قیمت میلگرد پرشین فولاد آریا

در طول تاریخ، زمینه‌هایی مانند صنعت، فناوری و مهندسی به منظور رفع نیازهای ناشی از افزایش جمعیت توسعه‌یافته است. برای ایمنی جامعه، دوام این سازه‌ها عامل مهمی است. ساختمان‌هایی که تنظیمات لازم را در ساخت خود ندارند ممکن است عمر مفید کوتاهی داشته باشند و برای افراد ساکن در آن‌ها خطر ایجاد کنند. با توجه به بلایای طبیعی مانند زلزله و رانش زمین، یک ساختمان مستحکم در حفظ جان افراد در آن نقش دارد. به همین دلیل در سازه‌های ساختمانی از فولادهایی به نام میلگرد برای تقویت ساختار اسکلتی سازه استفاده می‌شود. شرکت‌های گوناگونی بتن داخلی کشور را تأمین می‌کنند که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به میلگرد پرشین فولاد اشاره کرد. ما در ادامه درباره قیمت روز میلگرد پرشین و عوامل تاثیر گذار بر آن صحبت خواهیم کرد.

قیمت میلگرد

قیمت روز میلگرد پرشین به عوامل زیادی بستگی دارد. خواص مختلف انواع میلگرد در تعیین قیمت موثر است. به عنوان مثال، میلگرد فولاد کربنی به دلیل قیمت پایین و استحکام جامد، بسیار ارجحیت دارد. اما میلگرد استنلس استیل به دلیل ویژگی ضد زنگ بودن، قیمت‌های بالاتری نسبت به میلگرد کربنی دارد. اگرچه مواد اصلی یکسان است، قیمت میلگرد فولادی ممکن است با توجه به ویژگی‌های اضافی آن‌ها متفاوت باشد. میلگرد اروپایی آسیب‌پذیرترین نوع میلگرد از نظر خمش است. به همین دلیل قیمت آن‌ها نسبت به سایر انواع میلگرد ارزان‌تر است. اما در مناطقی که بلایای طبیعی مانند زلزله و رانش زمین زیاد است ترجیح داده نمی‌شود. یکی دیگر از عوامل تعیین‌کننده قیمت میلگرد نرخ ارز است. ازآنجایی‌که بسیاری از کشورها میلگرد وارد می‌کنند، قیمت‌ها به‌صورت روزانه تغییر می‌کند. به همین دلیل، مهم است که قبل از خرید و فروش میلگرد، قیمت‌های فعلی میلگرد را که به راحتی در اینترنت یافت می‌شود، بررسی کنید.

میلگرد به عنوان یکی از کالاهای مهم استراتژیک در کشور ایران محسوب می‌شود و جالب است بدانید که بر روی گزینه نهایی ساختمان ها تاثیر بسیار مستقیم و مهمی‌دارد. ازآنجایی‌که میزان تولید و ارزی میلگرد برای قیمت آن تاثیر گذار می‌باشد؛ از این رو حجم تولید و رقابت شرکت‌های تولید کننده همچنین نرخ بورس و دلار آزاد می‌تواند بسیار بر روی این موضوع تاثیر گذار باشد.

کشور ایران از مهمترین تولیدکنندگان و پیشتازان در زمینه عرضه فولاد مانند میلگرد در خاورمیانه محسوب می‌شود. بنابراین منابع انرژی و معادن فراوانی در اختیار شرکت‌های ایرانی به منظور تولیدات بیشتر قرار گرفته است. یکی از این شرکت‌های پیشتاز در حوزه تولید میلگرد گروه پرشین فولاد می‌باشد که ما در ادامه این مطلب درباره این مجموعه و قیمت روز میلگرد پرشین صحبت خواهیم کرد.

درباره میلگرد پرشین فولاد بیشتر بدانیم.

گروه صنعتی پرشین فولاد در سال ۱۳۴۵ در زمینه ساخت و ساز انواع فولاد در تهران تاسیس شد. اما این گروه فعالیت اصلی خود را در زمینه تولید میلگرد از ۱۳۸۷ آغاز کرد و اکنون یکی از برترین شرکت ها ایران در زمینه ساخت و ساز انواع فولاد از قبیل میلگرد و پروفیل می‌باشد. این مجموعه در حال حاضر به عنوان یکی از قطب های تولید کننده محسوب می‌شود که با سرمایه صد در صد خصوصی راه‌اندازی گشته است. تولیدات و محصولات این مجموعه بخش‌های زیربنایی پروژه‌های کلان کشوری کارخانه‌های تولیدی ساختمان‌سازی و بناها را کاملا پوشش می‌دهد که این بیانگر عظمت و بزرگی این شرکت ایرانی در مقایسه با سایر شرکت ها می‌باشد.

شرکت پرشین فولاد در طول سال‌های فعالیت خود، همواره متعهد ارتقای به کیفیت محصولات و خدمت‌رسانی بیشتر به مشتریان بوده و دریافت گواهینامه‌های زیر نیز مهر تاییدی بر این واقعیت است:

 • دارای استاندارد ملی ایران
 • دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد
 • 2007_18001ISO
 • 2015_14001ISO
 • 2015_9001ISO
 • کارفرمای نمونه‌ حامی کارگر سال ۱۳۹۰
 • واحد صنعتی نمونه استانی در سال‌های ۱۳۸۹،۱۳۹۰،۱۳۹۱،۱۳۹۲،۱۳۹۵
 • برگزیده حمایت از کالای ایرانی در سال ۱۳۹۷

گروه صنعتی پرشین فولاد را به کارگیری سرمایه اصلی خود یعنی متخصصان ماهر و متعهد و همچنین استفاده از تجهیزات مدرن و به روز؛ موفق شده است محصولاتی باکیفیت و استانداردهای جهانی تولید کند و اکنون این مجموعه به عنوان تولید کننده برتر کشور باقابلیت تولید و صادرات ۵۰۰ میلیون تن انواع میلگرد در سال شناخته می‌شود. این مجموعه همچنین تولیدات خود را به کشورهای زیر صادر می‌کند:

 • عراق
 • ترکیه
 • سوریه
 • افغانستان
 • ترکمنستان
 • عمان
 • ارمنستان
 • گرجستان
 • پاکستان
 • روسیه
 • میانمار
 • آفریقا

میلگرد پرشین قیمت

همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم میلگرد به عنوان عضو اصلی صنعت ساختمان‌سازی در کشورمان محسوب می‌شود. این مسئله موجب شده است تا تولیدکنندگان کارخانه‌های فولادسازی تحت تاثیر فاکتورهایی مانند تقاضا، نیاز کشور، رشد اقتصادی، میزان صادرات و محدودیت‌های مصرف انرژی قرار بگیرد. همچنین تحولات اقتصادی در کل جهان؛ کاهش رشد اقتصادی کشور و رکود در بخش ساختمان از مهمترین دلایل کاهش مصرف فولاد می‌باشد. به عنوان مثال؛ در سال‌های اخیر تحریمات ایران آمریکا علیه ایران و جنگ اوکراین و روسیه باعث شده است تا قیمت میلگرد به‌صورت جهشی بالا یا پایین برود.

رایج‌ترین انواع میلگرد پرشین عبارتند از میلگرد فولاد ضد زنگ، میلگرد فولاد کربنی، میلگرد با روکش اپوکسی، میلگرد اروپایی، پلیمر تقویت‌شده با الیاف شیشه، میلگرد گالوانیزه. هر نوع میلگرد قدرت و ویژگی‌های متفاوتی دارد. چنین ویژگی‌هایی نیز بر قیمت میلگرد تأثیر می‌گذارد.

قیمت روز میلگرد پرشین با توجه به گرید های مختلف قیمت‌گذاری می‌شود. به عنوان مثال میلگرد ۱۶ پرشین فولاد در آنالیز A3 حدوداً هر کیلوگرم آن ۱۵ هزار تومان می‌باشد. توجه داشته باشید که مقیاس اندازه‌گیری میلگرد بر اساس وزن و کیلوگرم می‌باشد. حدودا هر کیلوگرم میلگرد آجدار برابر با یک شاخه ۱۲ متری است.

کارخانه و مجتمع پرشین فولاد قزوین (تاکستان) انواع میلگرد ساده و آجدار را با استاندارد A1، A2 و A3 تولید و در بازار محصولات آهنی و فولاد کشور عرضه می‌کند. قیمت محصولات این کارخانه به گونه ایست که نسبت به کیفیت تولیدی توجیه خرید داشته ضمن اینکه می‌توان از میلگردهای کارخانه پرشین فولاد تاکستان قزوین با خیالی آسوده در پروژه‌های ساختمانی عمرانی استفاده نمود.

استانداردهای میلگرد فولاد پرشین

میلگردA1 :

این میلگرد با تنش جاری۲۳۰۰کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تنش گسیختگی۳۸۰۰کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۲۵درصد به‌عنوان میلگرد نرم شناخته‌شده و عمدتا به‌صورت صاف و بدون آج است. این میلگرد برای آهنگری، تغییر شکل و انجام عملیات جوشکاری مناسب است و به‌طورکلی به‌عنوان یک میلگرد داکتیل شناخته می‌شود.

میلگرد A2 :

این نوع میلگرد با تنش جاری۳۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر‌مربع و تنش گسیختگی۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی)۱۹ درصد به‌عنوان میلگرد نیمه‌خشک (ترد) و نیمه نرم شناخته‌شده که به‌صورت آجدار و عمدتا آج فنری شکل است. این میلگرد برای عملیات ساختمانی و به ویژه خاموت زنی مناسب است و انجام عملیات جوشکاری روی آن در صورت اجبار میسر است که البته توصیه می‌شود در صورت امکان از جوشکاری آن پرهیز شود.

میلگرد A3 :

این میلگرد با تنش جاری۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع و تنش گسیختگی۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر‌مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی (در زمان گسیختگی) ۱۴درصد به‌عنوان میلگرد خشک (ترد) مناسب عملیات سیویل صنعتی و ساختمانی است که به‌صورت آجدار و عمدتا آج جناقی است و برای آهنگری و تغییر شکل‌های فراوان با زوایای تند مناسب نیست و همچنین به هیچ وجه عملیات جوشکاری روی آن مجاز نیست.

میلگرد A4 خیلی سخت

میلگرد آج ۵۰۰ با تنش جاری ۵۰۰۰ کیلوگرم برسانتی‌متر‌مربع و تنش گسیختگی ۷۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر‌مربع است.

فرآیندهای تولید میلگرد در کشورهای پیشرفته جهان به روش‌های مختلف انجام می‌شود. در استانداردهای معتبر دنیا برحسب شرایط اقلیمی هر کشور، فرآیندهای تولید به طور کاملا روشن و با لحاظ عوامل مختلف تحت کنترل قرار می‌گیرند.

میلگرد مخفف میلگردهای تقویت‌کننده است. میلگردهای تقویت‌کننده همیشه از فولاد ساخته می‌شوند. این به دلیل ضرایب انبساط حرارتی مشابه فولاد و بتن است. درحالی‌که ساختم آن‌ها در حال ساخت هستند، میلگردهای فولادی برای افزایش استحکام در بتن قرار می‌گیرند و ثابت ماندن ساختمان را تضمین می‌کنند. اگر بتن ساختمان در اثر بلایای طبیعی ترک بخورد یا بشکند، میلگرد فولادی ساختمان را زنده نگه می‌دارد.

اغلب، میلگردها دارای سطوح و برآمدگی‌های تغییر شکل یافته برای ایجاد انتگرال بهتر با بتن هستند. آن سطوح تغییر شکل یافته خطر لغزش را کاهش می‌دهد. میلگرد مانند بهترین قسمت مصالح ساختمانی فلزی را می‌توان بازیافت و خراش داد. این ضایعات پس از فرآیند ذوب و اصلاح فروخته می‌شوند. میلگرد با توجه به کاربرد موردنظر و جنس ساخت انواع مختلفی دارد.

جمع‌بندی

با افزایش جمعیت  و برای رفع نیاز مسکن؛ ساختمان های بزرگتر و بلندتر ساخته شدند. علاوه بر این، ساختم آن‌های ویژه‌ای برای استفاده‌های شلوغ مانند مراکز خرید، مراکز همایش، ساختمان های هنری و غیره پدید آمده‌اند. همان‌طور که مشخص است مصالح اصلی ساختم آن‌ها بتن است. بتن در برابر کشش مقاوم نیست اما در برابر فشار قوی است. بنابراین می‌توان آن را به‌سرعت تغییر شکل داد. دوام سازه توسط میلگردها تقویت می‌شود. یکی از بهترین مجموعه‌های تولید کننده میلگرد در ایران، میلگرد فولاد پرشین است که قیمت روز میلگرد پرشین با توجه به نرخ ارز، تحریم‌ها، میزان عرضه و تقاضا و …. تعیین می‌شود.