یکی از قطعات فلزی مهم و کاربردی در صنعت ساختمان سازی و تولید قطعات صنعتی، چهار پهلو ترانس است. این محصولات، شباهت زیادی به تسمه دارند با این تفاوت که ضخامت بیشتری داشته و بر خلاف تسمه که مقطعی مستطیل شکل دارد، سطح مقطع چهار پهلو‌ها بیشتر به شکل مربع است؛ هم‌چنین می‌توان گفت که ‌این قطعه فلزی، به شکل یک قوطی تو پر است .

چهار پهلو‌ها انواع و اقسامی‌دارند، این تقسیم بندی بیشتر بر مبنای نوع تولید آن‌هاست. چهار پهلو ترانس، دسته‌ای از این محصولات است که به دلیل شیوه خاص تولید، دارای سطحی صاف و صیقلی بوده و در تولیدات ظریف، کاربرد بسیار زیادی دارد.

مقایسه چهار پهلو ترانس با انواع دیگر

به طور کلی چهار پهلو‌ها به سه روش تولید می‌شوند، این تفاوت در فرآیند تولید باعث ایجاد ویژگی‌های خاصی در محصول می‌گردد و کاربردهای تازه‌ای برای آن ایجاد می‌کند؛ روش‌های تولید چهار پهلو را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • تولید به روش نوردی(گرم یا سرد)
  • تولید به روش فابریک
  • تولید به روش ترانس

تولید به روش نوردی گرم

در روش نورد گرم، شمش‌هایی که ممکن است از جنس ضایعات آهن یا آلیاژهای مختلف باشند وارد کوره می‌شوند و پس از اینکه در دمای مناسب نرم شدند، از میان غلتک‌هایی که به نام نورد شناخته می‌شوند، عبور می‌کنند تا شکل نهایی به خود بگیرند. مشکل این روش آن است که علی رغم ارزان بودن و سرعت بالا، محصول نهایی شکیلی به ما تحویل نمی‌دهد، در نتیجه برای کارهایی که ظاهر پروفیل اهمیت دارد، اصلا مناسب نیست.

تولید به روش نوردی سرد

در شیوه تولید نورد سرد، مرحله کوره از فرآیند حذف شده و شمش‌ها مستقیما وارد دستگاه نورد می‌شوند. این روش کمی ‌هزینه زیادی را صرف می‌کند؛ اما نتیجه کار، چهارپهلوهایی استاندارد و با کیفیت است که می‌تواند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

تولید به روش فابریک

در روش دوم، یعنی تولید چهارپهلوی فابریک، به هیچ وجه از آهن ضایعاتی استفاده نمی‌کنند. شمش‌های مورد استفاده در این روش، کاملا فابریک و نو هستند، به همین دلیل محصول نهایی از استحکام و کیفیت دو چندان برخوردار است. نکته مهم دیگر در رابطه با این دسته‌این است که ابعاد آن طبق استاندارد کارخانه تعیین می‌شود و به هیچ عنوان متغیر نیست.

تولید به روش ترانس

در فرآیند تولید چهارپهلو ترانسی، چهار پهلویی که با روش نورد گرم تولید شده است را توسط دستگاهی با نام دوزه تحت کشش قرار می‌دهند؛ همانطور که پیش تر اشاره شد، چهارپهلویی که در روش نورد گرم تولید می‌شود، سیاه است، اما با طی کردن فرآیند ترانس این محصول صاف‌تر و زیباتر می‌شود و می‌تواند کاربردهای ظریف و ظاهری داشته باشد.

بنابراین تفاوت چهارپهلو ترانسی با انواع دیگر، در این است که‌این محصول در فرآیند تولید یک مرحله اضافی را طی می‌کند و طی کردن همین مرحله، تاثیر به سزایی روی ظاهر محصول و در نتیجه کاربردهای آن خواهد داشت. لازم به ذکر است که‌این محصول، از نظر استحکام و مقاومت تفاوتی با محصول نهایی در روش نورد گرم ندارد و در بین محصولات یاد شده، همچنان چهارپهلو فابریک از دید استحکام سرآمد است.

جزییات تولید چهار پهلو ترانس

برای تولید چهارپهلو ترانس، از شمش ST37 استفاده می‌شود. این ماده، آلیاژی از آهن و کربن است که درصد کربن در آن بسیار کم است، این موضوع باعث می‌شود در عین افزایش استحکام محصول نهایی، جوش پذیری آن نیز حفظ شود؛ زیرا بالا رفتن بیش از حد درصد کربن موجب کاهش خاصیت جوش خوردن فولاد خواهد شد.

این شمش‌ها که از ضایعات آهن به دست آمده اند و به ته شمش معروف هستند، ابتدا فرآیند نورد گرم را طی می‌کنند و تبدیل به چهارپهلوهایی با کیفیت پایین و رنگ سیاه می‌شوند که کاربرد بسیار محدودی دارد و قابلیت استفاده ظاهری را نخواهد داشت. برای تبدیل این محصول به چهارپهلو ترانس، باید مراحلی طی شود.

در ابتدا محصول اولیه را به مدت ۲۴ ساعت در محلول اسید قرار می‌دهند و به اصطلاح آن را اسیدشویی می‌کنند. سپس، با کمک دستگاه‌هایی به نام دوزه، چهارپهلو را تحت کشش شدید قرار می‌دهند. طی این فرآیند، چهارپهلویی به دست می‌آید که بدون از دست دادن استحکام اولیه، سطحی صاف و صیقلی تر دارد و میزان تلورانس آن نسبت به سایر محصولات، در کم‌ترین میزان ممکن است.

ابعاد چهار پهلو ترانس

اندازه سایزهای استاندارد این دسته از چهارپهلو‌ها می‌تواند از ۴ در ۴ میلی‌متر تا ۹۰ در ۹۰ میلی‌متر در نوسان باشد، این ابعاد با توجه به نیاز مشتری امکان تغییر دارد. سایزهای کوچک چهارپهلو ترانس، ابعادی بین ۲ در ۲ میلی‌متر تا ۱۰ در ۱۰ میلی‌متر دارند و  در اصلاح بازاری، به آن‌ها خار گفته می‌شود.

کاربرد خارها بیشتر در صنایع کوچک است و مشتری‌های کلان عموما سراغ این دسته از چهارپهلو‌ها نمی‌آیند، به همین دلیل میزان دقت در ابعاد محصول به مراتب کمتر از ابعاد بزرگ تر است؛ زیرا سایزهای بزرگ کاربردهای صنعتی مهم تری دارند و حتی کوچک ترین میزان خطا در اندازه‌های آن‌ها ممکن است موجب ایجاد خطا در فرآیند کار شود.

کاربردهای چهار پهلو ترانس

این دسته از چهارپهلوها به دلیل داشتن ظاهری صاف و صیقلی، امکان استفاده در قسمت‌های ظاهری سازه‌ها را دارند. به عنوان مثال چهارپهلو نورد گرم، نمی‌تواند به عنوان نرده حفاظ پنجره استفاده شوند، زیرا ظاهری سیاه و غیر صیقلی دارند و زیبایی سازه را به هم می‌زنند؛ در چنین مواردی از چهارپهلو ترانس استفاده می‌شود.

این محصول به دلیل داشتن ظاهری شکیل در کنار استحکام بالا، می‌تواند به عنوان ماده اولیه برای ساخت نرده‌های حفاظتی کنار پله یا بالکن منازل، تولید درب و پنجره‌های ظریف و شکیل، ساخت درهای لوکس و زیبا و از این قبیل موارد که زیبایی در عین مقاومت بالا اهمیت دارد، استفاده شود.

هم‌چنین از چهارپهلو برای تولید انواع گریتینگ هم استفاده می‌شود، در این حالت خاصیت جوش پذیری بالای نوع ترانسی این محصول باعث ساخت گریتینگ‌هایی با مقاومت بالا می‌شود؛ هم‌چنین اگر قصد ما استفاده از گریتینگ برای قسمت‌های ظاهری مانند پله‌های فلزی باشد، انتخاب این نوع از چهارپهلو‌ها بسیار مناسب تر خواهد بود.

استعلام قیمت و خرید چهار پهلو ترانس

به دلیل نوسان همیشگی در بازار آهن و فولاد، آگاهی از قیمت محصولات این بازار همواره دغدغه‌ای بزرگ برای خریداران و فروشندگان است. پیش از هر اقدامی‌در جهت تهیه محصولات فولادی، باید عوامل موثر روی قیمت را بشناسیم و سپس از مرجعی مطمئن، قیمت به روز و دقیق را استعلام کنیم تا متحمل ضرر نشویم، چه بسا که خرید یک محصول با یک هفته تاخیر یا تعجیل، در صرفه جویی هزینه‌ها بسیار موثر باشد.

سخن پایانی

چهار پهلو ترانسی به دلیل طی فرآیند تولید طولانی و زمان بر تر نسبت به روش نورد گرم و سرد، عموما قیمت بالاتری دارد. اما باید توجه داشت که‌این محصول، از قراضه آهن تولید می‌شود، بنابراین کیفیت و قیمت آن از چهارپهلو فابریک پایین‌تر خواهد بود. از سویی پیش از استعلام قیمت، مطمئن شوید که دقیقا به چه محصولی نیاز دارید و درباره ویژگی‌های هر کدام به دقت مطالعه کنید.

پس از بررسی جوانب کار، می‌توانید به وب سایت آهن اسپات مراجعه نموده و قیمت چهار پهلو ترانس را در همان لحظه استعلام و بررسی کنید. آهن اسپات این امکان را به شما می‌دهد که بدون صرف زمان و هزینه زیاد، به راحتی قیمت محصولات فولادی مختلف را ببینید و با یکدیگر مقایسه کنید و پس از تصمیم گیری نهایی، یک خرید خوب و مطمئن داشته باشید.