ورق روغنی فولاد مبارکه به روش نورد سرد و در ابعاد و اندازه‌های مختلفی از جمله ورق روغنی با عرض 0.8 تولید و به بازار آهن عرضه می‌شود. علت این نام‌گذاری را باید در شکل ظاهری ورق روغنی جستجو کرد.

ورق روغنی فولاد مبارکه پس از تولید، به روش نورد سرد روغن‌کاری می‌شود تا از زنگ‌زدگی آن جلوگیری کنند. روش نورد سرد، باعث افزایش کیفیت ورق روغنی می‌شود؛ به همین علت از ورق‌های روغنی بیشتر در مصارفی که زیبایی و کیفیت ظاهری اهمیت زیادی دارد، استفاده می‌شود.

مشخصات فنی ورق روغنی فولاد مبارکه

ورق روغنی فولاد مبارکه در گریدهای مختلف کششی و فوق کششی تولید شده و به بازار عرضه می‌شود. انواع ورق روغنی فولاد مبارکه در اندازه و ضخامت‌های مختلف به شکل‌های شیت و رولی موجود هستند.

از جمله مهم‌ترین مزایای ورق روغنی فولاد مبارکه باید به مقاومت بسیار بالا در برابر فشار زیاد و همچنین امکان تولید در اندازه‌های مختلف باتوجه‌به کاربرد آن اشاره کرد.

در طی فرایند تولید ورق‌های روغنی به روش نورد سرد، اوراق با ضخامت بالا را به ورق‌هایی با ضخامت کمتر تبدیل می‌کنند. ورق‌های روغنی معمولاً با ضخامت استاندارد 0.3 الی 3 میلی‌متر و در دو عرض استاندارد 100 و 125 سانتی‌متری تولید می‌شوند.

ورق‌های روغنی را بر اساس ضخامت آن‌ها به سه دسته عمده تقسیم می‌کنند:

  • ضخامت 1 الی 1830 میلی‌متر
  • ضخامت الی تا 2440 میلی‌متر
  • ضخامت 3 الی 3050 میلی‌متر

ورق‌ روغنی فولاد مبارکه باتوجه‌به آلیاژی که در تولید آن به‌کاررفته و نیز عملیات حرارتی که روی آن‌ صورت‌گرفته است، به سه نوع مختلف دسته‌بندی می‌شود. این سه نوع عبارت‌اند از:

1.ورق روغنی فوق کششی (ST14):

این نوع ورق خاصیت کشسانی بالایی دارد و نسبت به دو نوع ورق دیگر، نرم‌تر، انعطاف‌پذیرتر و شکل‌پذیرتر است. از این نوع ورق در صنعت خودروسازی و همچنین اموری که به پرس‌کاری عمیق نیاز داشته باشد، استفاده می‌شود.

2.ورق روغنی نیمه‌کششی (ST13):

این نوع ورق خاصیت کشسانی پایینی داشته اما دارای قابلیت شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری نسبتاً خوبی است. از این نوع ورق‌ برای ساخت قطعات بدنه خودرو و نیز کارهایی که به پرس‌کاری عمیق نیاز دارند، استفاده می‌شود.

3.ورق روغنی معمولی(ST12):

این نوع ورق خاصیت کشسانی ندارد و از آن در صنعت ساختمان‌سازی و همچنین پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود.

کاربرد ورق روغنی فولاد مبارکه در صنایع مختلف

از جمله کاربردهای فراوان ‌این محصول در صنایع مختلف می‌توان به استفاده از ورق روغنی فولاد مبارکه در صنعت خودروسازی اشاره کرد. در این صنعت برای ایجاد فیلترهای اتومبیل از ورق روغنی با قابلیت فوق کشسان استفاده می‌شود.

علاوه بر این در ساخت گلگیرهای اتومبیل نیز از ورق‌های ST13 یا به عبارتی ورق روغنی نیمه کشش استفاده می‌گردد. برای ساخت قطعات تحتانی اتومبیل‌ها نیز در اکثر مواقع، ورق‌های روغنی با قابلیت ضدسایشی کاربرد زیادی دارند.

جالب‌توجه است که در صنعت تولید لوازم‌خانگی نیز از ورق روغنی فولاد مبارکه در ساخت اجاق‌گاز آشپزخانه استفاده می‌کنند.

برای ایجاد صفحه‌های فلزی لعاب گیر در گازهای خانگی از ورق‌های لعاب پنیر استفاده می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده، در ساختمان‌سازی نیز از ورق روغنی برای ساخت سازه‌هایی بسیار قدرتمند که نیاز به تحمل وزن بالایی دارا‌ هستند، استفاده می‌شود.

قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس

قیمت‌گذاری ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس، مبنای قیمت‌گذاری آن در کارخانه است. به همین خاطر قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس به عوامل تأثیرگذار بر بازار بورس فلزات بستگی دارد.

هیجانات بازار بورس در مورد قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه مشابه سایر کالاها است. به همین جهت باتوجه‌به میزان عرضه و تقاضا، این قیمت به‌صورت لحظه‌ای بالا و پایین می‌شود.

به‌این‌ترتیب پیش‌بینی قیمت‌ها یک کار تخصصی بوده و به‌وسیله آنالیز روند نوسانات قیمت‌های گذشته و نمودارهای تکنیکال قابل‌بررسی است. از طرفی پیش‌بینی قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس به نرخ ارز نیز وابسته است.

با افزایش نرخ دلار، میزان تقاضا بالا رفته و این موضوع منجر به افزایش تعداد معاملات در بورس می‌گردد. با افزایش قیمت ارز و بالارفتن قیمت آهن در بازارهای جهانی، قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه نیز افزایش پیدا می‌کند.

عوامل اقتصادی و مواضع جامعه نیز بر قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس تأثیر بسزایی دارند. شرایط نشان داده است که اوضاع پیچیده معمولاً منجر به سردرگمی شرکت‌ها و در نهایت نوسانات قیمت‌ها می‌شود.

این نوسان در حدی است که یک روز قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس بالا می‌رود و روز بعد شاهد افت قیمت‌ها خواهیم بود.

به طور خلاصه نحوه قیمت‌گذاری ورق روغنی فولاد مبارکه در بورس به این صورت است که در مرحله اول فروشنده قیمت پایین را اعلام می‌کند و خریداران قیمت‌های پیشنهادی خود را می‌دهند.

در این مزایده، بالاترین قیمتی که توسط خریدار اعلام شود، به‌عنوان قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه بسته شده و ملاک معاملات قرار می‌گیرد.

قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در معاملات

قیمت ورق روغنی کارخانه فولاد مبارکه به علت کیفیت بالا، ویژگی و خصوصیات عالی آن نسبت به سایر رقبا کمی گران‌تر است. در هنگام خرید ورق روغنی فولاد مبارکه باید به موارد بسیاری همچون “کیفیت و اصالت کالا” توجه نمایید.

هنگام خرید ورق روغنی فولاد مبارکه، بررسی و مقایسه لیست قیمت‌های ارائه شده توسط شرکت‌های فعال در این عرصه می‌تواند در تصمیم‌گیری بهتر و دقیق‌تر به خریداران کمک کند. در همین راستا همکاران ما در گروه آهن اسپات به استعلام روزانه ورق روغنی فولاد مبارکه و همچنین سایر مقاطع فولادی از معتبرترین و مطرح‌ترین مراجع مربوطه می‌پردازند.

به‌این‌ترتیب روند معاملات و خریدوفروش آهن تسهیل شده و افراد می‌توانند به یک مرجع درست و اصولی در زمینه فولاد دسترسی داشته باشند. برای مشاهده فهرست قیمت‌ها به آدرس www.ahanspot.com مراجعه فرمایید.