ورق روغنی فولاد غرب، یکی دیگر از پرکاربرد ترین انواع آهن آلات و محصولات فولادی می باشد که به دو صورت رول و فابریک تولید می شود. ورق روغنی فولاد غرب، در واقع یک ورق فولادی با ضخامت کمتر از ورق های عادی یا همان ورق سیاه می باشد که برای جلوگیری از زنگ زدگی محصول آن را روغن کاری می کنند.

این مدل محصولات به دلیل ضخامت و ابعاد گوناگون و همچنین رنگ های مختلف به کار رفته در آن، از کارایی بالایی برخوردار هستند. به طوری که اغلب وسایلی که در محل کار یا منزل خود می بینید که دارای سطح فلزی نازکی هستند از این محصول تهیه شده اند.

در بخش های بعدی این مطلب، ما ابتدا به معرفی ورق روغنی فولاد غرب می پردازیم، سپس انواع آن، کاربرد و نحوه قیمت گذاری این محصول تولید شده کارخانه فولاد غرب را به صورت مفصل مورد بررسی قرار می دهیم. با آهن اسپات همراه باشید.

معرفی ورق روغنی فولاد غرب

ورق روغنی فولاد غرب از آن ورق هایی است که در روند نورد سرد ساخته می شود. در مراحل نورد سرد به دلیل سرعت غلتک و جلوگیری از زنگ زدگی، روی سطح ورق را با روغن می پوشانند. این امر سبب شده تا به آن ورق روغنی گفته شود.

ضخامت ورق روغنی در محدوده 0.3 – 3 میلی متر و عرض استاندارد آن در محدوده 100 – 125 میلی متر می باشد. همچنین این محصول را می توان در سه سایز استاندارد به صورت زیر دسته بندی نمود.

 • 1830 میلی متر
 • 2440 میلی متر
 • 3050 میلی متر

نکته دیگر در خصوص ویژگی های این محصول این است که با انجام عملیات گرمادهی، یک حالت انعطاف پذیری در فولاد ایجاد می شود که در طی فرایند تولید، با استفاده از آنیل کاری این سطح انعطاف پذیری، ارتقا پیدا می کند.

همچنین لازم به ذکر این نکته است که ورق های روغنی فولاد غرب به دو صورت رول یا شیت تولید و به بازار عرضه می شوند.

ورق روغنی فولاد غرب چگونه تولید می شود؟

در فرایند نورد سرد که پس از عملیات نورد گرم، بر روی ورق صورت می گیرد، ضخامت ورق کاهش پیدا می کند. در این عملیات، کریستال های شکل دهنده فولاد تغییر می یابند و به عبارتی دیگر دفرمه می شوند.

کاهش ضخامت همراه با افزایش سختی محصول بوده و فرم دهی آن را مشکل می کند. به این منظور عملیات آنیل برای انجام تبلور مجدد صورت می گیرد.

مراحل آنیل کردن شامل یک مرحله گرمادهی است که نتیجه آن، افزایش خاصیت انعطاف پذیری ورق خواهد بود.

قبل از اینکه ورق تحت نورد سرد قرار بگیرد مرحله اسید شویی نیز لازم ست تا به وسیله آن از هر گونه اکسید زدوده شود. مراحل تولید ورق روغنی را می توان به شرح زیر فهرست کرد:

 • اسید شویی ورق سیاه
 • اعمال نورد سرد برای کاهش ضخامت
 • انجام فرایند نورد پوسته ای
 • روغن اندود کردن
 • فرایند آنیل
 • پرداخت نهایی محصول

انواع ورق روغنی فولاد غرب

با توجه به کیفیت ورق روغنی این کارخانه، می توان آن را به سه دسته تقسیم نمود. این سه دسته عبارت است از:

 • St12 ورق روغنی با کیفیت معمولی می باشد و از آن در مقاصد عمومی استفاده می شود همچنین برای خم کردن و شکل دهی ساده و کاربرد های جوشکاری به کار می رود.
 • St13 ورق روغنی با کیفیت نیمه کششی است که برای تولید محصولاتی که نیاز به شکل دهی از روش کشش دارند، مناسب است.
 • St14 ورق روغنی که از کیفیت فوق کششی برخوردار است.

این ورق چه کاربرد هایی دارد؟

از آنجایی که ورق های روغنی ظاهری مناسب دارند در صنایعی که نیاز به ورق های زیبا دارند استفاده می شوند. به همین دلیل اغلب از ورق روغنی فولاد غرب در صنعت ساختمان و ساخت و ساز، وسایل لوازم خانگی، خودرو ساز ها، سازندگان قفسه و ابزار های طبقه بندی، ساخت بشکه ها و مخزن های فلزی و … هستند.

علاوه بر زیبایی، استحکام مناسب ورق های نورد سرد روغنی، آن ها را تبدیل به کالایی پر کاربرد برای ساخت بدنه زیرین خودرو کرده است.

قیمت ورق روغنی فولاد غرب

قیمت ورق روغنی فولاد غرب در حالت کلی متأثر از قیمت آهن آلات و فولاد می باشد اما نکته قابل توجه این است که قیمت این محصول نسبت به سایر محصولات فولادی از نوسانات کمتری برخوردار است. قیمت نهایی ورق فولاد غرب برای مصرف کننده از محاسبه عنصر های اصلی و تشکیل دهنده این محصول نشات می گیرد. این عناصر متشکل از قیمت جهانی سنگ آهن، قیمت سوخت و انرژی به خصوص نفت، هزینه های حمل و نقل کالا و همچنین میزان تورم جهانی می باشد.

شما هم اکنون می توانید قیمت روز ورق روغنی فولاد غرب را در وب سایت آهن اسپات مشاهده نمایید.

جمع بندی

در طول این مطلب سعی شد تا به معرفی ورق روغنی فولاد غرب و انواع آن بپردازیم. این ورق روغنی، همانطور که در طول مطلب ذکر شد، تحت فرایند نورد سرد تولید می شود که در صنایع مختلفی چون صنایع ساختمان سازی، ساخت بشکه ها و مخزن های فلزی، وسایل لوازم خانگی و … کاربرد دارد.

همچنین قیمت این محصول با توجه به عوامل داخلی و خارجی چون قیمت جهانی سنگ آهن، نرخ ارز، هزینه حمل و نقل و غیره متغیر می باشد. امیدواریم که مطالب گفته شده برای همراهان عزیز آهن اسپات مفید واقع شده باشد.

برای آگاهی از جزئیات و تغییرات قیمت های محصولات فولادی به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید. این مجموعه با ارائه قیمت های لحظه ای و درج اطلاعات در خصوص مقاطع فولادی، آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد.