میلگرد آریا ذوب اشتهارد نیز مانند سایر میلگردها به عنوان پایه اصلی ساخت و سازه‌های بتنی به کار برده می‌شود.

از آنجاکه میلگرد آریا ذوب اشتهارد عنصری مهم در ساخت و ساز است پس قیمت آن نیز اهمیت دارد و باید دائماً روی نبض بازار فولاد چک شود.
این به معنای توجه به عواملی است که بر قیمت فولاد تأثیر می‌گذارد و یا در غیر این صورت ممکن است باعث اختلال یا نوسان در بازار شود.
مانند سایر کالاها، قیمت فلزات همیشه به‌گونه‌ای در حال تغییر است که برای حیات تجارت ما و صنایع مجاور حیاتی است. بنابراین، همان‌طور که یک کشاورز محصولات خود را بررسی می‌کند، ما  شرایطی را که بر قیمت روز میلگرد آریا ذوب تأثیر می‌گذارد بررسی خواهیم کرد.

درباره میلگرد آریا ذوب اشتهارد

شرکت آریا ذوب به عنوان “چهره ماندگار کیفیت ایران “فعالیت خود را در سال 1383 در کشور آغاز نمود. این مجتمع با بهره‌گیری از فناوری‌های روز دنیا و پرسنل متخصص و متعهد و دارا بودن گواهینامه‌ها و تایید نهادهای مختلف ملی و بین المللی، برای محقق کردن هدف خودکفایی کشور در زمینه تولید انواع میلگرد تمام تلاش خود را به کار بسته است.

مجتمع فولاد آریا ذوب 1383 با تولید میلگرد آریا ذوب  A2  در دو سایز 16 و 20 در استان کرج، منطقه صنعتی اشتهارد آغاز نمود. سپس در سال 1386 با هدف ارتقاء کیفیت و نیز تامین تقاضای مصرف‌کنندگان با تجهیز ماشین‌آلات به تولید میلگرد A3 در سایزهای 16 الی 20 با ظرفیت تولید سالانه 100 هزار تن در سال نمود.

در سال 1390 با توجه به افزایش روزافزون تقاضای داخلی کشور و در راستای دستیابی به خودکفایی ملی در عرصه محصولات فولادی و دستیابی به بالاترین سطح کیفیت، طرح توسعه این مجتمع با سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی شرکت آغاز شد. این شرکت فعالیت خود را به صورت تولید همزمان چهار شاخه میلگرد به روش SILIT در ایران آغاز نمود و به تولید انواع میلگرد آجدار و ساده در سایز 8 الی 32 میلی‌متر به ظرفیت 350 هزار تن در سال نائل گردیده است.

  • میلگرد A1 از نوع صاف و دون آج بوده و دارای مقاومت تسلیم 2400 و مقاومت کششی 3600 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع می‌باشد.
  • میلگرد آریا ذوب A2 از نوع آجدار با مقاومت تسلیم 3400 و مقاومت کششی 5000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.
  • میلگرد آریا ذوب A3 از نوع آجدار و مقاومت تسلیم و مقاومت کششی آن به ترتیب 4000 و 6000 کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

این کارخانه با بهره‌گیری از تکنولوژی و تجهیزات روز با مصرف شمش فولادی تولدی شده به روش قوی الکتریکی در ابعاد 120*120، 125*125، 130*130 و 150*150 میلی‌متر به عنوان مواد اولیه جهت تولید انواع میلگرد فولادی از سایز 8-32 میلی‌متر با مشخصه فنی آج 340 (A2)، آج 400(A3) و آج 500 (A4) و گریدهای مختلف را دارد.

محصولات فولادی این شرکت، با طول‌های معین و از یک مشخصه فنی و شامل سایزهای مورد سفارش همراه با پلاک حاوی مشخصات محصول که به بسته‌های محصول متصل است عرضه می‌گردد.

تمامی محصولات تولیدشده در کارخانه آریا ذوب دارای گواهینامه فنی شامل کلیه مشخصات فنی محصول از جمله ترکبیات شیمیایی، خواص مکانیکی، شماره ذوب،سایز محصول، تایید به کنترل کیفی، تاریخ تولید و … عرضه خواهد گردید.

قیمت میلگرد آریا ذوب امروز

میلگرد به عنوان یک کالای مهم و استراتژیک در کشور شناخته می‌شود که بر روی قیمت تمام شده ساختمان تاثیر مستقیمی دارد. از آنجایی‌که میزان تولید و عرضه میلگرد بر روی قیمت آن موثر است؛ ازاین‌رو میزان تولید میلگرد در ایران برای صنعت ساختمان‌سازی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

کشور ایران و به ویژه میلگرد آریا ذوب اشتهارد  از تولیدکنندگان پیشتاز در زمینه عرضه فولاد و مقاطع فولادی نظیر میلگرد در خاورمیانه به‌حساب می‌آید که دلیل این موضوع، منابع انرژی و معادن فراوان، نیروی کار و حمایت دولت است.

در سالیان اخیر تولید میلگرد آریا ذوب با رشد قابل‌توجهی مواجه شده است که علاوه بر تامین نیازهای داخلی، حجم زیادی از محصولات فولادی به کشورهای همسایه مانند افغانستان، ترکیه، عراق و … هم صادر می‌شود. به‌طورکلی دو نوع میلگرد ساده و آجدار توسط کارخانه‌های تولیدی برای استفاده در پروژه‌های عمرانی روانه بازار می‌شود.

ایران در میان کشورهای تولید کننده فولاد خام و تولید پروفیل‌های فولادی به ترتیب رتبه چهاردهم و پانزدهم در جهان را به خود اختصاص داده است. در کشور ایران، حدود 40 درصد از کل میزان تولیدات فولاد کشور به ساخت میلگرد اختصاص داده می‌شود.

به‌طورکلی چیزی حدود 25 میلیون تن فولاد در کارخانه‌های سراسر کشور تولید می‌شود که 12 میلیون تن برای استفاده در پروژه‌های عمرانی داخل کشور استفاده‌شده و مابقی به کشورهای همسایه نظیر ترکیه، عراق، پاکستان، ارمنستان و… صادر می‌شوند.

قیمت میلگرد آریا ذوب در 3 ماه ابتدایی سال 1400 در مقایسه با 3 ماه ابتدایی سال گذشته با افزایش 5 درصدی روبه‌رو شده است اما میزان تولید میلگرد کشور در 9 ماه ابتدایی سال 1399 برابر با 7 میلیون و 110 هزار تن بوده است که در 9 ماه ابتدایی سال 1400 با کاهش 3 درصدی به میزان 6 میلیون و 911 هزار تن رسیده است. کاهش میزان تولید میلگرد آریا ذوب در سال 1400 دلایل گوناگونی دارد که در بخش بعدی به آن‌ها اشاره می‌شود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد آریا ذوب اشتهارد

برخی از عوامل کلیدی که بر روی قیمت روز میلگرد آریا ذوب تاثیر می‌گذارد به شرح زیر می‌باشد:

1. عرضه و تقاضا

مانند هر کالایی، عرضه و تقاضا عامل بزرگی است که قیمت فولاد را تعیین می‌کند. هر چه تقاضا بیشتر باشد، عرضه کمتر می‌شود، قیمت بالاتر می‌رود. یا برعکس: هر چه تقاضا کمتر باشد، عرضه بیشتر باشد، قیمت کمتر می‌شود.

قیمت فولاد نه‌تنها باعرضه و تقاضای فعلی، بلکه بر اساس عرضه و تقاضای پیش‌بینی‌شده تعیین می‌شود. هرچه اطلاعات بیشتر در دسترس باشد، بهتر می‌توان آن را پیش‌بینی کرد و نوسان قیمت‌ها کمتر خواهد بود. ما همچنین باید تلاش کنیم تا از موجودی در زنجیره تامین در هر پیوندی از کارخانه‌های فولاد گرفته تا مصرف‌کننده نهایی آگاه باشیم. موجودی می‌تواند در کوتاه‌مدت تعادل عرضه و تقاضا را جدا و قطع کند.

2. روندهای صنعت

قیمت نیز تحت تأثیر تقاضای صنایع مختلف فولاد مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، اگر صنعت خودرو قوی باشد، تقاضا برای فولاد ممکن است بیشتر شود.
همین امر در مورد ساخت و ساز، بسته‌بندی و سایر مشاغلی که به‌شدت به فولاد متکی هستند نیز صدق می‌کند.

3. هزینه مواد

ضایعات فلزی و سنگ‌آهن دو ماده اصلی مورداستفاده برای تولید فولاد هستند. اگر مقدار محدودی از این منابع در دسترس باشد، تقاضا از عرضه بیشتر می‌شود و هزینه مواد افزایش می‌یابد.
افزایش هزینه روی و آهن به یک عامل مهم برای ردیابی قیمت میلگرد تبدیل‌شده است. علاوه بر این، ردیابی هزینه‌های انرژی می‌تواند شاخصی از شرایط بازار و ساختار هزینه کارخانه باشد. برای ذوب فولاد حرارت زیادی لازم است.

4. هزینه‌های حمل‌ونقل

به همین ترتیب، موادی که برای تولید فولاد و همچنین کالاهای نهایی استفاده می‌شوند می‌توانند هزینه حمل‌ونقل داشته باشند، عاملی که ممکن است به تعیین قیمت کمک کند.
اگر حمل‌ونقل به خارج از کشور باشد، سیاست می‌تواند نقش داشته باشد و همین امر در مورد هزینه نیروی کار و سوخت نیز صدق می‌کند. ما همچنین باید ریسک و زمان هدایت مرتبط با یک حالت حمل‌ونقل معین را در نظر بگیریم. در بازار بی‌ثبات فولاد، انتخاب یک روش حمل‌ونقل با زمان حمل‌ونقل طولانی تر می‌تواند پیامد زیادی داشته باشد.

5. زمان سال

زمان سال بر بسیاری از صنایع تأثیر می‌گذارد و صنایعی که از فولاد استفاده می‌کنند تفاوتی ندارند. تعطیلات، آب و هوا و بالا و پایین‌های فصلی بر تولید محصولات جدید تأثیر می‌گذارد و تقاضا را افزایش یا کاهش می‌دهد.
ما همچنین دیده‌ایم که چگونه فصلی بودن می‌تواند بر الگوهای حمل‌ونقل و حالت‌های حمل‌ونقل تأثیر بگذارد.

البته با تغییر تقاضا، نوسانات قیمت نیز همراه است. نظارت بر همه این عوامل، به علاوه بسیاری دیگر که در اینجا ذکر نشده اند، به تلاش زیادی نیاز دارد.

جمع‌بندی

میلگرد یکی از پرکاربردترین و پراهمیت‌ترین مصالح در صنعت ساخت و ساز به ‌شمار می‌آید که میزان تولید و کیفیت آن بر روی رشد ساختمان‌سازی و قیمت نهایی ساختمان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

از میلگرد در بتن برای افزایش خاصیت کشسانی و افزایش استحکام استفاده می‌شود تا بتن در برابر زلزله و سایر خطرهای احتمالی مقاومت خوبی از خود نشان دهد. طبق تحقیقات به عمل آمده، کشور ایران از لحاظ تعداد کارخانه‌های فولادسازی و صادرات در رتبه‌های برتر جهانی قرار دارد.

حال اگر قصد خرید میلگرد آریا ذوب اشتهارد را دارید از طریق وبسایت آهن اسپات به آدرس ahanspot.com می‌توانید قیمت لحظه به لحظه میلگرد تولیدی کارخانجات را رصد کرده و در زمانی مناسب به خرید میلگرد بپردازید.

مزیت اصلی استفاده از آهن اسپات این است که میل گرد را با قیمت مناسبی تهیه می‌کنید. آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.
تیم ahanspot همواره در تلاش است بهترین و بروزترین اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار دهد.