میلگرد نیشابور یکی از بهترین گزینه‌ها در امر ساختمان سازی است. قیمت مناسب این محصول در کنار کیفیت ساخت خوب آن سبب شده است تا این کارخانه در گروه بهترین تولیدکنندگان میلگرد در ایران قرار بگیرد.

در این مقاله توضیحاتی کامل در مورد این کارخانه و محصولات آن ارائه خواهیم کرد تا بتوانید با آگاهی کامل این محصول را خریداری کرده و از ویژگی‌ها منحصر به فرد آن در پروژه‌های عمرانی خود استفاده کنید.

معرفی کامل انواع میلگرد نیشابور

در ابتدا بهتر است بدانید که علامت اختصاری میلگرد نیشابور، نماد KSC می‌باشد. این نماد معروف بر روی مقاطع تولیدی این کارخانه حک شده است تا مشتریان عزیز به راحتی بتوانند مقاطع کارخانه نیشابور را شناسایی کرده و از کیفیت ساخت آن اطمینان حاصل نمایند.

میلگردهای نیشابور به صورت عمده در دو نوع آجدار و ساده تهیه و به بازار عرضه می‌شوند. به طور کلی واضح‌ترین تفاوت میلگرد ساده و آجدار در این است که میلگرد ساده سطحی صاف داشته و فاقد شیارهای آج است.

از مشخصات اصلی مقاطع ساده میلگرد مذکور می‌توان به آج 240 و مقاطع آجدار، آجدار مارپیچ (340) و آجدار جناقی (400) اشاره کرد.

در فولاد خراسان نیشابور با استفاده از روش عملیات حرارتی کوئنچ به تولید این محصولات با کیفیت می‌پردازند. روش فوق باعث افزایش کیفیت و خواص مکانیکی مقاطع می‌شود.

میلگرد نیشابور را به دو دسته ی زیر تقسیم می‌کنند:

  • ساده (س۲۴۰) و آجدار
  •  آجدار جناقی (آج ۴۰۰)

1.میلگرد ساده نیشابور:

همانطور که می‌دانید میلگرد دارای مقاومت کششی زیادی است؛ بنابراین از میلگرد داخل سازه های بتنی استفاده می کنند تا بتوانند قدرت کششی سازه را بالا ببرند.

بتن مقاومت فشاری بسیار زیادی دارد اما در برابر نیروهای کششی شدیدا ناتوان است. به همین خاطر به آن میلگرد اضافه کرده و اصطلاحا آن را مسلح می‌کنند.

پایه ساخت میلگردهای ساده، شمش فولاد است و بسته به کیفیت آن‌ها بیشتر در موارد صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. میلگرد ها با جنس های متفاوتی مانند: اروپایی، گالوانیزه، استیل و … در قطر هایی از ۶ الی ۲۰۰ میلی متر ساخته می‌شوند. میلگردهای ساده در پروسه تولید و مصرف مقاومت کششی کمتری دارند و به همین دلیل آن‌ها را در دسته فولاد نرم قرار می‌دهند.

میلگرد آجدار نیشابور: میلگرد آجدار یکی از هزینه‌برترین محصولات قابل استفاده در سازه‌های ساختمانی است که به خاطر شیارهای ایجاد شده بر سطح آن‌ها بیشترین میزان درگیری را با بتن محصور شده در اطراف خود ایجاد می‌کنند. این مبلگردها از لحاظ ظاهری به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  1. مرکب
  2. دوکی
  3. یکنواخت

برجستگی‌هایی که توسط آج در میلگرد آجدار ایجاد می‌شود باعث می‌گردد که میلگرد اصطکاک بیشتری ایجاد کند و بیشتر با بافت بتن درگیر شود. بنابراین میلگرد آجدار سازه‌های مستحکم‌تری نسبت به میلگرد ساده ایجاد می‌کند و از آن در ساخت‌های بلندمرتبه و آپارتمان‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد میلگردهای آجدار نیمه سخت که با گرید A2 و A3 ساخته میشوند در ساخت خاموت و سازههای ساختمانی است.

خواص مکانیکی میلگرد ساده نیشابور

در هر کشور فولاد میلگرد با استانداردهای متفاوتی تولید میشود و هرکدام از این استانداردها دسته‌بندی‌های مختص خود را دارند. برای بدست آوردن خواص مکانیکی میلگرد، روی آن‌ها آزمون کشش و آزمون خمش سرد انجام می‌شود. آزمون کشش به سازندگان اطلاعاتی درباره حداقل تنش تسلیم و حداقل مقاومت کششی می‌دهد که در ادامه راجع به آن‌ها توضیح خواهیم داد.

تنش تسلیم: حداکثر نیرویی است که به میلگرد وارد می‌شود بدون آن که محصول دچار تغییر شکل شود. کارخانه‌ها برای طراحی میلگرد تنش تسلیم را مهمترین ملاک خود قرار می‌دهند. این ویژگی به اندازه‌ای مهم است که در نامگذاری میلگرها  نیز از آن استفاده می‌شود.

مقاومت کششی: این پارامتر در واقع حداکثر نیرویی است که به میلگرد وارد می‌کنیم بدون آن که دچار شکستگی شود. صنایع تولید فولاد این توانایی را دارند که با استفاده از عملیات آلیاژکاری، عملیات حرارت دهی و یا سردکاری، مقاومت کششی میلگرد را افزایش دهند.

خرید میلگرد نیشابور
غالبا هر تن میلگرد به صورت عمده، قیمت پایین‌تری نسبت به اینکه یک تن شاخه میلگرد جداگانه خریداری کنیم خواهد داشت. در هر صورت مهم‌ترین عامل تعیین کننده قیمت میلگرد نوسانات بازار می باشد که باعث تفاوت قیمت از یک روز به روز دیگر و حتی به صورت لحظه ای می شود و در بعضی اوقات که نوسان قیمت خیلی زیاد است، به مشتریان گفته می شود که قیمت اعلام شده به آن‌ها فقط برای 1 ساعت و حتی کمتر از آن اعتبار دارد.

اگر تغییرات قیمت بر حسب زمان را بر روی یک نموادر رسم کنیم، می‌توان نمودار قیمت میلگرد را بدست آورد. این میلگرد را می‌توانید مستقیما از درب کارخانه خریداری کرده یا برای خرید آن به نماینده فروش میلگرد نیشابور در هر شهر مراجعه نمود و لیست قیمت روز میلگرد نیشابور را از این نمایندگی‌ها دریافت کرد.

البته تولیدات کارخانه فولاد نیشابور فقط شامل میلگرد نیست و محصولات کارخانه فولاد خراسان  عموما به پنج دسته ی زیر تقسیم می‌شوند:

  1. میلگرد
  2. شمش
  3. بریکت
  4. آهن اسفنجی
  5. گندله

آهن اسفنجی: آهن اسفنجی از احیای مستقیم سنگ آهن بوجود می‌آید و در پروسه ریخته گری می‌توان آن را به سه حالت اسلب (تختال)، شمش(بیلت) و میلگرد درآورد. در ترکیبات شیمیایی آهن اسفنجی نیشابور بیش از ۸۰% آهن استفاده شده است.

شمش فولادی: شمش فولادی برای تولید انواع مقاطع فولادی استفاده می‌شود و کارخانه فولاد خراسان آن را در سایزهای ۱۵۰*۱۵۰ و  ۱۳۰*۱۳۰  میلیمتر با طول ۱۲ متر تولید می‌کند.

گندله: ماده اولیه تولید آهن خام می‌باشد و از سنگ آهن و مواد افزودنی بدست می‌آید. کارخانه گندله سازی فولاد خراسان در اردیبهشت ۱۳۹۷ به بهره‌برداری رسید و سالانه دو و نیم میلیون تن گندله تولید می‌کند.

قیمت میلگرد فولاد خراسان

قیمت میلگرد نیشابور در مقایسه با سایر میلگردهای موجود در بازار در رده متوسط قرار داشته و به همین دلیل متقاضیان زیادی در بازار شمال شرقی کشور دارد. از آن جایی که مجتمع فولاد خراسان یک تولید کننده مواد اولیه است، نوسانات رخ داده در بازار دلار و شرایط سیاسی تغییرات کمتری در قیمت آن ایجاد می‌کنند اما با این حال نباید تاثیر آن‌ها را نادیده گرفت.

به همین دلیل اگر قصد خرید میلگرد نیشابور را دارید به شما توصیه می‌کنیم از وب سایت آهن اسپات به آدرس الکترونیکی www.ahanspot.com دیدن فرمایید تا به سادگی بتوانید استعلام قیمت کارخانجات معتبر فولاد کشور را مشاهده کنید.