میلگردها به دلیل نقش مهمی‌که در ساختمان سازی دارند، از نظر کیفیت و قیمت در بازار اهمیت زیادی دارد. میلگرد سیادن ابهر که یکی از باکیفیت‌ترین مدل‌های موجود در بازار است، در کارخانه سیادن در شهرستان ابهر استان زنجان تولید می‌شود.

میلگرد ابهر

میلگرد ابهر در استاندارهای  A2 و A3 و به صورت شاخه‌ای تولید می‌گردد. میلگرد نوع A2  ابهر در سایز 8 الی 12 و میلگرد نوع A3  ابهر در سایز 10 الی 28 تولید و وارد بازار می‌شود.  نکته مهم در مورد محصولات این کارخانه این است که تمامی‌ میلگردهایی که در آن تولید می‌شوند از نوع آجدار و جناغی هستند و به همین دلیل برای نوع کاربری که در صنایع ساختمان سازی دارند، مناسب اند.

کارخانه فولاد ابهر

این کارخانه در سال 1385 در ابهر در استان زنجان تأسیس گردیده‌است. از اهداف پایه‌گذاری آن  تولید میلگرد و مقاطع فولادی بوده‌است. انواع میلگرد تولیدی در کارخانه فولاد ابهر از سایز 8 تا 32 است؛ همچنین کارخانه فولاد ابهر یک خط نورد تولید انواع میلگرد هم دارد که مطابق با استاندارد‌های ملی و جهانی است و دارای کیفیت A2 و A3 است.

ظرفیت تولید این کارخانه 288 هزار تن است و انواع مقاطع فولادی از جمله میلگرد را تولید می‌کند. سبد محصولات فولاد سیادن ابهر شامل میلگرد و شمش بیلت نیز می‌باشد. میلگرد ابهر در زمره پرفروش ترین محصولات این کارخانه می‌باشد. این کارخانه در سال 1390 به عنوان یکی از کارآفرینان برتر در استان زنجان شناخته شد.

استاندارهای مختلف میلگرد

در کشورهای مختلف، فولاد میلگرد با استانداردهای متفاوتی تولید می‌شوند و در هر استانداردی طبقه‌بندی مشخصی در ارتباط با خواص مکانیکی فولادها وجود دارد.

طبق استاندارد روسی فولاد تولیدی به سه گروه تقسیم می‌شوند که عبارتند از :

فولاد  A-1

این نوع میلگرد صاف و دارای مقاومت تسلیم 2300 سانتی متر مربع و مقاومت کششی 3800 بر سانتی متر مربع می‌باشد.

فولاد  A-2

این نوع میلگرد آجدار و دارای مقاومت تسلیم 3000 سانتی متر مربع و مقاومت کششی 5000 بر سانتی متر مربع می‌باشد.

فولاد  A-3

این نوع میلگرد آجدار و دارای مقاومت تسلیم 4000 سانتی متر مربع و مقاومت کششی 6000 بر سانتی متر مربع می‌باشد.

مشخصات میلگرد سیادن ابهر

  • میلگرد تولید شده در کارخانه سیادن ابهر مانند میلگردهای تولید شده در سایر کارخانه‌های کشور مانند میلگرد ابرکوه، میلگرد بافق یزد، میلگرد نیشابور، میلگرد زاگرس و دیگر انواع میلگرد دارای استاندارد روسی هستند. از آنجایی که میلگرد سیادن ابهر نیز از شمش‌های تولید شده توسط تولیدکنندگان شمش داخل ایران استفاده می‌کند، آنالیز شیمیایی این میلگردها به طور یکپارچه و دارای یک فرمول هستند.
  • نکته بعدی در مورد میلگرد سیادن این است که علامت اختصاری کارخانه آن SIADDEN  می‌باشد.
  • میلگرد آجدار ابهر برای استفاده در پروژه‌ها و سازه‌هایی که باید دچار تغییر شکل یا جوش‌کاری شوند مناسب نیست و جوشکاری روی این نوع میلگردها ممنوع است. همچنین میلگردهای آجدار مجتمع ابهر را با شناسایی علامت حک شده KFA-TC روی آن‌ها شناخته می‌شود.
  • میلگرد ابهردر استاندارد A2 و A3 در سایزهای 8 تا 28 در بازار موجود هستند. میلگرد آجدار A2 دارای تنش جاری 3400 مگا پاسکال و تنش گسیختگی 5000 مگاپاسکال می‌باشد ولی میلگرد آجدار A3 دارای تنش جاری 4000 مگا پاسکال و تنش گسیختگی 6000 مگا پاسکال است. به دلیل کم بودن میزان کربن در میلگرد A2، این میلگرد انعطاف پذیری قابل قبولی داشته و گزینه مناسبی برای ساخت المان‌های بتن آرمه می‌باشد.
  • وزن میلگرد سیادن ابهر مطابق با استانداردهای جهانی هستند و برای مقاوم سازی بتن و ساخت و سازهای صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع میلگرهای سیادن ابهر با توجه به سایز

میلگردهای سیادن را می‌توان بر اساس سایز آن‌ها به چند گروه تقسیم کرد:

میلگرد سیادن ابهر 8 ، میلگرد  10، میلگرد 12، میلگرد 14، میلگرد 16، میلگرد  18، میلگرد  20، میلگرد 22، میلگرد 25، میلگرد  28

میلگرد سیادن ابهر بر اساس آنالیز

میلگرد ساخته شده در کارخانه ابهر بر اساس آنالیز هم به دو گروه میلگرد سیادن ابهر A2و میلگرد سیادن ابهر A3تقسیم می‌شود.

قیمت میلگرد سیادن ابهر

قیمت‌های محصولات تولید شده در کارخانه سیادن ابهر توسط خود کارخانه معین می‌شود و متناسب با قیمت‌های بازار است. میلگرد سیادن همچنین در بورس نیز فعال است. نکته مهمی‌که باید در مورد این میلگردها در نظر داشته باشید این است که به علت قیمت مناسب در مقایسه با سایر رقیبان تقاضای بالایی در سطح بازار دارد.

برای تعیین قیمت به روز و لحظه‌ای میلگرد ابهر عوامل متفاوتی دخیل هستند. از جمله این عوامل می‌توان به قطر متفاوت این نوع میلگردها، میزان رعایت استاندارد هنگام تولید، هزینه‌هایی که برای حمل‌ و نقل مصرف می‎شود، قیمت به روز مواد اولیه و کیفیت محصول پایانی نام برد. البته قیمت میلگرد 14، 16 و 18 ابهر به دلیل پرفروش بودن، برای خریداران اهمیت بیشتری دارد.

خرید میلگرد سیادن ابهر

هنگام خرید میلگرد باید به مسافت کارخانه تولیدکننده تا محل پروژه هم توجه کنید. در خرید میلگرد و دیگر مقاطع فولادی توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد، زیرا می‌تواند هزینه‌های پروژه شما را به‌شدت تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین در ابتدا باید اطلاعات کاملی از کارخانه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران داشته باشید تا ببینید محصول موردنظر شما، توسط کدام کارخانه تولید می‌شود. سپس باید کیفیت و قیمت میلگرد این کارخانه‌ها را بررسی کنید.

سخن پایانی

در هنگام محاسبه قیمت میلگرد علاوه بر استعلام قیمت، باید به هزینه حمل‌ونقل آن نیز توجه کنید. تنها با در نظر گرفتن این موارد شما می‌توانید خرید میلگرد موفق به‌صرفه‌ای داشته باشید. سایت آهن اسپات هم در مورد کارخانه‌های سازنده میلگرد، هم کیفیت آن‌ها و قیمت دقیق و لحظه‌ای محصولات فولادی اطلاعات کاملی ارائه می‌دهد.