میلگرد شاهین بناب نیز مانند سایر میلگردهای مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز یکی از آخرین تحولات در پروژه‌های ساختمانی و… است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میلگرد یک میله فولادی است که بتن را تقویت کرده و ضد خوردگی است. این میله‌های فولادی تقویت‌کننده به طور گسترده در صنعت ساخت‌وساز برای ساخت دال کف، دیوارها و پایه‌های بتنی استفاده می‌شود. یکی از بهترین مجموعه‌های تولیدکننده میلگرد در ایران؛ کارخانه شاهین بناب می‌باشد که در ادامه این مطلب بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

درباره کارخانه تولید میلگرد شاهین بناب 

کارخانه شاهین بناب یکی از ده‌ها واحد تولید فولاد کشور است که در سال 1381 در شهرستان بناب تاسیس شد و در سال 1383 به بهره‌برداری رسید.
این کارخانه دارای ظرفیت تولید 600000 هزار تن در سال می‌باشد. فولاد شاهین بناب در محیطی با فضایی معادل 140000 متر مربع ساخته شد که در شهرک صنعتی بناب واقع شده است.
این منطقه صنعتی دارای موقعیت جغرافیایی بسیار عالی می‌باشد که دسترسی آسان به خطوط ریلی کشور از نکات قابل توجه این کارخانه است.

تجهیزات کارخانه میلگرد شاهین بناب از کشور ایتالیا وارد شد و خطوط تولید میلگرد شاهین بناب با تکیه بر متخصصین داخلی و رعایت اصول استاندارد راه‌اندازی شد.
این کارخانه دارای خط تولید نورد گرم می‌باشد و محصولاتی که در این کارخانه تولید می‌شوند از نوع میلگرد آجدار می‌باشد.

تمامی محصولات بر اساس استاندارد جهان تولید می‌شود و در گریدهای A2،A3 و A4 ساخته می‌شود. سایز میلگرد شاهین بناب از 8 تا 32 می‌باشد که بر اساس قطر آن قیمت میلگرد شاهین بناب متغیر می‌باشد.
این مجموعه مجهز به کوره‌هایی می‌باشد که عملیات ذوب فولاد در جهت تولید انواع میل‌گرد را انجام می‌دهد.

شاهین بناب دارای آزمایشگاه کاملی است که در سه قسمت ساخته‌شده است. از زمان ورود مواد اولیه به کارخانه تا زمان خروج این محصولات از چرخه تولید، موردبررسی و تست قرار می‌گیرند. که به ترتیب می‌توان به آزمایشگاه شیمی، آزمایشگاه اسپکترومتری و آزمایشگاه خواص مکانیکی اشاره کرد.

انواع میلگرد کارخانه شاهین بناب

انواع میلگرد کارخانه شاهین بناب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میلگرد فولاد کربنی

استحکام گسترده‌ای را ارائه می‌دهد و با هزینه مقرون به صرفه عرضه می‌شود. همچنین این محصول کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارد.

 • پلیمر تقویت‌شده با الیاف گاز یا GFRP

این گونه شامل فایبرگلاس به عنوان یک جزء است و به دلیل ارائه استحکام کششی بسیار بیشتری نسبت به انواع دیگر شناخته شده است. GFRP یک جایگزین محبوب برای انواع معمولی ساخته‌شده از فولاد است.

 • میلگرد گالوانیزه

این نوع به طور گسترده در شرایطی که احتمال خوردگی بیشتر است استفاده می‌شود. این محصول چندین فرآیند را طی می‌کند تا پوشش روی سطح را به دست آورد. این پوشش یک سپر محافظ بر روی میله فولادی ایجاد می‌کند که از خوردگی جلوگیری می‌کند.

 • میلگرد تقویت‌شده با روکش اپوکسی

جدیدترین و مقرون به‌صرفه‌ترین نسخه است که برای مقابله با محیط‌های خورنده طراحی‌شده است. میلگرد با روکش اپوکسی از خوردگی محافظت می‌کند.

کاربرد و مزایای میلگرد شاهین بناب

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که کاربرد میلگرد چیست؟ ایجاد ترک در پروژه‌های ساختمانی بسیار رایج است.
این میله‌های فولادی تقویت‌کننده مانع از فلج شدن این ترک‌ها به گرد و غبار می‌شوند. علاوه بر این، به گفته طراحان سازه، مهندسان و کارشناسان ساخت‌وساز، این میلگردهای فولادی تقویت‌کننده همچنین استحکام ساختاری بسیار زیادی را برای یک پروژه ساختمانی ایجاد می‌کند و دوام آن را افزایش می‌دهد.

همان طور که در بخش مقدمه اشاره کردیم؛ مجموعه‌های بسیاری در ایران تولیدکننده میلگرد هستند. اما مجتمع فولاد صنعت بناب دارای چهار شرکت تابعه بوده و در مجموع دارای هفت خط نورد گرم و دو خط ذوب و ریخته‌گری فولاد می‌باشد.

انواع میلگرد آجدار فولادی ، تیرآهن شاهین بناب ، نبشی بناب ، ناودانی و مفتول‌های آلیاژی در خطوط نورد و شمش‌های فولادی به ابعاد 150*150 و به طول 6 یا 12 متر در خطوط ذوب و ریخته‌گری فولاد تولید می‌گردد.

توجه داشته باشید که میلگرد شاهین بناب  بتن را چندین برابر در برابر شکست مقاوم می‌کند. همچنین استحکام کششی را به پروژه شما ارائه می‌دهد و به دوام بسیار طولانی تری کمک می‌کند.
میلگرد شاهین بناب برای پروژه‌های بتنی سازه‌ای، در مقایسه با هر جایگزین معمولی دیگر ازجمله تقویت‌کننده فایبرگلاس و سیم‌های فولادی، پشتیبانی بسیار قوی‌تری ارائه می‌دهد.

مزایای میلگرد شاهین بناب

از میلگردهای شاهین بناب برای بهبود مقاومت کششی بتن استفاده می‌شود، همه ما می‌دانیم که از آنجایی که بتن در کشش بسیار ضعیف است، اما در فشار قوی است.

خاصیت کششی ارائه شده توسط میلگرد شاهین بناب باعث جلوگیری و به حداقل رساندن ترک‌های بتن تحت بارهای کششی می‌شود. فولاد فقط به عنوان میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا ازدیاد طول فولاد در اثر دماهای بالا تقریباً برابر با بتن است.

میلگرد شاهین بناب به دلیل مزایای منحصر به فرد خود در مقایسه با سایر مجموعه‌های تولیدکننده میلگرد یک انتخاب مناسب محسوب می‌شود. از مزایای میلگرد شاهین بناب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • محصولات شاهین بناب به راحتی قابل جابجایی، دستکاری و جوش هستند و در مقایسه با فولادهای گالوانیزه و روکش شده می‌توانند در هنگام نصب آسیب و سایش را تحمل کنند.
 • بتن تازه روی قالب قالبی که از قبل با آرماتور آماده شده است قرار می‌گیرد. میلگرد شاهین بناب در طول مراحل بتن ریزی در بتن شناور نمی‌شوند. از این رو، میلگرد شاهین بناب نیازی به اتصال خاصی با قالب ندارد.
 • ماهیتی مستحکم دارند که می‌توانند در برابر شدت، سایش و پارگی در طول فعالیت‌های ساختمانی مقاومت کنند.
 • این میلگرد را می‌توان به اندازه شکل و مشخصات مورد نیاز خم کرد. از این رو میله‌های فولادی ساخته‌شده به راحتی در محل تحویل داده می‌شوند.
 • پس از اینکه فولاد تقویت‌شده در طول عمر سازه باقی مانده، دوباره بازیافت می‌شود و برای ساخت‌وساز جدید استفاده می‌شود.
 • محصولات شاهین بناب به راحتی در هر منطقه ای در دسترس است. هر منطقه از یک کشور یک تامین کننده یا تولیدکننده فولاد خواهد داشت. از این رو تقویت فولادی به راحتی در دسترس است.
 • این میلگرد دارای نسبت وزنی بالایی هستند که به معنای کیفیت بالایی در واحد جرم است. بنابراین مهم نیست که ساختار کلی چقدر بزرگ باشد، مناطق فولادی بر خلاف سایر مصالح سازه ساختمانی کوچک و سبک خواهند بود.

قیمت میلگرد شاهین بناب

قیمت میلگرد شاهین بناب به عوامل مختلفی که در ادامه آورده شده است بستگی دارد. یکی از عوامل تعیین‌کننده قیمت میلگرد، ضخامت و طول هر شاخه آن می‌باشد، هرچند که تأثیر طول بر قیمت بیشتر از تأثیر ضخامت است.
البته لزوما طول میلگرد با قیمت آن رابطه مستقیمی ندارد و به این صورت نیست که با 5 برابر شدن طول میلگرد، قیمت آن نیز 5 برابر شود و معمولا قیمت به میزان کمتری افزایش می‌یابد.

عامل مهم دیگری که تعیین‌کننده قیمت میلگرد است، قیمت فولاد خام است که ماده اولیه میلگرد می‌باشد و به دلیل اینکه فولاد خام قیمت مشخص و از پیش تعیین‌شده‌ای دارد، قیمت میلگرد نیز در فروشگاه‌ها و شهرهای مختلف تقریبا با هم برابر است.

البته قیمت فولاد و به تبع آن قیمت میلگرد به نوسانات بازار وابسته است و حتی قیمت آن می‌تواند از روزی به‌روز دیگر متفاوت باشد.

فاکتور بعدی که بر قیمت میلگرد تأثیر دارد، استفاده یا عدم استفاده از پوشش آپوکسی بر روی میلگرد است. استفاده از آپوکسی باعث افزایش مقاومت میلگرد در برابر خوردگی می‌شود و البته این میلگردها قیمت بیشتری نسبت به میلگردهای سیاه دارند.

این میلگردها برای استفاده در محیط‌های بسیار خورنده مانند دریا مناسب می‌باشند، هرچند قبل از استفاده در چنین مواردی باید برای وجود شکاف یا ناپیوستگی در پوشش بررسی شوند، زیرا این ناپیوستگی‌ها می‌توانند منجر به خوردگی فولاد شوند.

یکی دیگر از فاکتورهای اثرگذار، سایز میلگرد است. بدیهی است که قیمت میلگرد 8 شاهین بناب با قیمت میلگرد 12 آن متفاوت است. خوشبختانه سایت آهن اسپات این امکان را برای شما فراهم کرده است که قیمت میلگرد فولاد شاهین بناب امروز را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

خریدی مطمئن با آهن اسپات (ahanspot) 

سازه‌های بتنی مدرن بدون میله‌های فولادی تقویت‌شده انجام نمی‌شوند. میلگرد شاهین بناب یکی از بهترین برندهایی که می‌توانید در راستای پروژه‌های ساختمانی خود از آن استفاده کنید، محصولات فولادی کارخانه شاهین بناب است.

سایت آهن اسپات به‌منظور اطلاع‌رسانی در صنعت آهن راه‌اندازی شده است که قیمت و اخبار حوزه آهن و فولاد کشور را به صورت روزانه و لحظه به لحظه به اطلاع شما می‌رساند. شما می‌توانید قیمت شاهین بناب را در این سایت به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید از طریق وبسایت آهن اسپات برای خرید میلگرد اقدام کنید. مزیت اصلی خرید مستقیم این است که شما می‌توانید انواع میلگرد ساده و آجدار را با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. تیم مجرب آهن اسپات (ahanspot) همواره در تلاش است تا بهترین و بروزترین اطلاعات بازار آهن را در اختیار کاربران خود قرار دهد.