همان­طور که می‌­دانید امروزه صنعت ایران نسبت به چند سال گذشته شرایط بهتری را تجربه می­کند و کارخانه­‌ها برای تولید محصولات ثانویه نیاز به خرید محصولاتی مانند ورق سیاه دارند. یکی از پرکاربردترین محصولات در صنعت امروزه ایران، ورق سیاه است و یکی از پرکاربردترین انواع ورق سیاه، ورق سیاه 4 میل است. در ادامه این مقاله، شما را با نحوه ساخت و کاربرد­های ورق سیاه آشنا خواهیم کرد و پس از بررسی این موارد به طور تخصصی به بررسی ورق سیاه 4 میل می­پردازیم و موارد مرتبط با این محصول را زیر ذره‌بین قرار می­‌دهیم.

انواع ورق سیاه از نظر ابعاد و ضخامت

بدیهی است که نوع ورق فولادی به‌کاررفته در هر ورق سیاه می­‌تواند نسبت به محصولی دیگر متفاوت باشد و در این بخش تنها قصد داریم تا تفاوت ورق­های سیاه از نظر ابعاد و ضخامت را مورد بررسی قرار دهیم.

همان­طور که اشاره کردیم، ورق 4 میل سیاه یکی از انواع ورق سیاه است و شما در بازار می­توانید ورق­های سیاه را در بازه میان یک میلی­‌متر تا ده سانتی­‌متر خریداری نمایید. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که هرچقدر میزان ضخامت ورق سیاه بیشتر باشد، خاصیت فرم­‌پذیری آن کاهش خواهد یافت و محصول تولیدی به‌اصطلاح حالت Slab یا تختال پیدا خواهد کرد.

در مورد ابعاد نیز باید اشاره کنیم که ورق‌­های سیاه مانند ورق سیاه 4 میل، در دو شکل ورق سیاه رول شده و ورق سیاه فابریک یا شیت به بازار عرضه می­شود. در حالت کویل یا کلاف، ورق سیاه 4 میل در عرض­‌های 1000، 1250، 1500، 2000 به بازار عرضه شده است و در این حالت از نظر طول محدودیتی برای کارخانه­‌ها وجود نخواهد داشت.
حالت دیگر عرضه کردن ورق سیاه، به شکل ورق سیاه فابریک یا شیت است. در این حالت ورق سیاه 4 میل در ابعاد سفارشی تولید می­شود و محدودیتی از نظر طول و عرض برای کارخانه مربوطه وجود ندارد.

باتوجه‌به توضیحات ارائه شده، ورق سیاه 4 میل به هر دو شکل رول یا شیت به بازار عرضه می‌­شود و شما اگر قصد خرید این نوع ورق سیاه را دارید، می­بایست شرایط خرید هر یک از این انواع را مورد بررسی قرار دهید.

نحوه ساخت ورق سیاه

همان­‌طور که اشاره شد، ورق سیاه 4 میل یکی از انواع ورق سیاه است و روش ساخت تمامی انواع ورق­های سیاه به یک شکل است. پس روش تولیدی که قصد بیان آن را داریم، برای تمامی انواع ورق­‌های سیاه صدق می­کند. در فرایند ساخت ورق سیاه، ورق آهنی را در دمای بالاتر از 930 درجه سانتی­‌گراد تحت فرایند نورد گرم یا Hot Rolling  قرار می­‌دهیم تا خاصیت فرم­‌پذیری آن بهینه شود. اما شاید برای شما نیز این سؤال پیش بیاید که چرا این محصول را ورق سیاه نامیده­‌اند. به دلیل مات بودن و وجود آثار زنگ­‌زدگی و اکسیداسیون بر روی ورق تولید شده، نام ورق سیاه را برای این محصول انتخاب کرده­اند.

همان­طور که اشاره شد، ورق 4 میل سیاه یکی از انواع ورق­‌های سیاه است و ورق سیاه در ابعاد، انواع و ضخامت­‌های مختلف تولید می­‌شود که در بخش بعدی آنها را مورد بررسی قرار می­‌دهیم.

وزن ورق سیاه 4 میل

حتماً می­‌دانید که وزن هر نوع ورق سیاه به عوامل مختلفی مانند جنس فولاد به­‌کاررفته، ضخامت ورق، طول و عرض ورق بستگی دارد. وزن هر نوع ورق سیاه از فرمول زیر به دست می‌­آید:

وزن ورق سیاه = طول ورق {mm} *عرض ورق {mm} *ضخامت ورق {mm} *چگالی ورق

سیاه {7.85}

به طور مثال، در جدول استاندارد ورق­‌های سیاه و با توجه­ به فرمول بالا، ورق سیاهی که دارای طول 200 سانتی­‌متر، عرض 100 سانتی­‌متر و ضخامت 4 میلی­‌متر باشد، وزنی در حدود 64 کیلوگرم خواهد داشت.

کاربردهای ورق سیاه

همان‌طور که اشاره کردیم، ورق 4 میل سیاه نیز یکی از انواع ورق­‌های سیاه است و این محصول در ساخت محصولات ثانویه بسیار پرکاربرد است. از جمله کاربرد­های ورق سیاه می­‌توان به کاربرد این محصول در ساخت محصولات ثانویه‌­ای مانند پروفیل­‌های ساختمانی، تجهیزات ترافیکی، تانک و مخازن ذخیره­‌سازی مشتقات نفتی، مقاطع فولادی و غیره اشاره کرد. اگر به اطراف خود نگاه کنیم قطعاً موارد بیشتری نیز حضور دارند که در ساخت آن‌ها از همین ورق­‌های سیاه، به‌خصوص ورق سیاه 4 میل استفاده شده است. پس می‌­توان نتیجه گرفت که ورق سیاه محصولی مهم و استراتژیک در صنعت کشورها است و می­‌تواند بر روی قیمت سایر محصولات تأثیرگذار باشد.

شرکت­‌های تولیدکننده ورق سیاه 4 میل در ایران

در ایران شرکت­‌های متعددی اقدام به تولید ورق سیاه کرده‌­اند و بدیهی است که ورق سیاه 4 میل نیز به‌عنوان یکی از انواع ورق­های سیاه در لیست تولیدات این شرکت­‌ها حضور دارند. از جمله شرکت­‌های تولیدکننده این نوع ورق فولادی در ایران می­‌توان به شرکت­های فولاد گیلان، فولاد کاویان، فولاد مبارکه سپاهان، اکسین خوزستان و مجتمع فولاد صبا اشاره کرد.

قیمت ورق سیاه 4

بدیهی است که قیمت محصولات تولیدی شرکت­‌های مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود و اگر شما قصد دارید از این نوع ورق سیاه در صنعت خود استفاده کنید، اینکه از قیمت­‌های شرکت­‌های مختلف مطلع باشید، بسیار مهم خواهد بود. آهن اسپات به‌عنوان مرجع بررسی قیمت محصولات فولادی این مهم را برای شما عزیزان ممکن کرده است و برای چک کردن قیمت هر نوع محصولی تنها کافی است تا به سایت آهن اسپات مراجعه نمایید و محصول موردنظر را سرچ کنید. در سایت آهن اسپات قیمت ورق سیاه 4 از شرکت‌­های مختلف ثبت شده است و شما می‌­توانید با مراجعه به این سایت، از قیمت لحظه‌­ای این محصول مطلع شوید.

جمع بندی

با مطالعه متن بالا دریافتیم که ورق‌­های سیاه در صنعت امروزه ایران‌زمین کاربرد فراوانی دارند و آهن سیاه 4 میل نیز به­ عنوان یکی از انواع ورق­‌های سیاه، به شکل گسترده در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می­‌گیرد. آهن اسپات برای این‌که بتواند بهترین تصمیم­ گیری را در مورد خرید محصولات فولادی انجام دهید، امکان بررسی قیمت لحظه‌­ای را برای شما عزیزان فراهم کرده است و می­‌توانید با مراجعه به این سایت، قیمت محصولاتی مانند پروفیل­‌ها، تیرهای آهنی، لوله‌­ها، میل‌گردها، ناودانی، نبشی و ورق­‌های فولادی را بررسی نمایید. در پایان مقاله ورق 4 میل سیاه امید است که این محصول برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد و بتوانید از سایت آهن اسپات نهایت بهره ممکن را ببرید.