چهار پهلو CK45 مانند سایر چهار پهلوها سطح مقطع مربعی دارد. این چهار پهلو کاربرد فراوانی در صنعت و ساختمان‌سازی داشته و فولاد با درصد کربن بسیار کم در ساخت آن مورداستفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل از مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه و اصطکاک برخوردار می‌باشد. امروزه کاربرد فرآورده‌های فولادی نظیر چهار پهلو CK45 و هم‌رده‌ی آن یعنی تسمه CK45 رو به افزایش است. مجموعه‌ی آهن اسپات در این مطلب قصد دارد علاوه بر بررسی جامع چهار پهلو CK45 را در اختیار مشتریان و علاقه‌مندان عزیز قرار دهد.

نحوه ساخت چهار پهلو CK45

در صنایع مختلف از محصولات فولادی گوناگونی استفاده می‌شود که بر اساس میزان سختی به سه دستهٔ کربن بالا، کربن متوسط و کربن پایین تقسیم می‌شوند. چهار پهلوی CK45 با سطح مقطع مربعی و فولاد با درصد کربن بسیار کم یکی از انواع چهار پهلوهای مورداستفاده در صنایع مختلف و ساختمان‌سازی است. CK45 دارای استاندارد 1045 SAE آمریکا یا همان استاندارد 1.1191 است.

این محصول هم طی فرایند نورد گرم و هم به‌صورت سرد قابلیت تولید داشته و در ساختار آن علاوه بر کربن از منگنز و سیلیسیم نیز استفاده‌شده است. در روش نورد گرم، شمش فولاد CK45 را حرارت داده و سپس آن را از سطح مقطع استاندارد موردنظر عبور می‌دهند. در روش نورد سرد، شمش فولاد CK45 بدون حرارت دادن، برش می‌خورد. میزان درصد عناصر به‌کاربرده شده عبارت است از: کربن 45 درصد، منگنز 65 درصد و سیلیسیم 25 درصد. درصد ناچیزی از فسفر و گوگرد نیز در تولید این محصول به‌کاربرده می‌شود. این نوع فولاد مقاوم در برابر ضربه بوده استحکام، مقاومت کششی و اصطکاک بالایی دارد و گزینه‌ای ایده آل برای انجام عملیات حرارتی مختلف است.

با توجه به درصد منگنز و کربنی که در ساخت این چهار پهلو مورداستفاده قرارگرفته است فرایند جوشکاری به‌منظور جلوگیری از ترک‌خوردگی و سختی باید با دقت بسیار بالایی انجام شود.

ویژگی‌ها و خواص مکانیکی چهار پهلو CK45

چهار پهلو CK45 در ابعاد 6 متری تولید و روانه بازار می‌شود. عرض چهار پهلوهای این آلیاژ از 10 تا 100 سانتی‌متر متغیر بوده و مقاومت کششی بسیار بالاتری نسبت به سایر چهار پهلوها دارند. فروش چهار پهلو CK45 در ضخامت‌های پایین به‌صورت کویل شده نیز هست و بنا به درخواست مشتری امکان برش شاخه‌های 6 متری نیز وجود دارد. قابلیت ماشین‌کاری بالا یکی دیگر از ویژگی‌های چهار پهلو CK45 است. از مهم‌ترین خواص مکانیکی آن می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • دمای آهنگری: 1100 درجه سانتی گراد

 • دمای سختی: 820 تا 860 درجه سانتی گراد

 • دمای آنیلینگ: 650 تا 700 درجه سانتی گراد

 • افزایش طول: بین 4 تا 17 درصد

 • استحکام کششی: 585 مگا پاسکال

 • نسبت پواسون: 29

به دلیل پایین بودن قیمت این محصول، قابلیت ماشین‌کاری بالا و خواص کششی خوب و ویژگی‌های مناسب این محصول، از آن در تهیه ابزارها و وسایل گوناگون صنایع مختلف ساختمان‌سازی، خودروسازی، نفت و پتروشیمی به‌طور گسترده استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای آن عبارت‌اند از:

 1. بخش‌هایی در خودروهای سنگین و معمولی که میزان چقرمگی بالایی داشته و یا نیاز به استحکام بیشتری دارند ازجمله بوش، میله‌های متصل‌کننده، اکسل، میل‌لنگ، شفت و … .
 2. غلتک‌های صنعتی
 3. کشتی‌سازی
 4. مخابرات
 5. ساخت اسکلت برای سازه‌ها
 6. شافت ها
 7. پمپ
 8. پایه برای دستگاه‌های مختلف
 9. محورها

در ساخت ابزارهای دستی مانند پیچ، میخ، انبردست، چکش، انواع چاقوهای دندانه‌دار و آهنی و … و همچنین تولید ابزارهای خاک ورز مانند گاوآهن؛ به دلیل قیمت مناسب و مقاومت در برابر ضربه از فولاد CK45 استفاده می‌شود.

قیمت چهار پهلو CK45

قیمت چهار پهلو CK45 از ضریب وزن هر شاخه در قیمت هر کیلوگرم فولاد CK45 به دست می‌آید. با توجه به مناسب بودن قیمت چهار پهلو CK45 نسبت به مزایای آن استفاده از این آلیاژ در بازار بسیار متداول است. خریدوفروش چهار پهلو CK45 در بازار به دودسته داخلی و خارجی تقسیم می‌شود. علت این قیمت مناسب را می‌توان میزان کربن به‌کاربرده شده در ترکیب فولاد CK45 دانست. این فولاد به اشکال دیگر نظیر لوله، شمش مسطح، شمش مربعی، تسمه، شمش شش‌وجهی و … نیز در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. جهت اطلاع از قیمت این محصول می توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید. مجموعه‌ی آهن اسپات با ارائه‌ی به‌روزترین و پایین‌ترین قیمت چهار پهلو Ck45، قابل‌اعتمادترین مجموعه در بین همتایان خود بوده است. در جدول مربوط به چهار پهلو CK45 در سایت آهن اسپات لیست قیمت‌های این کالا بر اساس ابعاد درج‌شده است. تمامی قیمت‌های موجود در سایت آهن اسپات بر اساس آخرین قیمت روز آن‌ها در بازار آهن می‌باشد. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد وزن، سایز، قیمت و یا خرید می‌توانید با کارشناسان آهن اسپات در تماس باشید.

خرید چهار پهلو CK45

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان چهار پهلو CK45 در داخل کشور مجتمع صنعتی فولاد اسفراین، کارخانه فولاد آلیاژی اصفهان و کارخانه فولاد آلیاژی یزد هستند. چهار پهلو CK45 تولیدشده در خارج از کشور که توسط کشورهای آلمان، اوکراین، ترکیه و روسیه تولید می‌شود نیز در بازار موجود است. خرید و فروش چهار پهلو CK45 مانند سایر چهار پهلوها برحسب کیلوگرم و به‌صورت شاخه‌های 6 متری است. مشتریان برای خرید می‌توانند به سایت آهن اسپات مراجعه و از به‌روزترین قیمت‌ها و مشاوره با متخصصین مجرب و آموزش‌دیده نهایت استفاده را ببرند و خرید خود را بدون نگرانی در کمترین زمان ممکن به ثبت برسانند. مجموعه آهن اسپات با داشتن تیم قوی از کارشناسان باتجربه، آماده خدمت‌رسانی و ارائه مشاوره تخصصی رایگان به افراد، جهت خرید چهار پهلو CK45 می‌باشد.