یکی از ملزوماتی که هنگام ساختمان‌سازی نمی‌توان از آن غافل شد ورق سیاه است. ورق سیاه برش خورده ساختمانی در اشکال مختلفی از جمله میلگرد، ورق‌ها، صفحات، تیرهای I و کانال موجود است. شما با توجه به نیاز خود می‌توانید هر یک را خریداری کنید. فولاد نورد گرم فولادی است که فرآیند نورد را در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد خود (معمولاً 1700 درجه فارنهایت یا بیشتر) پشت سر گذاشته است. در مقایسه با فولاد فرآوری نشده، مواد فرآوری شده شکل‌پذیری و کارپذیری بیشتری از خود نشان می‌دهند که کار با آن را در عملیات پردازش بعدی آسان‌تر می‌کند. ما در ادامه این مطلب بیشتر درباره این عضو حیاتی ساختمان صحبت خواهیم کرد.

ورق سیاه برش خورده چگونه تهیه می‌شود؟

ورق سیاه‌برشی ساختمانی نوعی فولاد است که با استفاده از فرآیند نورد گرم در دمایی بالاتر از دمای تبلور مجدد آن تشکیل می‌شود. شکل دادن فولاد در این دمای بالا آسان‌تر است. در مقایسه با فولاد نورد سرد، فولاد نورد گرم معمولاً نیازی به عملیات حرارتی پس از شکل‌دهی ندارد. فولاد نورد گرم معمولاً مقیاس آسیاب بیشتری نسبت به فولاد نورد سرد دارد.

ورق سیاه برش خورده اغلب ارزان‌ترین راه برای تشکیل فولاد است، زیرا از مراحل اضافی که فولاد نورد سرد نیاز دارد، مانند آنیل کردن، اجتناب می‌شود. یک لایه اکسید آهن مایل به آبی که به عنوان فلس آسیاب شناخته می‌شود، بر روی ورق سیاه برش خورده ساختمانی به دلیل دمای بالا ایجاد می‌شود. برخی از عملیات، مانند جوشکاری، قبل از انجام آن‌ها نیاز به حذف مقیاس آسیاب دارند.

ورق سیاه‌ برشی با یک دال بزرگ و مستطیلی از فلز به نام بیلت شروع می‌شود. ابتدا شمش گرم می‌شود و به شکل یک رول بزرگ فشرده می‌شود. در حالی که هنوز گرم است، از یک سری غلتک‌های چرخان عبور می‌کند تا به ابعاد مورد نظر برسد. در عملیات تولید ورق فلز، فولاد نورد شده سپس به رول‌های کلاف پیچیده می‌شود و می‌گذارد تا خنک شود. در عملیات تولیدی که شامل اشکال دیگر است، مواد فرآوری شده در واحدهای مشخص‌شده بریده و بسته‌بندی می‌شود.

مزایای ورق سیاه‌برشی

ورق سیاه برش خورده چندین مزیت تولیدی دارد، مانند:

 • هزینه کمتر: ورق سیاه برش خورده نسبت به فولاد نورد سرد گران‌تر است زیرا شامل پردازش کمتری است.
 • کارایی بهتر: ازآنجایی‌که فرآیند تولید ورق سیاه برش خورده در دماهای بالا اتفاق می‌افتد، مواد پردازش‌شده به راحتی شکل می‌گیرند.
 • تنش داخلی کم یا بدون تنش: فرآیند نورد گرم شامل خنک شدن تدریجی فولاد است که به ماده اجازه می‌دهد اساساً ساختار خود را عادی کند و از تنش‌های داخلی عاری شود.

کاربردهای ورق سیاه برش خورده

ازآنجایی‌که ورق سیاه برش خورده در مرحله سرد شدن کمی منقبض می‌شود، کنترل کمتری بر شکل نهایی آن وجود دارد. به همین دلیل، معمولاً در برنامه‌هایی استفاده می‌شود که به تلرانس‌های بسیار فشرده نیاز ندارند، مانند:

 • تجهیزات کشاورزی
 • قطعات خودرو (به عنوان مثال، قاب و رینگ چرخ)
 • مصالح ساختمانی (به عنوان مثال، تیرهای I)
 • تجهیزات راه آهن (به عنوان مثال، ریل و اجزای واگن ریلی)

ورق‌های فولادی سیاه به طور کلی به دو حالت فابریک و برش خورده در بازار موجود می‌باشد. ورق‌های فابریک به طور معمول در ابعادهای استاندارد یا طبق سفارش مشتری در کارخانه تولید می‌شود، اما ورق‌های برش خورده طبق درخواست مشتری در خارج از کارخانه یعنی در انبار ها یا برش‌کاری‌هایی که توانایی باز کردن رول را دارند برش داده می‌شوند.

مزیت ورق سیاه برش خورده

 • دقت ابعاد
 • صاف بودن (باد نداشتن سطح ورق)
 • نداشتن شکستگی در سطح ورق

مصرف‌کننده انواع ورق‌ها باید این موضوع را مدنظر داشته باشد که متناسب با نیاز خود بین ورق سیاه برش خورده و برش خورده کالای خود را انتخاب نماید در خیلی از صنایع و فعالیت‌های ساختمانی ورق‌هایی که از رول برش خورده باشند نیاز خریدار را مرتفع می‌کند و لازم نیست هزینه‌های خود را با خرید ورق سیاه برش خورده بالاتر ببرند.

 نحوه برش ورق سیاه

برای برش زدن ورق از رول، ابتدا ورق توسط رول بازکن باز شده سپس توسط گیوتین برش زده می‌شود. روش­های مختلفی برای برش‌کاری ورق وجود دارد که معمول­ترین آن‌ها برش‌کاری با گیوتین،cnc  هواگاز، پلاسما و لیزر است که هر کدام از آن‌ها مزایا و معایبی نسبت به یکدیگر دارند. برشکاری با گیوتین روشی نسبتا سریع و ارزان است اما به ضخامت‌های کمتر از ۳۰ میلی‌متر محدود بوده و تلورانس ابعادی آن ۵ میلی‌متر است. تلورانس ابعادی برشکاری با لیزر و پلاسما حدود ۱ میلی‌متر است؛ اما هزینه این روش‌ها بسیار بالا است. برای ورق‌های ضخیم معمولا از هوا گاز استفاده می‌شود هزینه آن نسبتا کم است و تنها مشکل آن عدم مستقیم شدن خطوط برش است.

قیمت ورق سیاه‌برشی ساختمانی

مانند هر محصول یا خدمات دیگری که قصد خرید آن را دارید، قیمت همیشه برای مواد فولادی یا فلزی که به آن نیاز دارید مهم خواهد بود؛ مانند بسیاری از زمینه‌های دیگر که عرضه و تقاضا نقش عمده‌ای در تأثیرگذاری بر قیمت‌گذاری دارند، فولاد و سایر فلزات دارای بازار و ارزش‌های مشترک بازار هستند.

شما می‌توانید قیمت این محصول را از طریق جداول قیمتی آهن اسپات که روزانه به‌روزرسانی می‌شود مشاهده کنید. عناصری که قیمت ورق سیاه برش خورده را تحت تاثیر قرار می‌دهد به شرح زیر می‌باشد.

 • هزینه مواد اولیه: شاید مهم‌ترین عامل در قیمت تمام‌شده ورق سیاه برش، هزینه مواد اولیه‌ای باشد که برای ایجاد آن صرف شده است. معمولاً برای تولید این مواد اولیه از ضایعات فلزی استفاده می‌شود و در دسترس بودن چنین ضایعاتی نقش زیادی در قیمت‌گذاری متوسط ​​خواهد داشت.
 • هزینه انرژی: بخش عمده دیگر تولید ورق سیاه برش خورده ساختمانی شامل استفاده از انرژی مصرف‌ شده برای تولید محصول نهایی است. با این حال، فلزات مختلف با نیازهای فرآوری و هزینه‌های مربوطه متفاوت هستند و این بر قیمت نهایی نیز تأثیر می‌گذارد.
 • عوامل جهانی: دنیای فلزات کاملاً جهانی است، جایی که تقاضا در صنایع مختلف می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر هزینه‌های مواد در سراسر جهان داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک منطقه خاص تقاضا برای فلز خاصی را افزایش دهد، ممکن است بر قیمت تمام‌شده این فلز برای سایر مناطق جهان تأثیر بگذارد، زیرا عرضه برای آن‌ها کمتر خواهد بود. این موضوع بر قیمت ورق سیاه برش خورده ساختمانی نیز تاثیر می‌گذارد.
 • حمل‌ونقل: به همین ترتیب، بسیاری از ورق سیاه برش خورده ساختمانی نیاز به حمل ‌و نقل به نقاط مختلف دارند، حتی برخی از آن‌ها خارج از کشور هستند. قیمت سوخت در سال‌های اخیر افزایش‌یافته است، که در برخی موارد به این معنی است که حمل‌ونقل فلزات کمی گران‌تر خواهد شد.
 • عوامل فصلی: بسیاری از مصارف فلز، مانند انواع کاربردهای ساختمانی، ماهیت فصلی دارند. به این ترتیب، آن‌ها اغلب نوسانات قیمت را تجربه می‌کنند، جایی که در ماه‌های کندتر قیمت کمتری دارند، سپس در فصل اوج تقاضا گران‌تر هستند.
 • صنعت خاص: همچنین موارد زیادی وجود دارد که نوسانات عرضه و تقاضا در خود صنعت باعث تغییر قیمت فلزات می‌شود. به عنوان مثال، صنعت خودرو را در نظر بگیرید، جایی که اغلب به تعدادی از اجزای بسیار خاص نیاز است، زمانی که توسعه جدیدی در این صنعت ایجاد می‌شود که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولاً قیمت ورق سیاه‌برشی در نتیجه تغییر می‌کند.
 • مقررات و سیاست دولت: همچنین مهم است که نقش دولت‌ها و سازمان‌های نظارتی در قیمت‌گذاری فلزات را فراموش نکنید. تعرفه‌ها و سهمیه‌های مختلفی ممکن است برای حمل‌ونقل و واردات فلز وجود داشته باشد که می‌تواند قیمت را تغییر دهد. علاوه بر این، سیاست‌های زیست‌محیطی اغلب بر تولید و تغییر هزینه‌ها تأثیر می‌گذارد.
 • شرایط اقتصادی در آینده: این مورد کمی پیچیده‌تر است و عموماً توسط اقتصاددانان و سایر کارشناسان پیش‌بینی می‌شود، اما پیش‌بینی‌های مورد انتظار برای آینده تولید و در دسترس بودن فلز نیز در قیمت‌گذاری نقش خواهد داشت.

جمع‌بندی

همان طور که مشاهده کردید، ورق سیاه برش خورده ساختمانی یکی از ضروری‌ترین اجزای ساختمانی است. شما از طریق سایت آهن اسپات می‌توانید قیمت طیف گسترده‌ای از محصولات فولادی، از میله فولادی گرفته تا ورق فولادی، لوله فولادی و بسیاری دیگر را مشاهده کنید. همچنین در صفحه هر محصول می‌توانید اطلاعات مورد نیاز را در خصوص هر محصول مشاهده کنید. ما نه تنها قیمت رقابتی را برای همه محصولات خود ارائه می‌دهیم، بلکه در خصوص هر محصول اطلاعاتی مورد نیاز آن را برای شما فراهم می‌کنیم.