میلگرد آذر فولاد امین نیز همانند سایر میلگردهای موجود در بازار جهت استفاده در ساخت و ساز و بعضا برای بالا بردن مقاومت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میلگرد نوعی مواد اولیه فولادی در صنعت ساخت‌ و ‌ساز است که در دو مدل ساده و آجدار معرفی می‌شود. به میلگرد ساده به اصطلاح میلگرد نرم نیز گفته می‌شود که موارد استفاده آن در آهنگری و جوشکاری است.

میلگرد آجدار داری شیارهایی در تمام سطح است که بسته به درجه، اندازه و… برای موارد گوناگونی در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میلگردها با توجه به اندازه، مدل و درجه موارد استفاده متفاوتی دارند و همین تفاوت باعث ایجاد تفاوت قیمت در میان آنها می‌شود.

در این مطلب به معرفی میلگرد آذر فولاد امین و انواع آن پرداخته و همچنین بررسی عوامل موثر بر تغییرات قیمت میلگرد آذر امین و نوسانات قیمت بازار آهن خواهیم پرداخت.

پیش از بررسی عوامل موثر بر قیمت میلگرد آذر امین، در ابتدا با کارخانه میلگرد آذر امین و تولیدات آن آشنا خواهیم شد.

معرفی کارخانه میلگرد آذر فولاد امین

صنایع فولاد امین در اولایل دهه 90 با اخذ مجوز تاسیس خط تولید نورد آهن و خط تولید ذوب در زمینی به مساخت 14 هکتار در منطقه تیکمه داش در استان آذربایجان شرقی احداث شده است که هم اکنون می‌توان از این کارخانه به عنوان یکی از بزرگترین قطب های اقتصادی منطقه نام برد. در ابتدای احداث کارخانه سه فاز برای شروع فعالیت به شرح زیر در نظر گرفته شد:

فاز اول احداث : کارخانه نورد میلگرد و مقاطع فولادی در ظرفیت اسمی 300 هزار تن در سال

فاز دوم احداث : کارخانه فولاد سازی شمش فولادی در ظرفیت اسمی 400 هزار تن در سال

فاز سوم احداث: کارخانه نورد میلگرد در ظرفیت اسمی 400 هزار تن در سال.

در حال حاضر فاز اول کارخانه به بهره برداری رسیده و در حال تولید میلگرد آذر فولاد امین در گریدهای متفاوت است.

برای اطلاع مشتریان از کیفیت و مرغوبیت میلگرد آذر فولاد امین، این کارخانه همراه با حواله‌های ارسالی گواهی مرغوبیت و کیفیت کالا نیز صادر می‌نماید و به مشتریان خود اطمینان خاطر کاملی برای انتخاب تولیدات خود می‌دهد.

میلگرد آذر فولاد امین با علامت اختصاری AFA  که بر روی آنها هک شده شناسایی می‌شود. میلگرد آذر امین بر اساس استاندار INSO 3132  در گرید های A2 و A3  در سایزهای 8 تا 32 تولید می‌شود.

کارخانه میلگرد آذر فولاد امین در سال 1396 موفق به دریافت گواهینامه ISO9001:2015  از شرکت انگلیسی BAS شده است.
سایر استانداردهایی که تولیدات این کارخانه با آنها مطابقت دارد به شرح زیر است

  • استاندارد DIN488 آلمان
  • استاندارد GOST5781 روسیه
  • استاندارد ASTMA615 آمریکا
  • استاندارد BS4449 اروپا
  • استاندارد JISG3112 ژاپن

مجهز بودن ماشین آلات این کارخانه و بالا بودن کیفیت تولید در حد استانداردهای بین الملل باعث شده تا به یکی از بزرگترین کارخانه‌های تولید میلگرد در کشور تبدیل شود و در مقابل برندهای رقیب خود در بازار، سهم بازار بیشتری را از آن خود کند.

تولیدات کارخانه آذر فولاد امین

میلگرد آجدار در صنعت ساخت و ساز برای پیوند کامل بتون با میلگرد باید دارای استاندارهای خاصی باشد، این ماده اولیه در صنعت ساختمان سازی، به منظور بالا بردن مقاومت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدل و درجه شیار میلگرد آجدار بر اساس موارد استفاده مختلف، متفاوت بوده و باید با توجه به نیاز مصرفی از این مدل های مختلف آن انتخاب شود.

به عنوان مثال میلگرد 10 آجدار آذر فولاد امین با استانداردهای جهانی مطابق است و در صنعت ساختمان سازی و ساخت و ساز یکی از پر استفاده‌ترین انواع میلگرد برای مقاوم کردن سازه است.

میلگرد آجدار آذر فولاد امین در سایزهای 8 تا 10 با گرید استاندارد A2 و میلگردهای سایز 12 تا 32  با گرید استاندارد A3  تولید می‌گردد.

میلگرد آجدار مارپیچ سایز 8 با مشخصه آج340 یا استاندارد A2 ، میلگرد سایز 10 هم در نوع آجدار مارپیچ و هم آجدار جناقی با استاندارد A2 و A3 و میلگردهای سایز 12 تا 32 از مدل میلگرد آجدار جناقی با استاندارد آج400 یا A3 تولید می‌شود.

نوسانات قیمت روز میلگرد آذر فولاد امین

از جایی که تولیدات آهن یکی از بزرگترین و موفق‌ترین صنعت‌های در حال رشد کشور در سطح جهانی است، طبیعتا با توجه به شرایط کنونی کشور نوسانات قیمت در کنار قیمت بازار ارز و طلا، متوجه بازار آهن نیز خواهد بود.

با توجه به اینکه میلگرد جزء محصولات پر مصرف بازار آهن محسوب می‌شود، نوسانات قیمت بازار آهن تاثیر مستقیمی بر تغییرات قیمت میلگرد آذر فولاد امین خواهد داشت.

تحریم‌های خارجی که در طی سال‌های اخیر بر کشور وارد شده است، موجب شده تا بازار آهن و قیمت میلگرد ثبات زیادی را تجربه نکند.
زیرا وجود تحریم‌ها دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌های تولید فولاد مانند شمش فولاد را دشوار کرده و وجود بالا بودن میزان تقاضا در بازار و پایین بودن میزان عرضه از دیگر عواملی است که موجب شده تا قیمت میلگرد امین دستخوش نوسانات قیمتی زیادی باشد.

از سوی دیگر صنعت فولاد کشور در انحصار کارخانه‌های دولتی و برخی کارخانه‌های خصوصی است که همین امر موجب شده تا همانند بازار ارز و طلا بازار آهن نیز با اتفاق افتادن وقایع مختلف تغییرات قیمت میلگرد به صورت روزانه تجربه کند.

از آنجایی که در روند نوسانات قیمت، مانند ارز و طلا، اتفاقات مهم در تصمیم گیری‌های کشوری، اتفاقات و عوامل خارجی و… تاثیر گذار هستند، لازم است تا برای دریافت اطلاعات کافی از قیمت روز میلگرد آذر فولاد امین از یک منبع موثق و معتیر همانند آهن اسپات استفاده شود تا بتوان قیمت میلگرد آذر امین و سایر محصولات را به صورت لحظه به لحظه رصد نمود.

خریدی مطمئن و به صرفه با آهن اسپات

صنعت ساخت و ساز به نوعی وابسته میلگرد است و نمی‌توان اهمیت مرغوبیت آن را در کیفیت و ساختمان سازی نادیده گرفت.
از سوی دیگر انتخاب میلگرد مناسب با درجه، مدل و اندازه مناسب برای اطمینان از بالا بودن سطح ایمنی در ساخت و ساز می‌تواند کمک زیادی به پیمانکاران و سازندگان ساختمان نماید.

اگر قصد خرید میلگرد دارید برای مطلع بودن از آخرین قیمت میلگرد آذر فولاد امین روز، با مراجعه به وب سایت آهن اسپات به راحتی می‌توانید قیمت میلگرد و سایر محصولات فولادی بازار آهن را لحظه به لحظه رصد نموده و در بهترین زمان ممکن خرید خود را قطعی نمایید.

مزیت اصلی خرید مستقیم از آهن اسپات این است که میل گرد را با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه می‌کنید.
آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.