میلگرد کاوه تیکمه داش نوع مقطع فولادی به شکل لوله‌‌ای توپر است که در ساخت سازه‌های بتنی نقشی مهم و اساسی ایفا می‌کند. بدون استفاده از میلگردها، ساختمان‌های بتنی در برابر نیروهای کششی و برشی بسیار آسیب پذیر خواهند بود اما در صورت استفاده از میلگردها، استحکام سازه‌ها و ساختمان‌ها به صورت چشمگیری افزایش پیدا خواهد کرد.

انواع میلگرد کاوه تیکمه داش

میلگردهای کاوه تیکمه داش در انواع مختلف ساده و آجدار به شرح زیر تولید می‌شوند:

1.میلگرد ساده کاوه تیکمه داش:

این نوع از میلگرد کاوه تیکمه بر اساس استاندارد جهانی GOST 5781 کشور روسیه با علامت اختصاری A1 و در استاندارد ملی 3132 ایران با علامت تجاری (س240) شناخته می‌شود. میلگرد A1 تیکمه داش سطحی کاملا صاف و ساده دارد. در ترکیب شیمیایی این میلگرد ساده از حدودا 24 درصد کربن استفاده شده است.

در واقع میلگرد ساده در میان انواع میلگردهای کاوه داش، کمترین میزان کربن را دارد. این موضوع موجب شده است که میلگرد A1 کمترین استحکام و بیشترین انعطاف پذیری را در میان گریدهای مختلف میلگرد کاوه تیکمه داشته باشد.

از جمله سایر ویژگی‌های بازر میلگرد کاوه تیکمه داش باید به قابلیت جوش پذیری بالای آن اشاره کرد.

2.میلگرد آجدار کاوه تیکمه داش:

میلگرد آجدار کاوه تیکمه داش بر روی سطح خود دارای برجستگی‌ها و شیارهایی است که به منظور افزایش چسبندگی آن به بتن ایجاد شده‌اند. میلگرد آجدار کاوه تیکمه داش از نظر ظاهری و ویژگی‌ها به سه نوع زیر تقسیم بندی می‌شوند:

 • میلگرد آجدار مارپیچی کاوه تیکمه داش:

آج‌های موجود بر روی این نوع میلگرد به صورت شیارهای فنری شکل هستند. این نوع میلگرد براساس استاندارد جهانی GOST 5781 کشور روسیه با علامت اختصاری A2 و در استاندارد ملی 3132 ایران با علامت تجاری (س340) شناخته می‌شوند.

در ترکیب شیمیایی میلگرد گرید A2 از 32 درصد عنصر کربن استفاده شده است. به همین دلیل این گرید از میلگرد جزو محصولات نیمه سخت فولادی به شمار رفته و دارای سختی متوسطی است.

از دیگر ویژگی‌های میلگرد A2 قابلیت انعطاف و جوش پذیری متوسط آن است. به این معنا که انجام عملیات ماشین کاری و جوشکاری بر روی این گرید از میلگرد مجاز است. اگرچه توصیه می‌شود تا جای ممکن از انجام این عملیات اجتناب شود.

 • میلگرد آجدار جناقی تیکمه داش:

میلگرد آجدار جناقی دارای شیارهایی هفت و هشتی شکل است که سرتاسر سطح آن می‌پوشاند. این نوع میلگرد براساس استاندارد روسیه با علامت اختصاری A3  و براساس استاندارد ملی با علامت (س400) نامگذاری می‌شود.

مقدار کربنی که در آلیاژ این گرید از میلگرد به کار رفته  برابر با 37 درصد است. همین امر باعث افزایش سختی و کاهش نرمی و شکل پذیری آن می‌شود. میلگرد گرید A3 از محصولات سخت فولادی است که به هیچ عنوان نباید جوشکاری بر روی آن انجام گردد.

 • میلگرد آجدار مرکب تیکمه داش:

آج‌های این نوع از میلگرد دارای شکلی پیچیده‌تر نسبت به انواع دیگر میلگردهای آجدار است. به علاوه میزان 0.40 درصدی عنصر کربن در ساختار شیمیایی آن باعث شده که این گرید میلگرد از بیشترین مقاومت و استحکام نسبت به سایر گریدهای میلگرد کاوه تیمکه داش برخوردار باشد.

میلگرد آجدار مرکب مطابق با استاندارد روسیه با علامت اختصاری A4 و در استاندارد ملی ایران با علامت (س 500) نامگذاری می‌شود.

مشخصات فنی میلگرد کاوه تیکمه داش

مشخصات فنی و مکانیکی میلگردهای کاوه تیکمه داش به شرح زیر است:

1.میلگرد A1

 • تنش گسیختگی: 3800 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
 • تنش جاری: 2400 کیلوگرم بر سانتی مربع
 • تغییر شکل پلاستیکی: 25 درصد

2.میلگرد A2

 • تنش گسیختگی: 5000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
 • تنش جاری: 3400 کیلوگرم بر سانتی مربع
 • تغییر شکل پلاستیکی: 19 درصد

3.میلگرد A3

 • تنش گسیختگی: 6000 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
 • تنش جاری: 4000 کیلوگرم بر سانتی مربع
 • تغییر شکل پلاستیکی: 14 درصد

4.میلگرد A4

 • تنش گسیختگی: 6500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
 • تنش جاری: 5000 کیلوگرم بر سانتی مربع
 • تغییر شکل پلاستیکی: 10 درصد

کاربرد میلگرد کاوه تیکمه داش

میلگرد کاوه تیکمه داش در = ساختمان سازی کاربرد فراوان دارد. البته علاوه بر ساخت و ساز در ساخت سیم خاردار، میخ و پیچ، سیم بکسل، توری و … استفاده  می‌شود. کاشت میلگرد در بتن در حین ساختمان سازی استحکام را تا حد قابل توجهی افزایش می‌دهد.

وزن و علامت اختصاری میلگرد تیکمه داش

استاندارد ملی ایران 3132 در هر یک از مقاطع فولادی پرکاربرد، وزن و ابعاد استاندارد خاصی ارائه داده است که هر یک از تولیدکنندگان فولادی کشور موظف به تولید محصولات خود طبق این استاندارد هستند.

البته در این استاندارد برای هر یک از سایز‌ها یک بازه وزنی در نظر گرفته شده که معمولا میلگرد کاوه در محدوده پایین این بازه تولیدات خود را عرضه می‌کند و نسبت به رقبای خود میلگرد کاوه سبک‌تر است.

میلگردهای کارخانه فولاد کاوه تیکمه داش دارای علامت اختصاری SFK هستند که برروی تولیدات این کارخانه حک می‌شود. برای اطمینان از اصالت کالا حتما در هنگام خرید به علامت حک شده روی میلگردها دقت کنید.

قیمت میلگرد تیکمه داش 

قیمت میلگرد تیکمه داش نیز همانند میلگردهای کارخانه‌های دیگر نوسانات زیادی را تجربه می‌کند.قبل از خرید میلگرد تیکمه داش بهتر است قیمت ها را زیر نظر داشته باشید تا از روند قیمت ها اطلاع یابید.

قیمت میلگرد تیکمه داش بر خلاف شرکت های دولتی به‌طور رسمی از سمت کارخانه روزانه اعلام می‌شود و در دسترس است. همچنین میلگرد کاوه هر هفته با قیمت مصوب در بورس کالا عرضه می‌شود. شما فعالان صنعت آهن می‌توانید قیمت میلگرد کاوه تیکمه داش را به صورت لحظه‌ای در وب سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

با توجه به اینکه کیفیت میلگرد تولیدی فولاد کاوه تیکمه داش نسبت به واحد های نوپا در منطقه تا حدودی بالاتر است، لذا از نظر کارشناسان عصر آهن، قیمت اعلامی میلگرد کاوه منطقی به نظر می‌رسد.

قیمت روز میلگرد کاوه تیکمه داش چون دیگر مقاطع فولادی دچار نوسان خواهد شد و در طول هفته و حتی در طول روز نیز روند افزایشی و یا کاهشی آن تغییر خواهد داشت.

این نوسانات عمدتا همسو با تغییرات قیمت دلار اتفاق می‌افتد. البته میزان عرضه و تقاضا نیز بر قیمت روز میلگرد کاوه تیکمه داش اثر گذار است. در صورتی که به هر دلیلی کارخانه ظرفیت تولیدات خود را کاهش یا افزایش دهد، با بر هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا، نوسانات قیمت را شاهد خواهیم بود.

برای مشاهده به روزترین قیمت‌های حال حاضر به آدرس www.ahanspot.com مراجعه فرمایید.