ورق سیاه 60 میل یا هر اندازه‌ای از آن، از تولید ورق با تکنولوژی نورد گرم به دست می‌آید، یعنی مواد اولیه ورق در دمای بسیار بالا ذوب شده و طی این فرآیند، ظاهر ورق به حالت مات تغییر می‌کند به همین علت به آن ورق سیاه می‌گویند. ورق سیاه کاربردهای زیادی در صنایع مختلف مانند ساختمان‌ساز‌ی، خودروسازی، مخازن خاص، کشتی‌سازی و صنایع سنگین فلزی دارد. این محصول یکی از پرفروش‌ترین محصولات فولادی در کشور می‌باشد.

ورق سیاه در شرایط نورد گرم Hot Rolling  و در دمایی بالاتر از 930 درجه سانتی‌گراد یا همان 1700 درجه فارنهایت در عمل فشرده‌سازی نورد قرار گرفته است. در این حالت عملیات فرم‌پذیری آن بهینه می‌گردد. انواع ورق سیاه در شرایط خاص و متنوعی تولید و در دسترس مشتریان قرار می‌گیرند. همچنین این ورق‌ها از لحاظ ابعاد و ضخامت دارای تنوع هستند.

ورق‌های سیاه در ضخامت‌های مختلفی از ۱.۵ میلیمتر تا ۱۰۰ میلیمتر تولید می‌شود و در حالت‌های رل و شیت موجود است. همچنین در بازار ایران، ورق سیاه 60 میل از فولادهایی با گریدهای مختلف تولید می‌گردد این گریدها  ST37 تا ST52 متغیر هستند. ورق های ST37 اکثرا در صنایع ساختمان سازی کاربرد دارد، ورق های ST52 نیز با توجه به درصد کربن بالاتر مقاومت بیشتری داشته و از این رو در صنایع سنگین مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی‌های ورق سیاه چیست؟

  • مهم‌ترین نکته‌ای که ورق‌های فولادی را از هم متفاوت می‌کند، شکل ظاهری و مشخصات آن‌ها است. یکی از مشخصات ورق سیاه 60 میل و یا سایر ورق‌های سیاه، جنس آن است. جنس آن‌ها از آهن یا فولاد می‌باشد. آهن به کار رفته در ورق سیاه، دارای استحکام بالا است و همین خصوصیت باعث شده تا کاربردهای فراوانی انواع ورق سیاه ایجاد شود. بنابراین می‌توان این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که ویژگی‌های ورق سیاه، تا حدودی مشخصات آهن را دارد.
  • دیگر ویژگی ورق سیاه، رنگ سیاه و ظاهر مات آن است. به دلیل این که درجه حرارت در فرآیند نورد گرم بسیار بالا است، این ورق‌ها رنگی سیاه و ظاهری مات به خود می‌گیرد.
  • تولید انواع ورق سیاه آسان و کم هزینه‌ است. پس امکان تولید آن در تعداد زیاد وجود دارد.
  • هنگام تولید ورق سیاه در فرآیند نورد گرم پس از اتمام عملیات، ورق‌ها را در دمای اتاق خنک می‌شوند. این مرحله باعث افزایش مقاومت و شکل‌پذیری آن می‌گردد.
  • ورق سیاه از نظر کیفیت با ورق‌های گرم برابری نمی‌کند. ولی به خاطر قیمت ارزان‌تری که دارد، انتخاب آن مقرون به صرفه‌تر است.
  • یکی از ویژگی‌هایی که باعث می‌شود از ورق‌های سیاه در صنعت‌های دریایی و کشتی‌سازی استفاده شود، مقاومت در برابر خوردگی می‌باشد. یعنی اثرات هم‌افزایی عنصر آلیاژ در این فلز یک خصوصیت اساسی در مورد آن است. درصورتی‌که نیاز به یک فلز مقاوم در برابر ضربه‌های مداوم و سایش مانند خط اسکله باشد، ورق سیاه انتخاب خوبی است.

قیمت ورق سیاه 60 میل

قیمت انواع ورق سیاه به دلیل تقاضای بالا، تأثیر مستقیمی بر بازار فولاد دارد. دلیل این تاثیرگذاری این است که ورق‌های سیاه از روش فرآیند نورد گرم تولید می‌شوند و به همین خاطر قیمت پایین‌تری در مقایسه با بقیه انواع ورق دارند. ورق سیاه برای تولید دستگاه‌هایی با تعداد زیاد انتخاب می‌شود و تقاضای بالایی در صنعت دارد و به همین خاطر قیمت این ورق از اهمیت بالایی برخوردار است. قیمت ورق سیاه با توجه به کاربرد، گرید و کارخانه تعیین و به مشتری اعلام می‌گردد.

برای کسب اطلاعات کافی در مورد کارخانه‌های تولیدکننده ورق سیاه 60 میل و قیمت هر یک از آنان، سایت آهن اسپات منبع معتبری است . در این سایت که اخبار و اطلاعات لحظه‌ای صنعت آهن و فولاد کشور را پوشش می‌دهد، می‌توان علاوه بر اطلاع از قیمت به روز فولاد از قیمت‌های ارائه شده توسط تولیدکنندگان مختلف هم مطلع شد. در ضمن با مطالعه در مورد انواع کاربردهای ورق سیاه 60 میل، در این سایت بهترین انتخاب را با توجه به نوع گرید آن داشت.

خرید ورق سیاه 60 میل

با توجه به کاربردهای مختلف انواع ورق سیاه توصیه می‌شود با توجه به کاربرد موردنظر خود، گرید ورق سیاه مناسب را انتخاب نمایید و پس از تحقیق در خصوص کارخانه‎‌های تولیدکننده، نسبت به خرید اقدام کنید.

در زمان خرید ورق سیاه عوامل مختلفی باید مورد بررسی قرار گیرند که اطلاع از آن‌ها اهمیت بالایی دارد و به انتخاب بهتر کمک می‌کند.

1. وزن ورق:

وزن ورق‌ها به دو صورت دقیق و تقریبی اعلام می‌شوند. وزن تقریبی ورق سیاه نتیجه حاصل ضرب طول، عرض، چگالی و ضخامت ورق است و وزن دقیق ورق سیاه وزنی است که توسط باسکول به شما نشان داده‌ می‌شود. به همین دلیل وزن دقیق و وزن تقریبی اغلب با یکدیگر تفاوت دارند ولی این تفاوت چندان اهمیتی ندارد اما باید این نکته را به خاطر داشته‌باشید که هنگام خرید، وزن دقیق ملاک اصلی می‌باشد.

2. ابعاد ورق و آلیاژ آن :

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در هنگام خرید هر نوع ورق به آن توجه شود، ابعاد و آلیاژ ورق فولادی است. تولیدکنندگان اصلی انواع ورق سیاه و به خصوص ورق سیاه 60 میل، کارخانه‌های اکسین، کاویان و فولاد مبارکه می‌باشند. محصولات این کارخانه‌ها دارای کیفیت مطلوبی هستند. در ضمن عرض آلیاژ تولید شده توسط این کارخانه‌ها مشخص است. پس شما می‌توانید قبل از خرید، تولیدکننده را انتخاب کنید و از کیفیت و ابعاد ورق مورد نظر خود مطلع باشید.

ابعاد ورق با توجه به کارخانه تولید کننده مشخص می‌شود. به طور مثال کارخانه کاویان، ورق ST37 و ST52 تولید نموده و ورق های تولیدی این کارخانه در ضخامت های بالاتر از 8 میلی‌متر و عرض 25/1 و 5/1 است. کارخانه فولاد مبارکه تمامی آلیاژها را در ضخامت های 2 تا 15 میلی‌متر تولید نموده و تنها کارخانه‌ای که ورق‌های سیاه را در عرض 2 و ضخامت های بالاتر از 8 میلی متر تولید می نماید کارخانه اکسین اهواز می باشد. یعنی ورق سیاه 60 میل تنها توسط کارخانه اکسین اهواز تولید می‌شود.

به این ترتیب  ابعاد و آلیاژ ورق سیاه مورد نظر به شما کمک می‌کند که محصول موردنظر را از کدام کارخانه تهیه نمایید. البته محصولات وارداتی هم کیفیت قابل قبولی دارند و اگر ابعاد مورد نظر شما در تولید هیچ کارخانه‌ای نبود، می‌توانید از محصولات وارادتی استفاده کنید.

3. کیفیت ورق سیاه :

اطمینان از کیفیت ورق سیاه 60 میل، هنگام خرید از نکات مهمی دیگری است که باید در نظر داشته باشید. معمولاً کارخانه‌ها به همراه محصول تولید شده برگه کیفیت ارائه می‌دهند، پس برای اطمینان از کیفیت محصول کافی است شماره ذوب درج شده بر روی کالا را با برگه کیفیت انطباق دهید. با این حال برای اطمینان خاطر بیشتر می‌توان نمونه‌ای از کالا را برای آنالیز به آزمایشگاه برده و آزمایش‌های موردنظر را برای اطمینان از کیفیت محصول خریداری شده انجام داد.

4. حمل و نقل و نگهداری ورق سیاه :

اطلاع از این که بهترین روش نگهداری از ورق‌های سیاه خریداری شده چیست، نکته بعدی است که خریدار باید از آن اطلاع کافی داشته باشد. به دلیل این که محصولاتی مانند ورق‌های سیاه در سایزهای مختلف مانند 60 میل، دارای ضخامت زیادی هستند و هنکام استفاده در ظاهر کار استفاده نمی‌شوند پس برای نگهداری آن‌ها احتیاج به حساسیت زیادی نیست. ولی برای ورق‌های سرد مانند ورق گالوانیزه و روغنی و رنگی بایستی حتما از پالت استفاده گردد تا به لبه‌های ورق آسیبی نرسد. همچنین لازم است این ورق‌ها دور از رطوبت نگهداری شوند.
رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.