ورق‌های فلزی رایج‌ترین شکلی از فلزات هستند که در زندگی روزمره کاربرد دارند. در میان این گستره بزرگ ورق‌های فولادی به سبب قابلیت‌هایی که دارند از جمله آلیاژ سازی، شکل پذیری خوب، انعطاف پذیری، در دسترس بودن و… بیشتر به کار برده می‎‌شوند. به طور مثال ورق سیاه یکی از انواع رایج آن است. شما می‌توانید این ورق را در ضخامت‌های مختلفی مانند ورق سیاه 20 میل به راحتی برای مصارف مختلفی صنعتی تهیه کنید.

ورق سیاه 20 میل چیست؟

ورق سیاه به سبب دو ویژگی مهم شکل پذیری و انعطاف پذیری قابلیت تولید در ضخامت‌های 2 میلی‌متری تا چند سانتی‌متری را دارد. این ورق به روش نورد گرم با تکنولوژی نه چندان پیچیده‌ای تولید می‌شود. همچنین به تناسب کاربردی که دارد گرید و ضخامت آن تغییر خواهد کرد. در حالی که 30 % تغییر شکل پلاستیک می‌توان به این ورق اعمال کرد، استحکام آن نیز هم‌چنان رضایت بخش باقی خواهد ماند.

یکی از روش‌های مرسوم برای نام گذاری ورق‌های فولادی روش DIN بر اساس نوشتن عدد استحکام آن‌ها است. ابتدا دو حرف St که خلاصه  Strength است را نوشته می‌شود. سپس عدد مربوط به استحکام کششی به واحد کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع در کنارش قرار می‌گیرد؛ به طور مثال ورق St37 از همین فولاد با استحکام 37 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع تولید می‌شود.

اطلاعات مهمی مانند نام تولیدکننده و سری تولید ورق بر روی ورق سیاه هک شده است. برای اطلاع از خواص ورق سیاه 20 میل مانند استحکام کششی، ابعاد، ترکیب شیمیایی و… کافی است کد روی آن را با برگه اطلاعاتی که کارخانه در کنار محصول قرار داده است، تطابق دهید.

کاربرد ورق سیاه 20 میل

با وجود این که ورق‌های سیاه سطحی صاف و صیقلی ندارند، اما بسیار پر طرفدار هستند. در کنار خواص مکانیکی که دارد، روش تولید ارزان و ساده آن هم دلیلی دیگری برای استقبال مصرف‌کنندگان است. ورق سیاه 20 میل هم به خاطر ضخامت و در دسترس بودن  قابلیت استفاده در مکان‌های مختلف صنعتی، زیر ساخت‌های شهری و… را دارد. برخی از کاربردهای انواع ورق سیاه عبارت است از:

 • ساخت پروفیل‌های صنعتی و ساختمانی مانند قوطی
 • ساخت مخازن و تانکر‌هایی که حامل مواد بسیار خورنده نیستند. (به علت واکنش پذیری درز جوش روی بدنه)
 • ساخت تجهیزات راهنمایی رانندگی مانند تابلوهای خطر و گاردریل
 • صنایع خودرو سازی برای استفاده در کف و بدنه خودرو
 • صنایع کشتی ‌سازی
 • ساخت تجهیزات کشاورزی
 • قابل استفاده در صنایع فلزی سنگین

ورق سیاه پس از طی یک مرحله اسید شویی قابلیت تبدیل به ورق روغنی و  ورق‌ گالوانیزه را پیدا خواهد کرد. شما می‌توانید با توجه به نوع طراحی و کاربردی که در نظر دارید این ورق فولادی را در ضخامت‌های مختلفی خریداری کنید. سایت آهن اسپات مرجعی معتبر برای مشاهده اطلاعات تولیدکننده و قیمت به‌روز آهن آلات و دیگر مصالح مانند لوله‌های pvc است.

روش حمل و نقل و نگهداری ورق سیاه 20 میل

نحوه عرضه ورق‌هایی سیاه وابسته به ضخامت آن‌ها تفاوت دارد. ورق‌های سیاه در دو شکل ورقه‌ای (Sheet) و کلاف‌های چند کیلویی از کارخانه به بازار عرضه می‌شوند. ورق‌های ضخیم به ‌صورت شیت و برش خورده و ورق‌های نازک‌تر (ضخامت کم‌تر از 15 میلی‌متر) به شکل کلاف‌های رولی وارد بازار خواهند شد. ورق سیاه 20 میل عموما با عرض 1200 میلی‌متری به صورت شیت قابل خرید است.

ورق‌های فولادی تحت تاثیر عوامل خورنده محیطی می‌توانند آسیب‌های جدی ببینند. بنابراین بهتر است در هنگام انبارداری در مجاورت عوامل خورنده قرار نگیرد. به علاوه با کاهش ضخامت ورق به علت حمل و نقل و انبارداری اشتباه می‌تواند دچار مشکلاتی شود. به همین خاطر برای جابه‌جایی ورق سیاه 20 میل و ضخامت‌هایی در همین دامنه بهتر است از پالت‌های بار استفاده شود.

روش خرید ورق سیاه 20 میل

همان طور که اشاره شد ورق سیاه چند صورت (برش خورده، ورقه‌ای و رولی) از فروشگاه قابل خریداری است. یکی دیگر از روش‌های مرسوم خرید و فروش مقاطع فلزی از جمله ورق‌ها، خرید بر حسب وزن (تن یا کیلوگرم) می‌باشد. در هنگام خرید ورق سیاه 20 میل به صورت کیلویی دو راه برای اطمینان از وزن اعلام شده دارید.

 1. روش اول

باسکول کردن ورق‌ها است. توجه داشته باشید که دقیقترین ترازوها هم مقداری خطا خواهند داشت.

 1. روش دوم

برای سنجش وزن ورق‌ها، استفاده از رابطه ریاضی بر حسب چگالی ورق است. برای محاسبه از طریق این رابطه ریاضی باید ابعاد ورق را بدانید؛ توجه داشته باشید که دقیق‌ترین محصولات هم دارای مقداری تلورانس ابعادی خواهند بود. شما می‌توانید پس از به دست آوردن وزن ورق از رابطه زیر، از روابط دیگر خطای اندازه گیری را هم به دست آورید.

(متر) طول * (متر) عرض * (میلی‌متر) ضخامت * چگالی = وزن ورق

اگر از این رابطه ریاضی برای تعیین وزن ورق سیاه 20 میل استفاده می‌کنید، باید چگالی فولاد را بر حسب گرم بر سانتی‌متر مکعب در رابطه قرار دهید. این عدد به صورت تقریبی برابر 7.85 خواهد بود؛ هم‌چنین برای اطلاع از ابعاد ورق و چگالی دقیق آن می‌توانید به برگه اطلاعات محصول، که توسط کارخانه در اختیار شما قرار داده شده است، مراجعه کنید.

تعیین قیمت ورق سیاه 20 میل

قیمت گذاری کالاهایی حیاتی مانند نفت، گاز و حتی مقاطع آهنی لحظه ای تغییر می‌کند، چرا که تحت تاثیر عوامل مستقیم و غیر مستقیم مختلفی قرار دارند. برخی از این پارامترها به طور مستقیم بر خود فرایند تولید در کارخانه اثر خواهند گذاشت که بیشتر مواقع قابل کنترل هستند. به طور مثال:

 • روش و تکنولوژی تولید
 • کیفیت و همگن بودن ضخامت ورق
 • وزن کلاف
 • استاندارد تولید
 • آلیاژ مورد نیاز برای تولید
 • انبارداری
 • هزینه حمل و نقل
 • دستمزد کارگران

تعدادی از این عوامل به صورت غیر مستقیم بر قیمت نهایی تاثیر خواهند داشت. به طور مثال نوسان در بازار عرض قیمت مواد اولیه را تغییر خواهد داد. هم‌چنین کوچک‌ترین تغییری در قوانین مالیاتی، گمرکی و ارزش بهای حامل‌های انرژی هم می‌تواند هزینه‌های تولید را افزایش دهد. در کنار تمام این موارد نسبت عرضه به تقاضا در بازار آهن آلات می‌تواند تعادل قیمت را بر هم زند.

خدمات سایت آهن اسپات

مجموعه آهن اسپات برای ایجاد ارتباط بهتر میان تولیدکننده آهن آلات و مصرف‌کنندگان، وب‌ سایت آهن اسپات را راه اندازی نمود که یک مرجع معتبر در زمینه خرید و فروش محصولات فولادی است. شما می‌توانید با مراجعه به این وب سایت از اطلاعات مربوط به خرید انواع مقاطع فولادی مانند لوله‌های مانیسمان، ورق‌ سیاه و… آگاه شوید. این اطلاعات شامل  قیمت به‌روز محصول و نام تولیدکننده آن نیز هست. علاوه بر این به طور روزانه تمامی قیمت‌های درج شده روی سایت آهن اسپات به‌روز رسانی می‌گردند.