میلگرد فایکو ساری ساخته شده در کارخانه فولاد البرز ایرانیان با نام اختصاری فایکو است که یکی از صنعتگران فعال به نام در کشور با عمری کمتر از یک دهه است و انواع مقاطع فولادی را تولید می‌کند.

از میلگرد فایکو ساری می‌توان در ساختمان‌های بلند، سازه‌های پارکینگ، پل‌ها، اسکله‌ها و تاسیسات صنعتی و… استفاده کرد.
میلگرد فایکو ساری باعث کاهش تنش روی بتن می‌شود و به این ترتیب بارها را به‌راحتی تحمل می‌کند. همچنین استحکام ذاتی بتن را افزایش می‌دهد، گزینه‌های سبک و سازه‌ای را که در دسترس معماران است گسترش می‌دهد و برای مهندسان یک‌راه حل بادوام و قابل اعتماد برای چالش‌های عملی ارائه می‌دهد. ما در ادامه این مطلب درباره محصولات این کارخانه و قیمت روز میلگرد فایکو بیشتر صحبت خواهیم کرد.

درباره کارخانه میلگرد فایکو ساری بیشتر بدانیم

مجتمع فولاد البرز ایرانیان در سال ۱۳۹۳ شمسی در استان مازندران فعالیت‌های خود را آغاز کرد. این مجتمع با نام فایکو نیز معروف است و تولیدکننده بخش عظیمی از مقاطع صنعتی و ساختمی با استانداردهای رایج است.

میلگرد فایکو ساری از محبوب‌ترین محصولات این کارخانه معروف است که همانند سایر میلگردها به‌صورت ساده یا آجدار در سایز موردنیاز مشتری قابل‌عرضه است که سایزهای 14 و 16 با توجه به نوع کاربردشان فروش بیشتری دارند.

میلگرد کارخانه فایکو واقع در ساری، جاده اصلی تهران- مشهد دسترسی آسانی برای مصرف‌کننده فراهم کرده است. فایکو با تولیدهای وسیع و تامین نیاز کشور علاوه بر خودکفایی و رفع نیاز مصرف‌کنندگان به محصولات وارداتی، بسیاری از محصولات خود را به خارج از کشور و به ویژه کشور های همسایه صادر می‌کند. از این رو در عرصه جهانی بسیار خوش نام می‌باشد.

به دلیل افزایش تعداد کارخانه‌های غیر معتبر لازم است حتما قبل از خرید میلگرد، به علائم اختصاری حک شده روی محصول توجه بفرمایید. کیفیت میلگرد و به طور کلی مصالح ساختمانی دارای اهمیت بسیاری است و استفاده از محصول‌ نامرغوب عواقب جبران‌ناپذیری را به همراه دارد.

محصولات شرکت فولاد البرز ایرانیان

فایکو با هدف دستیابی به بهترین کیفیت و استاندارد، از بروزترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات مدرن کمک گرفته و موفق به تولید ۱.۵ میلیون تن مقاطع فولادی به‌صورت سالیانه شده است.
بخشی از محصولات شرکت فولاد البرز ایرانیان به منظور مصارف و نیاز داخلی روانه بازار می‌شود و مازاد محصولات به بازار جهانی صادر می‌گردد. از محصولات این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انواع میلگردهای ساختمانی در سایزهای متنوع
 • نبشی‌های بال مساوی و غیرمساوی در استانداردهای EQUAL. ANGLES و UNEQUAL.LEG. ANGLES از ارتفاع ۸۰ تا ۳۲۰ میلی‌متر
 • ناودانی‌های مدل UPN و UPE
 • تیرآهن‌های ساختمانی مدل IPE و IPN

محصولات فولادی فایکو در دو خط ۷۵۰ هزار تنی با ظرفیت کل ۱.۵ میلیون تن در سال به مرحله تولید می‌رسد. میزان تولیدات انبوه کارخانه فایکو بر اساس پروانه بهره‌برداری که مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفته به شرح زیر می‌باشد:

 • محصولات اصلی شامل میله و میلگردهایی از جنس فولاد آلیاژی (به غیر از فولاد ضد زنگ) با ظرفیت ۷۰۰۰۰۰ تن
 • نوار نورد سرد فولاد کم آلیاژی – ساده کربنی و تسمه با ظرفیت ۷۰۰۰۰ تن
 • تیرآهن فولادی I شکل ساده کربنی و کم آلیاژی به میزان ۱۵۰۰۰۰ تن
 • مقاطع فولادی کم آلیاژ H شکل یا همان تیرآهن هاش به میزان ۱۵۰۰۰۰ تن
 • ناودانی‌های Uشکل کم آلیاژ معادل ۱۳۵۰۰۰ تن
 • مقاطع فولادی T شکل یا سپری به میزان ظرفیت سالیانه ۷۰۰۰۰ تن
 • نبشی L شکل ۱۷۵۰۰۰ تن

عوامل تاثیرگذار بر قيمت ميلگرد فايكو

اولین عامل تعیین کننده فایکو قیمت میلگرد اندازه‌های ابعادی آن یعنی طول و ضخامت آن است. به عنوان مثال قیمت میلگرد ۱۶ فایکو با میلگرد 14 متفاوت است.

البته تاثیر این دو عامل بر روی قیمت یکسان نمی‌باشد و اغلب تأثیر ضخامت کمتر از طول است. از طرف دیگر، طول و قیمت نیز با یکدیگر رابطه مستقیمی ندارند و معمولا با افزایش طول، قیمت به میزان کمتری افزایش می‌یابد، اما مهم‌ترین عامل تعیین کننده قیمت میلگرد، قیمت ماده اولیه آن یعنی فولاد خام است و به همین دلیل قیمت میلگرد فایکو 16 در شهرهای مختلف و در فروشگاه‌های مختلف سطح بازار با هم تقریبا برابر است.

فاکتور تأثیر گذر دیگر، پوشش دادن میلگرد با پوشش آپوکسی است که باعث افزایش قیمت میلگرد فایکو می‌شود. این پوشش برای افزایش مقاومت میلگرد در برابر خوردگی در محیط‌های خورنده مانند دریا می‌باشد، به شرطی که پوشش هیچ گونه ناپیوستگی و ترک و شکافی نداشته باشد. زیرا وجود شکاف و ترک در پوشش آپوکسی، میلگرد را در معرض خوردگی قرار می‌دهد.

خرید یک تن میلگرد به‌صورت عمده اغلب نسبت به خرید همان یک تن به‌صورت شاخه‌ای، مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود. عامل دیگری که تاثیر زیادی بر قیمت میلگرد دارد، نوسانات بازار فولاد است که در کنار قیمت فولاد خام قرار می‌گیرد.

فاکتور دیگر محصول تولیدی شرکت فایکو است. از انواع میلگردهای تولیدی این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

میلگردهای کربن فولادی

میلگردهای فولاد کربنی رایج‌ترین میلگردهای فولادی مورد استفاده در ساخت و ساز هستند و گاهی اوقات به آن میلگرد سیاه نیز می‌گویند. اما یکی از بزرگترین ایرادات این میلگرد این است که در مقایسه با سایر انواع میلگرد به‌راحتی خوردگی را می‌گیرد.

بنابراین در مناطقی که در معرض رطوبت زیاد است و در سازه‌هایی که به طور مداوم در تماس با آب هستند استفاده نمی‌شود.

اما یکی از بهترین میلگردهایی است که در ساختمان‌سازی غیر از تماس با آب استفاده می‌شود.

پارچه سیم جوش داده شده

با جوشکاری الکتریکی مجموعه‌ای از سیم‌های فولادی که در یک زاویه قائم قرارگرفته‌اند تولید می‌شود. بیشتر برای دال‌های سطح زمین که زمین به درستی متراکم و تراز شده است استفاده می‌شود.

از این نوع میلگردها برای کولورهای جعبه ای، روسازی جاده‌ها، سازه‌های زهکشی و کار ساخت کانال‌های بتنی کوچک استفاده می‌شود.

میلگردهای تقویت‌کننده ورق فلز

از قطعات فولادی آنیل شده و به شکل موجدار با سوراخ‌های عمیق 1/6 اینچی که در فاصله مشخصی سوراخ شده‌اند، ساخته‌شده است. این محصولات عمدتاً برای ساخت سقف، دال کف و کارهای تشکیل پله استفاده می‌شود.

میلگردهای با پوشش اپوکسی

میلگردهای روکش دار اکسکسی یکی از انواع گران قیمت میلگرد است که در مناطقی که سازه در تماس مستمر با آب دریا و مناطق با رطوبت بالا باشد استفاده می‌شود.

برای بهترین نتیجه پوشش آن باید به درستی انجام شود در غیر این صورت در معرض خوردگی نیز می‌باشد.

میلگرد اروپایی

میلگردهای فولادی اروپا عموماً از مواد معدنی منگنز ساخته می‌شوند که خاصیت خمش آسان را دارند.

این نوع میلگردها برای استفاده در شرایط آب و هوایی شدید مانند مناطق زلزله خیز، طوفان‌ها و مناطق بارانی پیشنهاد نمی‌شود.

میلگردهای فولادی ضد زنگ

میلگردهای فولادی ضد زنگ به عنوان میلگرد جایگزین با میلگردهای تقویت‌کننده فولاد کربنی استفاده می‌شود.
میلگردهای استنلس استیل پوشش مقاوم در برابر خوردگی روی آن هستند که در مناطقی که مشکل خوردگی دارند بهترین گزینه است. اما هزینه آن تقریباً هشت برابر هزینه میلگردهای فولاد کربنی است. ث

میلگردهای گالوانیزه

این میلگردها برای ساخت سازه‌های مستحکم که قرار است در مناطقی با شرایط رطوبت بالا در معرض دید قرار گیرند، مناسب هستند. میلگردهای گالوانیزه در مقایسه با میلگردهای فولاد کربن معمولی 40 برابر بیشتر در برابر خوردگی مقاوم هستند.

جدول رده‌بندی میله‌های فولادی

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که وجود دارد به رده میلگرد فولادی اشاره می‌شود. این با مقاومت میلگرد در برابر مقدار نیوتن در میلی‌متر مربع تعیین می‌شود. این عدد بعد از حرف S می‌آید که شامل S400، S240، S340 و S500 می‌شود.

نوع خرید میلگرد فایکو

میلگردها از نوع شاخه‌ای (طول مستقیم) یا کلافی (دایره‌ای پیوسته) تولید می‌شوند و به این ترتیب به دو دسته تقسیم می‌شوند. خود میلگرد کلاف دارای نوع ساده و آجدار می‌باشد. اندازه استاندارد میلگرد نیز در محدوده 5.5 تا 12 برای رول‌های میلگرد ساده موجود است.

میلگرد کلاف آجدار علاوه بر اندازه دنده در دو نوع A2 و A3 طبقه‌بندی می‌شود. در جدول لیست قیمت، میلگرد آجدار اغلب با قیمت بالاتری عرضه می‌شود. سایز نیز عامل مهمی در قیمت میلگرد فایکو امروز می‌باشد.

کاربردهای مختلف میلگرد کلاف در صنعت از جمله استفاده از آن به عنوان خرپا یا تیرچه به عنوان نرده سیم خاردار و غیره، خرید و تقاضای آن را مهم کرده است. یکی دیگر از کاربردهای میلگرد کلاف کارایی آن در صنعت فناوری است.

انبارداری و نگهداری میلگرد اصولی خود را دارد. کرکس های چوبی گزینه‌ای هستند که اکنون برای نگهداری این محصول استفاده می‌شود.
این روش نگهداری تا حد زیادی میلگرد را از تماس مستقیم با خاک و رطوبت محافظت می‌کند و راهی برای محافظت و جلوگیری از زنگ‌زدگی می‌باشد.

پوشش‌های نایلونی برای استفاده در هنگام حمل‌ونقل مناسب نیستند. اگر قصد استفاده از روکش میلگرد رادارید، بهترین گزینه پوشاندن آن با برزنت است.

مجموعه آهن اسپات، مرجعی بسیار بزرگ و معتبر برای چک کردن قیمت میلگرد فایکو و سایر کارخانجات به‌صورت لحظه‌ای و روزانه است.

سخن پایانی

سازه‌های بتنی مدرن بدون میله‌های فولادی تقویت‌شده انجام نمی‌شوند. میلگرد فایکو ساری یکی از بهترین محصولاتی است که می‌توانید در راستای پروژه‌های ساختمانی خود از آن بهره بگیرید.

سایت آهن اسپات به‌منظور اطلاع‌رسانی در صنعت آهن راه‌اندازی شده است که قیمت و اخبار حوزه آهن و فولاد کشور را به‌صورت روزانه و با تضمین کیفیت و قیمت به شما ارائه می‌کند. شما می‌توانید قیمت میلگرد فایکو را در این سایت به‌صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید از طریق وبسایت آهن اسپات به آدرس ahanspot.com نیز برای خرید میلگرد اقدام کنید. با مراجعه به وبسایت آهن اسپات می‌توانید به صورت مستقیم به خرید میلگرد با قیمتی مناسب و به همراه مقایسه قیمت‌ها بپردازید. مزیت اصلی خرید مستقیم از آهن اسپات این است که می‌توانید میلگرد فایکو ساری را در هر سایز و وزنی با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.
تیم مجرب آهن اسپات (ahanspot) همواره در تلاش است تا جدیدترین اطلاعات بازار آهن را در اختیار کاربران خود قرار دهد.