چهار پهلو st37 یا چهارگوش به یکی از انواع مختلف پروفیل‌های توپر اطلاق می‌شود که دارای سطح مقطع مربعی یا مستطیلی بوده و بسیار مقاوم هستند. شکل سطح مقطع چهارپهلوها سبب شده تا این نوع پروفیل‌ها با داشتن قابلیت شکل‌پذیری مناسب و امکان جوشکاری و تراشکاری، در کاربردهای مختلفی چون صنایع، ساخت‌وسازها، حمل‌ونقل و راه‌آهن مورد استفاده قرار گیرند.

چهار پهلو st37

همانطور که گفته شد، چهارپهلوها از جهات مختلف دارای تنوع فراوانی بوده و می‌توان از نظر جنس و روش تولید آن‌ها را به چند دسته تقسیم‌بندی کرد. چهار پهلو st37 یکی از پرکاربردترین و پرمصرف‌ترین انواع این پروفیل‌ها با سطح مقطع مربعی یا مستطیلی است که از ترکیب آهن با عناصر مختلفی مثل کروم ساخته می‌شود.

چهارپهلوهای آهنی و فولادی در انواع مختلف، از فلزات و آلیاژهای گوناگونی تولید می‌شوند که هر دسته از آن‌ها ویژگی‌های متفاوتی داشته و برای مصارف خاصی کاربرد دارند؛ به عنوان نمونه چهارپهلوها را در انواع فولادی، آلومینیومی یا آلیاژی نظیر فسفر – برنج و کربن – فولاد می‌توان یافت. از این قیمت چهارپهلوها علاوه بر نرخ ارز و فولاد لحظه‌ای، به جنس مواد اولیه به کار رفته و همچنین ضخامت آن نیز وابسته خواهد بود؛ چرا که چهارپهلوها در ضخامت‌های مختلف 8 تا 200 میلی‌متری تولید می‌شوند تا پاسخگوی نیاز صنایع مختلف باشند.

ویژگی‌های چهار پهلو st37

علاوه بر ویژگی‌هایی که همه چهارپهلوها دارا هستند، از مهم‌ترین ویژگی‌های چهار پهلو st37 می‌توان به وجود عنصر کروم اشاره کرد که مانند محافظی در برابر عوامل محیطی مخرب عمل کرده و با داشتن مقاومت کافی، مانع از آسیب جدی و از بین رفتن چهارپهلو می‌شود. این میزان سختی و مقاومت چهار پهلو st37 موجب شده تا این دسته از چهارپهلوها از طول عمر بالاتری نسبت به سایرین برخوردار باشند که این یک امتیاز مثبت برای این محصول به شمار می‌رود.

علاوه بر استحکام بسیار بالای چهار پهلو st37 ، می‌توان به قابلیت جوش‌پذیری مناسب و ساخت ساده آن اشاره کرد. تمامی این ویژگی‌ها سبب تمایز این دسته از چهارپهلوها شده‌اند.

کاربرد چهار پهلو st37

چهار پهلو st37 به سبب ویژگی‌های خاص خود، در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله موارد مصرف این نوع چهارپهلو می‌توان صنایع خودروسازی، کشتی‌سازی، دفاعی، نساجی و ساخت انواع اسکلت‌های ساختمانی، ریل، حصار، تیغه و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کاربردهای فراوان چهار پهلو st37 آن را به یکی از پرمصرف‌ترین انواع پروفیل تبدیل کرده است.

ضخامت‌های مختلف چهار پهلو st37

چهار پهلو st37 نیز همانند تمامی آهن آلات و چهارپهلوها، در سایزهای مختلف و با ضخامت‌های متفاوتی ساخته می‌شوند که هر کدام موارد استفاده خاص خود را دارند. لذا برای استفاده کردن از چهارپهلو در هر کاربردی، باید علاوه بر انتخاب نوع چهارپهلو، سایز مناسبی را نیز انتخاب کرد تا با داشتن ویژگی‌های خاص خود، پاسخگوی نیازهای موجود باشد.

چهار پهلو st37 در ضخامت‌ها و طول‌های متنوع، با قطرهای 5 میلی‌متری تا حتی 300 میلی‌متری و طول‌های 4 متری تا 6.5 متری تولید می‌شوند. می‌توان بسته به نیاز، چهار پهلو st37 را در ضخامت و طول مشخص به کارخانه‌های تولیدی مختلف سفارش داده و تهیه کرد. به عنوان نمونه می‌توان کاربرد چهارپهلوهای 5 تا 16 میلی‌متری را به صورت زیر نام برد:

  • سایز 5 و 6 : این نوع چهارپهلوها دارای کمترین ضخامت بوده و بیشتر مناسب کارهای تزئیناتی ساختمان‌ها مثل ساخت فرفوژه‌های تالارها و رستوران‌ها هستند.
  • سایز 8 و 9 : این نوع چهارپهلوها نیز با وجود ضخامت بیشتر نسبت به حالت قبل و داشتن مقاومت و استحکام بهتر، اغلب برای کارهای سبک و تزئیناتی مانند گل نرده‌های کوره‌ای سبک کاربرد دارند.
  • سایز 10 : چهارپهلوهای سایز 10 بیشتر مناسب ساخت درب، پنجره، نرده، گل نرده‌های کوره‌ای و کارهای آهنگری این‌ چنینی هستند.
  • سایز 12 : چهارپهلوهای 12 میلی‌متری از استحکام نسبتا مناسبی برخوردار بوده و در ساخت انواع درب‌های ساختمانی، نرده، حفاظ و سرنیزه‌های مخصوص حفاظتی کاربرد فراوانی دارند.
  • سایز 14 و 16 : این دسته از چهارپهلوها بیشتر مناسب استفاده‌های استقامتی بوده و به دلیل ضخامت بیشتر، وزن و اندازه‌های بزرگتری نیز دارند.

علاوه بر این سایز‌ها، چهار پهلو st37 در ضخامت‌های بسیار بیشتری نیز تولید می‌شود که در ساخت اسکلت ساختمان‌ها و صنایع مختلف می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

ساخت چهار پهلو st37

در ایران کارخانه‌های متفاوتی انواع مختلف چهارپهلوها را تولید می‌کنند. چهار پهلو st37 همانند سایر چهارپهلوها به 4 شیوه تولید می‌شوند:

  • روش نورد گرم

جهت تولید چهار پهلو st37 به روش نورد گرم، ابتدا شمش خام را درون کوره قرار داده و دمای آن را به میزان مشخصی افزایش می‌دهند. سپس این شمش‌ها از بین غلتک‌های مخصوصی که نورد نامیده می‌شوند، عبور داده می‌شوند تا از ضخامت آن‌ها کاسته شده و به طول آن‌ها افزوده شود. چهارپهلوهای تولید شده به روش نورد گرم، استحکام مناسبی داشته، اما سیاه شده و از نظر زیبایی ظاهری کیفیت چندانی نخواهند داشت؛ لذا این شیوه بیشتر مناسب ساخت انواع یراق آلات است.

  • روش نورد سرد

این شیوه تولید چهارپهلوها نیز مشابه روش قبل است؛ با این تفاوت که بدون قرار دادن شمش‌ها درون کوره، مستقیما از غلتک‌ها عبور داده می‌شوند تا شکل نهایی را بگیرند. از آن جایی که چهارپهلوهای تولید شده در این روش، درون کوره قرار نگرفته و سیاه نشده‌اند، کیفیت ظاهری بهتری داشته، ریزدانه‌تر بوده و مناسب کارهای ظریف‌تر هستند. همچنین سختی و مقاومت تسلیمی بالاتر نیز از دیگر مزیت‌های این شیوه نسبت به نورد گرم است.

  • روش ترانسی

جهت تولید چهار پهلو st37 به روش ترانسی، ابتدا شمش‌ها را درون کوره ذوب کرده، سپس در ابعاد مدنظر برش داده شده و مجدد حرارت می‌دهند. پس از این مرحله، شمش‌ها چندین مرحله نورد شده و در غلتک‌های مخصوص به چهارپهلو تبدیل می‌شوند. به این چهارپهلو که دارای سطحی سیاه رنگ است، نرمال گفته می‌شود که پس از چندین مرحله صیقل دادن و براق شدن سطحشان، چهارپهلوی ترانس ساخته می‌شود.

  • روش فابریک

در هر سه روشی که جهت تولید چهارپهلوها ذکر شد، از شمش‌های فولادی دارای ناخالصی‌هایی همچون آهن استفاده می‌شود. در صورتی که شمش‌های کاملا خالص به کار گرفته شوند، چهارپهلوهای تولید شده به روش فابریک و نیز کاملا یکنواخت بوده و از کیفیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود.

چهارپهلوهای ساخته شده به هر کدام از روش‌ها، ویژگی‌ها و کیفیت متفاوتی خواهند داشت. جهت خرید چهارپهلوهای فابریک، نرمال و نورد، علاوه بر کارخانه‌های یزد و اسفراین که جزو شناخته‌شده‌ترین تولیدکنندگان این حوزه هستند، کارگاه‌ها و کارخانه‌های بسیاری نیز انواع چهارپهلوها را در انواع و کیفیت‌های گوناگون تولید می‌کنند که بعضا قیمت مناسب‌تری نیز دارند.

قیمت چهار پهلو st37

قیمت چهار پهلو st37 مثل قیمت انواع آهن آلات دیگر، به عوامل مختلفی وابسته بوده و همواره به صورت لحظه‌ای در حال تغییر است. از جمله مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت این نوع چهارپهلو را می‌توان نرخ ارز، فولاد و سایر مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا، دانست که با کاهش و افزایش مداوم، موجب نوسان قیمت انواع آهن آلات می‌شوند.

البته در کنار این عوامل و نوسان قیمت‌ها، وجود تنوع فراوان کارخانه‌های تولیدی مختلف، نوع آلیاژ، کیفیت، سایز و روش ساخت چهار پهلو st37 ، سبب می‌شوند تا این تنوع در قیمت محصولات نیز دیده شود. لذا به عنوان ساده‌ترین راه‌ حل می‌توانید از وب سایت آهن اسپات جهت اطلاع از قیمت لحظه‌ای و آنلاین چهار پهلو st37 اقدام کنید.

آهن اسپات؛ بهترین شیوه خرید و اطلاع از قیمت چهار پهلو st37

همان طور که اشاره کردیم چهار پهلو st37 به دلیل برخورداری از ویژگی‌های مختلفی همچون قابلیت جوشکاری و استحکام مناسب، یکی از پرمصرف‌ترین پروفیل‌های فولادی است که کاربردهای مختلفی در ساختمان‌سازی و صنعت دارد. اما از آن جایی که خریداران متعدد این محصولات، برای خرید و استفاده از این نوع چهارپهلو، به دلیل تنوع قیمت‌ها و نوسانات لحظه‌ای بازار، کار دشواری را برای اطلاع از قیمت‌ها، پیش‌بینی بازار و خرید پیش رو دارند؛ وب سایت آهن اسپات می‌تواند با ارائه قیمت‌های لحظه‌ای و آنلاین انواع چهار پهلو st37 کارخانه‌های مختلف، در کیفیت‌ها و سایزهای گوناگون، سبب تسهیل فرایند خرید یا سرمایه‌گذاری همگان شود.

علاوه بر تسهیل فرایند خرید و اطلاع از قیمت‌های لحظه‌ای انواع آهن آلات، آهن اسپات ساده‌ترین و دقیق‌ترین تحلیل‌ها را جهت پیش‌بینی روند بازار و هرگونه سرمایه‌گذاری یا خرید و فروش آهن آلات ارائه کرده و همچنین با ارائه جداول وزنی امکان برآورد وزن و هزینه مورد نیاز جهت تامین چهار پهلو st37 مورد نیاز را نیز فراهم می‌کند. البته نباید از یاد برد که کارشناسان این مجموعه نیز همواره جهت مشاوره در کنار شما خواهند بود.