ورق یکی از محصولات پرکاربرد در انواع گوناگونی از صنایع است. با توجه به مصارف گوناگون ورق در حوزه‌های مختلف، امروزه انواع زیادی از آن تولید و استفاده می‌شود. ورق قلع اندود یکی از انواع ورق‌ها است که در واقع ورقی است که لایه خارجی آن از قلع پوشیده شده است. همین لایه نازک از قلع خود باعث می‌شود که ورق، ویژگی‌های ممتایزی از جمله ضد زنگ زدگی داشته باشد.

خصوصیات ورق قلع اندود

وقتی روی یک ورق فولادی یک لایه جدید از قلع کشیده شود، کارایی جدیدی در ورق تولیدی ایجاد شده و موارد مصرف آن بسیار گسترده خواهد شد. مهم‌ترین خاصیتی که این ورق خواهد داشت این است که در کوتاه مدت دچار زنگ زدگی نخواهد شد و در نتیجه هیچ گونه خوردگی در ورق نخواهیم داشت. ورق قلع اندود به خاطر داشتن همین خاصیت، بسیار مناسب استفاده در محیطی است که هوای مرطوبی دارد و یا مناطقی که در آن‌ها مقداری بارش وجود داشته باشد.

با این روش بسیاری از مشکلات و معایب مربوط به استفاده از ورق فولاد از بین رفته و فقط موارد کاربردی دلخواه و مورد لزوم در ورق ایجاد خواهد شد. خود فلز قلع هم به خاطر خواص شیمیایی خاصی که دارد، بصورت خالص قابل استفاده نیست و امکان تولید ورقی که فقط از عنصر قلع باشد، وجود ندارد. در واقع با ترکیب این دو فلز و ساخت یک ورق جدید چند لایه، به کاربرد مطلوبی از آن‌ها خواهیم رسید. نام‌های دیگری برای ورق قلع اندود وجود دارد و گاهی از آن با عنوان تین پلیت یا ورق قلع نیز نام برده می شود.

اولین خصوصیت این ورق مقاومت آن است و در درجه بعدی هم عدم فرسایش آن در نتیجه زنگ زدگی است. به همین دلیل هم این ورق در ابعادی وسیع و در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفته است. نکته جالب اینکه ورق قلع در عین استحکام بالایی که دارد، دارای انعطاف پذیری خوبی هم هست. وجود یک لایه از فلز قلع با رنگ نقره ای و سفید آن، باعث زیبایی و درخشندگی ظاهر ورق قلع اندود نیز هست.

روش‌های تولید ورق قلع

دو روش مختلف برای تولید ورق قلع اندود وجود دارد که عبارتند از روش الکترولیت و روش غوطه وری که هر دو تحت استانداردهای جهانی باید انجام شوند. روش غوطه ور کردن فولاد در قلع مذاب یک روش قدیمی است که با استفاده از آن قادر بودند تا یک لایه ضخیم از قلع را روی فولاد ایجاد کنند و برای کشیدن یک لایه یکدست و نازک از قلع بر روی فولاد کارایی لازم را نداشت. اما با استفاده از روش الکترولیت، کشیدن یک لایه نازک و کاملاً مسطح از هر فلزی، روی فلز پایه براحتی امکان‌پذیر است.

در روش الکترولیتی اول باید ورق فولاد وارد حوضچه مخصوص آب و یا اسید شود و چند بار توسط آب و همچنین اسید شستشو و تمیز گردد. سپس ورق شسته شده و کاملاً تمیز وارد حوضچه محتوی الکترولیت شده و با اتصال کاتد به ورق فولاد و آند به شمش قلع، هر دو سطح فولاد، قلع اندود گردد. پس از ایجاد این لایه قلع، ورق قلع اندود باید داخل کوره مخصوص به شدت حرارت ببیند و بعد از آن بلافاصله در حوضچه مخصوصی سرد شود.

در مرحله آخر نیز برای مقاوم شدن ورق در برابر اکسیده شدن، از طریق یک عملیات شیمیایی باید یک لایه رسوبی از کروم روی ورق ایجاد شده و ورق مجدداً خنک شود. تمامی مراحل قلع اندود کردن ورق باید تحت استانداردهای ملی یا بین‌المللی انجام شود که تعدادی از استانداردهای رایج ورق قلع عبارتند از:

 • استانداردهای بین المللی ISO ورق قلع‌ اندود
 • استانداردهای اروپایی EN ورق قلع‌ اندود الکترولیتی
 • استانداردهای آمریکایی ورق‌ پوشیده از قلع
 • استاندارد EN آلمان
 • استاندارد DIN EN 1012197
 • استاندارد ASTM 623
 • استاندارد ASTM 657

انواع ورق‌ قلع اندود

تولید ورق در انواع مختلفی انجام می شود. روش تولید، مواد اولیه مورد مصرف، خصوصیات ظاهری ورق و موارد مصرفی که این ورق دارد، دسته بندی‌های مختلفی را در بازار ورق قلع ایجاد کرده است. یکی از معیارهای دسته بندی انواع ورق، میزان نرمی و سختی ورق است و بر همین اساس سه گروه از آن‌ها ایجاد شده است:

 • ورق قلع تمپر 2 که نرم است و درجه سختی پایینی دارد.
 • ورق قلع تمپر 3 که نیمه سخت است و با درجه سختی معمولی
 • ورق قلع تمپر 4 که سخت است و دارای درجه سختی بالا

برای مصرف کنندگان ورق قلعی خصوصیات فیزیکی ورق بسیار اهمیت دارد چراکه گاهی هیچ جایگزینی برای نوع خاصی از آن وجود ندارد و یا قیمت بسیار بالایی خواهد داشت. به همین دلیل کیفیت تولید ورق قلع اندود همواره باید یکسان بوده و تغییر نکند. معمولاً خریداران ورق قلع اندود در بورس همیشه مطمئن هستند که کالاهای عرضه شده دارای استانداردهای ذکر شده در زمان فروش کالا هستند.

تولید کنندگان ورق قلع اندود

خوشبختانه ورق قلع در داخل ایران هم توسط شرکت‌هایی مثل توان آور آسیا و فولاد مبارکه تولید شو عرضه شده اما در عین حال محصولات چند برند دیگر مثل:

 • برند SWKD
 • شوگانگ چین
 • برند HBIS Hengshui
 • برند COMAT Shougangn
 • کارخانه ژولی چین Zhouli (jolee)

در بازار ورق قلع اندود ایران موجود است.

ضخامت بعضی از این محصولات حدود 0.13 تا 0.50 میلیمتر است و در ابعاد استاندارد و فابریک و یا ابعادی سفارشی قابل عرضه است. ورق قلع کاربردهای زیادی در صنایع خودرو سازی دارد و از خصوصیات بارز آن می‌ توان به چکش خواری، خم کاری، جوش پذیری، لحیم کاری و رنگ پذیری اشاره کرد.

قیمت ورق قلع اندود

عوامل مختلفی باعث ایجاد چند دسته یا گروه در ورق قلع شده که در حقیقت همین گوناگونی و تنوع، قیمت آن را در بازار تعیین کرده است. فاکتورهای زیر نقش اساسی در تعیین قیمت ورق قلع دارند:

 • کیفیت تولید

 • سایز و ابعاد

 • ضخامت ورق

اولین موضوع مهم در تعیین قیمت ورق، کیفیت است که آن هم مربوط به برند و کارخانه تولید کننده محصول است.  قیمت ورق قلع اندود ساخته شده توسط هر کارخانه، بخاطر گرید و کیفیت خاصی که دارد، میزان عرضه و تقاضای معینی را ایجاد می کند. همین اختلاف در میزان مصرف و فروش، باعث شده که قیمت ورق قلع اندود در بورس  و یا در بازار تغییر کند.

این تفاوت در کیفیت و در میزان مصرف باعث شده تا قیمت تولیدات داخلی و خارجی تفاوت داشته باشند و یا در بین تولید کنندگانی مثل فولاد مبارکه اصفهان و توان آور آسیا نیز قیمت متفاوت باشد. هر مصرف کننده ورق قلع اندود برای این‌که محصول مورد نظر خود را تولید کند، مجبور است که از نوع یا برند خاصی از ورق‌های قلع اندود استفاده نماید و ممکن است جایگزین مناسبی برای کیفیت مورد نظر وی در بازار وجود نداشته باشد. به همین خاطر سطح تقاضای متفاوتی برای هر نوع از ورق در بازار وجود دارد.

عوامل بعدی که باعث می‌ شوند  ورق قلع اندود قیمت معینی در بازار داشته باشد، ضخامت و ابعاد متنوع آن است. این ورق دارای ضخامتی بین 0.17 میلی‌متر تا 0.25 میلی‌متر است و در سایزهای متفاوتی مثل سایزهای 765×765 و 766×862 و 867×766 و 793×797 و 800×626 و 801×924 و 822×926 و 902×614 و 910×614 در بازار تولید و عرضه شده است.

خرید ورق قلع اندود

مقدار عرضه و تقاضای انواع ورق قلع اندود در هر لحظه تابع شرایط بازار است و بهتر است برای انجام یک خرید خوب، اول شرایط فعلی بازار را بررسی کنیم. برای این‌که متوجه شویم بازار در حال حاضر چه شرایطی دارد کافیست مدتی قیمت‌ها را تحت نظر داشته باشیم. بعد از بررسی شرایط موجود بازار، به راحتی قادر خواهیم بود تا بهترین قیمت ورق در بازار را پیدا کنیم. برای همین منظور هم سایت آهن اسپات در آدرس اینترنتی www.ahanspot.com اقدام به ایجاد یک لیست از قیمت روز ورق قلع اندود نموده است.

هر چقدر اطلاعات و آمار قیمتی که دریافت کردیم بیش‌تر و جدیدتر باشد، مطمئناً دید بهتری خواهیم داشت و راحت‌تر از بازار ورق قلع اندود خرید خواهیم کرد. کافیست شما دوست گرامی چند بار به این سایت سر بزنید و با سنجش شرایط مختلف بازار، قادر خواهید بود در بهترین زمان ممکن خرید کنید. در سایت آهن اسپات تمام اطلاعات قیمتی به روزرسانی شده و قیمتی که شما ملاحظه می‌ کنید، قیمت لحظه‌ای و یا آخرین قیمت ورق قلع اندود خواهد بود.

ورق آهن قلع اندود شده  ممکن است به صورت رول و یا بصورت شیت تولید و عرضه شود و قیمت همه انواع آن در بازار، از نظر ابعاد، اندازه، سایز و یا ضخامت، در صفحه قیمت سایت آهن اسپات موجود است. در صورتی که که شغل شما هم خرید و فروش ورق قلع اندود باشد، این لیست برای شما بسیار مفید خواهد بود چون اطلاعات کامل قیمت کالاها و همچنین محل و نحوه تحویل آن‌ها در سایت آهن اسپات وجود دارد.

کلام پایانی

در میان انواع ورق در بازار فولاد و آهن، ورق قلع اندود دارای مصارفی ویژه و خاص بوده و تعدادی از کارخانجات تولید این ورق و استانداردهای تولید آن در این مطلب ذکر شده است. خصوصیات فیزیکی و شیمیایی عناصر بکار رفته در این ورق طوری است که در بسیاری از صنایع از جمله صنایع بسته بندی مواد غذایی و دارو مورد استفاده فراوانی دارد. با توجه به تنوع زیاد انواع ورقهای قلع موجود در بازار، قیمت این محصولات در ضخامت و در ابعاد مختلف در سایت آهن اسپات موجود است.