میلگرد سیرجان حدید نیز مانند سایر میلگردهای تولیدی، یکی از مهم‌ترین متریال‌های مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز و ساختمان سازی است که نقش میلگرد تقویت کننده را دارد که از آن برای تقویت بتن در حالت تحت کشش استفاده می‌شود.

باید گفت فولادسازی در عصر امروز در کشور ما یک صنعت پرسود است. با این حال، یک تجارت پرهزینه نیز است. تنها شعار بقا برای صنعت فولاد کاهش هزینه تولید است.
تولید فولاد به متغیرهای زیادی مانند سنگ آهن، زغال سنگ کک، سنگ آهک، گاز طبیعی و نیرو و بسیاری موارد دیگر وابسته است.

فولاد تولیدی در معرض چندین رویداد است که می‌تواند مانند هر کالای دیگری بر قیمت‌ها تأثیر بگذارد. در اینجا برخی از عوامل موثر بر قیمت میلگرد سیرجان آورده شده است.

میلگرد سیرجان حدید

مجتمع فولاد سیرجان حدید جنوب از جمله میلگردهای با کیفیت محصول استان کرمان است که در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی شهر کرمان و سایر شهرهای این استان بکار گرفته می‌شود.
کارخانه سیرجان حدید توانایی تامین نیاز بازار استان‌های هم‌جوار با استان کرمان را نیز دارد.

به همین دلیل است که مجریان طرح‌های ساختمانی روزانه قیمت این میلگرد را مورد رصد قرار داده و به مقایسه قیمت میلگرد سیرجان با سایر میل‌گردهای موجود در بازار می‌پردازند.

محصولات کارخانه میلگرد سیرجان حدید

میلگرد حدید سیرجان تولید کننده انواع میلگرد آجدار از سایز 8 الی 25 در گرید A2 و A3 مطابق با استاندارد ملی ایران و اروپا می‌باشد.

علامت حک شده بروی میلگرد سیرجان حدید SIRJAN/H است. اگر استحکام میلگرد سیرجان به روش ترمکس حاصل شود حرف T و اگر به روش غیر از خنک کاری تولید شود حرف U و اگر با استفاده از عناصر آلیاژی استحکام محقق شود حرف A به انتهای علامت مشخصه در گواهینامه فنی صادره و در نشانه‌گذاری بروی محصول درج می‌شود.

مجتمع جهان فولاد سیرجان میلگردهای گرم نوردیده خود را به منظور تسلیح بتن براساس استاندارد ملی شماره‌ی 3132 در انواع ساده و آجدار تولید می‌نماید.
فروش میلگرد جهان فولاد سیرجان با گریدهای مختلف در سایزهای 8 تا 32 صورت می‌گیرد که هر کدام از این گریدها، ویژگی‌های متفاوتی به شرح زیر دارند:

میلگرد ساده گرید A1 جهان فولاد سیرجان:

این میلگرد که با علامت مشخصه‌ی (س 240) شناخته می‌شود، سطحی صاف و صیقلی دارد. میلگردهای ساده جهان فولاد سیرجان از انعطاف و قابلیت جوش‌پذیری بالایی برخوردار بوده که آن‌ها برای استفاده در خاموت زنی مناسب می‌سازد.

این میلگرد با تنش جاری 2300 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تنش گسیختگی 3800 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و تغییر شکل نسبی 25 درصد جزء مقاطع نرم فولادی به شمار می‌رود. قیمت میلگرد ۱۴سیرجان از نوع A1 را می‌توانید در سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

میلگرد آجدار گرید A2 جهان فولاد سیرجان:

این میلگرد با علامت مشخصه‌ی (آج 340) شناخته شده و بر روی بدنه‌ی خود برجستگی‌هایی فنری شکل به نام آج دارد. این آج‌ها منجر به تثبیت هرچه بیشتر میلگرد در بتن خواهند شد.
این میلگرد با تنش جاری 3000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تنش گسیختگی 5000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی 19 درصد جزء مقاطع فولادی نیمه سخت به شمار می‌رود.

در واقع میلگرد گرید A2 از انعطاف‌پذیری نسبی برخوردار بوده و به همین دلیل در عملیات ساختمانی و به خصوص به منظور خاموت زنی استفاده می‌شود. شایان ذکر است عملیات جوشکاری بر روی این گرید از میلگرد امکان‌پذیر بوده اما توصیه نمی‌شود.

قیمت میلگرد سیرجان استاندارد A2 و در هر گریدی مانند قیمت میلگرد 12سیرجان را می‌توانید در سایت آهن اسپات مشاهده کنید.

میلگرد آجدار گرید A3 جهان فولاد سیرجان:

میلگرد گرید A3 مجتمع فولاد سیرجان با آج‌هایی هشتی شکل و با علامت مشخصه‌ی (آج 400) به عنوان میلگرد آجدار جناقی در بازار عرضه می‌شود.

این گرید از میلگرد با تنش جاری 4000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع، تنش گسیختگی 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع و تغییر شکل نسبی پلاستیکی 14 درصد جزء مقاطع فولادی سخت به شمار می‌رود و از سایر میلگردهای این کارخانه استحکام بیشتری دارد.
از این رو میلگرد گرید A3 تنها به منظور عملیات ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و انجام عملیات جوشکاری و فرم دهی بر روی آن امکان‌پذیر نیست.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت میلگرد حدید سیرجان

1. عرضه و تقاضای فولاد

مانند هر کالا یا خدمات دیگری در هر اقتصادی، عامل اولیه‌ای که بر قیمت فولاد تأثیر می‌گذارد، میزان تقاضا و عرضه آن است.
قیمت فولاد بر اساس پیش‌بینی قبلی بازار و عرضه و تقاضا به عنوان پارامترهای آن دسته‌بندی می‌شود. تحقیقات عمیق در مورد روند بازار می‌تواند به کسب‌وکار کمک کند تا قیمت‌های خود را بر اساس آن مشخص کنند.

2. در دسترس بودن و هزینه مواد اولیه

برخی از مواد خامی که در تولید میلگرد سیرجان نقش دارند عبارت‌اند از سنگ آهن، زغال سنگ، دولومیت، سنگ آهک و بسیاری دیگر.

در دسترس بودن این مواد اولیه بر قیمت آن‌ها و به نوبه خود بر قیمت میلگردها نیز تأثیر می‌گذارد. در دسترس نبودن این منابع منجر به افزایش تقاضا از عرضه و در نتیجه افزایش قیمت شمش‌های فولادی می‌شود.
یکی دیگر از مواد اولیه اصلی برای ساخت فولاد انرژی است، زیرا فولاد برای ذوب شدن به گرمای زیادی نیاز دارد.

3. هزینه‌های حمل‌ونقل و توزیع

هر کالایی که به‌خوبی تولید می‌شود باید به توزیع‌کنندگان و فروشندگان ارسال شود تا فرآیند تولید تکمیل شود. انتخاب یک روش حمل‌ونقل که شامل زمان حمل‌ونقل طولانی‌تر است می‌تواند تأثیرات زیادی برای هر شرکت فولادسازی داشته باشد و هزینه‌های آن‌ها را به شدت کاهش دهد.

هزینه‌های حمل‌ونقل خارجی یا منطقه‌ای نقش عمده‌ای در قیمت فولاد دارد. مقررات دولتی، فضای لجستیکی و سیاسی نیز نقش مهمی در تعیین قیمت فولاد هر کشور ایفا می‌کند.

4. هزینه انرژی و نیرو

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر قیمت فولاد، نفت و برق است. در حالی که برخی از برندهای بزرگ برای کاهش هزینه تولید خود در بلندمدت به کارخانه‌های خورشیدی متوسل شده‌اند، سایر شرکت‌ها همچنان از نفت و برق برای تامین انرژی ماشین‌های خود استفاده می‌کنند.

قیمت نفت از طریق بازارهای جهانی تعیین می‌شود و نقش بسیار زیادی در قیمت فولاد دارد. با تحقیق متوجه می‌شوید که قیمت فولاد و نفت دست‌به‌دست هم در نوسان است.

قیمت فولاد بر صنایع ساختمانی، خودروسازی، لوازم برقی، ماشین‌آلات و غیره تاثیرگذار است. برای پیش‌بینی درست روند بازار و تعیین قیمت‌ها، تجزیه‌وتحلیل عمیق همه این عوامل به همراه بسیاری از عوامل دیگر لازم است.

5. قیمت ارز و دلار

محرک مهم دیگری که می‌تواند بر افزایش یا کاهش میل گردسیرجان تاثیر بسزایی داشته باشد، قیمت ارز و دلار است.

دلار رایج‌ترین ارز بین‌المللی است که در معاملات بین‌المللی استفاده می‌شود. بنابراین هر کالایی که هر یک از اجزا و مواد اولیه خود را از خارج از ایران وارد کند مستقیماً تحت تأثیر قیمت دلار قرار می‌گیرد.

میلگرد تا حدودی همین‌طور است. بیشتر مواد اولیه مصرفی در میلگرد شمش وارداتی است که باعث می‌شود افزایش قیمت دلار بر قیمت میلگرد تاثیر بگذارد. به این ترتیب قیمت ارز می‌تواند هزینه کل تولید و هزینه آن را برای مصرف‌کننده افزایش دهد.

6. قیمت سوخت

یکی دیگر از عوامل موثر بر قیمت میلگرد سیرجان قیمت سوخت است. قیمت سوخت و انرژی می‌تواند تأثیر مستقیمی بر قیمت میلگرد داشته باشد، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر کارخانه‌های فولاد و محصولات فولادی از سوخت جامد استفاده می‌کنند و برای تولید یک تن میلگرد، کارخانه‌ها از 1.5 تن سنگ یا شمش استفاده می‌کنند. آن‌ها به آهن، 630 کیلوگرم زغال سنگ و حدود 55 کیلوگرم آهک نیاز دارند.

همچنین کارخانه‌های بزرگ میلگرد مانند کارخانه ذوب آهن سیرجان که از میزان تولید بسیار بالایی برخوردار است ممکن است بیش از چندین تن در روز میلگرد به های مختلفی که این حمل‌ونقل نیاز به سوخت دارد و این امر نیز مستقیماً بر قیمت میلگرد تأثیر می‌گذارد.

به صورت کلی قیمت میلگرد سیرجان بر اساس استانداردهایی که در ساخت آن‌ها رعایت شده است تعیین می‌گردد. هر چه مقاومت کششی این میلگردها بیشتر باشد قیمت آن‌ها افزایش می‌یابد.

عامل تاثیرگذار دیگر بر قیمت روز میلگردسیرجان، قطر میلگردها است. از میلگردهای بین شش تا دوازده میل در خاموت، ضخامت 1 سانتی متر تا 5 سانتی متر در ستون و تیرها استفاده می‌گردد.
علاوه بر این‌ها نوع میلگرد نیز قیمت را بالا یا پایین خواهد آورد. زیرا مدل‌های آجدار به دلیل شکل‌پذیری مختلف، مقاومت کششی بهتری دارند و در جاهایی که لازم است وزن زیادی را حمل کنند مانند سازه‌های بزرگ، از مدل‌های میلگرد ساده مناسب‌تر خواهند بود.

قیمت میلگردسیرجان آپوکسی شده در آهن اسپات نشان داده می‌شود. در زمان انتخاب و نصب میلگرد آپوکسی شده باید دقت زیادی نمود زیرا هرگونه اشتباه منجر به خسارات زیادی خواهد شد به ویژه که این میلگردها گران‌تر نیز هستند.
اگر میلگرد سیرجان را در جهت استفاده در یک کار کوچک نیاز دارید، توصیه ما به شما این است که میلگرد سیرجان را در قالب شاخه‌ای خریداری نموده و از فروشندگان کوچک و خرده‌فروشی‌ها تهیه نمایید.

در پایان باید گفت …

میلگرد سیرجان حدید یکی از پرکاربردترین محصولات در حوزه ساخت و ساز ساختمانی است و فاکتورهای بسیار زیادی مانند قیمت ارز و دلار و میزان عرضه و تقاضا بر قیمت آن اثرگذار است. اگر قصد خرید این محصول را دارید بهتر است به دنبال قیمت به روز این محصولات در سایت آهن اسپات باشید. آهن اسپات، مرجعی برای پیگیری قیمت میلگرد و تیرآهن به شما کمک می‌کند تا خرید بهتری داشته باشید.

می‌توانید از طریق وبسایت آهن اسپات برای خرید میلگرد اقدام کنید. در این صورت می‌توانید به صورت مستقیم به خرید میلگرد بپردازید. مزیت اصلی خرید مستقیم این است که شما می‌توانید میلگرد را با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است. تیم مجرب آهن اسپات (ahanspot) همواره در تلاش است تا بهترین و بروزترین اطلاعات بازار آهن را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد تغییرات قیمت میلگرد با توجه به نوسانات بازار و انتخاب بهترین زمان خرید، می‌توانید با مراجعه به وب سایت آهن اسپات از قیمت روز میلگرد مطلع شوید.