میلگرد سایز 8 چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ چگونه می‌توان قیمت شاخه میلگرد ۸ را استعلام و سپس اقدام به خرید آن نمود؟

اگر در حال آماده شدن برای شروع یک پروژه ساخت و ساز بتنی هستید، حتما تا کنون متوجه شده‌اید که خرید میلگرد در هنگام برنامه‌ریزی و خرید مصالح ضروری است.
هنگامی که از میلگردهای مسلح در پروژه‌های ساختمانی بتنی استفاده می‌شود، بتن مسلح ایجاد می‌شود.

چه پروژه شما شامل ستون‌ها، دیوارها یا حتی پله باشد، استفاده از میلگردها می‌تواند مانع از ایجاد ترک‌هایی شود که ساختمان را به کل تخریب می‌کنند و در واقع سبب تقویت و استحکام سازه می‌شوند. در واقع می‌توان گفت با استفاده از میلگردهای تقویت‌شده، کنترل میزان ترک‌خوردگی و محل وقوع ترک امکان‌پذیر می‌شود و درعین‌حال استحکام سازه‌ای بیشتری برای پروژه‌ ایجاد می‌شود.

یکی از رایج‌ترین میلگردهای مورد استفاده در پروژه‌های ساختمانی، میلگرد 8 است که در ادامه این مطلب بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

میلگرد سایز 8 چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

هنگام انتخاب میلگردهای تقویت‌کننده، میلگردهای فولادی ضد زنگ به دلیل مقاومت بسیار زیاد در برابر خوردگی بهترین انتخاب ممکن هستند.
میلگرد فولادی ضد زنگ که بتن را به میزان قابل توجهی در برابر ترک و شکست مقاوم می‌کند، استحکام کششی بیشتری را ایجاد می‌کند.

به همین دلیل است که در پروژه‌های بتنی سازه‌ای بسیار مهم است، زیرا در مقایسه با فایبر گلاس تقویت‌کننده، مفتول فولادی یا هر محصول دیگری که امروزه در بازار موجود است، پشتیبانی قوی‌تری ارائه می‌دهد زیرا خود مقاومت سازه‌ای را تامین می‌کند.

درجات و اندازه‌های بسیار زیادی از میلگردهای فولادی موجود است که همگی سطوح مقاومت متفاوتی را ارائه می‌دهند.
در نتیجه، شما به راحتی می‌توانید راه حل سازه‌ای عالی را برای پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، انتخاب کنید.

با این‌حال، شما باید از اندازه و وزن میله‌های مختلف آگاه باشید تا بتوانید به‌خوبی از آن مطلع شوید. از آنجایی‌که این یک موضوع کاملاً پیچیده از صنعت ساخت و ساز برای پیمایش است، سطح مشخصی از مهارت و دانش برای انتخاب اندازه صحیح میلگرد برای هر پروژه معین ضروری است.

یکی از رایج‌ترین میلگردها، میلگرد 8 است که فاکتورهای متعددی بر روی قیمت میلگرد شماره ۸ تاثیر می‌گذارد.  مشخصات این میلگرد به شرح زیر می‌باشد:

 • وزن در واحد طول: 2.67 پوند بر فوت (3.982 کیلوگرم بر متر)
 • قطر اسمی: 1000 اینچ (25.4 میلی متر)
 • مساحت اسمی: 0.79 اینچ مربع (509 میلی متر مربع)

اندازه و قیمت میلگرد سایز 8

همانطور که گفتیم میلگردهای تقویتی در بتن به یک سازه یکپارچگی می‌بخشد. اگرچه بتن به خودی خود از نظر فشاری قوی است، اما عملاً استحکام کششی ندارد و بنابراین، در نهایت بتن به راحتی شکسته و خم می‌شود. انتخاب وزن و اندازه میلگرد مناسب برای اطمینان از شیوه‌های ساخت و ساز ایمن حیاتی است.

بسته به نوع پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنید، اندازه‌های مختلف میلگرد ضروری خواهد بود. میلگرد با قطر کمتر از 8 یا 10 میلی‌متر ممکن است برای پروژه‌های خانگی و مقیاس کوچک‌تر مانند پاسیو یا راهروهایی که حداقل بار را تحمل می‌کنند و در نتیجه تنش کششی پایینی ایجاد می‌کنند، کافی باشد.

همچنین دقت کنید که در ساخت ستون‌ها، پایه‌ها یا دیوارها باید از میلگرد 8 میلی متر یا بیشتر استفاده کرد و برای پی و پی ساختمان میلگرد با قطر حداقل 10 میلی متر بهترین انتخاب برای به حداقل رساندن ته‌نشینی است.
وقتی صحبت از مهندسی عمران می‌شود، پروژه‌های مقیاس بزرگ مانند ساخت تونل یا پل، میلگرد با قطر بالاتر ضروری است، به خصوص اگر به دهانه طولانی نیاز باشد.

قیمت میلگرد سایز 8 ساده یا قیمت میلگرد ۸ آجدار؛ بر اساس فاکتورهای متعدی مانند قیمت روز فولاد، نرخ ارز و دلار، شاخص بورس و کارخانه تولید کننده بستگی دارد. همچنین بدیهی است که قیمت میلگرد ۸ ساده با نوع آجدار آن متفاوت است.

نصب اندازه صحیح میلگرد برای موفقیت کلی پروژه ضروری است و میلگرد باید به طور مساوی در طول پروژه تعویض شود.
برای تخمین حدودی بودجه‌ای که برای خرید میلگرد پروژه نیاز دارید؛ باید قیمت میلگرد 8 امروز را بدانید. این تخمین حدودی را می‌توانید از طریق جداول قیمتی سایت آهن اسپات که به صورت روزانه آپدیت می‌شود به دست آورید.

کاربرد میلگرد سایز 8

میلگرد 8 که از یک کامپوزیت فولاد کربنی مستحکم تشکیل شده است، یک محصول تقویت‌کننده با درجه بالا است که برای کاربردهای تجاری متوسط ​​یا سنگین قابل اعتماد است.

فولاد آرماتور شماره 8 در سیستم متریک به عنوان “25mm” شناخته می‌شود. موارد استفاده پروژه برای این میلگرد با قطر بزرگ عبارت‌اند از:

 • پایه‌ها
 • اسکله
 • ستون‌ها و تیرها
 • کیسون ها
 • دیوارهای برشی
 • اسلب های انتقال بلندمرتبه
 • تکیه‌گاه‌های پل
 • دیوارهای دریایی
 • دیوارهای نگهدارنده

اگر شما نیز در حال ساخت پروژه‌هایی شبیه به پروژهای بالا هستید؛ نیازمند دانستن قیمت میلگرد هشت امروز خواهید بود که از طریق جداول قابل دسترسی می‌باشد.

میلگرد در بتن یکپارچگی ساختاری یکنواخت را ایجاد می‌کند، حتی اگر مواد بتن در فشار بسیار قوی هستند، تقریباً به طور کامل از استحکام کششی بی بهره هستند.

بدون آرماتور، این ضعف ذاتی بتن در رفتار مصالح آشکار می‌شود زیرا خم می‌شود و به راحتی می‌شکند. بنابراین، انتخاب اندازه و وزن مناسب میلگرد برای اقدامات ایمن ساختمان بسیار مهم است.

انواع میلگرد از لحاظ اندازه‌ 

برای پروژه‌های کوچک و خانگی معمولاً میلگرد با قطرهای 6، 8 و 10 میلی متر کافی است. به عنوان مثال، روش معمول برای راهروها و پاسیوها استفاده از سبک‌ترین میلگرد 6 میلی متری است.

به خاطر داشته باشید که این برای پروژه‌های کوچک‌تر است که حداقل بار را تحمل می‌کنند و در نتیجه تنش کششی پایینی ایجاد می‌کنند.
در حالی که برای ساخت دیوارها، پایه‌ها یا ستون‌ها، توصیه می‌شود از میلگرد 8 میلی متری یا بیشتر استفاده شود.

به طور مشابه، برای پایه‌های ساختمانی، پی و غیره میلگرد 10 میلی متری انتخاب خوبی است. میلگرد با قطر 10 میلی متر یا بیشتر برای فوترها و فونداسیون‌ها برای به حداقل رساندن ته‌نشینی بهترین است.

میلگرد ۸ برای پروژه‌های مهندسی عمران در مقیاس بزرگ مانند ساخت پل یا تونل، میلگرد با قطر بالاتر، به ویژه در جاهایی با دهانه‌های طولانی، استفاده می‌شود. همچنین نصب میلگرد با اندازه مناسب برای موفقیت و ایمنی پروژه حیاتی است.

قرارگیری میلگرد باید در کل پروژه یکنواخت باشد. هنگامی که یک دال مسطح در نظر گرفته می‌شود، مانند یک راهرو، معمولاً از میلگرد 6 میلی متری در فاصله شبکه تقریباً 450 میلی متر استفاده می‌کنید. برای پاسیو، به احتمال زیاد از میلگرد با قطر  8 میلی متر با فاصله شبکه تقریباً 600 میلی متر استفاده خواهید کرد.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت میلگرد ۸

قدرت تسلیم

استحکام تسلیم یکی از نکات مهم در طراحی میلگرد است. این اندازه‌گیری استحکام کلی فولاد را نشان می‌دهد.
فولاد با عملکرد بالا به بهترین وجه برای میلگردهای سنگین استفاده می‌شود و دارای آرماتور درجه 500 است که مقاومت تسلیم آن 500 مگاپاسکال (یا N/mm2) است.

لطفا توجه داشته باشید که تنظیم اندازه میلگرد با افزایش قطر آن را دو برابر قوی‌تر نمی‌کند. افزایش قطعی در استحکام تسلیم وجود دارد، اما عیار فولاد بیشتر بر آن تأثیر می‌گذارد.
بدیهی است که قطر میلگرد؛ عیار فولاد و در نهایت قدرت تسلیم یکی از فاکتورهای اثرگذار در تعیین قیمت هر شاخه میلگرد 8 می‌باشد.

نوع خرید میلگرد 8

یکی دیگر از فاکتورهای اثرگذار در قیمت میلگرد، مدل خرید شما می‌باشد. به عنوان مثال برای برخی از پروژه‌ها نیاز دارید که میلگرد را به صورت کلاف خریداری کنید. اما در برخی پروژه‌های کوچک‌تر، خرید میلگرد به صورت شاخه‌ای نیز نیازها را برآورده می‌کند.

قیمت میلگرد کلاف 8 با  قیمت شاخه میلگرد ۸ متفاوت است. اما در سایت آهن اسپات می‌توانید قیمت هر شاخه را به صورت روزانه مشاهده کنید.

خریدی مطمئن با آهن اسپات

 سایت آهن اسپات این امکان را برای شما فراهم کرده تا قیمت روز میلگرد 8 را به صورت لحظه‌ای مشاهده کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای خرید انواع میلگرد، مستقیما از کارخانه‌های تولید میلگرد، محصولات مورد نظر خود را تهیه کنید. چرا که در این صورت می‌توانید با قیمت مناسب‌تری محصولات را بخرید و دیگر نیازی به پرداخت هزینه به واسطه‌ها ندارید.

همچنین نگران این موضوع نباشید که چطور با کارخانه‌های تولیدی ارتباط برقرار کنید. آهن اسپات این مشکل را برای همیشه بر طرف کرده است.
می‌توانید به سادگی به وب سایت آهن اسپات مراجعه کنید و فرایند خرید خود را انجام دهید.

برای خرید از آهن اسپات کافیست که حساب کاربری برای خود در وبسایت آهن اسپات ایجاد کنید و به صورت لحظه به لحظه نوسانات قیمت بازار آهن را زیر نظر بگیرید.

اگر در فرایند ایجاد حساب کاربری یا خرید به مشکلی برخوردید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی مطرح شده در صفحه تماس با ما، با همکاران و مشاوران آهن اسپات در تماس باشید. تیم آهن اسپات تلاش می‌کند بهترین خدمات را به کاربران خود ارائه دهد.