میلگرد حسن رود گیلان میله‌ای فلزی است که برای کمک به افزایش مقاومت کششی بتن استفاده می‌شود. در نتیجه به سازه‌های بتنی کمک می‌کند تا در برابر بارهای کششی، خمشی، پیچشی و برشی مقاومت کنند. از آنجایی که این نقاط ضعف بتن هستند، میلگرد حسن رود گیلان سازه‌های بتنی را تقویت می‌کند که در غیر این صورت تحت این نیروها از هم می‌پاشند.

میلگرد معمولاً در سازه‌های بتنی قابل مشاهده نیست؛ زیرا معمولاً درون سازه بتنی مدفون می‌شود. تقریباً همیشه از فولاد ساخته می‌شود؛ زیرا فولاد مانند بتن دارای خواص انبساط حرارتی است که مسائل مربوط به تغییر دما را کاهش می‌دهد. میلگرد معمولاً صاف نیست، برای جلوگیری از لغزش در ساختار بتنی با دنده ساخته می‌شود.

شرکت نورد فولاد گیلان 

شرکت نورد فولاد گیلان به مدیریت آقایان رستگار در تاریخ 1383 در شهرک صنعتی بندر انزلی واقع در مجاورت شهر رشت به ثبت رسید. از مهمترین اهداف تاسیس این مجتمع تولیدی گسترش صنعت فولاد در منطقه شمالی کشور برای تامین آهن مورد نیاز این منطقه است. نزدیکی این مجتمع صنعتی به شهر رشت نیز سبب جذب نیروهای محلی و اشتغال زایی در منطقه شده است.

این مجتمع تولیدی سالانه 200 هزار تن از انواع میلگرد ساده و آجدار را تولید و روانه بازار مصرف می‌نماید. محصولات تولیدی این مجتمع با نام میلگرد حسن رود معامله می‌گردند و در بازار، نورد گیلان به نام کارخانه میلگرد حسن رود شناخته می‌شود.

محصولات نورد سرد کارخانه حسن رود، تحت استانداردهای جهانی تولید می‌شود و در صنایعی مانند ساختمان سازی، خودرو سازی، لوازم خانگی، شکل‌دهی فلزات و شکل‌دهی عمیق کاربرد دارند. ورق‌های نورد سرد بعد از فرایند نورد، برای تمییز کاری از خط شست و شوی الکترولیتی و برای اصلاح ناصافی‌های احتمالی از خطوط کشش و اصلاح کلاف عبور می‌کند و به این شکل محصول نهایی به صورت کویل و کاملا مسطح و یکدست به بازار ارائه می‌شود.

سازه‌های سنگی و دیواره‌های ملاتی تقریبا به بتن شباهت دارند و در تحمل تنش‌های کششی نسبتا ضعیف هستند. بعضی از قطعات استاندارد سنگی مانند بلوک‌ها و آجرها به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که در آن‌ها حفره های مخصوصی برای قرار گرفتن میلگرد های تقویتی تعبیه شده است.
دفتر مرکزی حسن رود در تهران است. از افتخارات این مجموعه می‌توان به کسب استاندارد ISO 14001 اشاره کرد.

میلگردهای این مجتمع در دو آنالیز A2 و A3 تولید می‌شود. وزن میلگرد حسن رود با استانداردهای جهانی مطابقت دارد و برای مقام سازی بتن و ساخت و سازهای صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت میلگرد حسن رود را می‌توانید به صورت روزانه از سایت آهن اسپات دریافت کنید.

ویژگی‌های میلگرد حسن رود گیلان

میلگرد حسن رود گیلان تقریباً همیشه از فولاد ساخته می‌شود که دارای خواص کششی عالی نسبت به بتن است. جالب توجه است که معمولاً از فولاد بازیافتی مانند ماشین‌های قدیمی، وسایل و ماشین‌آلات که با کوره‌های قوس الکتریکی ذوب می‌شوند، به شکل بیلت خنک می‌شوند و سپس ذخیره می‌شوند، ساخته می‌شود.

هنگامی که بیلت ها برای ساخت میلگرد آماده می‌شوند، دوباره تا دمای بالا (اما زیر دمای ذوب خود) گرم می‌شوند و به سرعت از طریق یک سری ابزار اکستروژن تغذیه می‌شوند. مراحل مختلف ابزارسازی اکستروژن تا رسیدن به قطر میلگرد مورد نظر، شمش فولادی را به میله‌هایی با قطر کوچکتر و کوچکتر فرو می برد. مجموعه‌ای از ابزارها تغییر شکل‌های مورد نیاز برای جلوگیری از لغزش در بتن را ایجاد می‌کند.

سپس میلگرد به طول مورد نظر بریده می‌شود و محصول نهایی به شکل میلگرد حسن رود گیلان به بازار عرضه می‌شود. محصولات تولید این کارخانه شامل میلگرد حسن رود در دو گرید A2 و A3، سایز 8،10،12،14،16،18،20  می‌باشد. همچنین کیفیت میلگرد حسن رود در مقایسه با قیمت آن بسیار عالی می‌باشد. وزن میلگرد حسن طبق استاندارد ملی 3132 می‌باشد و جهت مقاوم‌سازی بتن، ساخت و ساز های صنعتی استفاده می‌شود.

⊗ میلگرد A2حسن رود گیلان

این نوع میلگردها دارای سختی بیش‌تری نسبت به میلگردهای A1 هستند و بر روی سطح بدنه خود اج‌هایی یکنواخت دارند. در صنعت به این میلگردها نیمه ترد گفته می‌شود. آلیاژ این میلگرد، کربن بیشتری نسبت به میلگرد A1 دارد. به همین دلیل، سخت‌تر است و به‌جز در موارد ضروری، نباید تحت عملیات جوشکاری قرار گیرد. به این میلگرد، نیمه سخت نیز گفته می‌شود. از میلگرد A2 در بدنه بتنی، ساخت دیوارهای برشی و خاموت‌زنی استفاده می‌شود.

به دلیل اینکه تنها یک ردیف آج روی این میلگرد به‌کاررفته شده، مقاومت کششی‌ای که به بتن می‌دهد، حداقلی است. به‌این‌ترتیب، استفاده از آن برای مناطقی با تغییرات دمایی شدید، توصیه نمی‌شود.

⊗ میلگرد A3حسن رود گیلان

این میلگردها دارای سختی بالاتری نسبت به دو نمونه قبلی هستند و در نتیجه شکل‌پذیری کم‌تری نسبت به آن‌ها دارند. از طرف دیگر، بر روی سطح ان‌ها آج‌هایی به شکل جناق وجود دارد. به همین دلیل، میلگردهای A3 میلگرد جناقی هم نامیده می‌شوند.

درگیری این میلگرد با بتن به دلیل دو ردیف آج روی آن، نسبت به میلگرد A1 بیشتر است. به این میلگرد، سخت نیز گفته می‌شود. کاربرد میلگرد A3 بیشتر در ستون‌ها و تیرهاست. این میلگرد را به‌هیچ‌وجه نباید جوشکاری کرد.

کاربردهای میلگرد حسن رود گیلان

اصلی‌ترین کاربرد این محصول در ساختمان‌سازی و به‌منظور تقویت بتن است. بتن، به‌طور طبیعی، علی‌رغم داشتن مقاومت فشاری زیاد، مقاومت کششی چندانی ندارد. این امر به این معنی است که درصورتی‌که بتن به علت تغییرات دمایی، دچار انبساط یا انقباض شود، ترک خواهد خورد.
یکی دیگر از کاربردهای این میلگرد، استفاده از آن به‌منظور افزایش مقاومت حرارتی ساختمان است. به میلگردی که پس از بتن‌ریزی سقف، روی تیرچه‌ها قرار می‌گیرد، میلگرد حرارتی می‌گویند. این میلگرد، علاوه بر وظیفه افزایش مقاومت کششی بتن سقف، در هنگام آتش‌سوزی از ریزش آن جلوگیری می‌کند. میلگرد حرارتی حسن رود گیلان در سقف‌های تیرچه‌بلوک، عرشه فولادی و سقف‌های کرومیت به کار می‌رود.

مقاومت کششی این محصول مکمل مقاومت فشاری بتن برای ایجاد سازه‌هایی است که ترکیبی از هر دو نوع مقاومت را دارند. این امر خطر شکستگی را کاهش می‌دهد و به سازه اجازه می‌دهد تا در مقابل حرکات و نیروهایی که در غیر این صورت ممکن است باعث از کار افتادن سازه بتنی شود، بهتر مقاومت کند.

میلگرد حسن رود گیلان اغلب به صورت شبکه‌ای به کار می‌رود. به این معنی که قطعات مختلف میلگرد به صورت موازی و عمود بر یکدیگر قرار می‌گیرند تا بتواند نیروهای کششی را از جهات مختلف تحمل کند. تغییر شکل‌های بیرونی میلگرد تضمین می‌کند که میلگرد از سازه بتنی خارج نمی‌شود. گاهی اوقات میلگرد در انتها خم می‌شود تا آن را بیشتر در محل خود در یک سازه بتنی محکم کند.

میلگرد حسن رود گیلان در اکثر سازه‌های بتنی کاربرد دارد. نمونه‌های رایج عبارتند از:

  • ساختمان‌های بلند
  • رمپ پارکینگ
  • پایه‌های بتنی
  • پل‌ها
  • پایه‌ها
  • جاده‌ها و جاده‌های ضخیم

شرکت‌های فعال در عرصه ساختمان سازی در نوار شمالی ایران و در حاشیه دریای خزر از عمده مشتریان محصولات آهنی و میلگردهای کارخانه حسن رود گیلان می‌باشند. پروژه‌های عمرانی رشت و استان گیلان به دلیل پایین بودن قیمت میلگرد حسن رود به‌ واسطه کاهش هزینه‌های حمل و نقل، این میله گرد را در طرح‌های خود استفاده می‌کنند.

کاربرد و استفاده میلگرد حسن رود گیلان در بتن و بنایی

از میلگرد حسن رود گیلان برای ایجاد مقاومت در برابر بارهای متمرکز با ایجاد مقاومت موضعی و سختی کافی برای انتشار بار در یک منطقه وسیع‌تر استفاده می‌شود. همچنین میلگرد حسن رود گیلان ممکن است برای نگه داشتن سایر میلگردهای فولادی در موقعیت صحیح برای تحمل بارهای آنها استفاده شود.

سازه‌های بنایی و ملات نگهدارنده آنها در کنار هم خواصی مشابه بتن دارند و همچنین توانایی محدودی در حمل بارهای کششی دارند. برخی از واحدهای بنایی استاندارد مانند بلوک‌ها و آجرها با حفره‌هایی برای قرار دادن میلگرد ساخته می شوند.

استاندارد تولید میلگرد حسن رود گیلان

علامت اختصاری درج شده بروی میلگرد حسن رود NFG CO که مخفف عبارت Navard Foolad Gilan Company می‌باشد. میلگرد حسن رود گیلان مطابق با استاندارد ملی 3132 برگرفته از استاندارد روسی تهیه و به بازار عرضه می‌شود.

مشخصه‌های اصلی میلگردهای این مجموعه بر اساس سه ویژگی مقاومت کششی، مقاومت تسلیم و اسپیسر میلگرد (ایجاد فاصله از سطح بیرونی) می‌باشد.

جمع بندی

کارخانه و شرکت نورد فولاد گیلان (حسن رود)کی دیگر از کارخانجات فولاد سازی و ذوب آهن منطقه شمال کشور بوده که انواع میلگرد آجدار با استانداردهای روز را تولید و در بازار آهن ایران تزریق می‌کند. این کارخانه میلگردهای در سایز ۸ الی ۲۰ را در آنالیزهای A2 و A3 عرضه می‌کند. اگر شما هم جزو جامعه مهندسین عمران، شرکت‌های ساختمانی و عمرانی، انبوه سازان پروژه‌های خصوصی و دولتی و یا فعالین حوزه ساخت و ساز هستید و به دنبال قیمت روز محصولات آهنی حسن رود گیلان می‌باشید، می‌توانید از جداول قیمتی آهن اسپات استفاده کنید.

رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.