ورق سیاه 40 میل ازجمله انواع مختلف ورق سیاه است که طی شرایط و فرآیند خاصی تولید می‌شود. این محصول دارای کاربردهای بسیاری است. این محصول، با نام ورق نورد گرم نیز نامیده، از فولاد ساخته می‌شود و دارای مزایای زیادی است که میزان کاربرد آن را در صنعت، بسیار بالا برده‌است. ورق سیاه ۴۰ میل نیز توسط تولیدکننده‌ها و کارخانه‌های مختلفی در کشور تولید می‌شود که دارای کیفیت، اندازه و ضخامت‌های متفاوتی هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مزایا و ویژگی‌های کامل ورق سیاه ۴۰ میل بیشتر آشنا شوید.

با ماهیت ورق سیاه ۴۰ میل آشنا شوید

قبل از آشنایی با کاربردها و ویژگی‌های خاص ورق سیاه ۴۰ میل، بهتر است با چیستی و ساختار ورق سیاه آشنا شوید. ورق‌های سیاه یکی از متداول‌ترین محصولات فولادی در کارخانه‌های صنعتی هستند که از کاربردهای بسیاری برخودارند. در اغلب کارگاه‌های ساختمانی این نوع ورق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورق‌ها طی فرایندی به نام نورد گرم در دماهای بسیار بالا تر از ۹۳۰ درجه سانتی‌گراد و تحت فشار ساخته می‌شوند.

ورق‌های موسوم به ورق سیاه، ازجمله عمده‌ترین محصولات تولیدی توسط کارخانه‌های فولادسازی هستند که دارای ابعاد، طول و عرض‌های متفاوت هستند. در این‌جا ما می‌خواهیم مشخصات و کاربردهای ورق سیاه 40 میل را با هم بررسی کنیم.

همچنین نحوه عرضه این ورق‌ها به بازار به‌صورت صفحات یا به‌صورت رول‌های فلزی است. افراد و مصرف‌کنندگان بنا بر نوع مصرف و استفاده خود آن‌ها را خریداری ‌نمایند. از ورق‌های فولادی اغلب به‌عنوان مواد اولیه برای تولید محصولات مختلف استفاده می‌شود . در واقع، آن‌ها به‌عنوان محصولاتی ثانویه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مشخصه‌ها و استانداردهای ورق سیاه ۴۰ میل

همان‌ طور که گفته شد ورق سیاه ۴۰ میل یکی از انواع ورق‌های سیاه با ضخامت ۴۰ میلی متر است. این ورق طی دماها و فشار بسیار بالا تولید می‌شود. به‌همین دلیل، وجود فشار و دمای بالا سبب می‌گردد تا ورق درنهایت ظاهری مات و سیاه به خود بگیرد و به آن‌ و ورق سیاه گفته شود.

ورق سیاه 40 میل تحت عنوان ورق آهن و یا ورق st37 نیز مشهور است. این دسته از ورق‌ها دارای استانداردهای خاص و مشخصی هستند که مزایای بسیاری را برای کاربران خود به‌همراه می‌آورند.

 • مشخصات فنی
  محصولاتی از این دست، تحت عنوان عبارت st37 جهت مصارف ساختمانی و کارگاه‌های آهنگری بیشتر کاربرد دارد؛ چراکه این ورق‌ها دارای قابلیت جوشکاری بالا و راحت‌تری هستند. به‌همین دلیل از آن‌ها به‌راحتی می‌توان حتی در ساخت مقاطع فولادی دیگر همچون تیرچه، گوشه، پروفیل، میل‌گرد و… استفاده نمود.
 • روش تولید
  ورق های سیاه درون کارخانه‌ها و کارگاه‌های کشور، به حالت فابریک و با کمک قالب‌های مختلف تولید می‌شوند. ابعاد این ورق‌های سیاه ۴۰ میل اغلب به اندازه ۲ متر عرض و طول ۶ متر برش داده می‌شود. در نهایت این ورق‌ها به‌صورت شیت و یا رولی به بازار عرضه می‌شوند.

مراحل تولید ورق سیاه ۴۰ میل

مراحل تولید این محصول را می‌توان اینگونه شرح داد:

 1. از آنجا که ورق سیاه 40 میل از فولاد تهیه می‌شود ابتدا پودر سنگ‌آهن از معادن سنگ به کارخانه‌ها منتقل می‌شود و سپس در آن‌جا به کلوخه‌ها و گوی‌هایی به قطر 1.5 سانتی‌متر آهنی تبدیل می‌شوند.
 2. پس‌ از طی کردن مرحله قبل، گوی‌ها طی مراحل مختلف خشک و سخت می‌گردند.
 3. این گوی‌های آهنی در کوره‌های مذاب ذوب می‌شوند و از آن‌ها به‌اصطلاح تختال و یا ماده اولیه جهت تولید انواع ورق سیاه به دست می‌آید.
 4. قدم بعدی این است که تختال‌های گداخته شده تا دمایی بیش‌از ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد درون کوره‌ها ذوب شوند. در این مرحله لایه‌های اکسیدی ضخیم که مانند فلس، طی مراحل قبل روی ورق‌ها تشکیل شده‌است از بین می‌رود.
 5. طی مرحله بعدی با استفاده از عبور دستگاه‌های رولی، پرس و با وزن بالا ضخامت و عرض ورق را مشخص می‌کنند. بعد از کاهش ضخامت و مشخص کردن عرض و ضخامت ورق‌های سیاه غلطک‌ها به‌ صورت رفت و برگشتی روی ورق‌ها قرار می‌گیرند.
 6. در این بخش ورق‌ها دارای دمای بسیاری هستند و هنوز سرد نشده‌اند که با استفاده از دستگاه‌های مخصوص به‌صورت کلاف پیچیده می‌شوند.
 7. پس‌ از آن دوباره کلاف‌ها را باز و طی مرحله‌ای دیگر اکسیدهای تشکیل‌شده روی صفحات تولید شده را دوباره طی فشار غلطک‌های قوی و سنگین از بین می‌برند.
 8. سپس ورق‌ها وارد مرحله خنک‌ سازی و کاهش دما می‌گردند که در پایان این مرحله ورق‌ها به‌صورت رول‌های نهایی پیچیده می‌شوند. بعد از پیچیده شدن و جمع کردن ورق‌های سرد شده، بسته‌بندی صورت می‌گیرد. در مرحله آخر نیز برند کارخانه روی آن‌ها حک شده و به انبار و یا خارج از کارخانه منتقل می‌شوند.

کاربردهای ورق سیاه ۴۰ میل

همان‌ طور که در بالا شرح داده شد، ورق‌های ۴۰ میل دارای ضخامت ۴۰ میل و ابعاد مختلفی هستند. درنهایت نحوه استفاده از آن‌ها نیز متناسب با نوع و کاربرد آن‌هاست. این محصولات به شکل رولی و یا شیت به بازار عرضه می‌شوند. ورق‌های سیاه با استاندارد st37 ازجمله ورق‌های پرکاربرد در صنایع مختلف هستند.

ورق‌های سیاه ۴۰ میل، در صنایع مختلفی همچون استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای این محصول می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساختمان‌سازی
 • خودروسازی، تانکر سازی
 • ساخت مخازن خاص همچون مخازن آب یا سوخت‌های مختلف
 • استفاده در صنعت کشتی‌سازی
 • استفاده در صنایع سنگین فلزی
 • ماشین‌آلات سنگین

کارخانه‌های تولیدکننده ورق سیاه ۴۰ میل

استفاده از ورق سیاه در صنایع مختلف بسیار کاربردی و رایج است، به‌همین دلیل تولید این ورق‌های فلزی توسط تولیدکنندگان داخلی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌است. این ورق‌های سیاه 40 میل چه به ‌صورت تولید داخلی و چه به ‌صورت ورق‌های وارداتی، در بازار عرضه می‌گردد. از جمله مهم‌ترین تولیدکنندگان و کارخانه‌های تولید ورق سیاه 40 میل می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کارخانه تولید فولاد اکسین اهواز
 • کارخانه کاویان اهواز
 • کارخانه فولاد مبارکه اصفهان
 • کارخانه فولاد گیلان

قیمت ورق سیاه ۴۰ میل

به‌ طور کلی ورق سیاه ۴۰ میل هم به ‌صورت وارداتی و هم توسط تولیدکنندگان داخلی در بازار کشور موجود است. به‌همین دلیل قیمت ثابتی برای این ورق‌ها وجود ندارد. همان‌طور که اشاره شد ورق 40 میل دارای ضخامت و همچنین اندازه‌های مختلفی هستند به‌همین دلیل قیمت ثابتی برای هر ورق سیاه اعلام نگردیده‌است.

از طرفی وجود نوسانات بازار در قیمت مواد اولیه و همچنین مراحل ساخت می‌تواند در ثابت نبودن قیمت این محصول بسیار تأثیرگذار باشد. وجود تولیدکنندگان مختلف نیز می‌تواند برای شما گمراه‌کننده باشد و انتخاب را کمی دشوار کند. اما همیشه راه چاره‌ای وجود دارد. آهن اسپات سایت مرجع و ارائه‌دهنده تمامی تولیدکنندگان انواع قطعات فولادی در کشور است.

شما می‌توانید با مراجعه به آهن اسپات تمامی کارخانه‌های تولیدکننده ورق سیاه 40 میل و دیگر محصولات فولادی را به صورت یک جا مشاهده نمایید. این مرجع با داشتن کارشناسان حرفه‌ای، می‌تواند به شما در خریدی آسان، سریع و البته به صرفه بسیار کمک کند.

درنهایت

همان‌طور که توضیح داده شد ورق سیاه 40 میل ازجمله پرکاربردترین و رایج‌ترین ورق‌ها در صنایع مختلف ساختمان‌سازی، صنایع همچون کشتی‌رانی، خودروسازی و… است. به‌ همین دلیل اهمیت تولید این نوع ورق فولادی نیز در داخل کشور بر کسی پوشیده نیست. تولیدکنندگان مختلفی در سطح کشور به ساخت و عرضه این محصول می‌پردازند. همچنین فروشندگان مختلفی با وارد کردن این ورق در سرتاسر کشور ورق سیاه 40 میل را عرضه می‌کنند.

به‌ همین علت آهن اسپات به ‌عنوان مرجعی کامل و معتبر می‌تواند شما را از نحوه خرید و اطلاع از قیمت‌های روز این ورق فولادی باخبر سازد. شما می‌توانید جهت صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های خود خریدی آسان را با آهن اسپات تجربه نمایید. خرید آنلاین محصولات فولادی از آهن اسپات متناسب با نیاز خود، با کیفیتی بالا و قیمتی معقول می‌تواند تجربه‌ای متفاوت باشد.