ورق سیاه کاویان اهواز که به فولاد کاویان نیز معروف است، یکی دیگر از بهترین محصولات فولادی در بازار آهن آلات به حساب می‌آید. کارخانه کاویان اهواز موفق شده تا در مدت زمانی کوتاه تاثیر خود را در بازار به نمایش بگذارد.

این مجتمع در سال 1354 در کیلومتر 9 جاده اهواز – خرمشهر در مجاورت شرکت نورد و لوله اهواز و شرکت گروه ملی تاسیس شد. کارخانه فولاد کاویان یکی از مجهزترین و بروزترین تولیدکنندگان ورق‌های سیاه است که به جرئت می‌توان گفت تمامی‌ محصولات این کارخانه از کیفیت بی‌نظیری برخودار هستند.

از جمله موارد استفاده از ورق سیاه کاویان اهواز می‌توان به صنایع ساختمان سازی، خودروسازی و تولید مخازن و تانکر اشاره کرد.

در ادامه این مطلب مروری بر مشخصات، انواع، کاربرد و نحوه تولید ورق سیاه کارخانه کاویان اهواز خواهیم داشت. با آهن اسپات همراه باشید.

مشخصات ورق سیاه کاویان اهواز

یکی دیگر از محصولاتی که توسط عملیات نورد گرم تولید می‌شود، ورق سیاه کاویان است. این محصول را می‌توان در میزان زیاد و بدون صرف هیچ گونه وقت و هزینه اضافه‌ای تولید و به بازار عرضه کرد. همین امر دلیل خوبی برای قیمت پایین این محصول نسبت به ورق‌های روغنی است.

اگرچه این محصول کیفیت سطحی ورق‌های سرد را ندارد ولی در مواردی که صافی سطح مدنظر نباشد، ورق سیاه کاویان اهواز انتخاب به صرفه‌تری است.

همچنین ورق سیاه کاویان اهواز، از مقاومت و شکل‌پذیری مناسبی برخوردار است. این محصول پس از عملیات نورد گرم در دمای اتاق خنک می‌شود، که این مرحله آرام خنک شدن، موجب می‌شود تا پدیده‌ای در فولاد ایجاد شود که به آن نرمال شدن می‌گویند. نتیجه این پروسه، افزایش شکل‌پذیری و مقاومت فولاد است.

ضخامت ورق‌های سیاه کارخانه کاویان اهواز از 1.5 میلی متر شروع شده و در 200 میلی متر ختم می‌شود. این محصول تولید کارخانه اهواز در حالت فابریک، می‌توان در هر اندازه و ابعادی تولید کرد که مسلما برخی از این ابعاد دارای کاربرد‌های بیشتری نسبت به سایر ابعاد دارند. این ابعاد پرکاربرد به شرح ذیل هستند:

 • ورق سیاه ابعاد 1000*2000 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 1250*2500 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 1000*6000 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 1500*6000 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 2000*6000 میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد 2000*1200 میلی متر

انواع ورق سیاه کاویان اهواز

ورق سیاه کاویان اهواز در دو نوع ورق سیاه معمولی و صنعتی تقسیم می‌شود همچنین این دو دسته هرکدام بر اساس استاندارد‌های مختلفی تولید می‌شوند که رایج‌ترین استاندارد مورد استفاده در ایران، st37 و st52 است.

استاندارد‌های نوع صنعتی، st52, a283-gr c, a285-gr c, a516-gr 60 هستند. همچنین لازم به ذکر است که ورق‌های st37 از نظر سختی و نرمی‌در سطح معمولی هستند و اگر مقدار عدد بعد از حروف st کمتر از عدد 37 باشد ورق نرم تر و اگر عدد بیشتر از 37 باشد، به مراتب ورق از سختی بیشتری نیز برخوردار است.

به عبارتی دیگر هرچه عنصر کربن در ورق‌های فولادی بیشتر باشد ورق سخت‌تر است. نکته بعدی در خصوص این موضوع این است که نام ورق‌ها، نشان‌دهنده میزان تحمل آن‌ها در برابر تنش‌ها است. به طور مثال ورق سیاه st37 می‌تواند 37 مگاپاسکال تنش را تحمل کند.

مراحل تولید ورق سیاه کاویان اهواز

اجزای اصلی خط نورد گرم که موجب تولید ورق سیاه کاویان اهواز می‌شود به شرح زیر است:

کوره‌های پیش گرم

در این کوره‌ها، تختال را تا دمای 1250 درجه سانتی گراد گرم می‌کنند. دلیل این فرایند از بین بردن عیوب ساختاری فولاد است. انتخاب درست میزان حرارت جهت گرم کردن تختال‌ها، موجب می‌شود تا در هزینه‌ها صرفه‌جویی شده و همچنین مانع تشکیل رسوب در فرایند تولید می‌شود.

قفسه‌های نورد خشن

پس از پوسته زدایی و خنک نمودن تختال‌ها، آن‌ها را وارد قفسه‌های نورد خشن می‌کنند. در این قفسه‌ها، ضخامت فولاد از طریق غلتک‌های نورد کاهش می‌یابد.

جعبه کلاف

بعد از مرحله نورد خشن، قطعات به جعبه کلاف منتقل می‌شوند. استفاده از جعبه کلاف سبب می‌شود تا ظرفیت تولید افزایش پیدا کند. از مزایای دیگر جعبه کلاف می‌توان به شکستن پوسته‌ها و ایجاد خواص مکانیکی یکنواخت ورق‌ها از طریق همگن سازی دما اشاره کرد.

خط نورد نهایی

خط نورد نهایی از 5 الی 7 قفسه تشکیل شده که ورق‌ها با سرعت 10 الی 20 متر بر ثانیه به ترتیب از این قفسه‌ها عبور می‌کنند. در این مرحله، ضخامت ورق‌ها بین 1 الی 4 میلی متر کاهش می‌یابد.

خنک کاری

دمای ورق‌ها پس از عبور از قفسه‌های خط نورد نهایی به 580 درجه سانتی گراد کاهش می‌یابد. کاهش دما در این مرحله به منظور کلاف پیچی است.

مرحله کلاف پیچی

در آخرین مرحله، ورق‌ها به صورت کلاف درآمده و برای مصرف به کارخانه‌های دیگر یا بازار فرستاده می‌شوند.

کاربرد ورق سیاه کاویان اهواز

از ورق سیاه کاویان اهواز به صورت مستقیم در صنایع متعددی استفاده می‌شود، به عنوان مثال، ورق سیاه در ساخت بخش‌های گوناگونی از کشتی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر کشتی سازی، در موارد دیگری نیز از این محصول بهره برداری می‌شود. دیگر کاربرد‌های این محصول به شرح زیر است:

 • ساخت لوله‌های نفتی: ورق سیاه به دلیل داشتن مقاومت بالا و ویژگی‌های ساختاری خاص، گزینه ای مناسب برای ساخت لوله‌های نفتی به حساب می‌آید.
 • سیلندر گاز: این محصول از سختی بالایی برخوردار است و این امر موجب شده تا از این ورق در ساخت سیلندر گاز که به مقاومت بالا نیاز دارد، استفاده شود.
 • جوشکاری: ورق سیاه، قابلیت جوشکاری شدن بالایی داشته و به همین دلیل در صنعت جوشکاری و صنایع مختلفی از جمله ساخت و ساز که به جوشکاری نیاز دارند، به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • سد سازی: ورق سیاه به علت انعطاف پذیری و سطح مقاومت بالا سبب شده تا در صنعت سدسازی، نقش پررنگی داشته باشد.

مزایای ورق سیاه کاویان اهواز

ویژگی‌های ورق سیاه کاویان سبب شده تا این محصول دارای چندین مزایای به خصوص باشد. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این ورق کاربردی صنعتی، قابلیت ارتجاعی بالایی دارد.
 • از دیگر مزایای این محصول، خاصیت چکش خواری بالای آن است و به همین علت در صنایع کشتی سازی و خودرو طرفدار زیادی دارد.
 • نسبت به سایر ورق‌ها، راحت‌تر و سریع‌تر آماده می‌شود.
 • به علت تولید این ورق‌ها به صورت نورد گرم، باید در دمای پایین سرد شوند و این موضوع سبب شده تا از پیامد‌های خنک سازی سریع که در فلز‌ها اتفاق می‌افتد، نداشته باشد.
 • یکی دیگر از مهمترین مزایا این محصول، قیمت پایین آن است. به علت صرف و هزینه کمتر در تولید ورق سیاه، قیمت آن نسبت به بقیه ورق‌ها پایین‌تر است.
 • فرایند ساخت، آسان و در زمان کمی‌صورت می‌گیرد.

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز

قیمت ورق سیاه کاویان اهواز همواره در نوسان بوده است و اصلی‌ترین دلیل آن قیمت بالای دلار است. نوسان و تغییر قیمت این محصول به دلیل حیاتی بودن، برای تمام صنایع کشور و پرمصرف بودن آن در صنایعی مانند خودروسازی، پتروشیمی‌ یا ساختمان سازی، بر اقتصاد کشور اثر چشم گیری دارد. همچنین عامل دیگری که می‌تواند بر قیمت ورق سیاه کاویان اهواز تاثیر بگذارد، قیمت اسلب در بازار داخلی است.

پیش بینی قیمت ورق سیاه به دلیل کاربرد وسیعی که در صنایع گوناگون دارد و همچنین نقشی که به عنوان پایه، برای تولید بسیاری از محصولات فولادی مانند ورق گالوانیزه و … دارد، برای مشخص کردن بودجه کل در بسیاری از صنایع وابسته، از اهمیت بالایی برخوردار است.

همچنین عوامل دیگری چون عرضه و تقاضا، قیمت مواد اولیه، تورم جهانی، مسائل سیاسی روز، نرخ دلار، هزینه حمل و نقل می‌توانند در تعیین قیمت ورق سیاه کاویان نقش چشم گیری را ایفا کنند.

آهن اسپات معتبرترین سایت در زمینه ارائه قیمت نهایی محصولات فولادی است. مشتریان محترم می‌توانند با ورود به صفحه اصلی سایت آهن اسپات با کمترین قیمت بهترین خرید خود را تجربه کنند.

جمع بندی

ورق سیاه کاویان اهواز محصولی از نورد گرم است که در صنایع گوناگون کاربرد‌های زیادی دارد. گفتنی است که ورق سیاه این کارخانه در دو نوع ورق سیاه معمولی و صنعتی در بازار آهن عرضه می‌شود همچنین از مزایای این محصول می‌توان به قابلیت چکش خواری، انعطاف پذیری، مقاومت بالا و همچنین تولید آسان و قیمت پایین آن نسبت به سایر ورق‌ها اشاره نمود.

لازم به ذکر است که قیمت مواد اولیه، میزان عرضه و تقاضا، مسائل سیاسی روز، تورم، نرخ ارز و … تعیین‌کننده قیمت نهایی ورق سیاه کاویان اهواز است. در این مطلب سعی بر آن شد تا مشخصات، انواع، کاربرد و نحوه تولید این محصول به طور جامع برای همراهان آهن اسپات شرح داده شود. امیدواریم توانسته باشیم پاسخگوی سوالات شما در زمینه ورق سیاه کاویان اهواز بوده باشیم.

هم اکنون مجموعه آهن اسپات یکی از ارائه‌دهندگان معتبر در زمینه اخبار روز آهن آلات است. شما همچنین می‌توانید برای اطلاع از جزئیات قیمت انواع محصولات فولادی به صورت روزانه و آنلاین، وب سایت آهن اسپات را دنبال کنید.