ناودانی 26 مشغول هستند باید به نام‌های شناخته شده زیر اشاره کرد:

 • ناودانی فایکو – فولاد البزر ایرانیان
 • شرکت صبا فولاد منظومه
 • صنایع فولاد کوهپایه
 • ناودانی ناب تبریز
 • ناودانی نورد یاران زنجان
 • ناودانی شکفته مشهد
 • مجتمع فولاد البزر غرب

به غیر از این موارد، کارخانجات دیگری هم به تولید ناودانی مشغول هستند اما این موارد از سایر آن‌ها مطرح‌تر می‌باشند.

استانداردهای تعیین شده در تولید ناودانی نمره 26

کارخانه‌های سازنده پروفیل ناودانی، دو استاندارد UPE و UPN را در دستور کار خط تولید خود قرار داده‌اند. تفاوت دو استاندارد به این علت است که ناودانی‌ها غالبا به دو شکل U و C عرضه می شوند. تفاوت عمده این دو استاندارد در بال‌‌های به کار رفته در هر یک از آن‌ها است.

استاندارد UPE برای ناودانی با بال‌‌های موازی بوده و به نوع C اختصاص پیدا کرده است. در حالی که استاندارد UPN بال‌هایی به شکل مخروط داشته و در ناودانی‌ U مورد استفاده قرار می‌گیرد. دو استاندارد مذکور در کشور ایران در دستور کار کارخانجات سازنده قرار گرفته‌اند.

توجه داشته باشید که در دیگر کشورها، استانداردهای متفاوتی برای ساخت ناودانی در نظر گرفته می‌شود که به دو مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم. در کشور فرانسه دو استاندارد NFA 45-255 و DIN EN ISO 26944-3 برای ناودانی در دستور کار کارخانجات تولیدی قرار دارد که تمرکز آن‌ها بر مقامت پروفیل است.

نحوه استعلام قیمت ناودانی 26

این پروفیل از متریال مختلف استنلس استیل، آلومینیوم و گالوانیزه تولید می‌شود. بر این اساس قیمت ناودانی ۲۶ متفاوت خواهد بود. همچنین قیمت ناودانی پرسی به دلیل شیوه خاص تولیدی که دارد کمتر از نوع فابریک آن است. در میان انواع ناودانی فابریک نیز، ناودانی فابریک نورد سرد از قیمت بیشتری برخوردار است.

قیمت روز ناودانی وابسته به قیمت ارز است. با افزایش قیمت دلار، هزینه ناودانی افزایش یافته و با کاهش قیمت دلار، قیمت ناودانی نیز کاهش می یابد. میزان عرضه و تقاضا بر روی قیمت ناودانی تاثیرگذار است.

در صورتی که تعادل بین میزان عرضه و تقاضا وجود نداشته باشد، قیمت‌ها تغییر می یابد. به این معنی که با افزایش تقاضا نسبت به میزان عرضه، قیمت ناودانی افزایش پیدا می کند.

قیمت ناودانی وارداتی و نوع ایرانی آن با یکدیگر متفاوت است. بهای ناودانی ۲۶ وارداتی به طور مستقیم وابسته به نرخ ارز می‌باشد. برندهای مختلف ناودانی، قیمت متفاوتی دارند.

هرچه در ساخت آن از مواد با کیفیت‌تری استفاده شود و اعتبار برند ناودانی بیشتر و شناخته شده‌تر باشد، قیمت محصولاتنیز بیشتر خواهد شد.

ما در تیم آهن اسپات جهت آسان کردن امر مبادلات آهن اقدام به استعلام روزانه قیمت مقاطع از معتبرترین کارخانه‌های کشور کرده‌ایم. این فهرست بها در هر کجا که باشید به صورت آنلاین و از طریق آدرس الکترونیکی www.ahanspot.com در اختیار شما قرار می‌گیرد.