میلگرد ارگ تبریز نیز مثل سایر میلگردهای مورد استفاده یکی از مهم ترین عناصر سازه و ساخت و ساز به شمار می‌رود. در واقع می‌توان گفت استفاده از میلگرد یکی از مهمترین مسائل برای بنا کردن یک سازه است.

از آنجا که از میلگرد به تعداد نسبتا زیاد برای مقاوم‌سازی سازه ها استفاده می شود، مهم است که قیمت میلگرد ارگ و یا قیمت میلگرد تبریز را بدانید. البته تنها دانستن قیمت آنها کافی نیست، همیشه عوامل زیربنا دارای اهمیت و نقش بیشتری هستند. اینکه بدانید چه عواملی بر قیمت میلگرد ارگ تبریز تاثیر می گذارد؟ باعث می‌شود تا زمان خرید، بودجه خود را به صورت بهینه مدیریت کنید.

به طور کلی عوامل اصلی که بر قیمت میلگرد ارگ تاثیر می‌گذارند، در ادامه هر کدام به صورت مجزا توضیح داده شده‌اند. اما پیش از اینکه این عوامل را بشناسید باید یک نکته مهم را بدانید.
درست است که این 6 عامل تاثیرگذار هستند اما شما نمی‌توانید در آن واحد هر 6 عامل را کنترل کنید. به همین خاطر باید زمانی دست به خرید میلگرد ارگ تبریز بزنید که اکثر این عوامل تحت کنترل و در مسیر سود مشتریان برای کنترل قیمت میلگرد تبریز هستند. اما چگونه؟! در این بخش به آن اشاره خواهیم کرد.

6 عامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد ارگ تبریز

نوع میلگرد بر اساس کاربرد آن

میلگرد دارای انواع مختلفی است و هر نوع به طبع ویژگی هایی که دارد، در جاهای مختلفی کاربرد دارد. برای مثال وقتی یک میلگرد قطر بیشتری داشته باشد، نسبت به آنها که قطر کمتری دارند، در بناهای متفاوتی به کار برده می شود.
این تفاوت کارکردی در قیمت میلگرد ارگ تاثیرگذار است. هر چه میلگردها برای کاربردهای حیاتی و ظریف‌تر طراحی شده باشند، هزینه بیشتری باید برای خرید آنها پرداخت کنید.

انواع میلگرد در گریدهای A1، A2،  A3، A4 تولید می‌شوند. نوع 2 و 3 بیشترین کاربرد را دارند و تقریبا استفاده از آنها رایج‌تر است.

از سویی، دیگر انواع آن در بناهای به خصوصی به کار برده می‌شوند. هر کدام از این انواع پروسه تولید متفاوتی دارند و میزان مصرف مواد اولیه برای آنها فرق می‌کند. پس قیمت میلگرد تبریز در نوع 1 با نوع 4 تفاوت خواهد داشت.

تعداد میلگرد خریداری شده

این عامل به صورت غیرمستقیم بر قیمت میلگرد ارگ تاثیر می‌گذارد. یعنی برخی از شرکت‌های تولیدکننده در زمان ارتباط مستقیم با خریدار (نه با واسطه)، اگر خریدار بار زیادی سفارش دهد، به او تخفیف می‌دهند.
در واقع این مسئله به سیاست تولیدکنندگان بستگی دارد و این که شما چه شرکتی را برای تهیه میلگرد انتخاب کرده‌اید، مهم است.

برای آگاهی از سیاست‌های این چنینی می‌توانید پیش از خرید با کارشناسان هر برند و هر شرکت ارائه دهنده، ارتباط برقرار کنید.
بعد از دریافت اطلاعات لازم با مقایسه قیمت میلگرد ارگ در هر شرکت، بهترین گزینه اقتصادی را انتخاب کنید.
در این مسیر می‌توانید به سایت آهن اسپات مراجعه نموده و قیمت لحظه به لحظه انواع میلگرد را رصد کنید.

میزان عرضه و تقاضا در بازار

میزان عرضه و تقاضا برای هر محصولی در بازار عامل تعیین کننده‌ای برای قیمت است. زمانی که بین عرضه و تقاضای میلگرد تعادل باشد، قیمت میلگرد ارگ نیز متعادل خواهد بود.

زمانی که این طیف تعادل کوچک‌ترین جهت گیری پیدا کند، بلافاصله قیمت نیز تغییر می‌کند. زمانی که تقاضا در بازار از سمت مصرف کنندگان زیاد باشد و عرضه کم، قیمت میلگرد تبریز نیز بالا می‌رود. و برعکس، زمانی که عرضه از سمت تولیدکنندگان زیاد باشد ولی تقاضا در بازار نباشد، قیمت نازل خواهد بود.

این میزان عرضه و تقاضا نه تنها در بازار داخلی و قیمت میلگرد ارگ مهم می‌باشد، که در بازار بین المللی نیز تاثیرگذار است.
ممکن است تقاضا در بازار داخلی کم، اما در بازار بین المللی زیاد باشد، در این زمان قیمت نیز به طبع شرایط متفاوت خواهد بود.
پس تنها بازار داخلی را مد نظر نداشته باشید. این مسئله در مورد برندهایی که صادرات دارند، بیشتر صدق می‌کند.

نوسانات ارز در کشور

از آنجا که شرایط ایران و بازار داخلی آن تا حدود زیادی به نوسانات ارز بستگی دارد، قیمت میلگرد ارگ نیز از این نوسانات در امان نبوده است. درست است که تولیدات داخلی هستند اما همچنان تغییرات ارز در آنها تاثیر می گذارد زیرا در پروسه تولید و توزیع مولفه هایی تحت تاثیر ارز وجود دارند.

زمانی که بازار ارز دارای تلاطم و نوسان است، معمولا خرید میلگرد پیشنهاد نمی‌شود. هر چند در صورت نیاز فوری، چاره ای نیست. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود چندین ماه قبل از رسیدن به نقطه نیاز فوری، بازار را رصد کنید تا با بهترین قیمت میلگرد تبریز آن را خریداری کنید.

تحریم های اقتصادی نسبت به ایران

همچنین علاوه بر نوسانات ارز، تحریم‌های اقتصادی نیز در قیمت میلگرد ارگ تاثیرگذار است. برخی از دستگاه‌های استفاده شده در پروسه تولید نیاز به قطعات خاص خارجی دارند.
تحریم‌ها باعث می‌شود تا تهیه این قطعات به چندین برابر قیمت حقیقی تمام شود و در نتیجه قیمت میلگرد نیز افزایش پیدا کند.

همچنین علاوه بر دستگاه‌های پروسه تولید، برخی مواد ساخت و شیوه‌های توزیع نیز در نسبت با تحریم‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
تاثیر این مسئله از دست تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خارج است و قابل کنترل نیست. با این وجود آگاهی از آن مفید خواهد بود که بدانید چرا در یک بازه‌ای در حالی که عوامل دیگر متعادل هستند، قیمت میلگرد ارگ ناگهان تغییر می‌کند.

شیوه و هزینه جابجایی میلگرد

میلگرد از آنجا که به صورت انبوه، وزن زیادی خواهد داشت و به واسطه اندازه و طول خود نیز به آسانی قابل حمل و نقل نیست، هزینه حمل و نقل بالایی دارد.
قیمت میلگرد ارگ در حالت نهایی، با احتساب هزینه حمل و نقل قابل محاسبه می‌باشد. به خصوص اگر تولیدکنندگان در یک استان باشند و محصول در استانی دیگری با فاصله زیاد به فروش برسد.

در پایان باید گفت…

وقت آن است که وضعیت بازار را با توجه به هر کدام از دلایل بالا تحلیل کنید. سپس با توجه به تحلیل خود از قیمت میلگرد ارگ، دست به خرید بزنید.

شما برای تهیه این میلگرد می‌توانید به سراغ فروشگاه‌های معتبر بروید و لیست قیمت میلگرد ارگ امروز را با توجه به آخرین تغییرات داشته باشید.

همچنین می‌توانید قيمت ميلگرد روز را از سایت آهن اسپات به صورت لحظه به لحظه رصد کرده و خریدی مطمئن و به صرفه داشته باشید.
مزیت اصلی خرید مستقیم از آهن اسپات این است که میلگرد را با قیمت پایین‌تری نسبت به سایر مراکز تهیه می‌کنید.

آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.  تیم آهن اسپات (ahanspot) همواره در تلاش است تا بهترین و بروزترین اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار دهد.