یکی از مهمترین محصولاتی که در صنایع فلزی تولید می‌شود، انواع ورق‌های آلیاژی است. در میان انواع ورق‌های فلزی، ورق‌های فولادی کاربرد بیشتری در صنایع مختلف دارند. ورق‌های فولادی خود یک محصول نیمه آماده و میانی هستند که به روش فرایند شکل‌دهی نورد گرم تولید می‌شود. پس از آن تحت عملیات ثانویه قرار می‌گیرد تا به ورق روکش‌ شده یا رنگی تبدیل شود. در آخر تحت فرایندهای شکل‌دهی مانند پانچینگ و یا خمکاری به محصول نهایی ورق سیاه 70 تبدیل خواهد شد.

جنس مختلف ورق سیاه

ورق‌های فولادی را می‌توان در آلیاژهای مختلفی تولید کرد. به علاوه با انجام فرایندهای ثانویه مانند پوشش‌دهی با رنگ می‌توان کارایی آن‌ها را تغییر داد. در این میان ورق سیاه یکی از انواع ورق‌های آلیاژ آهنی است که طرفداران بسیار دارد. علت نام گذاری این ورق به سیاه ظاهر مات و ناصاف آن می‌باشد؛ همچنین عملیات‌هایی مانند پولیش کاری و صیقل زنی هم روی آن انجام نگرفته است.

برای تولید ورق سیاه از آلیاژهایی که در ترکیب شیمیایی آن‌ها عناصری چون منگنز و سیلیسیم با درصد قابل توجهی وجود دارد، می‌توان استفاده کرد. کافی است شمش اولیه را تا 900 درجه سانتی گراد پیش گرم کنند. سپس آن را در دهانه ورودی قفسه نورد قرار دهند. پس از طی چند پاس نورد ضخامت شمش اولیه از چند سانتیمتر به چند میلی متر می‌تواند کاهش پیدا کند.

تولید انواع ورق سیاه

ورق سیاه یکی از محصولات اصلی در خط تولید کارخانه‌های نوردی و فولاد سازی به شمار می‌رود. این محصول قابلیت تولید در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی مانند ورق سیاه 70 میل را دارد. آنالیز ترکیب شیمیایی بیشتر ورق‌های سیاه تولید شده در کشور را بر اساس استاندارد DIN 17100 آلمان یا استاندارد جدیدتر اروپایی BS EN 10025   می‌توان تفسیر کرد.

روش عرضه انواع ورق‌ها از جمله ورق سیاه 70 میل به دو صورت شیت (ورقه‌ای) یا کلاف‌های رولی است. هر چه ضخامت ورق‌ها بیشتر شود امکان عرضه رولی‌ آن‌ها کمتر خواهد بود. ورق‌ سیاه به صورت برش خورده یا  هم Fabricated به بازار عرضه می‌شود. در کارخانه‌ها استانداردهای ابعادی مشخصی برای برش زدن ورق سیاه وجود دارد. مهمترین آن‌ها عبارتند از:

  • ابعاد 1 * 2
  • ابعاد 2 * 12
  • ابعاد 5 * 2.5
  • ابعاد 5 * 6
  • ابعاد 2 * 6

کاربرد ورق سیاه 70 میل

کاربرد ورق‌های فولادی مانند ورق سیاه 70 میل را در اطرافتان حتما دیده‌اید. ورق‌های فلزی به عنوان یک محصول خام یا نه آماده کاربردهای فراوانی دارند. از آن‌ها می‌توان به همان صورت ورق شکل در قسمت کف اسکله‌ها و یا کفی اتاقک خودرو استفاده کرد. اما با اعمال شکل‌دهی ثانویه مانند خمکاری، برش کاری، کشش (Drawing) و نرود با کالیبر محصولات جانبی دیگری را تولید کرد.

از جمله محصولاتی که شکل اولیه آن‌ها ورق سیاه است می‌توان به لوله درزدار، تیر آهن، نبشی و دیگر پروفیل‌های ساختمانی اشاره کرد. کاربرد ورق سیاه تنها برای ساخت مصالح عمرانی در ساختمان سازی نیست. بلکه برای ساخت تسمه فولادی‌، گاردریل، تجهیزات ترافیکی و دیگر صنایع مانند کشتی سازی، ساخت قطعات ابزار کشاورزی و… هم از ورق سیاه استفاده می‌شود. به علاوه با انجام یک مرحله اسیدشویی این ورق می‌تواند قابلیت تبدیل به ورق روغنی و یا ورق‌ گالوانیزه خواهد داشت.

کاربرد ورق سیاه در صنعت با محدودیت‌هایی هم روبه‌رو است. علت اصلی این محدودیت را در وجود ذرات اکسیدی دانستن که در سطح ورق هم دیده می‌شوند. از طرفی برای استفاده از آن برای موقعیت‌هایی مانند کانتینرهای حمل مواد و یا لوله‌ها هم محدودیت در مصرف در نظر گرفته شده است. چرا که درز جوش برای بستن لبه‌های ورق سبب ایجاد منطقه‌ای پر تنش و فعال خواهد شد که در تماس با مواد شیمیایی بسیار خورنده یا بخارهای داغ امکان شکست و انفجار را در پی دارند.

روش محاسبه وزن ورق سیاه 70 میل

برای خرید ورق‌های فلزی یا باید برحسب ابعاد آن‌ها را انتخاب کنید و یا بر اساس وزن خرید نمایید. اگر چه بیشتر آهن آلات به صورت کیلویی خرید و فروش می‌شوند. به همین خاطر روش‌های ریاضی و فرمول‌های ساده‌ای را برای تخمین وزن آن‌ها پیشنهاد کردند. برای محاسبه وزن انواع ورق‌های فولادی از جمله ورق سیاه 70 میل می‎‌توان از فرمول زیر استفاده کرد:

  طول * عرض * ضخامت * چگالی = وزن ورق

واحد کمیت‌هایی که رد رابطه بالا ذکر شده به ترتیب متر، متر و میلی متر برای طول، عرض و ضخامت ورق می‌باشد. برای این که بتوانید از این ابعاد اطلاع پیدا کنید باید به برگه مشخصات فنی ورق سیاه تولید شده که توسط کارخانه تدوین شده است، دسترسی داشته باشید. در این رابطه وزن را با استفاده از چگالی فولاد محاسبه می‌کنند تا از خطا محاسبات کاسته شود. مقدار عددی چگالی فولاد به طور میانگین برابر 7.85 گرم بر سانتی متر مکعب است.

روش حمل و نقل ورق سیاه 70 میل

همان طور که پیش از این اشاره شد امکان تولید ورق سیاه تا ضخامت 2 میلیمتری هم فراهم شده است. به همین دلیل حمل و نقل ورق سیاه با ویژه در ضخامت‌های کم باید با دقت انجام شود. در غیر این صورت آسیب جدی خواهد دید. علاوه بر این ورق‌ها نباید تا پیش از رسیدن به مرحله شکل‌دهی ثانویه دچار خمش بشوند و ضربه‌ای به آن‌ها وارد شود؛ همچنین در حین جابه‌جایی هم نباید به آن ضربه‌ای وارد شود.

ورق‌هایی که ضخامتی کمتر از 15 میلی متر داشته باشند به صورت کلاف‌های رول شده به بازار عرضه می‌شوند. اما ورق‌هایی مانند ورق سیاه 70 میل به خاطر ضخامت بالایی که دارند، با عرض 1200 میلیمتری به صورت شیت یا برش خورده آماده فروش می‌شوند. البته برای جلوگیری از آسیب به ورق‌ها می‌توان آن‌ها را با پالت‌های چوبی هم جابه‌جا کرد.

نکته دیگر در انبارداری ورق است. از زمان تحویل تا شکل‌دهی ورق‌های فولاد کربنی چندین مورد وجود دارد که بر کیفیت ورق تاثیر گذار خواهند بود. به طور مثال انبارداری طولانی مدت می‌تواند خواص مکانیکی ورق را تحت تاثیر قرار دهد؛ همچنین ورق سیاه نباید در مجاورت مواد خورنده و رطوبت انبارش شود. چرا که در طولانی مدت می‌تواند کارایی لازم ورق را از بین ببرد.

خرید ورق سیاه 70 میل از سایت آهن اسپات

ورق‌های سیاه رد ابعاد مختلفی تولید می‌شوند. اما یکی از انواع پر فروش آن در ضخامت 70 میلیمتری تولید می‌گردد. اما علت اصلی اختلاف قیمت میان انواع ورق‌های سیاه فقط ضخامت آن‌ها نیست؛ بلکه پارامترهایی مانند هزینه حامل‌های انرژی، هزینه حمل و نقل، روش تولید، دسترسی به مواد اولیه، نسبت عرضه به تقاضا، قیمت ارز و… هم بر قیمت خرید ورق سیاه 70 میل تاثیر خواهد گذاشت.

سخن پایانی

مجموعه آهن اسپات با راه اندازی وب‌سایت رسمی خود شرایطی را فراهم کرده که مصرف‌کنندگان آهن آلات بتوانند از اطلاعات مهم محصولات مطلع شوند. در سایت آهن اسپات امکان بررسی انواع مقاطع تولید شده توسط تولیدکنندگان مختلف از نظر مشخصات فنی و قیمت وجود دارد. به علاوه به‌صورت منظم و روزانه بر اساس آخرین تغییرات در بازار آهن و فولاد کشور، قیمت‌ها به‌روز رسانی می‌شوند.