ورق‌های فلزی از مهمترین محصولات صنایع فلزات به شمار می‌روند. ورق‌های فلزی را می‌توان از آلیاژهای آهنی و غیر آهنی تولید کرد. در میان تمام این محصولات، ورق‌های فولادی بیشترین تنوع و کاربرد را دارند. این محصولات در انواع آلیاژی‌های کربنی، پوشش‌دهی شده، ورق سیاه 6 میل، گالوانیزه و … به بازار عرضه می‌شوند. مزیت بزرگ تما‌می ‌ورق‌های فولادی تولید شده در این است که می‌توان آن‌ها به تناسب را کاربردی که دارند تحت فرایندهای شکل‌دهی ثانویه مانند پانچیگ، خمکاری و… قرار داد.

ورق سیاه

یکی از مهمترین محصولات تولید شده در گروه ورق‌های فولادی، ورق سیاه است. ورق‌های سیاه کاربردهای بی‌شماری در صنایع مختلف دارند. یکی از دلایل استفاده بیشتر این ورق نسبت به انواع دیگر امکان تولید آسان و دسترسی به آن است. به علاوه ضخامت و ابعاد آن قابلیت تغییر دارد. به طور مثال ورق سیاه 6 میل را در سایزی مانند 1500 به صورت رول شده یا برش خورده از کارخانه‌های داخل کشور خریداری کنید.

ورق سیاه یک محصول کاربردی است که در بدو معرفی به بازار مصرف‌کننده جایگاه ویژه‌ای را در صنعت توانست پیدا کند. این ورق‌ها از آلیاژهای آهنی کربنی به همراه  عناصری منگنز و سیلیسیم تهیه می‌شوند؛ برخلاف دیگر ورق‌ها که تحت عملیات پولیش کاری و صیقل زنی قرار می‌گیرند، این ورق را به خاطر ظاهر مات و ناصافی که دارد به نام ورق سیاه می‌شناسند.

مراحل تولید ورق سیاه

تکنولوژی ورق سیاه 6 میل چندان پیچیده نیست و شرکت‌های بسیاری در کشور توان تولید آن را دارند. در مرحله اول شمش فولادی مورد نظر را تا 900 درجه سانتی گراد پیش گرم باید کرد. پس از آن، شمش قابلیت نورد شدن را پیدا خواهد کرد و می‌توان آن را در دهانه ورودی قفسه نورد قرار داد. به تناسب ضخامت شمش اولیه و ورق نهایی، چند پاس پی‌درپی نورد (Rolling) انجام می‌گیرد.

کاربرد ورق سیاه 6 میل

کاربرد ورق‌های آلیاژی را می‌توان هر لحظه و در هر مکانی دید. از آن‌ها برای ساخت ساختمان‌ها، زیرساخت‌های عمرانی و در ساخت محصولات ثانویه می‌توان استفاده کرد. ورق سیاه 6 میل مانند دیگر ورق‌های فولادی قابلیت شکل‌دهی مجدد دارد. یعنی پس از چند پاس نورد آن را می‌توان تحت خم کاری و کشش (Drawing) قرار داد.

از مهمترین استفاده‌های ورق‌های سیاه در ضخامت‌های مختلف می‌توان به ساخت بدنه خودرو، ساخت کفی اسکله، ساخت دستگاه‌های کشاورزی، ساخت دستگاه‌های صنعتی و… اشاره کرد. همچنین خاصیت چکش خواری و استحکام بالا کافی برای ساخت محصولات فولادی جانبی مانند لوله درزدار، تیر آهن، نبشی و دیگر پروفیل‌ها را هم دارند.

دیگر مصارف ورق‌های سیاه شامل موارد زیر می‌شود:

  • ساخت تسمه فولادی‌
  • ساخت گاردریل و تجهیزات ترافیکی
  • کاربرد در صنعت کشتی سازی
  • ساخت قطعات ابزار کشاورزی

با وجود تمام مزیت‌هایی که سبب کاربرد گسترده‌ این محصولات فولادی شده، محدودیت‌هایی هم هست. وجود ذرات اکسیدی در سطح ورق محدودیت مصرف در ساخت کانتینرهای حمل مواد و لوله‌ها حاوی سیالات خورنده و واکنش پذیر پدید آورده است.

روش عرضه ورق سیاه 6 میل

ورق‌های سیاه قابلیت تولید در ابعاد و وزن‌های مختلفی را دارند. به همین خاطر روش‌هایی برای سنجش سطح کیفیت و استاندارد آن‌ها ابداع شده است. به طور مثال برای دستیابی به ترکیب شیمیایی ورق سیاه 6 میل بر اساس استاندارد DIN 17100 آلمان می‌توان داده‌ها را بررسی کرد. در سال‌های اخیر استاندارد اروپایی  BS EN 10025    کشور انگلیس هم برای تفسیر این داده‌ها تدوین شده است. هر دو این استانداردها مورد تایید تولیدکنندگان داخلی هستند.

ورق‌های سیاه فولادی به چند روش از در کارخانه به بازار خرید و فروش عرضه می‌شوند. همچنین انتخاب هر یک از روش‌ها وابسته به مشخصات فنی ورق است. این روش‌ها شامل برش خورده (Fabricated)، ورقه‌ای (Sheet) و کلاف‌های رولی می‌شود. علت تفاوت روش عرضه به ضخامت ورق‌ها باز می‌گردد. به طور کلی ضخامت‌های بیشتر از 20 میلی متری به صورت شیت تولید می‌شوند. همچنین ورق سیاه 6 میل به صورت وزنی نیز به فروش می‌رسد.

سایز ورق سیاه 6 میل عموما به شکل رولی عرضه می‌شود. البته امکان فروش آن به شکل برش خورده در ابعاد عرضی بزرگ‌تر هم وجود دارد. به طور مثال:

  • سایز 1000 (رولی)
  • سایز 1250
  • سایز 1500
  • سایز 6000 * 1500 (برش خورده)

محاسبه وزن ورق سیاه 6 میل

بسیاری از آهن آلات برحسب وزن خرید و فروش می‌شوند. جهت اطلاع یافتن از  وزن هر یک می‌توان از اطلاعات کارخانه استفاده کرد. برای به دست آوردن وزن دقیق آن‌ها روش‌های دیگری هم هست. در این روش‌ها از روابط ریاضی ساده‌ که شامل داده‌هایی فیزیکی مانند چگالی است به دقیق‌ترین عدد وزنی ورق سیاه 6 میل می‌توان دست یافت.

طول * عرض * ضخامت * چگالی = وزن ورق (کیلوگرم)

دقت داشته باشید که در این رابطه واحد طول، عرض و ضخامت متر، متر و میلیمتر و چگالی فولاد به طور میانگین برابر 7.85 است. برای مشاهده این داده‌ها می‌توانید به برگه مشخصات فنی ورق سیاه 6 میل کارخانه تولیدکننده مراجعه کنید.

روش نگهداری از ورق سیاه 6 میل

انبارش برخی از انواع دیگر ورق‌های فولادی به دمایی که در آن نگه داشته می‌شوند هم حساس هستند و خواص مکانیکی آن‌ها دچار افت خواهد شد. در نتیجه اطلاع از این پروتکل‌ها اهمیت زیادی دارد. این در حالی است که خوشبختانه انبار داری  و حمل و نقل ورق سیاه 6 میل چندان حساسیت ویژه‌ای ندارند.

مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام خرید و فروش ورق‌های نازک اهمیت دارد، روش جابه‌جایی آن‌ها است. بهترین روش برای حمل و نقل ورق‌های نازک این است که آن‌ها را با پالت‌های چوبی هم جابه‌جا کرد. علت توصیه این راهکار هم جلوگیری از خمش و ورود ضربه‌ ناگهانی به ورق سیاه 6 میل پیش از مرحله شکل‌دهی ثانویه می‌باشد.

همچنین توصیه شده است که برای جلوگیری از هرگونه آسیب و کاهش خواص مکانیکی مدت انبار داری آن‌ها کم باشد. به علاوه محل انبار داری ورق سیاه باید به دور از مواد خورنده و رطوبت قرار بگیرد.

خرید ورق سیاه 6 میل از سایت آهن اسپات

ورق‌های فولادی در انواع مختلفی از جمله رنگی، سیاه و اسید شویی شده تولید می‌شوند. در بین تمام این محصولات ورق‌های سیاه بیشترین تقاضا را دارند. چرا که قابلیت تولید در ضخامت‌هایی مانند ورق سیاه 6 میل را دارا هستند. از ورق سیاه 6 میل می‌توان برای ساخت تجهیزات صنعتی و در پروژه‌های عمرانی استفاده کرد. این ورق به علت ضخامتی که دارد هم به طور برش خورده و هم به صورت رول شده به بازار عرضه می‌شود.

مجموعه آهن اسپات با راه اندازی وب‌سایتی سعی داشته که مشکلات بازار خرید و فروش آهن آلات را به کارشناسی دقیق محصولات حل کند. مصرف‌کنندگان آهن آلات می‌توانند از اطلاعات مهم محصولات از جمله قیمت و نام تولیدکننده مطلع شوند. در سایت آهن اسپات امکان بررسی محصولی مانند ورق سیاه 6 میل تولید شده توسط کارخانه‌های مختلف از نظر مشخصات فنی و قیمت فراهم شده است. به علاوه به‌صورت منظم و روزانه بر اساس آخرین تغییرات در بازار آهن و فولاد کشور، قیمت‌ها به‌روز رسانی می‌شوند.