کارخانه فولاد ابرکوه در سال 1391 فعالیت خود را به کمک دو شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات آغاز کرده است. هدف اصلی از بهره‌برداری این مجموعه تولید انبوه میلگردهای آجدار بود و رفته رفته در سال 1395 اولین سری محصولات خود را روانه بازار کرد. به دلیل کیفیت بالای میلگرد ابرکوه تولید شده در کمترین زمان ممکن توانست مشتریان خود را به دست آورد. این کارخانه در طی یک سال قادر خواهد بود 450 هزارتن میلگرد آجدار تولید و روانه بازار کند.

میلگرد ابرکوه

روش تولید میلگرد ابرکوه

فولاد سرمد ابرکوه یک واحد صنعتی است که به صورت اختصاصی، میلگرد آجدار تولید می‌کند. این کارخانه میلگردهای خود را با استفاده از شمش‌های فولادی کربنی به روش نورد گرم تولید و روانه بازار می‌کند. فولاد سرمد ابرکوه، خط تولید میلگردهای خود را با به‌کارگیری از تکنولوژی شرکت STG ایتالیا مجهز نموده است. روش تولید این محصول روشی بین‌المللی بوده و می‌توان با استفاده از آن به خریداران این محصول تضمینی از کیفیت داده شود. طبق ادعای مدیران این کارخانه میلگردها با استفاده از شمش‌های کارخانه‌های معتبر ساخته می‌شوند و در آینده‌ای نزدیک خود قصد تولید شمش فولادی را دارد.

استانداردهای به کار برده شده در ساخت میلگرد ابرکوه

مجتمع فولاد سرمد ابرکوه، به عنوان یکی از فعالان در زمینه تولید میلگرد و مقاطع فولادی در کشور به شمار می‌رود. مقدار زیادی از نیاز میلگرد بازار را سالانه این مجتمع بر آورده می‌کند، به همین دلیل موظف است برای تولیدات خود یک سری استانداردهای بین‌المللی را دریافت کند. همه تولیدکنندگان میلگرد در کشور ایران، ملزم هستند تا در تولیدات خود استاندارد ملی ISIRI 3132 را رعایت کنند. کارخانه ابرکوه یزد هم از این قاعده مستثنی نیست و در تولید میلگرد آجدار از این استاندارد بهره برده است. این استاندارد بسیار مهم برگرفته شده از استانداردهای بین‌المللی، آمریکایی، اروپایی و استاندارد روسی GOST 5781 است.

بر طبق استاندارد ملی ISIRI 3132، میلگردهای ساده و آجدار به شکل زیر دسته‌بندی می‌شوند:

  • میلگرد ساده با علامت مشخصه س 240
  • میلگرد آجدار مارپیچ (یکنواخت یا دوکی) با علامت مشخصه آج 340 و آج 350
  • میلگرد آج‌دار جناغی (یکنواخت یا دوکی) با علامت مشخصه آج400 و آج 420
  • میلگرد آج‌دار مرکب با علامت مشخصه آج 500 و آج 520

قابل ذکر است که میلگرد ابرکوه در گروه میلگرد آج‌دار جناغی (یکنواخت یا دوکی) با علامت مشخصه آج400 و آج 420 قرار داد. مشخصه 400 و 420 به این معنا است که مقاومت تسلیم آن بایستی حداقل 400 و 420 نیوتن بر میلی‌متر مربع و همچنین مقاومت کششی آن 600 نیوتن بر میلی‌متر مربع باشد.

انواع میلگرد در فولاد سرمد ابرکوه یزد

در بازار ایران میلگردها طبق استاندارد روسی GOST دسته‌بندی می‌شود. بر طبق این استاندارد، میلگردها به 4 دسته تقسیم می‌گردند که عبارتند از: A1، A2، A3 و A4. گرید A1 متعلق به میلگردهای ساده و گریدهای دیگر یعنی A2، A3 و A4 مربوط به میلگردهای آجدار هستند. فولاد سرمد ابرکوه یزد فقط میلگردهایی با گرید A3 و در اندازه‌های 8 تا 32 میلی‌متر تولید می‌گردد. جدولی که در زیر مشاهده می‌کنید، وزن میلگرد ابرکوه در سایزها و همچنین گریدهای مختلف را نشان می‌دهد:

جدول وزن میلگرد ابرکوه

سایز (mm) گرید وزن شاخه 12 متری (Kg)

جدول اشتال

12

A3 11 10.7
14 14.5

14.6

16

19 18.9

18

24

24

20 29.5

29.7

22

36 35.6
25 46.5

46.2

28

56.5 58
32 76

75

همان‌گونه که در جدول بالا می‌بینید، میلگرد 14 ابر کوه یزد به گونه‌ای تولید شده است که با جدول اشتال اختلاف بسیار کمی دارد. اما میلگرد آجدار سایز 25 این کارخانه چیزی حدود به 300 گرم از جدول اشتال سنگین‌تر بوده و این یک ویژگی خاص به شمار می‌رود. با اینکه بیشتر محصولات کارخانه ابرکوه از کارخانه‌های دیگر سنگین وزن‌تر تولید می‌شوند، اما قیمت مناسب و مقرون به صرفه‌ای دارد و این ویژگی سبب شده خرید میلگرد ابرکوه، منطقی به نظر برسد.

اصالت میلگرد ابرکوه

موضوع بسیار مهمی که در خرید میلگرد مهم است، بررسی اصالت میلگرد است. برای بررسی اصالت میلگردهای ابرکوه کافی است بندیل آن را بدانید و تعداد شاخه‌های میلگرد را حساب کنید. بندیل میلگرد ابرکوه در دسته‌ بندیل‌های 2 تا 2.2 تنی قرار دارد. برای محاسبه تعداد شاخه‌های میلگرد این شرکت کافی است در ابتدا وزن یک شاخه را حساب کنید و سپس وزن بندیل را بر آن تقسیم نمایید. همچنین بر روی بدنه میلگرد ابرکوه علامت اختصاری  SAIS به همراه روش تولید حک شده است. میلگردی با این مشخصات دارای اصالت است.

قیمت میلگرد ابرکوه

قیمت محصولات فولادی مانند میلگرد تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند نوسانات بازار، تغییرات قیمت توسط کارخانه، مقدار مورد نیاز، نوع محصول و کیفیت آن است. اگر قصد خرید میلگرد ابرکوه را دارید با مراجعه به وب‌سایت آهن اسپات و بررسی قیمت روز کالا و همچنین بررسی ویژگی‌های محصول مورد نظر می‌توانید میلگرد مورد نظر خود را خریداری کنید. در آهن اسپات قیمت محصولات فولادی به صورت لحظه‌ای درج شده و کاربران می‌توانند در بستری امن و قابل اعتماد خرید خود را انجام دهند.

نتیجه‌گیری

شرکت ابرکوه یزد، میلگردهای آجدار خود را به روش نورد گرم تولید و روانه بازار می‌کند. محصولات تولید شده از این برند دارای کیفیت ساخت بالایی است و تمامی استانداردهای مورد نیاز را دریافت کرده است. در نتیجه ابرکوه یزد توانسته با تولید میلگردهای آج‌دار سهم بزرگی از بازار را از آن خود کند و کاربران بسیاری را به سمت خود جلب نماید. فولاد سرمد ابرکوه یزد به صورت اختصاصی میلگردهایی با گرید A3 و در اندازه‌های 8 تا 32 میلی‌متر را تولید می‌کند. میلگردهای آجدار ابرکوه یزد دارای قیمت مقرون به صرفه‌ای بوده و در بازار به عنوان میلگردهای ارزان قیمت شناخته شده است. این محصول از این جهت شباهت بسیاری به میلگرد ابهر دارد.

اگر قصد خرید میلگردهای تولیدی برند ابرکوه را دارید آهن اسپات بهترین گزینه برای شما است زیرا خرید از آن تجربه‌ای شیرین را برای خود رقم خواهید زد  زیرا دارای بستری امن و قابل اعتماد است. آهن اسپات برای تسهیل معاملات و مبادلات آهن ایران و به عنوان مرجعی برای اطلاع‌رسانی در این صنعت راه اندازی شده است.

رسالت آهن اسپات این است که در راستای تسهیل فرایند مبادلات، قیمت روز کارخانه‌ها فولاد کشور را استعلام گرفته و در وب‌سایت خود به آدرس www.ahanspot.com منتشر کند.