مشخصات ورق ST37 فولاد گیلان

امروزه ورق‌های فلزی با آلیاژهای متفاوت کاربردها و همچنین مزایای بسیاری را در صنعت‌های گوناگون و همچنین ساخت‌وساز به‌وجود آورده‌اند. یکی از همین پرکاربردترین مصالح ساختمانی ورق ST37 فولاد گیلان است که در ساخت‌وساز ساختمان و همچنین صنایع دیگر کاربردهای بسیاری دارد.

استفاده از این ورق‌های فلزی امروزه به دلیل مقاومت، شکل‌پذیری آسان و همچنین طول عمر زیاد آن‌ها سبب گردیده تا در میان مهندسان و همچنین طراحان ساختمان و سازه‌های صنعتی محبوبیت خاصی به دست آورد.

ورق ST37 فولاد گیلان نیز یکی از مقاوم‌ترین و همچنین محبوب‌ترین ورق‌های فلزی با استانداردهای روز است که دارای خواص و کاربردهای بسیاری است.

در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا با بررسی دقیق و مهندسی شدة ورق ST37 با خواص، کاربرد و نحوه تولید آن به‌خوبی آشنا شوید.

ورق ST37 چیست؟

ورق ST37 فولاد گیلان همان‌طور که از نام آن پیداست یک ورق فولادی است که از خانواده ورق‌های سیاه محسوب می‌شود. ورق فولادی ST37 ساخته‌شده از فولاد کم‌کربن و طبق استاندارد DIN 17100 طراحی و تولید شده است.

همان‌طور که در مطالب قبل نیز اشاره شد ورق‌های سیاه ورق‌های فلزی هستند که توسط عملیات نورد گرم در دماهای بالا ذوب و تولید می‌شوند. به همین دلیل دارای شکل‌پذیری و مقاومت بسیار بالایی هستند.

فولاد نیز به‌عنوان یکی دیگر از آلیاژهای موجود درون ساختار این ورق فلزی یکی از فلزهایی است که سابقه چندین‌ساله در صنعت فلزات را به خود اختصاص داده است. فولاد یکی از آلیاژهای آهن با درصد کربنی مابین 0.025 درصد تا 2 درصد است.

این آلیاژ پرکاربرد و مزایا به علت وجود آهن و مقدار کمی کربن در ساختار خود به یکی از محبوب‌ترین آلیاژها در صنایع مختلف تبدیل‌شده است. به همین دلیل در ساخت ورق ST37 نیز بی‌نصیب نمانده است. ورق ST37 نیز از طریق فرایند نورد گرم و همانند ساختار تولیدی ورق‌های سیاه تولید می‌شوند.

معنای ST در ورق ST37 فولاد گیلان

طبق استانداردهای تعیین‌شده توسط DIN عبارت ST مخفف کلمه Stahle در زبان آلمانی به معنای فولاد و همچنین کوتاه شدة Structural steel که به معنای فولاد سازه‌ای است اشاره می‌شود. این ورق‌ها به دلیل وجود ساختار فولاد در درون آن تحت عبارت ST دسته‌بندی شده‌اند.

به این معنا با گرفتن پسوند ST برای این ورق‌ها به معنای وجود فولاد در ساختار آن است. به دنبال آن عدد ۳۷ در کنار عبارات طبقه‌بندی‌شده بیانگر استحکام کششی فولاد موردنظر درون ورق فلزی است. به این معنا ورق ST37 فولاد گیلان ورقی ساخته‌شده از آلیاژ فولاد با کربن کم با حداقل استحکام کششی ۳۷ کیلوگرم بر میلی‌متر مربع است.

جهت به‌دست‌آوردن مقدار استحکام کششی این ورق نیز باید میزان این عدد را در عدد ۹٫۸۱ ضرب کرده که حدود ۳۶۳ مگاپاسکال به‌عنوان استحکام کششی برای این ورق‌ها به دست می‌آید.

مراحل تولید ورق ST37 فولاد گیلان

در روش تولید ورق ST37 طی ۲ مرحله نورد گرم و سرد صفحات با ضخامت‌های گوناگونی به دست می‌آیند. در مرحله اول طی فرایند نورد گرم صفحات فولادی از بین غلتک‌های نورد عبور و تولید می‌شوند. هم‌زمان با عبور ورق‌های سیاه ST37 از بین این غلتک‌ها دمایی بسیار بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد ایجاد تا ورق‌های فولادی به‌راحتی شکل بگیرند.

در نهایت ورق‌های خارج‌شده ظاهری تیره به دلیل واکنش با هوای اطراف و اکسید شدن در حرارت زیاد تولید می‌شود. در طول نورد گرم در مرحله اول ورق ST37 با ضخامت‌های یک و نیم میلی‌متری یا بیشتر تولید می‌شوند.

در این حالت زمانی که دمای فولاد از دمای تبلور آن بیشتر باشد شکل‌دهی آن نیز آسان‌تر خواهد شد که می‌توانند در اندازه‌های بسیار بزرگ نیز این ورق‌ها را تولید کنند.

برعکس پس از نورد گرم در فرایند نورد سرد نیز ورق ST37 با ضخامت‌های کمتر و نازک‌تر شامل ضخامت‌هایی معادل 0.4 تا 1.5 میلی‌متر تولید می‌گردد.

ساختار شیمیایی و فیزیکی ورق ST37

ساختار فیزیکی این ورق‌های فولادی همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد دارای استحکام کششی معادل ۳۷ کیلوگرم بر میلی‌متر مربع هستند. یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های فیزیکی این ورق‌ها انجام‌دادن عملیات حرارتی و شکل‌دهی آسان آن‌هاست.

این ورق فولادی حاوی کربنی بسیار کم معادل ۱۶ درصد، همچنین ۳۵ درصد سیلیسیم و مابین ۳ تا ۱٫۲ درصد منگنز است. وجود آلیاژهایی همچون منگنز و سیلیسیم در ساختار شیمیایی این ورق‌های فلزی قابلیت ماشین‌کاری و حالت‌دهی بی‌نظیر را به این ورق‌های فولادی خواهد بخشید.

انواع ورق ST37 فولاد گیلان

ورق ST37 فولاد گیلان بر اساس میزان استحکام و همچنین نوع فولاد به‌کاررفته در ساختار آن به ۳ دسته متفاوت تقسیم‌بندی می‌شود. جهت تقسیم‌بندی این نوع ورق‌های فولادی با آمدن اعدادی از ۱ تا ۳ پس از نام کامل این ورق فولادی استفاده می‌شود.

برای مثال ورق‌های St37-1 نوعی از ورق‌های فولادی st هستند که دارای استحکام معمولی و معادل ۳۶۰ مگا  پاسکال هستند.

در دسته دوم ورق‌ها با عنوان St37-2 نام‌گذاری می‌شوند و دارای درجه متوسط و در دسته سوم نیز به نام St37-3 تقسیم بندی شده‌اند. به طبع هرچه درجه این ورق‌ها بالاتر باشد خواص و کیفیت آن‌ها و همچنین دامنه کاربردی آن‌ها نیز وسیع‌تر است.

در برخی موارد نیز دسته‌بندی‌ها بر اساس نوع فولاد استفاده‌شده در ساختار این ورق‌ها تعیین می‌شود. به این معنا قبل از عبارت st از حروفی همچون R که معنای فولاد جوشان و همچنین حروف U به معنای فولاد آرام در ساختار این ورق اشاره می‌شود.

کاربردها و مزایای ورق ST37 فولاد گیلان

وجود آلیاژها و همچنین درصد پایین کربن در این ورق‌ها سبب گردیده تا شکل‌پذیری و عملیات جوشکاری با کیفیتی حین کار داشته باشد. فولاد ST37 به شکل‌های مختلفی همچون ورق‌های فلزی، میل‌گرد، تیرآهن، نبشی و لوله‌های فولادی ساخته می‌شود که در صنعت‌های گوناگون کاربردهای متفاوتی دارند.

بیشترین و مهم‌ترین کاربرد ورق‌های فولادی ST37 استفاده در ساختار اسکلت و سازه‌های فلزی است. از دیگر کاربردهای این فولاد می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • استفاده از ورق سیاه ST37 جهت ساخت انواع لوله، قوطی پروفیل، میل‌گرد، تیرآهن و نبشی
  • استفاده در صنایع خانگی همچون ساخت یخچال، لباس‌شویی، ورق پانچ، صفحات مشبک، بدنه خودرو و…
  • استفاده در جعبه‌های جواهرات، روکش‌های باتری خشک و همچنین در کویل‌های نورد سرد در مصالح ساختمانی، قطعات خودرو، ساخت خطوط راه‌آهن و تیرآهن‌های I شکل و غیره اشاره نمود.

قیمت ورق ST37 فولاد گیلان

متأسفانه به دلیل وجود نوسانات بسیار و روزانه در بازار ورق‌های سیاه و همچنین فولاد قیمت ورق ST37 نیز به‌صورت روزانه دستخوش تغییرات می‌شود.

برای مثال ممکن است به دلیل کاهش قیمت سنگ‌آهن و یا بالعکس به دلیل افزایش قیمت دلار قیمت این ورق نیز در طول روز پایین یا بالا برود. به همین دلیل جهت اطلاع از قیمت دقیق و به‌روز ورق ST37 فولاد گیلان می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات از قیمت‌های جدید و روزانه آن‌ها مطلع شوید.

خرید آسان ورق ST37 فولاد گیلان

به دلیل وجود عوامل تأثیرگذار مختلف بر روند قیمت آهن به‌صورت روزانه و همچنین وجود تولیدکنندگان متنوعی در این زمینه آهن اسپات با ارائه جداول وزنی و به‌روز انواع آهن‌آلات ساختمانی و صنعتی قیمت لحظه‌ای تولیدات تمامی کارخانه‌ها و تولیدکنندگان موردنظر را به شما کاربران عزیز ارائه می‌دهد.

شما نیز می‌توانید جهت استعلام سریع و قیمت انواع آهن و فولاد و قطعات فلزی و همچنین خریدی به‌صرفه و جلوگیری از هزینه‌های زمانی و مالی با مراجعه به آهن اسپات با مشاهده قیمت تمامی تولیدکنندگان خریدی متفاوت را تجربه کنید.