از روش‌های معمول برای افزایش استحکام ساخت و ساز و اتصالات، استفاده از میلگرد بستر است. میلگردهای بستر از سیم‌های فولادی در ضخامت چهار میلی متری تولید می‌گردند و دارای شکل آجدار است، تا تماس بهتری با بتن یا ملات تماس داشته ‌باشد.

مشخصات میلگرد بستر

میلگرد بستر مجموعه‌ای از جنس فولاد ضد زنگ یا استینلس استیل می‌باشد که برای تقویت دیوارهای آجری و یا بلوک سیمانی، مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین در ستون‌های بنای ساختمان به منظور باربری عمودی و مایل تاثیر به سزائی دارد.

وجود میلگرد بستر در ساختمان علاوه بر دلایل مهندسی، مانند مقاوم سازی دیوارها در برابر زلزله و اتصال آن به سازه و جلوگیری از آسیب به علت نیروهای وارده، صرفه اقتصادی هم دارد. استفاده از روش میلگرد بستر کمتر از 0.5 درصد هزینه‌های کل ساخت و ساز می‌باشد که در نهایت مقرون به صرفه تر از محصولات مشابه و روش‌های متداول دیگر خواهد بود.

کاربرد میلگرد بستر

تولید میلگردهای بستر از روش جوشکاری مقاومتی صورت می‌گیرد؛ به همین علت از آن برای افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر زلزله استفاده می‌شود. سازه‌هایی که از آجر یا سفال ساخته شده ‌باشند، مقاومت کافی در مقابل زلزله را ندارد و باید به روش‌های خاصی مستحکم شوند تا توانایی لازم برای مقاوت در برابر فشارهای وارد شده توسط زلزله را داشته ‌باشند و دچار آسیب‌ یا ویرانی نشوند. این محصول انتخاب مناسبی برای این گونه ساختمان‌ها است. این میلگردها معمولاً بین دیوارها تعبیه می‌گردند.

خصوصیات میلگرد بستر

میلگردهای بستر دارای قطر مشخصی هستند و سطح آن‌ها دارای زائده‌هایی برای چسبندگی بیشتر به اجزای اطراف دارد. این میلگردها دارای حالتی نردبانی شکل هستند که به علت روش ساخت آن‌ها که جوشکاری مقاومتی است، ایجاد شده‌اند. همچنین سطح خارجی میلگرد بستر را با پوششی از جنس روی می‌پوشانند تا باعث می‌شود که محصول خاصیت ضد زنگ داشته ‌باشد و از فرسایش سریع آن هم جلوگیری گردد. این کار باعث افزایش طول عمر میلگرد و در نتیجه افزایش کیفیت محصول نهایی هم می‌گردد.

میلگردهای بستر در دو نوع خرپایی و نردبانی به بازار عرضه می‌شوند. هر دو نوع آن در انواع ساختمان‌ها و قسمت‌های مختلف سازه به کار گرفته می‌شوند؛ ولی نکته مهم این است که استحکام میلگرد خرپایی نسبت به نوع نردبانی بسیار بیشتر است و سختی بیشتری نیز دارد؛ بنابراین به کاربردن میلگرد خرپایی در اولویت بالاتری قرار دارد.

میلگردهای بستر در کنار مشخصاتی که گفته شد، نسبت به روش‌های همیشگی و قدیمی ‌بسیار مقرون به صرفه نیز هستند؛ علاوه بر این شکل و حالت بسیار مناسبی به دیوار می‌دهند و بسیار چشمگیر هستند. شاید دیده باشید که دیوارهایی که به روش سنتی (آجری یا سفالی) ساخته می‌شوند، پس از مدتی حالت طبیعی و اولیه خود را از دست می‌دهند و به همین علت، از این محصول برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی، استفاده می‌کنند.

میزان میلگرد بستر مورد نیاز برای هر ساختمان

طبق آیین نامه ملی ساختمان دو روش برای محاسبه مقدار میلگرد بستر مورد نیاز برای مقاوم سازی دیوارها وجود دارد :

روش اول

در روش اول بر اساس بررسی دیوارها برای تخمین میزان مقطع مورد نیاز است.

روش دوم

در روش دوم، ملاک ارتفاع دیوار، برای هر شاخه میلگرد است. یعنی هر مقدار مشخص ارتفاع دیوار که معمولاً 40 سانتی متر است، یک شاخه میلگرد مفتولی بستر تعبیه می‌گردد.

مزایای استفاده از میلگرد بستر در سازه

 • عرض و فاصله ترک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی که به علت جمع‌ شدن و تغییر شکل‌های حرارتی ایجاد شده‌ باشد، توسط میلگرد بستر کنترل می‌گردد.
 • افزایش استقامت و شکل پذیری خمش خارج از صفحه دیوار
 • بیشتر شدن استقامت برشی درون صفحه دیوار
 • بیشتر شدن انسجام دیوارها در مواقع زلزله و جلوگیری از ریزش بیرون از صفحه
 • بهتر شدن شکل ‌گیری دیوار
 • ایجاد اتصال مکانیکی برای نمای بنایی (آجری یا سنگی)
 • عدم نیاز به استفاده از واحدهای بنایی با هندسه ویژه
 • عدم نیاز به تغییر ساخت دیوار
 • امکان قرارگیری به شکل قائم در دیوار
 • توانایی اتصال دیوارهای دو لایه به یکدیگر
 • تأمین تسهیلات مورد نیاز اطراف بازشوها
 • طول وصله به خاطر کوچک بودن قطر مفتول و ساختار شبکه‌ای میلگرد بستر
 • امکان برقراری اتصال در دیوارهای متقاطع

روش اجرای میلگرد بستر

در صورتی که نیاز به اجرای میلگرد بستر به صورت افقی باشد، ابتدا باید با استفاده از کلاف میلگرد، با قطر 4 یا 6 میلی متر، شکلی به صورت نردبان یا خرپا تولید شود و عرض آن باید مطابق با عرض دیوار تنظیم گردد. با در نظر گرفتن این نکته که میلگرد بستر باید کاملاً در ملات پنهان شود، اغلب عرض آن را دو تا سه سانتی متر کم‌تر از ضخامت دیوار در نظر می‌گیرند.

اگر در گوشه‌های دیوار از مصالحی نظیر تیرآهن یا میلگرد و … استفاده شده ‌باشد، امکان اتصال آن از طریق جوشکاری به آن نیز وجود دارد. برای انجام عملیات جوشکاری میلگردهای بستر، از دو آیتم گیره و قلاب استفاده می‌کنند .

اگر اجرای میلگرد بستر به صورت عمودی مد نظر باشد، در هنگام چیدن بلوک‌ها بروی یکدیگر، در فضای خالی ایجاد شده به صورت عمودی میلگردها را قرار داده و سپس به وسیله میلگرد بستر عمودی، آن‌ها را در جای خود ثابت می‌کنند. به این دیوارها CMU یا به عبارتی Concrete Masonry Unit گفته می‌شود.

میلگرد بستر آویژه

در نظر گرفتن این نکته که میلگرد بستر توسط چه شرکتی تولید شده باشد، اهمیت دارد زیرا تولیدکننده‌های زیادی این مدل میلگرد را می‌سازند ولی شناخت کارخانه‌ای که همه استانداردهای لازم را رعایت کند مهم است.

یکی از نکات مهمی ‌که در طراحی و ساخت میلگرد بستر نقش دارد، استفاده از میلگردهای استاندارد و اندازه مفتول است زیرا در صورت جابه‌جایی حتی 1 میلی متر ، کلیه  استانداردهای اجرایی از بین می‌رود. در ساخت میلگردهای بستر آویژه تمامی‌استانداردهای لازم رعایت شده‌ است و خریدار می‌تواند با خیال راحت نسبت به اجرای آن در سازه اقدام کند.

برای اطمینان از خرید محصول اصل، می‌توانید به نمایندگی‌های فروش میلگرد بستر آویژه مراجعه کنید. در ضمن قیمت میلگرد بستر آویژه در همه نمایندگی‌ها توسط کارخانه سازنده تعیین می‌شود تا خریدار با خیالی آسوده از قیمت و کیفیت اقدام به خرید نماید.

خرید میلگرد بستر

با توجه به نکات گفته شده، اهمیت میلگردهای بستر در مقاوم سازی ساختمان و در نتیجه ایمنی بخشیدن به آن مشخص گردید. در ضمن با توجه به صرفه اقتصادی که اجرای این نوع میلگرد دارد، خرید آن در ساختمان سازی، ضروری به نظر می‌رسد.

پس قبل از خرید محصول ابتدا ارتفاع دیوار و ضخامت سیمان را بررسی و سپس میزان میلگرد مورد نیاز را محاسبه کنید، تا مشکلی در اجرا ایجاد نشود.

 قیمت میلگرد بستر

قیمت این میلگردها بر اساس وزن و طول آن‌ها و همچنین بر اساس میزان فولاد به کار رفته در آن، سایز مفتول استفاده شده، پوشش یا عدم پوشش روی در آن و کیفیت جوشکاری تعیین می‌شود. با توجه به این‌که میلگردهای بستر در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند، در نتیجه قیمت آن برای هر سایز متنوع است.

برای بررسی و رصد قیمت محصولات آهنی و یا فولادی می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه کنید. در این سایت می‌توانید با داشتن اطلاعات کافی در مورد سایز، اندازه، کارخانه تولیدکننده و حتی محل تحویل سفارش، اقدام به خرید محصول مورد نظرتان با بهترین قیمت نمایید.

سخن پایانی

خطرات و آسیب‌های ناشی از ریزش ساختمان، چه به دلیل زلزله باشد و یا به دلایل دیگر اتفاق افتاده‌ باشد، بسیار جدی و نگران کننده است. در نتیجه استفاده و اجرای میلگرد بستر با کیفیت در ساختمان اهمیت دارد.

یکی از راه‌های خرید این مدل میلگرد از سایت‌های آنلاین مانند آهن اسپات است. با خرید آنلاین شما می‌توانید قیمت‌های تولیدکنندگان مختلف را با هم مقایسه کنید و بهترین محصول از نظر کیفیت و قیمت را خریداری نمایید.