میلگرد شاهرود یک از مصالحی است که در پروژه‌های ساخت و ساز از آن به وفور استفاده می‌شود. چراکه هنگامی که برای شروع یک پروژه ساخت‌وساز بتن یا سیمان آماده می‌شوید، به خوبی می‌دانید که میلگرد یک عضو اساسی در ساختمان‌سازی است.

میلگرد دقیقاً چه کاری برای پروژه شما انجام می‌دهد که آن را بسیار مهم می‌کند؟ چه مجموعه‌هایی در ایران تولیدکننده میلگرد هستند و بهترین آن‌ها کدامند؟
در ادامه این مطلب درباره میلگرد شاهرود به عنوان یکی از پیشتازان تولید محصولات فولادی در کشور صحبت خواهیم کرد.

درباره کارخانه میلگرد شاهرود

تولید میلگرد در هر کشور به دلیل شرایط اقلیمی متغیر است و هر کشور دارای استاندارد مخصوص خود می‌باشد. کشورهایی از جمله ژاپن، فیلیپین، آمریکا، آلمان و ایران هر کدام استاندارد مخصوص به خود را دارد.

یکی از مهم‌ترین روش‌های تولید که در اکثر کشورها یکنواخت است روش تولید ترمکس است. برای خنک کردن در روش ترمکس به یک باره آب بر روی بدنه ریخته می‌شود که سطح بیرونی آن خنک و مغز داخلی میله گرم می‌باشد این روش مقاومت میلگرد را در شرایط مختلف آب و هوایی بالا می‌برد.

یکی از مجموعه‌هایی که داخل ایران از این تکنیک بهره می‌گیرد، کارخانه فولاد شاهرود می‌باشد. مجتمع فولاد شاهرود با هدف تولید انواع میلگرد در گریدهای A2 و A3 در 12 کیلومتری شهرستان شاهرود تاسیس شد.

این کارخانه یکی از شرکت‌های خصوصی است که در سال 1380 تاسیس شد، با توجه به سیاست‌های کاری این شرکت در سال 1385 توانست به ظرفیت 200 هزار تن در سال برسد.

میلگرد آج‌دار کارخانه فولاد شاهرود در سایزهای 8 الی 32 میلی متر قرار دارد که بسته به محیط و کاربرد آن متفاوت می‌باشد. این شرکت برای 500 نفر به طور مستقیم و برای 1000 نفر به طور غیرمستقیم ایجاد اشغال نمود.

مجتمع فولاد شاهرود از دیگر تولیدکنندگان میلگرد در استان سمنان می‌باشد که در کنار دیگر کارخانه این استان نورد گرم سمنان در حال تولید میلگردهای آجدار باکیفیت در استاندارد A2 و A3 از سایز ۱۰ الی ۳۲ با طول ۱۲ متر بوده و از تامین کنندگان بزرگ در بازار آهن آلات کشورمان ایران به حساب می‌آید.

قیمت میلگرد شاهرود امروز به نسبت به کیفیت تولیدات آن توجیه اقتصادی داشته و متقاضیان زیادی من جمله انبوه سازان و مجریان پروژه‌های عمرانی در استان سمنان و سایر شهرهای ایران دارد.

قیمت میلگرد شاهرود برای آن دسته از شرکت‌های پیمانکاری ساختمانی که مجری طرح‌های عمرانی در استان‌های همجوار سمنان هستند و همچنین صادرکنندگان محصولات فولادی به کشورهای همسایه ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

محصولات کارخانه فولاد شاهرود

از محصولات تولید شده این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

میلگرد شاهرود A2

مشخصات این نوع میلگرد شامل آج 340 به شکل مارپیچی بوده که از حیث میزان سختی از نوع میلگرد‌های نسبتا ترد محسوب می‌شود.
این نوع میلگرد دارای استحکام تسلیم 3000 نیوتن بر متر مربع و استحکام کششی 5000 نیوتن بر متر مربع است.

به‌دلیل ترد بودن میلگرد، استفاده از آن در عملیات جوشکاری توصیه نمی‌شود. این نوع میلگرد عمدتاً در عملیات ساختمانی همچون خاموت زنی استفاده می‌شود.

میلگرد شاهرود A3

مشخصات این نوع میلگرد شامل آج 400 به شکل جناغی هفت و هشت بوده که در رده میلگردهای سخت و شکننده به حساب می‌آید.

تنش تسلیم این نوع میلگرد 4000 نیوتن بر متر مربع و استحکام کششی آن 6000 نیوتن بر متر مربع است. از این نوع میلگرد در عملیات صنعتی و ساختمانی به وفور استفاده می‌شود.

قیمت میلگرد شاهرود

مجتمع صنعتی فولاد شاهرود از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان میلگرد در نواحی شمال شرقی ایران محسوب می‌شود.
استان‌های مازندران، گلستان، خراسان رضوی و تهران را می‌توان از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان میلگرد تولید این کارخانه دانست

کاربرد میلگرد شاهرود در ساختمان‌سازی

میلگردهای شاهرود را می‌توانید در ساخت‌وساز بتن استفاده می‌شود. با افزودن این میله‌های فولادی تقویت‌کننده، بتن مسلح ایجاد می‌کنید.

چه پروژه شما شامل دال‌های کف، دیوارها یا ستون‌ها باشد، میلگرد شاهرود کمک می‌کند تا ترک‌هایی که ایجاد می‌شوند از فروپاشی پروژه جلوگیری کنند.
تمام ترک‌های بتن، میلگردها و مواد تقویت‌کننده به کنترل محل و وسعت ترک‌ها کمک کرده و همچنین استحکام ساختاری پروژه را فراهم می‌کند.

قیمت روزمیلگردشاهرود بر اساس فاکتورهای متنوعی تعیین می‌شود. به عنوان مثال قیمت میلگرد 16 شاهرود امروز با قیمت میلگرد حرارتی شاهرود متفاوت است.

خوشبختانه سایت آهن اسپات امکانی را فراهم کرده است تا بتوانید قيمت ميلگرد شاهرود را به صورت لحظه‌ای و روزانه مشاهده کنید.

همان طور که میدانید؛ استفاده از میلگرد شاهرود، بتن را چندین برابر در برابر شکست مقاوم می‌کند. با استفاده از یک میله تقویت‌کننده که در برابر خوردگی مقاوم است و استحکام کششی برای مصالح فراهم می‌شود.

اگر می‌خواهید سازه بتنی خود را بسازید، میلگرد شاهرود پشتیبانی بسیار قوی‌تری نسبت به سیم‌های فولادی، فایبرگلاس تقویت‌کننده و بسیاری از محصولات دیگر موجود در بازار دارد. زیرا در نوع خود استحکام سازه‌ای را فراهم می‌کند.

شما می‌توانید برای خرید میلگرد شاهرود، از گزینه‌هایی که این مجموعه به شما ارائه می‌کند بهره بگیرید:

 • میلگرد فولاد کربنی ستون فقرات کار بتن است.
  در اکثر بتن‌ریزی‌ها استفاده می‌شود. زیرا هزینه کمتری دارد و استحکام بالایی را فراهم می‌کند.
 • GFRP پلیمری تقویت‌شده با الیاف شیشه جایگزینی برای میلگردهای فولادی سنتی است.
  با استفاده از فایبرگلاس، میلگرد به‌صورت چوبی ایجاد می‌شود تا تقویت شود. از نظر استحکام کششی قوی‌تر است.
 • میلگردهای گالوانیزه در شرایطی که خوردگی می‌تواند مشکل‌ساز باشد استفاده می‌شود.
  میلگرد با استفاده از چندین فرآیند مختلف با روی پوشانده می‌شود. این موارد می‌تواند شامل آبکاری سرد، آبکاری گرم یا آبکاری الکتریکی باشد. روی یک سد محافظ بر روی فولاد ایجاد می‌کند.
 • میلگردهای فولادی ضد زنگ در محیط‌های خورنده که روی به دلیل اثرات گالوانیزه آن نمی‌تواند مورداستفاده قرار گیرد استفاده می‌شود.
  نسبت به میلگرد گالوانیزه گران‌تر است. به همین دلیل، فقط در مواقع ضروری استفاده می‌شود.
 • میلگرد با روکش اپوکسی یک گزینه مدرن و اقتصادی برای محیط‌های خورنده است.
  میلگرد با پوشش اپوکسی برای محافظت در برابر خوردگی است. با این حال، ممکن است در محیط‌هایی که جابجایی بستر، ترک‌ها یا حرکت مکانیکی ممکن است به پوشش محافظ آسیب برساند، بهترین گزینه نباشد و به مواد خورنده اجازه دسترسی به فولاد را بدهد.

اندازه‌های مختلف میله و درجات فولاد برای ارائه سطوح مختلف استحکام در دسترس است. این موضوعات در میلگرد شاهرود قیمت بسیار تاثیرگذار است.

انواع میلگرد شاهرود

میلگردهای شاهرود در دو نوع میلگرد آجدار و میلگرد ساده تولید می‌شود که هرکدام از این میلگردها در دو نوع شاخه و کلاف به بازار عرضه می‌شوند.

در واقع میلگرد برای جبران مقاومت کششی پایین بتن در مقابل نیروهای وارده استفاده می‌شود. از آنجایی‌که توانايي بتن در تحمل نیروهای کششی بسیار کم است برای جلوگیری از شکسته شدن آن، میلگردها را به کار می‌گیرند.

قیمت میلگرد آجدار شاهرود نقش بسزایی در هزینه‌های تمام‌شده یک پروژه ساختمانی دارد، خرید میلگرد همواره از دغدغه‌های اصلی سازندگان و پیمانکاران ساختمان بوده است.

با توجه به تنوع محصولات و کارخانه‌های تولیدی، نوسانات قیمت میلگرد و مباحث فنی و تخصصی همواره استفاده از مشاوره افراد متخصص می‌تواند در خریدی مطمئن موثر باشد.

در مورد تولید میلگرد آجدار شاهرود منابع مختلفی مورد استناد قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه میلگردهای تولیدشده توسط کارخانه ذوب‌آهن بر اساس استانداردهای روسیه هستند استاندارد 2590 GOST از مهم‌ترین منابع محسوب می‌گردد.

جدول وزنی ذکر شده در استاندارد گوست روسیه دقیقا همان جدول وزنی میلگردهای ذوب‌آهن می‌باشد. یکی دیگر از استاندارد های مرجع در تولید میلگردهای آجدار استاندارد اروپایی BS EN ISO 15630  می‌باشد. در این استاندارد نیز در مورد روش‌های تست میلگردهایی که برای فولادهای مسلح کننده بتن صحبت شده است. اما در میان منابع داخلی نیز دو استاندارد مهم مورد استناد قرار می‌گیرند.

برای کسانی که در صنعت و ساختمان‌سازی فعالیت می‌نمایند و به‌نوعی با میلگرد آجدار سروکار دارند این استانداردها بسیار آشنا هستند. لازم به ذکر است قیمت میلگرد به‌نوعی تابع استاندارد آن نیز می‌باشد.

قیمت میلگرد تولیدشده بر اساس استاندارد های قابل قبول بیش از قیمت میلگرد متفرقه اعلام می‌شود. استانداردهای ملی مورد استناد برای میلگرد آجدار شاهرود عبارتند از:

استاندارد ملی 3132 (ویرایش دوم تیرماه 92) با عنوان :
میلگردهای فولادی گرم نوردیده برای تسلیح بتن – ویژگی‌ها و آزمون‌ها

استاندارد ملی 8103 -1 (تجدید نظر اول 1392) با عنوان :
فولاد برای تسلیح و پیش تنیدن بتن – روش‌های آزمون – قسمت اول، میلگرد ، مفتول و سیم‌های تسلیح کننده.

در پایان…

اگر قصد خرید میلگرد دارید پیشنهاد می‌کنیم برای خرید مستقیم از کارخانه‌های تولید میلگرد، محصولات مورد نظر خود را از سایت آهن اسپات تهیه کنید تا با قیمت مناسب‌تری محصولات را بخرید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه به واسطه‌ها نداشته باشید.

آهن اسپات، مرجع بزرگ و مطمئنی برای مشاهده قیمت میلگرد به صورت روزانه است و به شما این امکان را می‌دهد تا قیمت آنلاین آهن و همچنین تحلیل و بررسی اخبار آهن و فولاد کشور را به صورت روزانه و لحظه به لحظه مشاهده نمایید.