ورق‌ها یکی از محصولات پر کاربرد تولید شده از شمش‌های آهنی هستند که به روش نورد شکل‌دهی می‌شوند. به طور کلی ورق‌ها در انواع ورق‌های صنعتی یا سیاه، ورق‌های اسید شویی، ورق‌های معمولی  و… تولید می‌گردند. تفاوت اصلی این دو گروه در آلیاژ سازی و ترکیب شیمیایی آن‌ها است. در ترکیب شیمیایی ورق‌های سیاه عناصری چون منگنز و سیلیسیم دیده می‌شود.

حضور چنین عناصری در ورق‌های سیاه سبب شده است که استحکام و سختی آن‌ها افزایش پیدا کند. علت این که این ورق‌ با نام سیاه مشهور شده است رنگ یا ترکیب شیمیایی آن نیست. از آن جایی که مورفولوژی سطح ورق سیاه، براق و صیقلی نیست، به این نام شهرت یافته است.

ورق‌های سیاه در دو حالت شیت (ورقه‌ای) و رول (کلاف‌های چند کیلویی) به بازار عرضه می‌شوند. ورق‌هایی که ضخامت بیشتری دارند به‌صورت شیت و ورق‌هایی ضخامت کمتر از 15 میلیمتر مانند ورق سیاه 5 میل به شکل کلاف‌های رولی عرضه می‌شوند. حتی امکان خریداری این ورق‌ها به‌صورت برش خورده نیز وجود دارد.

ورق‌های سیاه در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی قابلیت تولد دارند؛ چرا که در کنار استحکام کششی مطلوبی که دارند، قابلیت شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری قابل ‌توجهی هم در طی فرایند نورد گرم نشان می‌دهند. به همین خاطر گستره کاربرد آن‌ها بسیار زیاد است. امکان بررسی قیمت و آشنایی با نام تولیدکنندگان انواع ورق‌های سیاه از روی سایت آهن اسپات فراهم شده است.

به طور مثال در ورق سیاه 5 میل عرض آن در حدود 1500 میلیمتر و ضخامت آن 5 میلیمتر است. اطلاعات دیگری مانند استحکام کششی، استحکام فشاری، سختی سنجی و دیگر خواص مکانیکی این ورق‌ها به کیفیت تولید و پاسخ ارزیابی‌های مکانیکی انجام شده بستگی دارد.

کاربرد ورق سیاه 5 میل

ورق سیاه به‌ عنوان یکی از محصولات اصلی صنایع آهن و فولاد شناخته می‌شود. علت این دامنه وسیع در کاربرد را هم در امکان تولید در ضخامت‌های مختلف دانست. با توجه به روش آسان تولید و هزینه‌های تولید کمتری که ورق سیاه نسبت با دیگر ورق‌های معمولی دارد، قیمت مناسبتری نیز دارد. در این میان می‌توان به برخی از مصارف معمول ورق سیاه 5 میل اشاره داشت:

 • ساخت پروفیل‌های صنعتی
 • ساخت مخازن برای مواد غیر خورنده (به علت وجود درز جوش مواد خورنده و بخارات سنگین را نمی‌توان نگهداری کرد.)
 • ساخت گاردریل
 • ساخت تابلوهای راهنمایی و رانندگی
 • استفاده در صنایع خودرو سازی مانند کف خودرو و بدنه خودرو
 • صنایع کشتی‌سازی

شما می‌توانید با توجه به کاربری که انتظار دارید انواع ورق‌های سیاه را در طراحی‌ها استفاده کنید. آهن اسپات اطلاعات انواع این ورق‌ها به همراه قیمت دقیق و به‌روز را در سایت خود قرار داده است.

روش نگهدری از ورق سیاه 5 میل

روش حمل‌ونقل، نگهداری و انبارش ورق سیاه به نسبت آسان‌تر از دیگر از ورق‌های فولادی است. تنها نکته‌ مهمی که در بحث نگهداری از این محصولات مطرح می‌شود، توجه به ضخامت آن‌ها است. چرا که ضخامت این ورق‌ها عموما در بازه‌ای در حدود 15 میلیمتر قرار می‌گیرد. بهتر است در هنگام حل و نقل از پالت‎‌های بار استفاده شود.

تعیین قیمت ورق سیاه 5 میل

تعیین قیمت آهن آلاتی مانند پروفیل، ورق و… به شاخه‌های مختلفی بستگی دارد. برخی از این شاخصه‌ها بر فرایند تولید اثر می‌گذارند. در این میان عواملی هستند که به ‌صورت غیر مستقیم بر بازار فولاد موثر هستند. به همین خاطر محاسبه قیمت نهایی ورق سیاه 5 میل کار پیچیده‌ای است. آهن اسپات این امکان فراهم کرده است که بتوانید قیمت‌ به‌روز ورق سیاه 5 میل را مشاهده کنید.

پارامترهایی که بر قیمت گذاری ورق‌های فولادی تاثیر مستقیم دارند، کم نیستند. مهمترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • ضخامت ورق
 • ابعاد
 • وزن کلاف یا شیت
 • روش تولید
 • هزینه‌های حمل و نقل
 • هزینه حامل‌های انرژی
 • استاندارد ورق
 • نوع و قیمت مواد اولیه

خوشبختانه روش تولید ورق سیاه 5 میل از روش‌های ساده فرایند شکل‌دهی با نورد است. به همین خاطر تکنولوژی تولید و کیفیت نهایی ورق‌ها چندان به تغییرات خاص و گاهی گران قیمت دستگاه‌ها بستگی نخواهد داشت؛ بنابراین بسیاری از مصرف‌کنندگان ترجیح می‌دهند ورق‌های سیاه را جایگزین مصارفشان کنند.

البته مواردی چون نوسان قیمت ارز، مشکلات گمرکی، قوانین مالیاتی، نوسان قیمت آهن و فولاد در بازارهای جهانی به‌عنوان شاخصه‌های غیر مستقیم نام برده می‎‌شوند. پارامترهای دیگری چون نسبت عرضه به تقاضا و شرایط تولید در کشور نیز بر قیمت گذاری ورق‌های سیاه تاثیر جدی خواهند داشت.

روش خرید ورق سیاه 5 میل

ورق‌های سیاه را به‌ صورت برش خورده، کلافی و ورقه‌ای به فروش می‌رسند. خرید ورق‌های نوردی به‌ صورت کیلویی نیز امکان‌پذیر است. وزن بسته‌های ورق سیاه 5 میل با در نظر گرفتن تلورانس و خطا در زمان اندازه گیری اعلام می‌شود و ممکن است مقداری کمتر یا بیشتر از عدد اعلام شده باشد.

محاسبه وزن ورق سیاه 5 میل از یک رابطه‌ ریاضی – فیزیکی تبعیت می‌کند. چرا که امکان بروز خطا در اندازه‌گیری ابعاد وجود دارد. از طرفی در طی فرایند تولید دقت ابعادی بالایی را نمی‌توان تضمن کرد. برای به دست آوردن وزن ورق در ابتدا باید چگالی آن را به دست آورد. سپس چگالی (7.85) را در رابطه زیر قرار داد:

(متر) طول * (متر) عرض * (میلیمتر) ضخامت * چگالی = وزن ورق

در هنگام خرید ورق سیاه 5 میل قیمتی که با توجه به کیفیت تولید و هزینه‌های تولید اعلام شده، در وزن ضرب می‌شود. در نهایت به ازای هر کیلوگرم خرید و فروش انجام خواهد شد.

برای تشخیص درجه کیفی ورق مورد نظر نیز کافی است اطلاعات تولید آن را از فروشنده درخواست کنید. کارخانه‌ها پس از تولید محصولاتی چون ورق سیاه، موظف به انجام آزمایش‌هایی مانند تعیین ترکیب شیمیایی، تست کشش، تست فشار و سختی سنجی هستند. با مطابقت دادن شماره ذوب حک شده بر روی ورق را با کد و شماره ذوب درج شده بالای برگه اطلاعات کیفی می‌توانید از کیفیت اطمینان حاصل پیدا کنید.

خرید ورق سیاه 5 میل از سایت آهن اسپات

مجموعه آهن اسپات با هدف کاهش مشکلات بازار عرضه و تقاضا اقدام به راه اندازی این وب‌سایت کرد. آهن اسپات این فرصت را فراهم کرده است که بتوانید به صورت مستقیم با کارخانه‌ها و محصولات آن‌ها آشنا شوید و با بهترین قیمت خریدتان را انجام دهید. شما می‌توانید با مقایسه محصولات تولیدکنندگان مختلف در کشور، کالای مورد نظرتان را با اطمینان از قیمت پیدا کنید. به علاوه آهن اسپات به‌صورت منظم و روزانه بر اساس آخرین تغییرات بازار، قیمت‌ها را به‌روز رسانی می‌کند. رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.