ورق سیاه که به گونه‌ای تولید می‌شود که شکل ظاهری تیره و مات دارد به همین جهت در بازار به اسم ورق سیاه یا ورق گرم شناخته می‌شود. تهیه مواد اولیه و همچنین فرایند تولید محصول در دمای بسیار بالایی صورت می‌گیرد تا مواد کاملا ذوب شوند، این مورد را می‌توان دلیل سیاه شدن ورق‌ها دانست. ورق سیاه کاربرد‌های متنوعی دارد و به عنوان مواد اولیه در صنایعی همچون تولید پروفیل و نبشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق‌های سیاه 30 میل یکی از انواع پرکاربرد این محصول در بازار به شمار می‌آیند.

مشخصات ورق سیاه 30 میل

ورق سیاه 30 میل یکی از محصولات فولادی رایج و پرکاربرد تولیدی شده به کمک فرایند ورق نوردی است. روش تولید ورق سیاه 30 میل به این صورت است که ورق در درجه حرارت بالایی نزدیک به 930 درجه سانتی گراد و تحت عملیات نورد فشاری قرار می‌گیرد. در نهایت بعد از اتمام مراحل ورق نوردی، خاصیت فرم پذیری ورق بهینه می‌شود.

همان طور که پیش تر نیز اشاره شد سطح ورق‌های سیاه 30 میل به صورت مات و تیره هستند؛ دلیل این تیره بودن وجود آثاری از اکسیداسیون و زنگ زدگی در سطح خارجی است و ورق سیاه مثل ورق روغنی و ورق گالوانیزه سطح براقی ندارد.

عموما ورق سیاه در ضخامت‌های بالای ۲ میلی متر عرضه می‌گردد ولی در ضخامت‌های ۸/۱ و ۵/۱ می‌توان در بازار یافت. یکی از پرکاربردترین مواردی که در آن ورق ۵/۱ و ۸/۱ مصرف دارد؛ تولید لوله و پروفیل و تولید انواع بیل و غیره است.

ویژگی‌های ورق سیاه 30

 • استحکام و مقاومت بالا
 • رنگ ظاهری تیره و مات
 • مراحل تولید با هزینه پایین
 • کیفیت و ماندگاری بالا
 • کاربرد وسیع در صنایع گوناگون

انواع ورق سیاه 30 میل

در حالت کلی ورق‌های سیاه 30 میل بر اساس نوع کاربردی که دارند به دو دسته تقسیم می‌شود:

·        ورق سیاه صنعتی

ورق‌های سیاه 30 میل صنعتی دارای استاندار‌های st ۵۲، A283 – GR C، A285-GR C، A516 –GR ۶۰ ,۷۰ هستند.

·        ورق سیاه معمولی

ورق سیاه 30 میل معمولی دارای استانداردst ۳۷ است

ورق سیاه با استاندارد ST۳۷ بیشتر در صنایع ساختمان سازی در ساخت ساختمان‌ها و سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. ورق‌های سیاه صنعتی که با استاندارد‌های متنوعی تولید می‌شوند بیشتر در مصارف و پروژه‌های صنعتی از جمله سد سازی، مخزن و تانکر سازی برای ذخیره سازی انواع و اقسام مشتقات نفتی و بنزینی، پروژه‌های پتروشی و غیره کاربرد دارند .

ورق‌های سیاه 30 میل صنعتی به دو شکل رول و شیت تولید و وارد بازار می‌شوند.

روش تولید ورق سیاه

فرایند تولید ورق سیاه به این صورت است که در ابتدا از معادن سنگ آهن، پودر سنگ آهن تهیه می‌شود. پودر سنگ آهن تهیه شده در مرحله بعدی در کارخانه به گندله تبدیل می‌شود. گندله در واقع به گوی‌های متخلخل با قطر حدود 1.5 سانتی متر گفته می‌شود؛ که این گوی‌های کلوخه مانند، در ابتدا خام هستند و استحکام و مقاومت کمی ‌دارند که با گذر زمان که خشک و پخته می‌شوند سختی و استحکام شان بیشتر می‌شود. به این مرحله که گندله خام به حالت پخته تبدیل می‌شود مرحله تبدیل مگنتیت به هماتیت نیز گفته می‌شود.

در ادامه گندله پخته شده به آهن اسفنجی تبدیل می‌شود و سپس در کوره‌های قوس الکتریکی ذوب می‌شود. در این مرحله از فولاد مذاب تولید شده تختال تولید می‌کنند. تختال تولید شده از فولاد مذاب با گذر زمان و خنک شدن، نورد می‌گردد و به صورت ورق فلزی شیت در می‌آید. در این مرحله با افزودن عناصر شیمیایی گوناگون با توجه به فرمول شیمیایی محصول مورد نظر و با توجه به شرایط خاص تولید و نگهداری، ورق سیاه به دست می‌آید.

با توجه به ابعاد ورق سیاه 30، ورق تولید شده در ابعاد مورد نظر و طبق استاندارد‌های موجود تولید می‌شود.

وزن ورق سیاه 30 میل

یکی از فاکتور‌های مهم در خرید ورق سیاه 30 میل، وزن آن است. وزن نه تنها روی مشخصات و ویژگی‌ها تاثیرگذار است، بلکه روی قیمت تمام شده کالا نیز بسیار موثر است بنابراین در حین خرید، خریداران باید به طور دقیق از وزن اطلاع داشته باشند تا بتوانند به محاسبه قیمت بپردازند. وزن ورق سیاه 30 میل از طریق برخی اندازه گیری‌ها و به کمک فرمول‌هایی محاسبه می‌شود.

برای محاسبه وزن ورق سیاه 30 میل باید اندازه‌های طول، عرض و ضخامت در دسترس باشد تا در نهایت با کمک فرمول زیر به وزن محصول مورد نظر رسید.

وزن ورق سیاه = طول ورق (mm) * عرض ورق (mm) * ضخامت ورق (mm) * چگالی ورق

برای چگالی ورق که در فرمول محاسبه وزن ورق سیاه 30 میل وجود دارد به طور معمول مقدار 7.85 در نظر گرفته می‌شود.

کاربرد ورق سیاه 30 میل

ورق سیاه 30 میل یکی از نمونه‌های رایج و پرکاربرد از ورق سیاه‌های موجود در بازار است و کاربرد‌های متنوعی دارد. ورق سیاه 30 میل میتواند خود به عنوان ماده اولیه در صنایعی گوناگونی، به منظور ضخامت و اندازه مناسبی که دارد، مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال:

 • ماده اولیه در تولید مقاطع فولادی همچون ورق، ناودانی، نبشی و…
 • تولید انواع پروفیل‌های ساختمانی
 • صنایع کشتی سازی و تجهیزات دریایی
 • ساخت مخازن و تانک ذخیره سازی برای انواع مشتقات نفتی
 • صنایع حمل و نقل و جاده سازی مورد استفاده در ساخت گارد ریل و سایر تجهیزات ترافیکی
 • صنعت خودروسازی و ساخت بدنه و قطعات خودرو
 • صنعت تایر سازی و ساخت رنگ و چرخ
 • صنعت ساختمان سازی و ساخت اجزای فلزی مورد استفاده در ساختمان سازی
 • تولید تجهیزات کشاورزی

قیمت و نحوه خرید ورق سیاه 30 میل

قیمت ورق‌های سیاه 30 میل از مهم ترین فاکتور‌ها حین خرید است که خریداران باید به دقت قیمت تمام شده کالا را مورد محاسبه و بررسی قرار دهند. امروزه با توجه به نوسانات بازار آهن آلات و ارز قیمت محصولات فولادی لحظه به لحظه در حال تغییر است و بنابراین برای داشتن یک خرید مطمئن باید به صورت به روز و آنلاین از قیمت انواع و اقسام ورق‌های سیاه 30 میل تولیدی کارخانه‌های مختلف اطلاع داشت. وب سایت آهن اسپات از مراجع معتبر برای خرید و فروش انواع آهن آلات است که مشخصات هر یک از محصولات به همراه قیمت لحظه ای آن به طور دقیق ذکر شده است.

در ادامه به معرفی برخی از عوامل موثر در تغییرات قیمت ورق‌های سیاه 30 میل می‎پردازیم:

 • کارخانه تولید کننده
 • ویژگی‌های محصول
 • ابعاد محصول
 • فرمول شیمیایی و نسبت درصد هریک از اجزا به هم
 • نوسانات بازار ارز
 • روش تولید
 • استاندارد تولید
 • هزینه‌های نیروی انسانی

سخن پایانی

خرید و فروش آهن آلات یکی از عوامل مهم در تداوم و استحکام سازه است؛ بنابراین توجه به خرید هر یک از مواد اولیه از اهمیت فراوانی برخوردار است. باید در مراحل اولیه به هریک از این مشخصات محصولات دقت کرد و خریدی مطمئن داشت. ورق‌های سیاه 30 میل به جهت اهمیت فراوانی که در صنایع گوناگون دارند و همچنین به عنوان ماده اولیه در تولید محصولات دیگر به کار می‌روند. بنابراین توجه کافی در حین خرید به مشخصات و ویژگی‌های آن از ملزومات خرید به شمار می‌آید

وب سایت آهن اسپات از معتبرترین مراجع برای خرید و فروش ورق‌های سیاه 30 میل است. اطلاعات و مشخصات انواع و اقسام محصولات فلزی به طور کامل به همراه قیمت به روز در این وب سایت آمده است. راحتی دسترسی در هر ساعت از شبانه روز به این وب سایت و همچنین استفاده آسان از ان به منظور آگاهی یافتن از ویژگی‌ها و مشخصات هر یک از محصولات و قیمت به روز و در لحظه هر کدام سبب شده است که خریداران، خریدی راحت و مطمئن را تجربه کنند.