یکی دیگر از محصولات نام آشنا و پرکاربرد در دنیای صنعت، ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان است که به صورت رول، شیت، فابریک و برش خورده تولید می‌شود.

ورق سیاه فولاد مبارکه یکی از محصولات آهنی است که به صورت یک کالای واسطه به منظور ساخت کالاهای صنعتی آهنی با مصرف مستقیم از قبیل قطعات خودرو، پروفیل ساختمانی، مخزن تانک و … استفاده می شود و به همین دلیل بررسی موجودیت، کاربرد و خواص آن و هم‌چنین عوامل موثر آن برای تعیین قیمت ورق سیاه یا آهنی برای فعالان این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه این مطلب، مجموعه آهن اسپات سعی کرده است تا شرح کاملی از مشخصات و کاربرد و هم‌چنین چگونگی تولید این محصول پر کاربرد را به شما همراهان عزیز ارائه دهد.

ورق سیاه فولاد مبارکه

ورق سیاه به نام‌های ورق نورد گرم و ورق گرم نیز شناخته می‌شود.این نام را به علت فرایند تولید این محصول که به روش نورد گرم می باشد بر آن نهاده‌اند.

ورق سیاه مبارکه به دلیل تولید از طریق فرایند گرم، قیمت پایین‌تری نسبت به انواع مشابه نوع خود دارد. همین امر موجب می‌شود تا ورق سیاه برای تولید دستگاه های بزرگ با ابعاد وسیع انتخاب مناسبی باشد و تقاضای بالایی در بازار برای این محصول به وجود آید.

استاندارد ساخت ورق سیاه فولاد مبارکه بر اساس  DIN آلمان است.این ورق در ضخامت‌های متنوعی تولید می‌شود که از 2 میلی متر تا بالای 8 میلی متر متغیر است. هم‌چنین عرض تمامی ورق‌های سیاه فولاد مبارکه معمولا 1500 میلی متر در نظر گرفته می‌شود.

فرایند تولید ورق سیاه فولاد مبارکه

مرحله اول

این محصول در دمای بسیار بالا تولید می‌شود، بدین صورت که تختال در دمای 1280 درجه سانتی گراد در کوره قرار می‌گیرد، سپس تختال را از کوره خارج کرده و از میان چند غلتک عبور می‌دهند.

این امر به دو دلیل صورت می‌گیرد، یکی این‌که ضخامت تختال کم‌تر می شود و دوم این‌که این امر منجر به پوسته زدایی آن می‌گردد.

مرحله آخر

در آخرین مرحله ساخت ورق سیاه فولاد مبارکه، آن را از میان قفسه‌هایی عبور داده تا کاملا نورد شوند و سپس با گذشت از میز خنک کننده، آن را سرد می‌کنند.

انواع ورق سیاه تولید شده

ورق سیاه در دو نوع معمولی و صنعتی تولید می‌شوند که هر کدام طبق استاندارد ها و برای کاربرد‌های خاصی ارائه می‌شوند.

کاربرد‌های ورق سیاه فولاد مبارکه

ورق سیاه یکی از ورق‌های اصلی در بیشتر صنایع مادر است و با استاندارد‌ها و کیفیت جهانی توسط کارخانه‌های زیادی در ایران از جمله فولاد مبارکه اصفهان تولید می‌گردد. ورق سیاه فولاد مبارکه در ضخامت‌ها، سایز‌ها و ابعاد مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام از آن‌ها کاربرد‌های مختص به خود را دارند در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها پرداخته ایم:

  • کشتی سازی و دیگر تجهیزات دریایی و صنایع عظیم
  • تانک و مخازن ذخیره سازی مشتقات نفتی
  • گارد ریل و تجهیزات ترافیکی
  • صنعت خودرو سازی
  • ساخت تجهیزات مختلف کشاورزی
  • ساخت تجهیزات گرمایشی مانند آبگرمکن و بخاری
  • ساخت رینگ و چرخ
  • مصالح فلزی ساختمان
  • صنایع فلری سنگین
  • و …

انواع ورق سیاه فولاد مبارکه

انواع ورق سیاه فولاد مبارکه به دو صورت رول و شیت به بازار عرضه می‌شوند. در حالت شیت ورق به صورت صفحه‌های با ابعاد مشخصی، برش داده می شود و در حالت رول ورق به صورت لایه‌های در هم پیچیده بسته بندی می‌شود. بیشتر اوقات پوششی از روغن روی سطح ورق مالیده می‌شود که دلیل این امر جلوگیری از زنگ زدگی و هم‌چنین براق شدن محصول می‌باشد.

استاندارد‌های متنوعی  از ورق سیاه وجود دارد. در این بین، استاندارد ST37 و ST52 از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. ST37 پر کاربرد‌ترین نوع ورق سیاه می‌باشد.

ST52 که در ساختار آلیاژی آن، علاوه بر کربن، نیکل و منگنز به کاررفته، سختی بیش‌تری نسبت ST37 دارد  و دارای کاربرد‌های خاصی است. انواع دیگر ورق سیاه شامل ST22 ,ST24 , ST33 ,ST44 می‌باشد.

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه

قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه تحت تاثیر عواملی نظیر حمل و نقل، هزینه‌های مربوط به نیروی انسانی، مواد اولیه، شرایط سیاسی کشور، میزان تولید و صادرات، عرضه و تقاضای بازار، نوسانات نرخ ارز، قیمت نفت و انرژی، نرخ جهانی آهن آلات و هم‌چنین قیمت سنگ آهن می‌باشد.

لازم به ذکر این نکته است که قیمت این محصول مانند دیگر ورق ها بر اساس وزن، ابعاد و اندازه محاسبه می‌شود. شما با مراجعه به وب سایت آهن اسپات می توانید از قیمت، وزن و سایر مشخصات این محصول مطلع شوید.

نحوه خرید و فروش ورق سیاه فولاد مبارکه

بازار بورس

یکی از محل‌های فروش ورق سیاه، بورس ایران می باشد. برای مثال کارخانه فولاد مبارکه محصولات خود را در سبد کالای خرید و فروش بورس قرار می2دهد و موجب می شود تا خریداران با ثبت کد خرید و شرکت در مناقصات بورس، عملیات خرید ورق سیاه را انجام دهند.

تولیدکنندگان

روش دیگر برای تولید کنندگانی است که این محصول جزو مواد اولیه تولید کالای آن‌ها می باشد و با ثبت مقدار مصرف ورق توسط کارشناسان و بازرسان وزارت صنعت، اقدام به گرفتن سهمیه از کارخانه‌های عرضه کننده ورق سیاه می‌نمایند.

نمایندگی‌های فروش

هم‌چنین نمایندگی‌های کارخانه فولاد مبارکه در سراسر ایران توان تامین ورق مصرفی تولید کنندگان را با ضوابط مشخصی به مصرف کنندگان ارائه می‌دهند. روش بعدی، خرید از بازار و فضای دیجیتال می‌باشد. قیمت ورق سیاه در هر روش خرید متفاوت است.

کلام آخر

از جمله محصولات فولادی پر کاربرد، ورق سیاه است که در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان با ظرفیت بالا تولید می‌شود.

این محصول فولادی به روش نورد گرم به بازار عرضه می‌شود و در صنایع گوناگونی مانند ساخت سلاح های سنگین، خودرو سازی، کشتی سازی، ساختمان سازی و … کاربرد دارد. هنگام خرید ورق سیاه باید به کارخانه تولید کننده، مشخصات فنی آن، قیمت ورق سیاه و … توجه داشت. اگر می‌خواهید در بازار آهن فعالیت کنید، باید با روند بازار و فراز و نشیب‌های آن بیشتر آشنا شوید.

آهن اسپات به عنوان یک مرجع معتبر در زمینه قیمت و هم‌چنین دیگر اطلاعات مربوط به مقاطع فولادی می‌باشد. شما می‌توانید هم اکنون برای آگاهی از قیمت لحظه به لحظه محصولات فولادی، به سایت آهن اسپات مراجعه نمایید.