ورق سیاه 2.5 میل از محصولات پرطرفدار موجود در بازار است. ورق 2.5 میل با ابعاد گوناگونی در بازار عرضه می‌شود و همین نکته سبب می‌شود، در موقعیت‌های گوناگونی مورداستفاده قرار گیرد. این ورق‌ها به دلیل مقاومت بالایی که دارند در پروژه‌های گوناگونی استفاده می‌شوند. چنانچه در حال ساخت‌وساز پروژه‌های بزرگی هستید، می‌توانید از این ورق‌ها استفاده کنید. ورق سیاه می‌تواند مقاومت سازه شما را چندین برابر کند.

کارخانه‌های گوناگونی در ایران وجود دارند که این ورق‌ها را تولید می‌کنند. این کارخانه‌ها به‌خوبی می‌توانند نیازهای بازار را فراهم کنند. به دلیل کیفیت بالای محصولات این شرکت‌ها، تولیدات داخلی به کشورهای دیگر نیز صادر می‌شود. روش‌های متنوعی برای تولید انواع ورق‌های سیاه به کار می‌رود. یکی از این روش‌ها نورد است که به شیوه گرم و سرد انجام می‌شود. قیمت ورق سیاه 2.5 میل در بازار به عوامل مختلفی وابسته است.

ورق سیاه 2.5 میل چه ویژگی‌هایی دارد؟

ورق‌های سیاه به‌وسیله فولاد ساخته می‌شوند. همان‌طور که گفتیم برای تولید ورق‌ها از روش نورد استفاده می‌شود. تفاوتی که بین نورد گرم و سرد وجود دارد این است که در نورد گرم ورق سیاه تولید شده ضخامت بیشتری دارد. عرض ورق سیاه 2.5 میل معمولاً 1000، 1250، 1500 و 2000 است. البته عرض ورق‌ها به ضخامت آن‌ها نیز بستگی دارد.

ویژگی بسیار خوبی که در مورد ورق‌های سیاه وجود دارد، این است که در بازار هم به‌صورت رولی و هم در قالب شیت وجود دارند. ورق‌هایی که به‌صورت رولی تولید می‌شوند، نسبت به انواع ورق‌های شیت، قیمت پایین‌تری دارند. بدین ترتیب با وجود ورق‌های رولی مشتریان می‌توانند آن‌ها در طول دلخواه خود تهیه کنند.

کاربردهای گوناگون ورق سیاه ۲.۵ میل

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، این ورق‌ها به دلیل ضخامت مناسب، استحکام بالا و قیمت مناسب در موارد گوناگونی مصرف می‌شوند که در این جا به برخی از کاربردهای آنان اشاره می‌کنیم.

  • برای ساخت چرخ و یا رینگ از ورق سیاه 2.5 میل استفاده می‌کنند
  • در ساخت مخزن‌های بزرگ ذخیره دخالت دارد
  • از آن‌ها برای ساخت انواع تانکرها بهره می‌برند
  • در تولید آب‌گرم‌کن و برخی لوازم‌خانگی نقش دارند
  • در صنعت آن‌ها را برای ساخت ابزارآلات سنگین و بزرگ به کار می‌گیرند
  • در ساخت تجهیزات کشاورزی استفاده می‌شود
  • در تهیه برخی قطعات خودرو نقش دارند
  • از آن‌ها در صنایع کشتی‌سازی استفاده می‌شود.

ورق سیاه چه انواعی دارد؟

آلیاژهایی که در تولید ورق‌های سیاه استفاده می‌شود، متفاوت است و به همین دلیل نیز ورق‌های تولید شده از هم متمایز می‌شوند. ویژگی کلیه این ورق‌ها تقریباً مشابه یکدیگر است. برخی از انواع گوناگون ورق سیاه عبارتند از:

ورق‌های صنعتی

ورق‌های صنعتی در دو شیوه مختلف به کار می‌روند. ضخامت، ابعاد و قیمت این ورق‌ها با یکدیگر متفاوت است. معمولاً از این ورق‌ها برای تولید پروفیل‌های بسیار بزرگ استفاده می‌کنند. ورق‌های صنعتی از نظر وزن و اندازه با ورق معمولی متفاوت‌اند. ورق سیاه ۲.۵ میل از جمله ورق‌های صنعتی به شمار می‌رود.

ورق سیاه معمولی

سختی این ورق‌ها به‌واسطه مقدار کربنی که در آن‌ها به کار می‌رود، تعیین می‌شود. نوع کربن و مقدار آن سبب می‌شود از گریدهای ST52 و ST37 در تولید آن‌ها استفاده کنند. البته لازم است متذکر شوم که در تولید ورق‌ سیاه 2.5 میل علاوه بر گریدهای گفته شده، عنصرهای دیگری نیز نقش دارند. این عناصر شامل منگنز، کربن، گوگرد و فولاد می‌شود. هر دو گرید ذکر شده بر اساس مقدار عناصر موجود در آن‌ها از یکدیگر تفکیک می‌شوند.

ورق‌های شیت یا فابریک

ورق‌های شیت یا فابریک به ورق‌هایی گفته می‌شود که در بازار به‌صورت صفحه‌ای و در اندازه‌های دقیق و تعیین شده‌ای وجود دارند. کارخانه‌هایی که در زمینه تولید ورق فعالیت دارند، از مشتریان سفارش نیز قبول می‌کنند. مشتریان می‌توانند اندازه مدنظر خود را به کارخانه ارائه بدهند و آن را تحویل بگیرند. این ورق‌ها در اندازه‌هایی نظیر 1 در 2، 2 در 12 و 2 در 6 در بازار موجود هستند.

ورهای رولی سیاه

ورق‌ سیاه 2.5 میل که توسط کارخانه به شکل رول شده تولید می‌شوند، در طول محدودیتی ندارند. عرض این ورق‌ها بین 1 تا 2 متر است. ضخامت ورق رولی از 1.5 شروع می‌شود و تا 15 میلی‌متر نیز تولید می‌شود. شما ورق‌های رولی را نیز می‌توانید بر اساس سایز دلخواه خود سفارش دهید. قیمت ورق سیاه 2.5 به‌صورت رولی پایین‌تر از نوع شیت آن است.

چه کارخانه‌هایی ورق سیاه تولید می‌کنند؟

کارخانه فولاد کاویان

ورق سیاه تولید شده توسط کارخانه فولاد کاویان، از کیفیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل در بازار محبوبیت زیادی دارد. کیفیت بالای این ورق‌ها سبب می‌شود که از آن‌ها در تولید مخازن بسیار بزرگ استفاده کنند

کارخانه فولاد مبارکه

این کارخانه تقریباً از قدیمی‌ترین کارخانه‌های تولید فولاد ایران است. محصولات تولید شده کارخانه مبارکه به کشورهای خارجی نیز صادر می‌شوند. این کارخانه ورق سیاه 2.5 میل را به‌صورت رولی و شیت به بازار عرضه می‌کند. ورق‌های این شرکت علاوه بر کیفیت بالا قیمت خوبی نیز دارند.

کارخانه فولاد گیلان

با احداث این کارخانه کبودهایی که در بازار خودروسازی و ساخت‌وساز وجود داشت، کاملاً جبران شد. شما می‌توانید ورق سیاه ۲.۵ میل را به هر دو شیوه شیتی یا رولی سفارش دهید.

در سال‌های قبل به دلیل کمبود کارخانه‌های تولید فولاد، واردات زیادی برای این محصولات صورت می‌گرفت. اما با احداث این کارخانه‌ها، نیازهای بازار ایران به طور کامل فراهم و برطرف شد.

قیمت ورق سیاه 2.5 میل

عوامل گوناگونی در تعیین قیمت محصولات فولادی و ورق‌ها دخالت دارند. قیمت دلار و نوسانات این بازار یکی از مهم‌ترین عوامل است. به همین دلیل نمی‌توانیم برای ورق سیاه ۲.۵ میل قیمت دقیقی تعیین کنیم. ضخامت ورق‌ها نیز در تعیین قیمت آن‌ها دخالت دارد. ورق‌هایی که به روش نورد گرم تولید می‌شوند نسبت به ورق‌های نورد سرد قیمت بالاتری دارند.

از آن جایی که ورق‌ها مقاومت زیادی دارند و در سال‌های طولانی بر اثر رطوبت پوسیده یا زنگ‌زده نمی‌شوند، قیمت آن‌ها منطقی و عقلانی به نظر می‌رسد. ضخامت بالای ورق‌ها تا حدی انعطاف‌پذیری آن‌ها را کاهش می‌دهد.

جمع‌بندی

ورق سیاه 2.5 میل را در مقاله امروز به طور کامل بررسی کردیم. هنگامی که قصد خرید این ورق‌ها را دارید آن‌ها را از مراکز معتبری تهیه کنید. آهن اسپات یکی از سایت‌های برتر در زمینه انواع محصولات فولادی و آهن‌آلات است. شما می‌توانید با مراجعه به سایت آهن اسپات قیمت ورق سیاه 2.5 میل و سایر محصولات را به‌صورت روزانه مشاهده کنید. این سایت مقالات بسیار مفیدی را در زمینه انواع محصولات فولادی در سایت خود قرار می‌دهد. با مراجعه به سایت و مطالعه آن‌ها اطلاعات خوبی در این زمینه کسب می‌کنید.