ورق سیاه 12 میل و به طور کلی ورق‌های فولادی نقش مهمی در صنایع گوناگون دارند. یکی از ورق‌های فولادی مهم در صنعت و ساخت و ساز، ورق‌های سیاه هستند. از ورق‌ سیاه در صنایع بسیاری استفاده می‌شود. امروزه در کشور ما، کارخانه‌های زیادی هستند که به تولید ورق‌های سیاه و دیگر محصولات مشغول می‌باشند. یکی از این کارخانه‌ها که توانسته ورق‌های باکیفیتی به بازار عرضه کند، کارخانه فولاد تولیدی ورق سیاه 12 میل است.

ورق سیاه 12 میل چیست؟

ورق در واقع سطح مسطحی از فلز آهن است که صاف و صیقلی می‌باشد. این محصول از طریق فرایند نورد گرم تولید می‌شود به طوری که اجزای تشکیل دهنده این ورق در دمای بسیار بالا ذوب می‌شود و طی این فرایند رنگ آن مات می‌شود. به دلیل همین تغییر رنگ ظاهری ورق تولید شده به آن ورق سیاه گفته می‌شود.

ورق‌های سیاه یکی از اصلی‌ترین و پرکاربردترین ورق‌های آهنی موجود در بازار هستند که برای اندازه‌گیری کیفیت آن‌ها از شاخصی به نام ST استفاده می‌شود. این شاخص در ورق سیاه معمولی بین اعداد St33 الی St52 است. این نام گذاری بر اساس مقدار کربن موجود در مواد سازنده ورق آهن است، به گونه‌ای که ورق St 33 دارای کمترین مقدار کربن و در نتیجه بیشترین انعطاف‌پذیری نسبت به سایر کیفیت‌ها است.

ورق ST52 دارای بیشترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری بسیار کمی است. لازم به ذکر است ورق ST37 و ورق ST52 پرمصرف‌ترین ورق‌های سیاه موجود در بازار هستند که در صنعت ساختمان به شدت مورد توجه قرار گرفته‌اند.

کاربرد ورق سیاه 12 میل

این ورق مانند تمام ورق‌های سیاه دیگری که در کشور ما مورد استفاده قرار می‌گیرند، در صنایع زیادی به کار می‌روند. ورق سیاه 12 میل نیز به دلیل کیفیت خوبش در صنایعی مانند خودروسازی، تولید ماشین آلات صنعتی، ساختمان، کشتی سازی، صنایع کشاورزی و بسیاری از صنایع دیگر به کار گرفته می‌شود.

یکی از کاربردهای گسترده این ورق، در صنعت پر رونق ساختمان است. این ورق خریداران و طرفداران زیادی دارد و به خوبی در سراسر کشور توزیع شده و در دسترس پیمانکاران قرار می‌گیرد.

مراحل تولید ورق سیاه 12 میل

در ابتدا برای تولید ورق فلزی سیاه، تختال تولید شده در کوره‌ای که از قبل گرم شده با دمای بالا جای می‌گیرد و بعد از خارج کردن تختال از کوره یک پوسته اکسیدی روی سطح تختال ایجاد می‌شود. به‌دلیل از بین بردن این پوسته اکسیدی، مراحل پوسته‌ شویی صورت گرفته که تاثیر قابل توجهی روی کاهش دمای سطح تختال دارد. نورد زبر مرحله بعد از پوسته شویی است .

در این مرحله قطعه کار برای چندین بار از بین غلتک‌ها عبور می‌کند تا به تدریج به ابعاد مورد نظر برسد. در طی این پروسه توزیع دمای بار تحت تاثیر چند عامل از جمله انتقال حرارت به محیط و گرمای ناشی از تغییر شکل پلاستیک حاصل می‌شود و ضخامت تختال 15 تا 30 % کم می‌شود. نورد زبر دارای 2 تا 3 قفسه است . پس از آخرین قفسه نورد زبر ، ورق وارد مرحله نورد پایانی تولید می‌شود.

مشخصات ورق سیاه 12 میل

ورق سیاه 12میل در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنایعی چون ساختمان، ماشین سازی، ماشین آلات سنگین و دیگر موارد همگی به ورق‌های سیاه نیاز دارند و ورق سیاه 12 میل نیز با کیفیت خوب خود نیاز آن‌ها را تامین می‌کند. ورق‌های سیاه 12 میل از جمله ورق‌های خوب موجود در کشور هستند و شما با خیالی آسوده می‌توانید از آن‌ها برای رفع نیازهای مختلف استفاده کنید. این ورق‌ها با استانداردهای مشخص بین‌المللی ساخته می‌شوند و به خوبی هم عرضه می‌شوند.

این ورق مانند تمام ورق‌های دیگر دارای مشخصاتی است که آن را از سایر محصولات مشابه متمایز می‌کند. ورق‌های تولیدی کارخانه‌های داخل کشور هم کیفیت خوبی دارند و هم از قیمت مناسبی برخوردار هستند. ورق‌های سیاه 12 میل مانند بسیاری از سایر ورق‌های موجود در کشور، مطابق استاندارهایی ساخته شده و به بازار عرضه می‌شود. مهم‌ترین ورق‌های سیاه 12 میل، ورق‌های ST37 و ST52 ‌است.

انواع ورق سیاه 12 میل

این ورق را می توان از دو لحاظ تقسیم بندی کرد: استاندارد ساخت و ابعاد آن .

این ورق از لحاظ استاندارد ساخت نیز مانند دیگر ورق‌های تولیدی ایران انواع گوناگونی دارند. S37 و S52 از جمله رایج‌ترین انواع ورق‌های سیاه 12 میل به شمار می‌روند.

نوع دیگری که ورق‌های سیاه را می‌توان بر اساس آن تقسیم بندی کرد، تقسیم بندی از لحاظ ضخامت است. ورق‌های سیاه 12 میل دارای ضخامت‌های متفاوتی مانند 20 ، 25 ، 30 و غیره هستند و در ابعاد گوناگون عرضه می شوند.

خرید ورق سیاه 12 میل

برای خرید این ورق شما می توانید به طور مستقیم به کارخانه سازنده ورق مراجعه کرده و نیاز خود را تامین کنید. همچنین این امکان برای شما فراهم شده است تا از طریق نمایندگی‌های فروش این کارخانه اقدام به خرید محصولات مورد نظر خود کنید. نمایندگی‌های فروش به خوبی قیمت روز این ورق را در اختیار شما قرار می‌دهند و شما می‌توانید ورق سیاه 12 میل با کیفیت مورد نیاز خود را خریداری کنید.

به جز روش‌های ذکر شده، سایت‌های اینترنتی معتبری نیز در این زمینه وجود دارند که می‌توان از طریق آن‌ها اقدام به خرید این ورق کرد. در آخر هم باید گفت که مثل همیشه دلالان و واسطه‌ها برای فروش در بازار حضور دارند.

قیمت روز ورق سیاه 12 میل

قیمت روز این ورق مانند دیگر ورق‌های سیاه بر اساس عواملی چون عرضه و تقاضا، قیمت دلار و مواد اولیه و نوع ورق سیاه تعیین می‌شود. در حال حاضر و در تابستان 1400 ، قیمت بیشتر ورق‌های سیاه 12 میل کمی کمتر از 100 هزار تومان است(به ازای ابعاد مشخص آن).

با بالا رفتن ساخت و ساز در نیمه اول سال معمولا میزان تقاضای این محصول افزایش پیدا می‌کند. همان طور که می‌دانید افزایش تقاضا برای خرید یک محصول با افزایش نسبی قیمت آن نیز همراه است. از طرفی تنش‌های سیاسی و اقتصادی جامعه روز ما نیز بر قیمت مقاطع فولادی و آهن آلات تاثیر بسیار زیادی دارد.

به همیم خاطر آهن اسپات در راستای ارائه مرجعی برای قیمت دهی روزانه این مقاطع، اقدام به استعلام به روز این محصولات از برترین و معتبرترین کارخانجات روز دنیا گرفته است. شما با مراجعه به آدرس الکترونیکی www.ahanspot.com قادر خواهید بود فارغ از زمان و مکان، به فهرست بهای فولاد دسترسی داشته باشید.