هنگامی‌که برای شروع یک پروژه ساخت ‌و ساز بتن یا سیمان آماده می‌شوید، به خوبی می‌دانید که میلگرد فولاد ملایر، یک عضو اساسی در ساختمان‌سازی است. در حالت کلی میلگرد به دو صورت ساده و آجدار تولید می‌شود. بر حسب ویژگی‌های متنوع هر کدام کاربرد‌های مختلفی، از هم دارند.

میلگرد فولاد ملایر

هر زمان که به یک سازه بتنی نگاه می‌کنید، میلگردی وجود دارد که آن را پشتیبانی می‌کند. طبق تعریف، میلگرد پشتیبان است و ساختار فولادی آن به‌طور خاص برای پشتیبانی از بتن طراحی‌شده است. ممکن است به هرکجا که نگاه می‌کنیم؛ میلگردها وجود داشته باشند.

مجموعه شرکت ذوب آهن آلیاژی ملایر که در ۲۵ کیلومتری محور ملایر به بروجرد واقع شده در ۲۳ ‏خرداد ماه ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرد. ‏این مجموعه در عرصه صنعت فولاد کشور با نام نورد زاگرس شناخته می‌شود. شرکت ذوب آهن آلیاژی ملایر سالانه قادر به تولید ۹۰ هزار تن شمش فولاد و ۲۰۰ هزار تن میلگرد است. این واحد صنعتی که از سال ۸۳ فعالیت خود را آغاز کرد، در سال‌های ۸۷ و ۸۸ به علت نوسانات قیمت در بازار آهن به حالت نیمه تعطیل درآمد و پس ‌از آن به علت مشکلاتی همچون نقدینگی، نبود سرمایه در گردش، پرداخت نکردن یارانه به بخش صنعت و مسائل مدیریتی مدتی تعطیل شد.
پس از تلاش‌های فراوان مالک و موسس شرکت ذوب آهن ملایر در نهایت 25 تیر 97 خط ذوب شرکت ذوب‌آهن آلیاژی ملایر به طور آزمایشی راه‌اندازی شد و برای هر کدام از واحدهای این شرکت مبلغ پنج میلیارد تومان سرمایه درگردش اختصاص یافت و بدین ترتیب در سال ۱۳۹۶ فعالیت خط نورد این شرکت آغاز شد.

انواع میلگرد فولاد ملایر

انواع میلگرد‌های تولیدی این مجموعه به شرح زیر می‌باشد:

  • میلگرد کربنی

رایج‌ترین نوع میلگرد فولاد کربنی است که معمولاً از میلگردهای گرد نورد گرم با الگوهای تغییر شکل حک شده در سطح آن تشکیل شده است. فولاد و بتن ملایر دارای ضرایب انبساط حرارتی مشابهی هستند؛ بنابراین یک عضو ساختاری بتنی تقویت شده با فولاد، با تغییر دما، حداقل تنش دیفرانسیل را تجربه خواهد کرد.

انواع دیگر میلگردهای میلایر قابل دسترس از فولاد ضد زنگ و میلگردهای کامپوزیت ساخته شده از الیاف شیشه، فیبر کربن یا الیاف بازالت هستند. میلگردهای تقویت کننده فولاد کربنی نیز ممکن است در یک رزین اپوکسی که برای مقاومت در برابر اثرات خوردگی طراحی شده است، پوشش داده شوند، به ویژه هنگامی‌که در محیط‌های آب‌شور استفاده می‌شود. نشان داده شده است که بامبو جایگزین مناسبی برای تقویت فولاد در ساخت و سازهای بتنی است. این انواع جایگزین معمولاً گران‌تر هستند یا ممکن است خواص مکانیکی کمتری داشته باشند و بنابراین اغلب در ساخت‌وسازهای تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرند، جایی که ویژگی‌های فیزیکی آن‌ها نیاز عملکرد خاصی را برآورده می‌کنند که فولاد کربنی آن را فراهم نمی‌کند.

  • میلگرد اپوکسی (با پوشش بتن)

به طور معمول پوشش بتن قادر است مقدار pH بالاتر از 12 را فراهم کند تا از واکنش خوردگی جلوگیری شود. پوشش بتنی خیلی کم می‌تواند این محافظ را از طریق کربناته شدن از سطح و نفوذ نمک به خطر بیاندازد. پوشش بتنی میلگرد ملایر بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد عرض ترک بیشتر شود که همچنین محافظ محلی را به خطر می‌اندازد. از آنجایی که زنگ حجم بیشتری نسبت به فولادی که از آن به وجود آمده است می‌گیرد، فشار داخلی شدیدی بر بتن اطراف ایجاد می‌کند که منجر به ترک خوردن، پوسته شدن و در نهایت شکست سازه می‌شود. این پدیده به جک اکسیدی معروف است. این یک مشکل خاص در جایی است که بتن در معرض آب نمک قرار می‌گیرد، مانند پل‌هایی که نمک در جاده‌ها در زمستان اعمال می‌شود، یا در کاربردهای دریایی.

میلگردهای بدون پوشش، کربن/کروم کم مقاوم در برابر خوردگی (میکروکامپوزیت)، برنز سیلیکونی، پوشش داده شده با اپوکسی، گالوانیزه یا فولاد ضد زنگ ممکن است در این شرایط با هزینه اولیه بیشتر استفاده شوند، اما در طول عمر پروژه به میزان قابل توجهی هزینه کمتری دارند.

در هنگام کار با میلگرد با روکش اپوکسی ملایر در طول حمل و نقل، ساخت، جابجایی، نصب و فرآیند قرار دادن بتن دقت بیشتری می‌شود، زیرا آسیب باعث کاهش مقاومت درازمدت خوردگی این میله‌ها می‌شود.حتی میلگردهای با پوشش اپوکسی آسیب دیده عملکرد بهتری نسبت به میلگردهای تقویت‌کننده بدون روکش نشان داده‌اند، اگرچه مسائل مربوط به جدا شدن پوشش اپوکسی از میله‌ها و خوردگی زیر لایه اپوکسی گزارش شده است. این میلگردهای پوشش داده شده با اپوکسی در بیش از 70000 عرشه پل در ایالات متحده استفاده می‌شوند، اما این فناوری به دلیل عملکرد ضعیف آن در سال 2005 به تدریج به نفع میلگرد فولادی ضد زنگ کنار گذاشته شد.

  • میلگرد پلاستیکی

میلگرد پلاستیکی تقویت شده با الیاف در محیط‌های با خوردگی بالا نیز استفاده می‌شود. در اشکال مختلفی مانند مارپیچ برای تقویت ستون‌ها، میله‌های معمولی و مش‌ها موجود است. اکثر میلگردهای ملایر موجود در بازار از الیاف یک طرفه که در رزین پلیمری ترموست قرار گرفته اند ساخته می‌شوند و اغلب به عنوان FRP شناخته می‌شوند.

  • میلگردهای FRP

برخی از ساخت‌وسازهای خاص مانند تأسیسات تحقیقاتی و تولیدی با تجهیزات الکترونیکی بسیار حساس ممکن است به استفاده از تقویت‌کننده‌هایی نیاز داشته باشند که رسانای الکتریسیته نیستند و اتاق‌های تجهیزات تصویربرداری پزشکی ممکن است برای جلوگیری از تداخل به خواص غیر مغناطیسی نیاز داشته باشند. میلگردهای FRP به ویژه انواع الیاف شیشه دارای رسانایی الکتریکی پایین و غیر مغناطیسی هستند که معمولاً برای چنین نیازهایی استفاده می‌شود. میلگرد فولادی ضد زنگ با نفوذپذیری مغناطیسی کم در دسترس است و گاهی اوقات برای جلوگیری از مسائل تداخل مغناطیسی استفاده می‌شود.

  • میلگردهای مقاوم در برابر زلزله

میلگرد  نیز می‌تواند در اثر ضربه‌هایی مانند زلزله جابجا شده و منجر به شکست سازه شود. نمونه بارز آن فروریختن پل خیابان Cypress در اوکلند، کالیفرنیا در نتیجه زمین لرزه لوما پریتا در سال 1989 است که باعث مرگ 42 نفر شد. لرزش زمین لرزه باعث ترکیدن میلگردها از بتن و سگک شد. طرح‌های ساختمانی به روز شده، از جمله میلگردهای فولاد ملایر می‌تواند این نوع خرابی را برطرف کند.

گریدهای تولیدی کارخانه میلگرد فولاد ملایر

  • میلگرد ملایر A2

مشخصات این نوع میلگرد شامل آج 340 به شکل مارپیچی بوده که از حیث میزان سختی از نوع میلگرد‌های نسبتا ترد محسوب می‌شود. این نوع میلگرد دارای استحکام تسلیم 3000 نیوتن بر متر مربع و استحکام کششی 5000 نیوتن بر متر مربع است.

به‌دلیل ترد بودن میلگرد، استفاده از آن در عملیات جوشکاری توصیه نمی‌شود. این نوع میلگرد عمدتاً در عملیات ساختمانی همچون خاموت زنی استفاده می‌شود.

  • میلگرد ملایر A3

مشخصات این نوع میلگرد شامل آج 400 به شکل جناغی هفت و هشت بوده که در رده میلگردهای سخت و شکننده به حساب می‌آید. تنش تسلیم این نوع میلگرد 4000 نیوتن بر متر مربع و استحکام کششی آن 6000 نیوتن بر متر مربع است. از این نوع میلگرد در عملیات صنعتی و ساختمانی به وفور استفاده می‌شود.

استانداردهای محصولات شرکت ذوب و نورد ملایر

استاندارد ملی 6030
استاندارد بین المللی روسیه GOST 3SP

کاربرد میلگرد ملایر در ساختمان‌سازی

میلگردهای ملایر را می‌توانید در ساخت‌وساز بتن استفاده می‌شود. با افزودن این میله‌های فولادی تقویت‌کننده، بتن مسلح ایجاد می‌کنید. چه پروژه شما شامل دال‌های کف، دیوارها یا ستون‌ها باشد، میلگرد ملایر کمک می‌کند تا ترک‌هایی که ایجاد می‌شوند از فروپاشی پروژه جلوگیری کنند. تمام ترک‌های بتن، میلگردها و مواد تقویت‌کننده به کنترل محل و وسعت ترک‌ها کمک کرده و همچنین استحکام ساختاری پروژه را فراهم می‌کند.

قیمت روز میلگرد ملایر بر اساس فاکتورهای متنوعی مانند گرید، استاندارد ساخت یا کاربرد تعیین می‌شود. خوشبختانه سایت آهن اسپات امکانی را فراهم کرده است تا بتوانید قيمت ميلگرد ملایر را به صورت لحظه‌ای و روزانه مشاهده کنید.

همان طور که می‌دانید؛ استفاده از میلگرد ملایر، بتن را چندین برابر در برابر شکست مقاوم می‌کند. با استفاده از یک میله تقویت‌کننده که در برابر خوردگی مقاوم است و استحکام کششی برای مصالح فراهم می‌شود. اگر می‌خواهید سازه بتنی خود را بسازید، میلگرد ملایر پشتیبانی بسیار قوی‌تری نسبت به سیم‌های فولادی، فایبرگلاس تقویت‌کننده و بسیاری از محصولات دیگر موجود در بازار دارد. زیرا در نوع خود استحکام سازه‌ای را فراهم می‌کند.

قیمت میلگرد ملایر

قیمت میلگرد ذوب و نورد ملایر بسته به سایز و وزن این محصول متفاوت است. میلگرد علاوه بر حالت کلاف به صورت شاخه نیز موجود است که شاخه‌های آن 12 متری است. به علت نوسانات قیمت مقاطع فولادی قیمت انواع میلگرد ذوب و نورد ملایر اعم از قیمت میلگرد حرارتی ملایر و تولید سایر کارخانجات مختلف متغیر است.

محصولات تولیدی شرکت ذوب و نورد ملایر

میلگرد حرارتی 6.5 ذوب و نورد ملایر A1 از محصولات تولیدی شرکت ذوب و نورد ملایر است. میلگرد یا آرماتور شاخه برای افزایش مقاومت بتن به کار میرود و میلگرد کلاف در ساخت تیرچه و خرپا مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیگر کاربردهای کلاف، ساخت سیم بکسل، سیم خادار، زنجیر فلزی، میخ، پیچ، پرچ، سیم، الکترود جوشکاری، توری حصاری، فنس، فنر، انواع مفتول صنعتی و غیره استفاده می‌شود. کارخانه‌های کمی‌نسبت به میلگرد شاخه، کلاف تولید می‌کنند. و از محصولات تولیدی شرکت ذوب و نورد ملایر عبارتند از:

  • میلگرد حرارتی 6.5 ذوب و نورد ملایر A1
  • کلاف ساده ساختمانی 6.5 ذوب و نورد ملایر (A1)

جمع بندی

از اوایل دهه ۸۰ که آهنگ صنعتی شدن ملایر با فعالیت نخستین کارخانه ذوب آهن آلیاژی و احداث شهرک فولاد جعفری در استان همدان آغاز شد، وجود امکانات، ظرفیت‌ها و توانمندی نیروی انسانی متخصص و کارآمد در این شهرستان در کنار تیم تخصصی این صنعت، ملایر را به قطب صنعتی این استان تبدیل کرد. تولید سالانه ۱۰۰ هزار تُن شمش فولاد با اشتغالزایی بیش از ۴۰۰ نفر ظرفیت‌هایی شاخص برای توسعه اقتصادی و تولید این شهرستان بود که  آینده روشنی را برای صنعت فولاد ملایر به ویژه در بازارهای داخلی و خارجی رقم زد.

آهن اسپات در تلاش است به طور روزانه قیمت انواع محصولات شرکت ذوب و نورد ملایر را به صورت آنلاین به اطلاع خریداران و مشتریان گرامی‌برساند.  آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع‌رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. بنابراین اگر به این حوزه علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید.