اگر بخواهیم لیستی از پرکاربردترین محصولات در صنعت را تهیه کنیم، یکی از محصولات که به طور حتم در این لیست خواهد بود، ورق سیاه 3 میل است. امروزه باتوجه ­به این که صنعت ایران و تولید داخلی نسبت به دهه­‌های گذشته وضعیت بهتری را تجربه می­کند و کارخانه­‌های داخلی حجم تولیدات خود را افزایش داده­‌اند، نیاز کشور به محصولاتی مانند ورق سیاه چندین برابر شده است. به همین جهت درخواست و خرید این محصولات نیز افزایش یافته است.

در راستای کمک به این بازار مهم در صنعت ایران، آهن اسپات به ­عنوان مرجع اطلاع­رسانی قیمت لحظه‌­ای محصولات فولادی حضور دارد و شما عزیزان می­‌توانید با بررسی بخش­‌های مختلف این وب‌سایت از قیمت انواع محصولات فولادی مطلع شوید. در این مقاله از آهن اسپات قصد داریم تا شما را با ورق سیاه 3 میل که یکی از انواع ورق­‌های سیاه است، آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی از این محصول را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم؛ بنابراین اگر علاقه­‌ مندید تا در رابطه ‌با ورق سیاه سه میل، اطلاعاتی را کسب نمایید، تا پایان همراه ما باشید.

نحوه ساخت ورق سیاه

ورق سیاه سه میل، یکی از انواع ورق‌های سیاه است و بدیهی است که تفاوتی میان روش ساخت این نوع از ورق سیاه با سایر انواع آن وجود نخواهد داشت. پس در این بخش به بررسی نحوه ساخت این محصول کاربردی می­پردازیم.
هنگامی که می­‌خواهند ورق سیاه را تولید کنند، ورق آهنی را در دمای بیشتر از 930 درجه سانتی‌­گراد تحت فرایند نورد گرم یا Hot Rolling قرار می‌­دهند. این شرایط باعث می‌­شود تا خاصیت فرم ­پذیری ورق آهن بهینه شود و بتوان آن را در صنعت ساخت محصول ثانویه، به اشکال مختلفی در آورد. مات بودن و وجود آثاری از زنگ­زدگی و اکسیداسیون بر روی این ورق باعث شده است تا اهالی صنعت این محصول کاربردی را ورق سیاه بنامند.
ورق سیاه دارای انواع مختلفی است و می‌­توان این محصول را از نظر نوع عرضه، ابعاد و نوع فلز دسته‌­بندی کرد که در ادامه به بررسی این موارد می­پردازیم.

انواع ورق سیاه

بالتبع جنس فولاد به‌کار رفته در تولید ورق سیاه می­تواند متفاوت باشد و در این بخش قصد داریم تا انواع این محصول را از نظر نوع عرضه و ابعاد مورد بررسی قرار دهیم.

مشخص است که ورق سیاه سه میل دارای ضخامتی سه میلی­متر است و سایر موارد می­­تواند برای این محصول متغیر باشد. به‌ طورکلی، ورق سیاه به دو شکل رول شده یا شیت به بازار عرضه می­‌شود.

  • در حالت رول شده یا کویل، ورق سیاه سه میل می­‌تواند در یکی از عرض­‌های 2000،1500،1250،1000 به بازار عرضه شود. ضمناً باید اشاره کنیم که معمولاً شرکت­‌های تولیدکننده این محصول از نظر طول محدودیتی ندارند و می­‌توانند طبق سفارش مشتری اقدام به ارائه سفارش نمایند.
  • حالت دیگر عرضۀ ورق سیاه سه میل، حالت شیت است که در این نوع تولید، ورق سیاه سه میل می‌­تواند در طول و عرض سفارشی به مشتری عرضه شود و مشکلی از بابت ابعاد برای کارخانه وجود نخواهد داشت.

باتوجه ­به شرایطی که بیان کردیم، شما عزیزان می­توانید بر حسب نوع و نیاز صنعت خود، یکی از حالت­‌های عرضه ورق 3 میل سیاه را انتخاب نمایید و قیمت و شرایط خرید آن را مورد بررسی قرار دهید.

کاربردهای ورق سیاه

در این بخش از مقاله مرتبط با ورق 3 میل سیاه، قصد داریم تا کاربردهای این محصول را بیان کنیم. البته باید متذکر شویم که این ورق سیاه، محصول نهایی به‌حساب نمی‌­آید و از این محصول، در تولید محصول ثانویه استفاده می­‌شود.

برخی از کاربردهای ورق سیاه به شرح زیر است:

  • کاربرد در صنایعی مانند کشتی‌سازی و ساخت مخازن ذخیره‌­سازی مشتقات نفتی
  • کاربرد در ساخت مقاطع فولادی مانند نبشی، سپری، ناودانی و…
  • کاربرد در ساخت تجهیزات ترافیکی مانند گاردریل، ورق پانچ، تسمه، زهوارهای فولادی و…
  • کاربرد در ساخت پروفیل­‌های ساختمانی بسته یا باز شامل قوطی، پروفیل z و…

علاوه بر موارد ذکر شده، انواع ورق سیاه از جمله ورق سیاه 3 میل کاربردهای متعددی دارند و این میزان از کاربرد این محصول در صنعت باعث شده تا ورق سیاه، محصولی استراتژیک در بازار کشورهای صنعتی به شما رود و بر روی قیمت سایر محصولات تأثیرگذار باشد.

شرکت­های تولیدکننده ورق سیاه در ایران

ایران خود یکی از کشورهای تولیدکننده ورق سیاه در سراسر جهان است و کارخانه­‌های ایرانی توانسته‌اند با تلاش و همتی ستودنی، نیاز بازار داخلی به این محصول استراتژیک را برطرف نمایند. از جمله شرکت­‌های تولیدکننده ورق سیاه سه میل و سایر انواع ورق سیاه می­توان به شرکت­‌های اکسین خوزستان، مجتمع فولاد صبا، فولاد مبارکه سپاهان، فولاد کاویان، فولاد گیلان و مجتمع فولاد صبا اشاره کرد.

وزن ورق سیاه سه میل

یکی از مهم­ترین فاکتورها در خرید و استفاده از ورق سیاه در صنایع مختلف، وزن این محصول است. وزن ورق سیاه به چند عامل مانند ابعاد، ضخامت و جنس فولاد به‌کار رفته بستگی دارد و از فرمول زیر به دست می­‌آید:

وزن ورق سیاه = طول ورق {mm} *عرض ورق {mm} *ضخامت ورق {mm} *چگالی ورق

سیاه {7.85}

با توجه ‌به این فرمول و جدول استاندارد ورق­‌های سیاه، وزن ورق سیاه با طول 200 سانتی ­متر، ضخامت 3 میلی­ متر و عرض 100 سانتی ­متر، معادل با 48 کیلوگرم خواهد بود.

باید اشاره کنیم که وزن ورق سیاه مدنظر می­‌تواند در خاصیت فرم‌­پذیری و قیمت محصول مؤثر باشد. به این شکل که هرچه ضخامت و ابعاد ورق سیاه بیشتر باشد، وزن آن بیشتر خواهد شد و بالتبع قیمت آن افزایش خواهد داشت. ضمناً هر چه ضخامت ورق سیاه بیشتر شود، خاصیت فرم‌­پذیری آن کاهش می­‌یابد و ورق سیاه مدنظر حالت تختال یا Slab پیدا خواهد کرد.

قیمت ورق سیاه 3 میل

همان­ طور که در خلال متن اشاره کردیم، ورق سیاه سه میل یکی از پرکاربردترین انواع ورق سیاه در صنایع است و از این‌ جهت، اطلاع از قیمت آن می‌­تواند نکته­‌ای مهم برای صاحبان مشاغل و صنایع باشد. آهن اسپات به همین جهت، سرویسی را فراهم کرده است که شما عزیزان می‌­توانید با مراجعه به این وب ‌سایت از قیمت انواع محصولات فولادی از جمله قیمت ورق سیاه 3 میل آگاه شوید. در وب‌سایت آهن اسپات قیمت محصولات کارخانه‌­های مختلف درج شده است و شما می­‌توانید پس از بررسی و مقایسه این قیمت­‌ها، در مورد خرید ورق سیاه سه میل تصمیم ­گیری کنید.

در پایان این مقاله، امید است که شما عزیزان بتوانید از سایت آهن اسپات نهایت بهره را ببرید و این مقاله نیز برای شما مفید واقع شده باشد.