ناودانی 20 یکی از انواع ناودانی‌ها است که در ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شکل این وسیله بسیار کاربردی مانند حرف U بوده و جنس آن فولاد است. ناودانی‌ها در انواع و اقسام اندازه‌ها و جنس‌ها تولید شده و در بازار عرضه می‌شوند. جنس و اندازه این وسیله کاربردی روی میزان قیمت آن و موارد استفاده از آن تأثیر زیاد و بسزایی خواهد داشت.

ناودانی

رایج‌ترین نوع ناودانی UPN، ناودانی فولادی ساختمانی بوده که به آن آهن ناودانی نیز می‌گویند. ناودانی 20 بر اساس استانداردهای خاصی ساخته می‌شود و قیمت آن‌ها بستگی به روشی که طبق آن تولید شده‌اند، دارد. همچنین قیمت روز آهن روی قیمت ناودانی فابریک تأثیر مستقیم خواهد داشت. ناودانی‌ها به لحاظ روش تولید به دو نوع ناودانی پرسی یا فابریک تقسیم می‌شوند.

ناودانی‌ها در دو سایز مختلف 6 و 12 متری در بازار وجود دارند؛ برخی از سایزهای آن فقط 6 متری، برخی دیگر فقط 12 متری و یک‌سری دیگر در هر دو سایز 6 و 12 متری ساخته می‌شوند. از مهم‌ترین فواید استفاده از ناودانی 20 در ساختمان‌سازی پیشگیری از بروز آسیب و خسارت به سازه‌ها خواهد بود.

مشخصات ناودانی 20

ناودانی 20 در دو نوع سبک و سنگین توسط کارخانه‌های مختلف تولید می‌شود. طول شاخه نوع سنگین آن 12 متر، سایز آن 20، واحد فروش آن کیلوگرم و محل بارگیری آن کارخانه‌ها خواهد بود. از موارد کاربرد آن باید به استفاده در ساخت انواع سوله‌ها، برای فونداسیون ساختمان‌ها، ساخت ستون‌ها و خرپا اشاره کرد.

ناودانی 20 در ابعاد مختلف و در شرایط کیفی بسیار بالا و عدم وجود کمترین خطا ساخته می‌شود. استاندارد کیفی این ابزار پرکاربرد توسط معیارهای ملی و بین‌المللی تایید و بررسی می‌شود. به دلیل حساسیت بسیار بالای استفاده و کاربرد این وسیله توجه به تایید استانداردهای آن الزامی‌خواهد بود.

در زیر به شرح تعدادی از مشخصات ناودانی 20 پرداخته خواهد شد:

 • وزن شاخه 6 متری این نوع از ناودانی طبق فرمول خاصی تقریباً 113 کیلوگرم محاسبه شده است.
 • وزن شاخه 12 متری آن حدود 305 کیلوگرم گفته شده است.
 • طریقه ساخت این محصول به دو روش پرسی و فابریک بوده است.
 • در روش پرسی با استفاده از دستگاهی که ان را رول فورمینگ می‌نامند، ورق‌های فولادی پرس خواهند شد.
 • در روش فابریک محصول در دو صورت مختلف نورد گرم و سرد تولید و از خط خارج خواهد شد.
 • ناودانی تولید شده به روش فابریک در دو نوع ساده و مشبک در بازار عرضه می‌شود.
 • از تولید کنندگان ناودانی 20 در ایران می‌توان کارخانجات ذوب آهن اصفهان، آریان فولاد، بناب، ناب تبریز و… را نام برد.
 • برخورداری از طول عمر زیاد و کیفیت بالا و مقاومت از ویژگی‌های این محصول بوده است.

کاربردهای ناودانی 20

ناودانی 20 به‌دلیل برخورداری از کیفیت بسیار مطلوب و استاندارد در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این وسیله کاربردی به دلیل مقاومت بالایی که دارد در صنایع ساختمان‌سازی و ساخت انواع اسکله‌ها و حتی شناورها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ناودانی‌ها بر اساس کاربردی که دارند، به دو نوع C و U تقسیم خواهند شد. نوع اول آن به ناودانی UPE و نوع دو آن به ناودانی UPN شناخته می‌شوند.

ناودانی شکل C دارای بال‌های موازی و ناودانی شکل U دارای بال‌های مخروطی و شیب‌دار خواهد بود و کاربرد هر یک از آن‌ها با هم متفاوت است. در اجرای برخی از پروژه‌هایی که دارای نماسازی و طرح‌های زینتی هستند، از تیرهای حمال استفاده می‌شود، بنابراین از ناودانی آلیاژی در اجرای این نماها استفاده می‌شود.

برخی دیگر از ساختمان‌ها نیز دارای قاب چوبی هستند و از ناودانی‌ها به‌منظور افزایش استحکام آن‌ها و به‌عنوان تیر حمال استفاده خواهد شد. در این پروژه‌ها تیر چوبی درون ناودانی فولادی قرار خواهد گرفت و موجب ایجاد مقاومت بالاتر و اتصال راحت‌تر اجزای آن می‌شود. از ناودانی‌های استیل نیز در جایی که امکان خوردگی وجود داشته باشد، استفاده می‌شود.

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای ناودانی 20 استفاده از آن در ساخت خرپا در صنعت ساختمان‌سازی است. در ساخت تأسیسات دریایی نیز از ناودانی‌های ضد زنگ استفاده می‌شود. سکوهای نفت، شناورها، اسکله‌ها از موارد کاربرد این نوع از ناودانی‌ها محسوب می‌شود.

برای ساخت دیوارها نیز از ناودانی‌ها استفاده می‌شود. دیوار ساختمان‌ها، گاراژها، کارگاه‌های مختلف و حتی انبارها برای استحکام بیشتر به ناودانی احتیاج دارند. طریقه استفاده از ناودانی 20 در ساخت دیوارها به این صورت است که آن‌ها را به‌صورت افقی در میان دو دیوار عمودی و در فاصله دو دیوار به‌منظور ایجاد اتصال و بدون ایجاد هیچ‌گونه تاب خوردگی استفاده می‌شود.

همچنین ناودانی 20 فولادی برای ساخت سقف‌های سبک و به‌عنوان تیرچه مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ناودانی در مقایسه با تیر چوبی دارای ابعاد کوچک‌تر و در عین حال با مقاومت بالاتر عمل می‌کنند.

استفاده از ناودانی در ساخت شاسی خودرو از دیگر موارد کاربرد آن بیان می‌شود. از ناودانی‌های فولادی سنگین جهت استفاده در ریل‌های اصلی خودرو بهره می‌گیرند و از ناودانی سبک برای ساختن ابزارآلات پشتیبان موتور و حتی رادیاتور استفاده خواهد شد.

ویژگی‌های ناودانی 20

ناودانی‌ 20 دارای ویژگی‌هایی است که همین باعث خواهد شد کاربردهای مختلفی داشته باشد و در موارد متنوعی از آن‌ها استفاده شود، از جمله:

 • ناودانی‌ها در برابر تنش‌های فولادی دارای مقاومت بالایی هستند.
 • در عین مقاومت زیاد فضای بسیار کمی‌را اشغال می‌کنند.
 • از لحاظ شکل ظاهری شبیه به حرف U هستند.
 • این محصولات با سرعت زیادی در ساختمان‌ها نصب خواهند شد.
 • میزان آستانه تحمل آن‌ها در برابر ضربات بسیار بالا است.
 • ناودانی‌ها در طولانی مدت بسیار کارآمد هستند و موجب استحکام بیشتر سازه‌های مختلف خواهند شد.
 • در مقایسه با کاربردی که دارند و مقاومتی بالایی که ایجاد می‌کنند، وزن اسکلت فلزی کمی‌دارند.
 • ناودانی 20 به‌دلیل داشتن جنس فولادی در برابر رطوبت هم مقاومت بسیار بالایی دارند و در برابر خوردگی مقاوم هستند و به همین دلیل از آن‌ها در سازه‌های دریایی نیز استفاده فراوان می‌شود.

قیمت ناودانی 20

قیمت ناودانی 20 به عوامل مختلفی از جمله وزن، جنس مواد اولیه و روش تولید بستگی دارد، بنابراین ثابت نیست. شما می‌توانید برای اطلاع از قیمت روز ناودانی 20 و تمامی‌محصولات آهنی به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید؛ همچنین مشخصات تکمیلی در مورد مشخصات و ویژگی‌های هر محصول به طور کامل توضیح داده شده است، به این صورت می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با مشخصات، کاربردها و ویژگی‌های ناودانی 20 آشنا کنیم. اگر شما هم قصد خرید این محصول را دارید، اکنون با توجه به اطلاعاتی که کسب کردید، خواهید توانست با آگاهی بیشتر تصمیم بگیرید و انتخاب درست‌تر و مناسب‌تری با توجه به نیازی که دارید و کاربردی که مدنظرتان بوده است تصمیم بگیرید.