میلگرد یکی کلیدی‌ترین آهن آلاتی است که در پروژه‌های عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمام میلگردهای فولادی از دو نظر با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از دلایل تفاوت آن‌ها سایز و قطرشان است و دیگری نوع آلیاژ؛  چرا که با توجه به کاربرد آن امکان تولید از آلیاژهای مختلفی مانند میلگرد  ck45 وجود دارد.

با توجه به گستره بزرگی که انواع آهن آلات تولیدی مانند میلگرد از حیث ابعاد و آلیاژ دارند، قیمت گذاری آن‌ها نیز پیچیده خواهد بود. شما می‌توانید با مراجعه به سایت به‌روزترین اطلاعات مرتبط با انواع آهن آلات از جمله قیمتشان را مشاهده کنید. تمامی‌اطلاعات مندرج بر روی سایت بر اساس آخرین تغییرات بازار به‌روز رسانی می‌شود.

آشنایی با آلیاژ  ck45

آلیاژ ck45 نوعی فولاد ابزار است که بر اساس استاندارد آلمانی DIN نام گذاری شده است. نام دیگر همین فولاد در سیستم SAE با نام 1045 شناخته می‌شود. ویژگی‌های منحصر به فرد فولاد کربنی  ck45 شامل مواردی چون قابلیت جوشکاری، قابلیت ماشین کاری، مقاومت به ضربه، ضریب اصطکاک خوب و مقامت به سایش می‌باشد.

استحکام کششی بالای  ck45 (در حدود 585 مگا پاسکال) یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این محصول به شمار می‌رود. سختی از دیگر خواص مکانیکی عالی این آلیاژ است که باعث مصرف بیشتر آن پروژه‌های عمرانی می‌باشد. به طور میانگین سختی آن بین 57 تا 62 راکول سی (HRC)  و 168 برینل (HBS) است.

با توجه به خواص مکانیکی که این فولاد دامنه کاربرد آن بسیار گسترده خواهد بود. این فولاد را در حوزه‌های مختلفی از جمله صنایع کشتی‌ رانی، صنایع نظامی، صنعت خودرو سازی و… می‌توان به کار برد. به طور مثال به موارد زیر می‌توان اشاره داشت:

 • ساخت قطعات ماشین‌ها مانند میل لنگ
 • برای ساخت چرخ دنده
 • اهرم‌های شیب‌دار
 • ابزارهای دستی ساده
 • ساخت اتصالات
 • ساخت پیچ و مهره
 • ساخت غلتک‌های صنعتی

اما یکی از کاربردهای آلیاژ 1045 استفاده آن در صنعت ساختمان سازی است. میلگرد  ck45 از شمش فولادی همین آلیاژ ساخته می‌شود. یکی از دلایل تولید میلگرد  ck45 قابلیت جوش پذیری و تحمل تنش‌های فشاری و تنش‌های کششی است؛ اگر چه در مقابل خوردگی چندان مقاومتی ندارد ولی تحت بار گذاری تا 17 درصد تغییر شکل را تحمل می‌کند بدون این که دچار ترک و یا شکست شود.

مراحل ساخت میلگرد  ck45

همه مقاطع فولادی حتی میلگرد هم از شمش فولادی به دست می‌آیند. پس از آن می‌توان عملیات‌های شکل‌دهی گرم، شکل‌دهی سرد و یا آهنگری ریخته‌گری را برای رسیدن به سازه مورد نظر روی شمش انجام داد. برای تولید میلگرد  ck45 سه روش نورد گرم، نورد سرد و فرایند QST استفاده می‌شود.

روش نورد گرم

یکی از روش‌های تولید میلگرد  ck45شکل‌دهی گرم به روش نورد گرم است. پس از گرم کردن شمش تا دمای 1000 درجه سانتی‌گراد آن را وارد قفسه نورد می‌کنند. در این روش از غلتک‌هایی با چینش 4 وجهی و 8 وجهی استفاده می‌شود. پس از حدود 3 مرتبه عبور، سطح مقطع دایره‌ای به حاصل می‌شود. در نهایت میله شکل گرفته از خروجی‌های مختلفی عبور داده می‌شود تا میلگرد ck45 در قطر مورد نیاز شکل بگیرد.

در آخر مرحله آج زنی باید انجام گیرد. این فرایند به صورت مستقیم در حین نورد گرم و غیر مستقیم پس از نورد بر روی میلگرد پیاده می‌شود. در فرایند غیر مستقیم ابتدا در میلگرد در آب سرد شده تا به دمای محیط برسد و سپس آج زده می‌شود؛ البته انتخاب روش مستقیم و غیر مستقیم به درجه آج بستگی دارد.

روش نورد سرد

ساخت میلگرد ck45 به روش نورد سرد تا نیمه راه شبیه به نورد گرم است. پس از آن که سطح مقطع ماده اولیه به شکل دلخواه تغییر کرد، آن را وارد یک مرحله خنک کاری می‎‌کنند. تفاوت اصلی این دو فرایند در قفسه‌های نوردی و تعداد غلتک‌ها است. از آن جایی که دما شکل‌دهی پایین است باید از تعداد بیشتری غلتک برای ایجاد تغییر شکل پلاستیک استفاده کرد.

شاید این دو روش نوردی شباهت بسیاری داشته باشند ولی خواص نهایی میلگردهای تولیدی تفاوت‌های با هم خواهد داشت. بدیهی است که میلگرد تولیدی به روش نورد سرد تحت فشار و تغییر شکل بیشتر قرار گرفته است. بنابراین تنش تسلیم و سختی آن بیشتر و مقامت پیچشی کمتر خواهد شد. از طرفی بافت و ساختار کریستالی این دو میلگرد تحت تاثیر دمای کاری با هم یکسان نخواهد بود.

همین تفاوت‌ها سبب تغییر کاربری میلگرد  ck45 نورد سرد شده خواهد شد. استفاده از چنین آهن آلاتی در ساختمانی که در مناطق زلزله خیز قرار دارند خطرناک است. چرا که درصد بالای تغییر شکل اعمال شده مقاومت آن را خواهد کاست.

فرایند QST

یکی از روش‌های تولید میلگرد استفاده از فرایند QST است. با به کارگیری چنین فرایند اقتصادی، سرعت تولید هم افزایش خواهد یافت. روش  QST یا ترمکس است؛ که نوعی از فرایندهای شکل‌دهی به روش نوردی است. پس از انجام چند مرحله نورد گرم، میلگرد اولیه وارد محفظه‌ای لوله‌ای خواهد شد؛ سپس در محیط آب و روغن سرد می‌شود.

کوئنچ کردن آب و روغن سختی در سطح را افزایش و منجر به کاهش استحکام و مقاومت پیچشی میلگرد  ck45 خواهد شد؛ در نتیجه در مناطق زلزله خیز قابل استفاده نیست. چنین روشی برای همه آلیاژهای فولادی قابل استفاده نبوده و باید درصد کربن مشخصی داشته باشند.

محاسبه وزن میلگرد  ck45

خرید و فروش میلگرد  ck45 برحسب تعداد (شاخه) و وزن انجام می‌شود. پس از تعیین مشخصات فنی و قطر میلگرد مورد نیاز بر اساس وزن قیمت گذاری صورت می‌پذیرد. برای محاسبه وزن هم دو راه وجود دارد. در روش اول باید وزن کشی با باسکول کرد؛ اما روش دقیق‌تر استفاده از فرمول ریاضی برحسب چگالی (7.85) است. بقیه اطلاعات مورد نیاز را هم از جدول اشتال می‌توانید استخراج کنید.

1000/ 2 (شعاع سطح مقطع) * (3.14) * (چگالی) * (طول) = وزن : روش 1

162 / (طول)  * 2( قطر) : روش 2

تعیین قیمت میلگرد  ck45

تعیین قیمت مصالح ساختمانی و آهن آلات به شاخصه‌های مختلفی بستگی دارد. به طور مثال روش تولید، استحکام و کاربردهایی که برای میلگرد ck45 در نظر گرفته شده است به طور مستقیم قیمت آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به سبب در دسترس بودن فولاد ck45 و ابزار تولید و شکل‌دهی آسان، قیمت میلگرد ck45 ارزان‌تر از دیگر آلیاژها است.

شاید هزینه نهایی که برای خرید این مقطع فولادی در نظر گرفته می‌شود چندان متاثر از تکنولوژی تولید نباشد؛ اما پارامترهای تاثیر گذار دیگری هنوز هستند. به طور مثال قیمت روز میلگرد ck45 به مواردی زیر وابسته است:

 • نسبت عرضه به تقاضا
 • وزن و قطر
 • هزینه حامل‌های انرژی
 • تغییرات نرخ ارز
 • هزینه‌های مواد اولیه وابسته به بازارهای جهانی
 • هزینه‌های جانبی مانند حمل و نقل، بیمه و…

خرید میلگرد  ck45 از آهن اسپات

مجموعه آهن اسپات با هدف ایجاد فضایی برای دسترسی بهتر به قیمت روز میلگرد  ck45 و دیگر آهن آلات وب‌سایت آهن اسپات را راه اندازی نمود. کافی است با این سایت مراجعه کنید تا اطلاعات مربوط به خرید انواع مقاطع فولادی را مشاهده کنید. اطلاعات درج شده روی سایت شامل قیمت به‌روز محصول و نام تولیدکننده آن می‌باشد.