مشخصات محصول ورق سیاه ۸۰ میل

یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین محصولات فولادی ورق سیاه 80 میل یا همان ورق نورد گرم‌اند که دارای ضخامت‌های متفاوتی هستند. ورق سیاه ۸۰ میل می‌تواند به‌عنوان ماده اولیه در صنایع مختلف مانند پتروشیمی، ساخت‌وساز، مصالح فولادی ساختمانی مانند انواع پروفیل و لوله نقش اولیه را ایفا کند.

ازآنجاکه کارخانه‌ها و تولیدکنندگان بسیاری در کشور ورق سیاه ۸۰ میل را تولید و عرضه می‌کنند، به یکی از محصولات موجود در آهن اسپات نیز تبدیل شده که شما می‌توانید در این سایت این محصول را با برندها و قیمت‌های متفاوت مقایسه و مشاهده نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا با ویژگی‌ها و کاربردهای ورق سیاه ۸۰ میل بیشتر آشنا شوید.

ورق سیاه ۸۰ میل چیست؟

این ورق ساخته‌شده از فولاد است که طی مراحل و فرایند گرمادهی نورد گرم در دماهای بالاتر از ۹۳۰ درجه سانتی‌گراد معادل ۱۷۰۰ درجه فارنهایت با استفاده از عملیات نورد تحت‌فشار و فرم‌پذیری قرار می‌گیرد. به همین دلیل درنهایت ساختاری تیره‌رنگ و سیاه‌رنگ به دست می‌آورد که به آن ورق سیاه گفته می‌شود.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد ورقه‌های سیاه دارای ضخامت‌های مختلفی هستند و به طور معمول از ضخامت‌های 1.5 تا ۱۰۰ میلی‌متر را می‌توانید در بازار بیابید.

هرکدام از این ورق‌ها در ساخت و شرایط گوناگون کاربردهای متفاوتی دارند. ورق سیاه ۸۰ میل نیز یکی از انواع ورق‌های نورد گرم و یا سیاه است که دارای کاربردهای متفاوتی در صنعت ساخت و ساز است.

مراحل تولید ورق سیاه ۸۰ میل 

همان‌طور که اشاره شد ورق سیاه طی فرایند گرمادهی و نورد سخت ایجاد می‌شود. برای تولید ورق سیاه ۸۰ میل ابتدا از متریال اولیه تختال‌های فولادی استفاده می‌کنند. تختال‌های فولادی در ابتدا برای دریافت دمای پیش گرم معادل ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد وارد کوره‌های آتش می‌شوند.

پس از خارج‌شدن از این مرحله ورقه‌های ایجادشده دارای یک لایة فلس مانند اکسیدی هستند که باید این لایه از روی ورق‌ها زدوده شود.

پس از زدودن و رفع لایه اکسیدی روی ورق‌های سیاه، ورق‌های ایجادشده از بین غلتک‌های سنگین عبور خواهند کرد تا ضخامت تختال‌ها نیز کاهش پیدا کند. در این مرحله که به نورد تخت نیز مشهور است با استفاده از این غلتک‌ها و دمای بالا تختال‌ها در مدت‌زمان بسیار کمی به ورق‌های سیاه تبدیل خواهند شد

پس از نورد تخت نوبت به مرحله نهایی یا همان نورد خشن است. در این مرحله دما را دوباره افزایش و تمامی ناهمواری‌ها و نواقص روی صفحات تولید شده را به طور کامل رفع خواهند کرد.

پس از کاهش ناهمواری‌ها و ضخامت ورق دمای ورق‌ها را تا حدود ۵۸۰ درجه کاهش و آن‌ها را برای مرحله کلاف پیچی آماده می‌کنند. درنهایت ورق‌های خنک شده و آماده دارای ساختاری صاف و محکم هستند که مانند یک کلاف پیچیده و روانه بازار و کارخانه‌های گوناگون خواهند شد.

کاربردهای ورق سیاه ۸۰

باتوجه‌به مراحل تولید ورق‌ سیاه از جمله افزودن آلیاژهای مختلف و استانداردهای خاص تولید، از این ورق‌ها در ساخت و تولید محصولات گوناگونی در صنعت ساختمان‌سازی و بسیاری دیگر استفاده می‌شود. از جمله مهم‌ترین کاربردهای ورق سیاه ۸۰ میل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ساخت ریل‌ها
  • ساخت جرثقیل
  • ساخت پل‌ها
  • ساخت شاسی ماشین‌آلات سنگین
  • ساخت دیواره قطعات صنعتی و موارد مشابه
  • ساخت قطعات فلزی و مصالح فلزی در ساختمان‌سازی
  • استفاده در صنعت خودروسازی
  • استفاده در صنعت کشتی‌سازی
  • ساخت انواع تجهیزات کشاورزی
  • ساخت انواع آب‌گرم‌کن
  • ساخت سیلو
  • ساخت ادوات جنگی
  • سدسازی
  • و…

مشخصات فنی ورق سیاه ۸۰ میل

همان‌طور که اشاره شد این ورق‌ها دارای ضخامت ۸۰ میلی‌متر هستند که در ابعاد متفاوتی توسط کارخانه‌های مختلف تولید و عرضه می‌گردند. همچنین شما می‌توانید بسته به نیاز خود در سایزهای دلخواه آن را سفارش دهید.

ورق‌های سیاه ۸۰ میل دارای ۲ نوع اصلی ورق‌های سیاه صنعتی و معمولی که هرکدام از آن‌ها دارای استانداردها و مشخصه‌های خاصی هستند. در ورق سیاه معمولی استاندارد ST۳۷ و اغلب در صنعت ساختمان و سازه‌های صنعتی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ورق سیاه صنعتی نیز دارای استانداردهای متفاوتی همچون (GR C، 516A)، (GR C، 285A)، (GR C، 283A) (70-60 GR، 52ST) هستند. از این دسته از ورق‌های سیاه میل نیز در مواردی همچون سدسازی، استفاده به‌عنوان مواد خام در صنایع پتروشیمی، مخزن سازی، ساخت تانکرها و … مورداستفاده قرار می‌گیرد.

ورق‌های سیاه 80میل پس از تولید به دو شکل مختلف رول یا فابریک که به آن شیت نیز گفته می‌شود به بازار و مصرف کنندگان عرضه می‌شود.

قیمت ورق سیاه ۸۰ میل

به طور طبع هرچه ضخامت ورق‌های ساخته‌شده بیشتر باشد درنهایت وزن آن‌ها بیشتر و قیمت بیشتری را نیز در برخواهد گرفت. ورق‌های سیاه 80میلی‌متری به نسبت ورق‌های نازک‌تر از خود دارای قیمت بالاتری است که بر اساس ویژگی‌های ساختاری و فیزیکی قیمت آن‌ها مشخص خواهد شد.

ازجمله مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در قیمت این ورق‌ها می‌توان به اندازة صفحات موردنیاز برای شما، آلیاژهای مورداستفاده در ساختار ورق و هزینه‌های جانبی ازجمله هزینه‌های حمل‌ونقل، انبارداری، نرخ سوخت به قیمت روز، قیمت ارز، روش‌های تولید، نوسانات موجود در بازار بورس، برش و غیره اشاره کرد.

از طرفی وجود نوسانات موجود در بازار سبب می‌گردد تا قیمت‌های ثابتی برای اقلامی همچون ورق‌های سیاه اعلام نگردد. به همین دلیل شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت روز انواع ورق‌های سیاه به آهن اسپات مراجعه نمایید. در نهایت ورق‌های خریداری شده بر اساس وزن به‌صورت کیلویی و میزان متراژ خریداری شده محاسبه می‌گردد.

خرید ورق سیاه ۸۰ میل

درحال حاضر کارخانه‌ها و تولیدکنندگان بسیاری در سطح کشور انواعی از ورق‌های سیاه را با ضخامت‌های متفاوت تولید و عرضه می‌نمایند که انتخاب گزینه‌ای مناسب و باکیفیت را دشوار خواهند کرد.

به همین دلیل آهن اسپات جهت خریدی آسان و مشاهده تمامی تولیدکنندگان و قیمت روز تمامی محصولات از جمله ورق سیاه ۸۰ میل این امکان را فراهم آورده تا شما با مراجعه به سایت آهن اسپات قیمت لحظه‌ای محصولات فولادی تمامی کارخانه‌های کشور را مشاهده و خریداری نمایید.

آیا قیمت‌های اعلام‌شده در سایت آهن اثبات نهایی و تمام‌شده است؟

به‌طورقطع می‌توان گفت که تمامی قیمت‌های اعلام‌شده در سایت آهن اثبات به‌صورت لحظه‌ای و به‌روز است. تمامی قیمت اعلام‌شده برای محصولات و ورق‌های سیاه از جمله ورق سیاه 80 میل نهایی است و درنهایت هزینه‌های جانبی همچون حمل‌ونقل بارگیری و… به‌صورت جداگانه محاسبه و به هزینه آهن خریداری شما اضافه خواهد شد.

ناگفته نماند شما تمامی آهن‌های خود را به‌صورت مستقیم از کارخانه خریداری و از کارخانه تحویل خواهید گرفت.

جمع‌بندی

استفاده از مصالح فولادی در صنایع مختلفی همچون ساختمان‌سازی تا کشاورزی و تولید محصولات روزمره همچون انواع ماشین‌آلات بسیار حائز اهمیت است چراکه دارای مقاومت و شکل‌پذیری بالایی هستند.

ورق سیاه 80 میل همانند سایر محصولات فولادی با سپری کردن مراحل نورد گرم و تحمل دماهای بالا مقاومت و حالت‌پذیری فوق‌العاده‌ای به دست خواهند آورد که مزایا و کاربردهای بسیاری را به همراه دارد.